koncert Depeche Mode v Bratislave

David: Bowie je putom medzi mnou a Martinom

David: Bowie je putom medzi mnou a Martinom

Zatiaľ najlepší z aktuálnych rozhovorov s Davidom, v ktorom Vám viac poodhalí pozadie nového albumu a prezradí aj zopár pracovných názvov nových skladieb.

Na budúci rok chystáte vydanie nového albumu, "Spirit", a ako som pochopila, veľa o ňom hovoriť nechcete, nakoľko nie je úplne dokončený?
Dave: Finišujeme, je takmer hotový. Potrebujeme ešte niektoré veci doladiť a veci usporiadať, ale v celku sa blížime k záveru. Máme k dispozícii viac skladieb, ale mám pocit, že 12 z nich funguje spolu tak skvele, že sa dostanú na album. Osobne som dospel do bodu, kedy sa mi nepáčia albumy s viac ako 18timi skladbami, pretože sme všetci vyrastali s koncepčnými albumami, ktoré mali svoj začiatok a koniec, a rovnaký postoj k tomu mali/majú všetci moji priatelia, či už to bol David Bowie alebo Nick Cave, či Sigur Rós. Bolo teda veľmi dôležité postaviť obsah a s Jamesom Fordom, producent, ktorý sa mal pôvodne podieľať iba na 10-tich skladbách, no po menších sporoch v kapele sme skončili pri čísle 12, to myslím fungovalo veľmi dobre.

Takže všetky skladby sú hotové?
Áno, album bude obsahovať 12 skladieb.

Pokiaľ ide o štýl hudby a podobne, mala som z tlačovej konferencie pocit, že je to ešte stále dobre strážené tajomstvo.
Bolo to celkom zaujímavé, pretože to bola taká malá hra, kedy sme predstavili úryvky z troch, či štyroch skladieb, ja sám som to predtým nepočul. Dokonca tam bola ukážka zo skladby, ktorú skomponovali Christian Eigner a Peter Gordeno, to bolo to "bam-dang-bam-bam-dang", a za tým šla "Revolution" a "Scum".

Máš na mysli ten elektronický kúsok?
Áno, to bola "Scum". Vedel som, že budú prezentované tieto krátke ukážky, ale výsledný mix som nepočul, no myslím, že to znelo skutočne dobre. A potešilo ma to, pretože tam bolo cítiť tú rôznorodosť jednotlivých skladieb. Skutočne sú veľmi rozdielne, no pritom do seba zapadajú.

Súhlasím, nad tým všetkým bolo počuť nosný zvuk a produkciu.
Áno, myslím, že v tomto smere odviedol James Ford skutočne dobrú prácu. Dokonca sme s ním neskôr nahrali zopár skladieb, šlo to hladko, on totiž vedel, za akým účelom prišiel.

Ako ste vlastne k nemu prišli? Cez Simian Mobil Disco?
Áno, ale zapôsobil na nás aj zvukom posledného albumu Arctic Monkeys, ktorý produkoval, rovnako aj albumom Florence And The Machine. Obyčajne pracuje s úplne iným hudobným materiálom, než poskytujeme my, ale jeho produkcia bola strhujúca. Počúval som veľa hudby, pretože som hľadal niekoho, kto by sa na nahrávanie hodil, a potom je samozrejme pravda, že keď sme s Martinom v štúdiu, tak popri iných veciach sa aj tam rodia spoločné nápady a vtedy je dôležité mať po ruke moderátora, ktorý to trochu usmerní, usúdi, či ide o dobrú myšlienku a je vhodné na nej pracovať. James bol v tomto smere naozaj skvelý, pretože on je schopný hrať na rôznych nástrojoch a takisto sa veľmi dobre vyzná v elektronickej hudbe - syntezátoroch, starých bicích automatoch a podobne. Dokáže ich obsluhovať. Je mnoho ľudí, ktorí to o sebe tvrdia takisto, ale tu nejde iba o to; tí ostatní sú možno majstri v oblasti softwarových syntezátorov.

Presne, v štýle, ako by sme tam presadili viac zvuku z DX7?
Presne tak, haha!

Na budúci rok vyrážate na turné. Vieš nám povedať viac o zostave, ktorí hudobníci s Vami pocestujú, ako bude vyzerať scéna, vizuály a podobne?
Budú s nami Christian Eigner a Peter Gordeno, nakoniec, fungujú s nami už takmer dve dekády - myslím, že prvýkrát s nami boli na turné v roku 1998. To už je celkom slušná doba, ja osobne ich už považujem za súčasť nášho celku. Depeche Mode majú dve identity: jednu štúdiovú a druhú pódiovú, a medzi nimi je veľký rozdiel. Samozrejme, na turné prevláda viac spontánnosti, kdežto v štúdiu sa snažíte zachytiť konkrétny moment a emócie. No obom týmto identitám plne dôverujem. Christian je ako robot, on hrá ako stroj, vždy ide na 100% a Peter sa často naplno predvedie v tých temnejších kúskoch, no a potom je tu Martin, Fletch a ja, takže, takýto je plán. Niekoľko skladieb som skomponoval s Christianom a Petrom, no a potom jednu pieseň s Martinom, s názvom "Move". Za vizuály bude zodpovedný Anton Corbijn, už sme ho nakontaktovali s našim novým dizajnérom svetelného parku, ktorý nám takisto pomáha s dizajnom celej scény. Začiatkom novembra máme plánované stretnutie s Antonom v Miami, kde strávime asi týždeň a niečo nafilmujeme. A nemajte obavy, nebude to vyzerať ako Miami.

Takže nič na štýl Dona Johnsona a Jana Hammera?
Viete, s Antonom môžete natočiť scénu v snehu a vo výsledku to bude vyzerať ako výlet na pláž.

Takže, povedané inak, pôjde o chladné scény plné snehu, ktoré bude Anton filmovať na plážach v Miami?
Chcel zachytiť v Miami lokality, ktoré pripomínajú Kubu, čiže nie sú také čisté a upravené. A na druhej strane, ide o miesto, ktoré ešte nemáme preskúmané. Samozrejme, debatovali sme aj o Los Angeles, New Yorku a iných známych miestach, ale Antonovi sa zapáčil nápad s Miami.

Ako sa vlastne pripravujete na turné, aj nacvičujete?
A veľa. Bude to asi tak, že sa Martin, Fletch, Peter a Christian stretnú, pravdepodobne v Santa Barbare, kde žije Martin, a nejaký čas strávia v štúdiu, kde budú pripravovať koncept koncertu a vyberať skladby. Vybrať skladby nie je až také zložité, pretože sú také, ktoré sa hrajú vždy, no a samozrejme niektoré z tých nových, ktoré chceme odprezentovať. K tomu ešte niečo z ostatných albumov, tak, aby k zvyšku pasovali. Medzi nami, ja už v tomto smere mám nejaké nápady, skladby, ktoré by som rád videl v setliste opäť, ako "Barrel Of A Gun", "In Your Room", takisto by som rád vrátil do hry "Everything Counts", ktorá vážne funguje, ale v novej verzii, hlavne aby esteticky pasovala k novým skladbám, ako napr. "Revolution".

Bohužiaľ, tá akoby až extrémne pasovala k dnešnej situácii.
Presne! Tej zodpovedá aj väčšina skladieb z nového albumu, hlavne skladby s pracovnými názvami ako "Scum", "Backwards", "Worst Crime"...

To sa tak trochu vraciate ku gothu? Nemala by som Vám požičiať nejaký mejkap?
Je mi ľúto, ja mám na pódiu vlastnú masku. Vy máte svoju tiež, je to skvelý "pancier".

Mám na teba osobnú otázku, dúfam, že ňou zabodujem - si hlavný spevák, často chodíte na gigantické turné, čo robíš pre to, aby si sa po celý čas vyhol zachrípnutiu?
Je to vážne výzva, momentálne opäť jedna z tých najväčších, akým musím čelit. Všetko sa dá zvládnuť, podráždenosť, bolesť, ale bez hlasu som akoby taká prázdna škrupina. Na pódiu by som to zvládol možno aj s vyvrtnutým členkom, no ak nemám hlas, tak si to neviem užiť, neviem podať plný výkon, takže musím pamätať na to, že spievam dve hodiny, čo je to skutočne ťažká úloha.

A nielen to, keďže si celý čas v pohybe.
Áno, hýbem sa skutočne veľa, a ako viete, spievam vlastne v pohybe. A to nie je všetko, k tomu musíte mať neustále pod kontrolou dych, inak by to bolo veľmi nebezpečné. Ak spievate veľmi vysoké tóny, veľa sa hýbete a nedostatočne dýchate, odnesie si to hlas. Zistíte to až na druhý deň, kedy sa prebudíte a ste zachrípnutý.

Obzvlášť zlé to musí byť pri falzete, kde strácaš náhodné tóny.
Áno, jednoducho zmiznú. Často som s tým experimentoval a je to príšerné. Samozrejme, musíte sa vystríhať chladnémi vzduchu, ten je tiež pre hlas nepríjemný. Mám ale jednoduchý recept, som ticho, teda, obrazne povedané, medzi koncertami, počas dňa toho veľa nepoviem.

Ako Wágnerovi speváci.
Presne, ono, aj tak toho veľa nie je čo robiť, mimo koncertov. Keď sme na turné, tak jediná vec, na ktorej mi záleží, je môj hlas. Ak je čistý, tak zažívam skvelý večer a aj to počuť. Ak mám s hlasom problém, tak je to čisté utrpenie, a je ťažké chytiť správny tón. To počas jednej skladby už premýšľam o ďalšej a vlastne som nie celkom duchom prítomný.

Poďme trochu smutnejšej téme: Začiatkom tohto roku zosnul David Bowie a keby nebolo jeho "Heroes", možno by si nikdy nebol súčasťou Depeche Mode. Čo znamenal Bowie pre teba osobne a čo pre Depeche Mode?
Správna poznámka. Za prvé, Bowie je puto, ktoré ma viaže s Martinom Gorem, možno aj Iggy Pop, Kraftwerk, ale inak počúvame úplne rozdielnu hudbu. No Bowie bol vždy s nami a skladba "Heroes" ma pravdepodobne priviedla k Depeche Mode. My sme dokonca nahrali vlastnú verziu tejto skladby, počas nahrávania v New Yorku, kde sme nahrali aj 4 - 5 skladieb z nového albumu. Celé sme to aj nafilmovali, takže sa to bude dať pravdepodobne neskôr niekde vidieť. Hrali sme s Flechom na bicích automatoch, syntezátoroch, Martin hral na gitare, ja som spieval a obsluhoval malý bicí automat. Takže, takto sme si zahrali zopár skladieb z nového albumu, k tomu Bowieho "Heroes" a celkom nám to vyšlo. Počas "Heroes" sa udialo čosi zvláštne, čo ma vrátilo o 30 rokov späť, do malej skúšobne. Inak, dnes ráno som počúval "Heroes", táto skladba ma nikdy neprestane baviť.

A vyrastal si v časoch Studenej vojny, čo ťa musí zakaždým emotívne dostať.
Áno, toho sa človek nikdy nezbaví. Dokonca som mal to šťastie, že som nahrával v tom istom štúdiu, kde Bowie nahral "Heroes", v Hansa štúdiách, v Berlíne, ktoré stáli hneď vedľa múru, takže tá skladba je stále so mnou a prežil som s ňou veľmi veľa vyznamných momentov v mojom živote.

Mám to podobne. Ale myslím, že aj nám raz zaklopú na hranu, náš čas sa priblíži a budeme sa musieť pobrať k Hádesovi. Vďaka za celé tie roky plné výbornej hudby a prajem veľa šťastia s novým albumom a turné.
Haha, ďakujem.

Názory Devotees (20)

eternal outsider

 1    13. október 2016 o 21:11

Super článek! Zatím toho prozradil nejvíc… jsem zvědavá jak nakonec bude vypadat ta “Kuba” smile
Díky! smile

dvestotri

 2    14. október 2016 o 06:52

Skvely rozhovor !!!
Najviac ma zaujalo, ked rozpraval o sporoch. Ze by Ford dokazal DM nasmerovat niekam inam ? Po hádkach vznikaju najlepsie veci grin
Naco sa ale velmi tesim je nova verzia Everything Counts a tie ich studiove nahravky.

 

 

Monghi

 3    14. október 2016 o 07:07

@203: skor si myslim, ze tam slo len o presadenie skladieb na album, ziadne velke hadky smile

violat1o1r

 5    14. október 2016 o 09:30

Další rozhovor.

Gabriel

 6    14. október 2016 o 10:17

@violat1o1r : dakujeme

bel canto

 7    14. október 2016 o 10:18

203, jasne ze ich Ford nasmeroval inam.
To bola jeho uloha a preto si ho kupili.
Tak to robili vzdy, menili ludi aby dosiahli “iny"zvuk.

dvd18

 8    14. október 2016 o 11:35

z rozhovoru mi vychadza, ze SPIRIT po stranke tem pesniciek (eko/politika), bude dost podobny CTA (mozno aj to suvisi s promo kladivom, ktore sa nakoniec moze objavit aj na obale albumu), uvidime ...kazdopadne okrem albumu, som velmi zvedavy na heroes v podani DM a aj spominane “zmeny v setlistoch”, na ktore uz cakam 2 turne smile

bel canto

 9    14. október 2016 o 13:26

Turne bude stale to iste dokola, zmeni sa par veci to je vsetko.
Kto caka nenormalne bomasticky album a uzasne nove aranzmany na turne ma velku smolu.
DM2 ide zotrvacnostou dalej, ziju zo slavy do roku 1993, len kvôli tomu ich “zereme”, pre nic ine.

Monghi

 10    14. október 2016 o 13:48

@bel canto: na druhej strane, Ford je zrejme z ineho sudka, nez Hillier, ten chlap sa mi fakt pozdava. Album sa zatial javi celkom zaujimavo, samozrejme, zasa to nebude pad na zadok, na to uz nemam roky ani ja, ani DM smile Uz som to spominal, sotva sa najde kapela, ktora dokaze byt aj po 20tich rokoch progresivna, to sa uz neda povedat ani o Radiohead!
A turne… setlist akoby uz bol jasny, ten je jasny vlastne uz davno… v tomto smere by ma asi najviac potesilo, keby sa raz a navzdy vyprdli na tu najvacsiu traposinu v dejinach poctivej elektronickej hudby.. JCGE ... uviest pri tejto skladbe, ze ju hraju fanusikom z vdaky, to mna osobne az trochu uraza… co neprizna, ze to hraju preto, lebo starsia generacia, a hlavne Anglicania, si DM pamataju iba cez tuto skladbu? bolo to krasne vidiet vo Wembley 2006. Cely koncert mdle publikum, bud vacsina haly sedela alebo len postavala, ale akonahle zaznela JCGE, skoro to tam spadlo. To iste zazivaju Cure v UK ... ked zazneju nejake stare pecky z prveho, ci druheho albumu, tak to tam vrie, inak klidek ...

bel canto

 11    14. október 2016 o 14:50

Pozri v tomto svetle je DM2 cisto komercna vec.
Nech urobia turne z B stran singlov a potom sa uvidi o co tu ide.
A na taketo turne by som siel z Vasou radostou ..
Aj ked zivy bubenik by mi to dokonale pokazil.
Ma ho Kraftwerk, Pet shopy Boys, Royksopp ?

In Your Memory

 12    14. október 2016 o 15:30

bel canto; s bubenikom si to povedal dobre. Uz nie je tajomstvom, ze Dave si proste do DM pretlaca ten svoj rockovy styl. Oni sa uplne odvratili od stylu bicich, ktore pouzivali v minulosti…

Ja sa tiez priznam, ze zatial z toho, co sme sa docitali sa aj mne Spirit a James Ford budu pozdavat. Je iste, ze album bude podla mna brutalne odlisny, len dufam ze sa aspon zapaci…

A ten nestastny setlist :D Londyn nevynecham nikdy, kedze mam moznost, lenze tam zdochol pes. O Birminghame ani nehovorim, tam uz radsej ani nechodim. Z Birminghamu si uz sam Martin robi srandu. Na druhu stranu Skoti a Iri su uz ovela lepsie publikum, kokos a v Glasgove 2009 to vrelo, tam bola neskutocna atmosfera pocas celeho koncertu. Takej Barrel of a Gun by som sa potesil, hlavne ked ju zase na minulom turne nedostali na DVD. Ale zase In Your Room, I Feel You, Everything Counts. Je az trapne, ako Dave ospravedlnuje setlist. Bude tu hovorit o motoroch atd., to akoze setlist v 80`s a 90`s nemal motor. Dnes robia DM uplne inu hudbu a je uplne jasne ze taka Blasphemous Rumours, Lie To Me, ale vlastne cokolvek starsie co nehraju, sa nehodia ku skladbam z poslednych albumov. Lenze tu o to vobec nejde, ci sa hodia alebo nehodia. Tie skladby napisali DM a to nezmenia. Fakt mi to pripada, akoby sa uz velmi nechceli setlistom vracat do minulosti. Tiez je zaujimave, ze Personal, Walking, Enjoy, Never a pod. sa uz k novym skladbam hodit nemusia, lenze prilakaju ludi a zarobia peniazky, vsak Dave. Napr. taka But Not Tonight na minulom turne, tu je jasne kto sa aspon akotak snazi nieco starsie vytiahnut. Je uplne jasne, ze ked ju spieval Martin, tak to asi nebol Dave kto ju navrhol. Podla mna si v diskusii o setlistoch Dave kladie dost velke podmienky, kedze vacsinu skladieb spieva on a verim tomu, ze ked Martin alebo Andy vytiahnu nieco raritne, Dave ich rovno niekam posle. Este dva albumy a uz budu hrat doslova a do pismena nove veci plus nevyhnutne starsie a vsetci vieme, ktore to su. To bude tak asi vsetko, co som mal momentalne na mysli smile

bel canto

 13    14. október 2016 o 16:01

Pozri co je to brutalne odlisny ...
Soothe my soul dôkladne vykrada I feel you a Personal.
Pre niekoho je odlisna, pre mna je to dalsi klon, kalkul na to, aby sa to akoze lubilo.
Lebo tak sme to nejak v minulosti robili, trocha to posunieme inde aby to bola “nova” vec.
DM2 zabuda na svoje zakladne korene, to co robili a robili to skvele postupne vsetko vypustili prec.

Monghi

 14    14. október 2016 o 16:29

hold, to, ze Gahan stavia setlist je jasne uz cele 2 dekady. Ved na turne sa od roku 1998 vsetko prisposobuje Davidovi, on je ten, ktory na koncert dotiahne 75% publika, co si budeme nahovarat. Ale takto to funguje vo vacsine kapiel, kde maju silneho frontmana ... a Gahanov vkus je absolutne citatelny. Druha vec je, ze sa Gore za svoju skladatelsku minulost trochu hanbi, skutocne neviem preco, len to maskuje za tie trapne frazy, ako “sme kapela, ktora ide dopredu a neobzera sa spat”. Prave preto sa uz nas setlistami ani nepozastavujem smile

In Your Memory

 15    14. október 2016 o 18:27

bel canto; mal som na mysli “brutalnu odlisnost” vzhladom k tomu, ze uz nerobil s nimi Hillier. Po produkcno-hudobnej stranke moze James Ford skutocne priniest do DM nieco vynimocne. No neviem, lebo ho nepoznam, ani jeho produkciu, co je ale v skutocnosti uplne jedno lebo neverim, ze by clenovia DM dopustili aby sa nejaky z jeho projektov priblizili tvorbe DM. A preto si myslim, ze by sa na albume Spirit mohlo objavit nieco zaujimave. Tym samozrejme netvrdim, ze album bude skvely. Neviem, ja to nechcem konkretizovat ale ani kritizovat, pretoze sme nahravku este nepoculi. Ver mi, ja som od Ultry az po dnesok tiez na vazkach a doslova tapam, ked si nieco z tychto obdobi chcem pustit. A to bohuzial plati aj pre Deltu, ktoru som sa snazil “zrat”, ked vysla.

Monghi; ved ale Gahan ako frontman je presne v tomto vynimocny, aj keby zahrali a on sby pustil New Dress, Blasphemous Rumours alebo dokonca aj The Sun & the Rainfall atd., tak sa hoci aj mlade publikum rozleje. Ja neviem, ja si osobne myslim, ze clovek ktory chce siahnut po kvalitnej hudbe a textoch, tak to najde. A tou kvalitou stare DM veci urcite su, tak nechapem ake su kriteria na pritiahnute co najsirsieho publika, co sa tyka DM samozrejme. Hitovo-koncertny potencial ma predsa aj mnoho inych starsich skladieb, ktore boli v minulosti nenormalnymi peckami a singlami. Dave by nemal zabudat, ze coskoro sa ludom otrie aj taka I feel You, ci Personal, ci Never a pod…

Fido

 16    14. október 2016 o 19:28

Ja by som chcel pocut Rush. Po tom tuzim od vydania SOFAD a najlepsie s Wilderom. Kedze zijem mimo SK toto tourne asi miniem, ale uz ani nemam moc chut.

Monghi

 17    14. október 2016 o 19:37

odpoved na tuto zahadu ma urcite k dispozicii ten “drahy priatel a vzacny clovek”, producent Jonathan Kessler, ktory, ako sa zda, velmi dobre vie, ako sa robi zabava!
Ale stale tvrdim, Depeche Mode maju psychicky problem so svojou hudobnou minulostou, aj na koncertoch hraju s rozpakmi cokolvek starsie, nez songy z BC ... vsak aj Master And Servant hrali naposledy absolutne nepresvedcivo ... nerozumiem tomu.

A k tomu tvrdeniu, ze by sa aj mlade publikum rozlialo pri starych peckach… suhlasim, ale o akej max. vzdialenosti od podia sa bavime? smile Prvych desat radov a tu a tam hlucik ludi vo FOS? A co tych 90% ostatneho publika? Bude sediet alebo len postavat a cakat, kedy to uz skonci. A netvarme sa, ze by to tak nebolo ... a tohoto sa oni boja smile

Depeche Mode nie su ako napr. Cure, ktorym je uplne u prdele, kolko ludi maju pred sebou, oni to na podiu odpalia na plne gule a uziju si to, čim tam bude menej ludi, tym viac… DM ked nemaju narvane, tak su nervozni a Gahan, aby bol v pohode, potrebuje citit neustalu odozvu publika ...

tommy

 18    15. október 2016 o 17:59

Mňa tento (úžasný) rozhovor utvrdil v jednom: Na turné sa vôbec nechystám, prepáčte, ale počuť tie staré odrhovačky už fakt nechcem a okrem toho sa obávam, že vždy, keď chystajú skvelý album, tak to bude ako pri Exciter… Bŕŕ. Členovia DM majú síce veľmi dobré rozhovory, ale to ešte neznamená, že to ide ruka v ruke s veľmi dobrým albumom a veľkolepou live show… Album si v rodine kúpime, lebo ako povedala moja dcéra: máš všetky, tak do zbierky sa patrí prispievať, ale to je tak všetko, nehovoriac o tom, že tie ukážky ma poriadne schladili - prišlo mi to ako recyklácia mixu Camouflage a OMD na prelome rokov 80-90, ale beriem to zatiaľ s rezervou, keďže išlo o krátku ukážku nedokončeného, resp. nedovareného gulášu… Keby na tej tlačovke radšej zahrali jedno celé demo, tak by to bolo ešte vhodnejšie a napínavejšie… Človek - fan by sa mohol oddávať predstave, aké to asi bude…

smidak101

 19    15. október 2016 o 20:26

Taky jsem si myslel, že zahrají nějakou ochutnávku na živo, když tam byl celej koncertní tým.Teď mě napadá třeba “Heroes”.

bel canto

 20    17. október 2016 o 11:04

Ja som nebol uz na minulom koncerte, a nie je mi to luto.
Bol som v Prahe 98 a uz tam som mal divny pocit ...
Uprimne, bol by som radsej aby DM sa v 95 rozpadlo.
Mali by sme tu Gahanove a Goreho solovky, Counterfeity a bolo by to lepsie.
DM by si uchovali svoj legendarny status.
Uz ked David na svojom solovom turne hral Never let me .... sorac, uplne dehonestovanie tejto perly.

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa