1.jún 1995

1.jún 1995

O pár mesiacov to bude presne 20 rokov, čo sa odchodom Alana Wildera z Depeche Mode začala nová éra kapely. Poďme si pripomenúť, ako celú situáciu videli obe strany, ako aj okolie kapely, s odstupom desiatich rokov.

Carlo Martelli (Mute Italy): Stále mám doma listy od stoviek fanúšikov plné obáv, že kapela skončila, proste sa rozpradli. Oni to vedeli, uvedomovali si fakt, že problémy po skončení Devotional turné boli proste enormné.

Anne Haffmans (Mute Germany): Alan odišiel, Dave si prechádzal svojim príšerným obdobím a ľudia nadobudli dojem, že vlastne už nik neočakával, že sa kapela vráti na scénu.

Daniel Miller: V tom období sa jednoducho vynorilo množstvo otázok. Viete, Dave siahol na svoje dno a myslím, že to celé bolo viac-menej o odpovediach na otázku, "Nahráme vôbec ďalší album?" A ak, ako to vôbec urobiť?

Alan Wilder: Po skončení turné som si doprial oddych, aby som sa uistil, že som nebol iba príliš vyčerpaný a hlavne som chcel, aby bola moja myseľ jasná. Povedal som si, že ak sa aj po pol roku budem cítiť rovnako, ako som sa cítil na konci turné, či nahrávania posledného albumu, tak bude jasné, že by som mal zvoliť odchod. A keďže som sa tak cítil, urobil som to. Osobné komunikácie medzi nami sa nezlepšovali a ak by sme za takýchto podmienok mali opäť spoločne nastúpiť do štúdia, tak by sme opäť zápasili s tými istými problémami.

Daniel Miller: Čo si pamätám, tak povedal, "Nedokážem pracovať rovnakým spôsobom, ako predtým. Je to príliš zložité." On prácu v štúdiu miloval viac, než ktokoľvek z ostatných. Bol tam s Floodom každým deň, až do úplného konca.

Alan Wilder: Nechcel som tým prejsť znova, tak som si povedal, "Teraz je ten správny čas". Takisto ma napadlo, že sme toho dosiahli skutočne veľa, a okrem toho bolo kopec iných vecí, ktorým som sa chcel venovať. Chcel som zmenu, chcel som si založiť rodinu. Už som mal všetkého dosť.

Jonathan Kessler: Áno, Alanove rozhodnutie odísť ma prekvapilo. Zrejme na tom malo podiel napätie, ktoré sprevádzalo turné Devotional. Ale myslím, že to jeho vyjadrenie "Už tomu nedokážem vzdorovať, odchádzam," mi prišlo v jeho prípade až príliš extrémne. Dosť ma to šokovalo, pretože Alan nebol extrémnym typom človeka ... teda, mne taký neprišiel.

Alan Wilder: Myslím, že museli vedieť, že k niečomu takému dôjde. Že proste dôjde k nejakému zlomu, či už v podobe môjho odchodu alebo by to bolo niečo iné. Martin toho veľa nenahovoril, Fletch sa zdal byť dosť otrávený a Dave, keď som mu to chcel oznámiť, nebol k zastihnutiu. Nevedel som sa ho dopátrať.

Dave Gahan: Nakoniec som v Los Angeles našiel vo faxe správu, kde sa mi snažil oznámiť, že z kapely odišiel. Dokonca sa mu podarilo mi dovolať, ale ja som bol v stave... jednoducho som mu veľa času nevenoval. Aby som bol úprimný, bolo to skôr v štýle, "Je mi to jedno chlape, ja tu zomieram". Ja som bol vtedy úplne pohltený mojim životom plným drog.

Daryl Bamonte: Myslím, že ich to trochu prekvapilo. Mali spoločné stretnutie v starej kancelárii na King´s Cross, s Fletchom a Martinom.

Andy Fletcher: Šli sme naňho v štýle, "Predsa to nemôžeš urobiť teraz, ideme predsa do štúdia..." Neuplynulo ani pol roka, čo sme mali posledné stretnutie. Povedali sme mu, že ešte nemáme ani riadne premyslené, čo budeme robiť. A prísť s takým rozhodnutím v čase, kedy sme sa vlastne zotavovali z toho dlhého turné...

Alan Wilder: A kedy je ten správny čas na odchod? Ak by som to urobil uprostred turné, bola by to omnoho väčšia katastrofa. Ja som predsa nikoho nechcel nechať v problémoch.

Michael Pagnotta (US publicista): Zverejnil som jeho oficiálne prehlásenie. Následne som sa zhováral s Martinom a Fletchom a zdalo sa, že skutočnú príčinu nepoznajú. Nik iný nemal iný argument než ten, že sa Alan cítil nedocenený.

Andy Franks: Myslím, že ak medzi ostatnými bolo niečo nevyriešené, mali si to vydiskutovať.

Andy Fletcher: Ja som si s ním nevychádzal. A dokonca som povedal, že s ním ďalší album už robiť nechcem.

Gareth Jones: Stále tam bolo cítiť, že je medzi nimi taký "cudzinec". Bolo tam cítiť veľmi silné basildonské zázemie.

Dave Gahan: V Alanovom prípade sme boli obozretný a myslím, že Martin a Fletch ešte viac, než ja. No myslím, že to bolo hlavne pre jeho muzikantské schopnosti. Bol skutočné dobrý a myslím, že v určitom smere ostatných zatieňoval. Ale, ja neviem, o čom to bolo, Alan vždy zvádzal ťažký boj.

Daniel Miller: Myslím, že premýšľal v štýle, že ak pokračovať, tak nahrávať určitým konkrétnym spôsobom, čo myslím, že by ostatní nebolo ochotní akceptovať. Myslím však, že sa o tom nakoniec ani nerozprávali. Bolo mu jasné, že by k tomu nedošlo a ak, tak by nesúhlasili, takže sa rozhodol odísť. Ale to sa musíte nakoniec spýtať jeho.

Dave Gahan: Alan si zrejme myslel, že neexistuje šanca, že by sme nahrali ďalší album. Takže vyskočil z lode skôr, než by mohla stroskotať.

Alan Wilder: Nie, rozhodne som nemyslel na to, že by sa kapela mohla rozpadnúť. Skôr to dosiahlo úroveň, kedy som si pomyslel, že ja by som mal spôsobiť ich rozpad, a to mi prišlo absurdné. Uvedomoval som si, že máme problémy a s tými problémami som už zápasiť nechcel. Pre mňa to bolo jednoznačné. Proste som sa rozhodol tie problémy už viac neriešiť, dokonca ani v štúdiu to už dávno nebolo o zábave. Jednoducho nastal vhodný časť odísť a venovať sa niečomu inému.

Dave Gahan: Pri pohľade späť... Ja som ho nepresviedčal, dokonca ani ostatných, nepokúšal som sa ho od toho odhovoriť.

Martin Gore: Vždy sme si uvedomovali, aký je pre nás dôležitý. Možno sme ale nedokázali ukázať, ako to skutočne cítime.

Dave Gahan: Martin sa s tým nakoniec nejako zmieril. V súvislosti s Alanom povedal, že sa pokúsi to prevziať. To som počúval veľmi často. Ale o to vlastne nikdy nešlo. On sa len pokúšal pokračovať v smere jeho nápadov. Myslím, že s tým dosť zápasil, hlavne pokiaľ išlo o tie múry, ktoré chcel prevaliť.

Daryl Bamonte: Na jeho obranu, keď ste rozhodnutý odísť, a to skutočne, tak na konci turné je to vhodné. Pretože, vtedy je človek zo všetkého už chorý.

Andy Franks: Vtedy chce odísť každý.

Daryl Bamonte: Ak to urobíte bezmyšlienkovite, potom by Vás to neskôr trápilo. On ale počkal až do apríla nasledujúceho roka a potom si bol už rozhodnutím absolútne istý.

Andy Fletcher: Proste sa rozhodol. Či to dnes ľutuje, to ja neviem.

Martin Gore: Pamätám si, že po tom, čo nám to oznámil, som šiel domov vlakom a tam ma napadlo, "Nuž, tak to je koniec našej kapely."

zdroj: ULTRA (remastered) DVD, 2007

Vzhľadom na narastajúcu nespokojnosť, súvisiacu so vzťahmi a pracovnými postupmi vo vnútri kapely, so smútkom oznamujem, že som sa rozhodol Depeche Mode opustiť. Moje rozhodnutie nebolo jednoduché, obzvlášť preto, že naše posledné albumy jasne naznačovali plný potenciál Depeche Mode.

Od môjho príchodu v roku 1982 som sa kontinuálne usiloval vkladať všetku energiu, entuziazmus a vernosť do pokračujúceho úspechu kapely a aj napriek logickej nerovnováhe v prerozdeľovaní práce som to všetko ochotne ponúkal. Bohužiaľ sa mi zo strany kapely, aj pri tejto úrovni prínosu, nikdy nedostal pocit rešpektu a uznania, ktorý by bol zaslúžený.

Kým som veril, že kvalita našej produkcie sa zlepšovala, kvalita nášho priateľstva upadla do bodu, kde som stratil pocit, že by sa to dalo napraviť. Nechcem nikoho obviňovať; stačí povedať, že sa vzťahy vážne vyhrotili, spôsobovali stále viac frustrácie a nakoniec, v konkrétnych situáciách, boli neznesiteľné.

Za týchto okolností nemám inú možnosť, než kapelu opustiť. Z tohto dôvodu je lepšie odísť v najlepšom a keďže mám v sebe stále veľké nadšenie a oddanosť k hudbe, teším sa nové vyhliadky v podobe nových projektov. Ostatní členovia kapely majú moju podporu a želám im všetko najlepšie vo všetkom, do čoho sa v budúcnosti pustia, či už spoločne alebo individálne.

Alan Wilder, 1.jún 1995

Názory Devotees (144)

santer

 1    29. január 2015 o 08:37

Black day pre DM. A toto hovori za vsetko - Andy Fletcher: “Ja som si s ním nevychádzal. A dokonca som povedal, že s ním ďalší album už robiť nechcem.” Skoda, ze ten, co robi po hudobnej stranke pre DM toho najmenej, tam ma najsilnejsie slovo.Od ludi, ktori spolupracovali v v90tych rokoch s DM viem, ze Fletch je zakulisny hrac a tak trochu intrigan.Bez Alana by DM by asi DM nikdy neboli tam, kde su.Ked si pustim stare veci a porovnam s novymi, po hudobnej stranke je to obrovsky rozdiel.Jeho odchod bola velka skoda, ked si predstavim, co este mohli spolu vytvorit…


radoo

 2    29. január 2015 o 10:39

skutocne by ma zaujimal vztah tych dvoch,ktohovie do akej miery to ovplyvnilo alanovo rozhodnutie odist.


Mocho

 3    29. január 2015 o 11:09

Mna by celkovo zaujimal vztah Andyho k ostatnym clenom skupiny nie len v minulosti ale i dnes, niekde som zachytil, ze Martin je prenho stale najlepsi priatel.


Ogrik

 4    29. január 2015 o 14:24

mal odist Fletcher. Bez Wildera to je viacmenej ina kapela…taky velmi slusny DM revival.


Notik

 5    29. január 2015 o 16:37

Alan je boh, mal by za ni,m prist Fletch a poprosit ho


Notik

 6    29. január 2015 o 16:40

najblbsi je fletcher , jednoznacne , uz len preto ze hra nahra na koncertoch a dave si z neho robi prcu na live


santer

 7    29. január 2015 o 17:09

Jj, Fletch mal ist domov, mohol byt v klude, nemat depresie, chodit na futbal a uzivat si zivot.Ved nahravanie ho nebavi, koncertovanie ho nebavi-aspon tak na mna posobi na podiu, asi by ani nikomu nechybal smile


radoo

 8    29. január 2015 o 17:13

tak ale nechate ho,vsak on sa stara o ekonomicku stranku kapely.


Notik

 9    29. január 2015 o 19:03

to moze aj doma z gauca


Logic

 10    29. január 2015 o 21:36

Alan odišiel, pochybujem, že sa vráti a keby nebol Fletcher, tak dnes DM je len spomienka. Po odchodu Alana vydal DM dva suprové albumy Ultra a Delta. Ale nebol by som proti, keby sa vrátil Alan, kto vie, čo by vydali za album.


Hammersmith Odeon

 11    29. január 2015 o 22:21

Po Alanovom odchode z DM 95% fanúšikov cíti, že kvalita DM utrpela a 95% fanúšikov o tom vie rozprávať celé hodiny, a v podstate to ostatní nechápu. Tiež sa počítam medzi tých 95% a snáď nie je dňa, aby som necítil niečo ako: “ALAAAAAN come back for good!!!!!” Ako vravím, dalo by sa o tom písať do aleluja, no keď sa nad tým tak zamyslím, tých 95% fanúšikov v podstate vraví: “Hej Vy, áno Vy tam - ak nás nechápete, skúste si predstaviť Beatles bez Paula, čo je Queen bez Fredieho, INXS bez Hutchenca, Oasis bez Noela Galaghera, atď, atď, atď. Kde sú teraz? Už chápete???
ALAAAAN, come back for goood!!!


Logic

 12    29. január 2015 o 22:33

Tie prirovnania by sedeli, keby si napísal “kde je DM bez Dava”, nič v zlom.


Hammersmith Odeon

 13    29. január 2015 o 22:45

Noel z Oasis ani Paul z Beatles neboli tak celkom frontmani svojich kapiel. Chcel som však poukázať na to, že ľudia, čo robia pre kapelu niečo viac, sú proste nenahraditeľní a je jedno, či je to spevák, alebo bubeník.
Je ale zaujímavé sledovať, ako si ľudia dokážu “vypichnúť” tú svoju pointu grin) Nie nadarmo sa hovorí, koľko ľudí, toľko chutí...


fiori

 14    30. január 2015 o 00:33

Je to velka skoda. Taka dvojka ako Gore a Wilder sa uz tak lahko nenajde. Alan Wilder vedel obliect Goreho skladby tak ako nikto iny. Myslim ze ani sam Martin nie


santer

 15    30. január 2015 o 09:24

Presne si to vystihol, Martinove melodie, Alanove zvuky a Daveho spev, tato kombinacia fungovala na 100% a toto su DM.Bez Alana jednoducho znie ich hudba uplne inak,akoby sa hladali a nemohli najst.Alanov pristup a praca so zvukom boli charakteristicke, je perfekcionalista a hlavne ho to v studio bavilo.Inych bavi zasa stolny futbal smile


Logic

 16    30. január 2015 o 10:21

Nemyslím si, že Ultra a Delta sú zlé albumy, práve naopak sú super. Oveľa častjšie ich počúvam ako SOFAD a tam bol Alan a sú tam tri pesničky, ktoré sú suprové, takže nie všetky albumy s Alanom boli dobré, aspoň pre mňa.


santer

 17    30. január 2015 o 12:06

Pri pocuvani albumov s Alanom som nikdy nemusel preskakovat skladby a nemam asi ziadnu, co by sa mi vyslovene nepacila.To sa ale o albumoch po Ultre neda povedat.Je tam viacero slabych miest, mozno skladatelsky ani nie, ale zvukovo nie su dotiahnute do konca, proste im chyba TO nieco, co bolo pre DM typicke a cim si ma pred x-rokmi ziskali.


bob3

 18    30. január 2015 o 12:37

To že je Alan nahraditelný dokázali sobě i všem na Ultra, bohužel názory na další desky jsou ovlivněny pachutí po Exciteru, ale připomínám že ani tohle není špatná deska, je jenom jiná. Kdo má rád hudbu jako takovou, nemá problém ji přijmout.


Dangerous

 19    30. január 2015 o 13:54

Po Alanovom odchode z DM 95% fanúšikov cíti, že kvalita DM utrpela a 95% fanúšikov o tom vie rozprávať celé hodiny,

Bože, tohleto blábolení a tahání si údajů z prstu, je pro tyhle stránky už fakt typické :D
Hammersmithe Odeone: prosím, jsou tvé údaje založeny na nějakém emperickém výzkumu, nebo to je prostě blábol za blábolem?
Už sem radši fakt nelezu, radši mizím zpět do Čech :D


Notik

 20    30. január 2015 o 14:09

dangerous: inak mna by to fakt zaujimalo kolko percent ja fakt za Alana , len tak z prce , dajme hlasovat , myslym ze odeon by vyhral


Logic

 21    30. január 2015 o 14:36

Na albume Ultra a Delta mi nechýbi vôbec Alan (nič proti nemu), keby bol jedine by ju ....


Tomasito

 22    30. január 2015 o 14:46

este aj teraz mi prechadza mraz po chrbte, ked som si precital tento clanok. Percenta hore dole - neodskriepitelne je, ze ludom chyba.

Uz len ten zazitok, ked som videl po dlhych rokoch Alana s Martinom na jednom podiu - a hlavne ta reakcia davu (citili ste tu silu?) - toto je dokaz ako Alan ludom chyba - na ziadne percenta sa to pocitat neda. Ale staci si len vypocut tu cast, ked Martin ohlasi Alana…myslim, ze ho ten dav na zaciatku ani nespoznal, ale hned ako ho predstavil - to bol zazitok
https://www.youtube.com/watch?v=u_9EK6BK9ws

Z hudobneho hladiska by som si tiez zelal, nech spolu vydaju este aspon jednu dosku - ci uz s Alanom ako clenom kapely, alebo ako producentom - velmi by som bol zvedavy, ako by ta doska znela dnes…dufam v maly hudobny zazrak (a nehovorim automaticky, ze by bola super) len ma zaujima aka by vlastne bola.

To by bolo opat diskusia na nete…sakris…bodaj by sa to stalo.


Tomasito

 23    30. január 2015 o 14:50

a este jeden dodatok - ak su pani taky businessmeni a ide im iba o peniaze (ako sa to tu vsade spomina) - tak to urcite zrealizuju - nechavaju si to ako bombonik na zaver…mozno…


suspy

 24    30. január 2015 o 16:31

Pod takymto clankom sa ina diskusia ani neocakavala. “Newilderovci” to tu musia trpiet, ach ake je to narocne. Uz sa zdalo ze je tato tema vyriesena a DM robia dobre a mozno aj este lepsie albumy aj bez neho.
To “keby” si vsak hovoria obe “strany”. Keby zostal vyzerali by tie albumy omnoho lepsie a dokonalejsie. Keby zostal, nebola by Ultra ultrou Delta Machine masinou(ci by vobec boli),
pretoze jeho napady uz vyprsali a stale by sa len opakoval.
Ja uz sam neviem, mna pritiahol DM kvoli zvuku a ten som pravom ci nepravom prisudzoval ako Alanova tvorba. Ale DM2 ma velmi vela stalych a aj novych fanusikov, takze to klape jak to ma klapat.
Suhlasim s Tomasitom, ze DM je peniazkovy stroj a take Violation Tour a album s Alanom(nech by dopadol ako chcel) by bol zisk jak delo.

PS: nejedna sa o byvaleho clena ktory bol len privesok v kapele ako napr. Andy, takze sa netreba cudovat ze zato tema zostane navzdy ziva


Logic

 25    30. január 2015 o 16:41

Teraz som dopočúval Ultru a predtým Deltu, len má to utrvrdilo, že sú to vynikajúce pravé depešácke albumy, kde vážne nikto nechýba. Bol som zvedavý, ze či skoro aj po dvoch nezmením názor na Deltu, ale práve naopak, počúvam ju veľmi často a stále sa na §ňu teším . A ultra, to je skost.


Notik

 26    30. január 2015 o 16:49

logic , su ale sAlanom mozem pocuvat vsetko….


Logic

 27    30. január 2015 o 17:17

Ja nikdy som neprišiel na chuť SOFAD, okrem WIMS, IYR a HL, tak to sú skvosty.


santer

 28    30. január 2015 o 18:19

Ako pise Tomasito, v Royal Albert Hall bolo jasne citit nadsenie z prichodu Alana.A on si to tiez uzival.Ja myslim, ze ak by mu DM ponukli moznost dalsej spoluprace s kapelou, zrejme by to prijal.Lenze oni ho nepotrebuju, predaje maju, koncerty vypredavaju.A Martin s Fletchom nepotrebuju v studiu typka, co by sa tam po nociach mrvil, hadal sa a presadzoval si svoje, kym by veci nedotiahol do dokonalosti.Staci Hillier, ten urobi, co treba a vsetci su spokojni…
Ozaj, Logic, aj My Little Universe je naozaj taky skvely song? Podla mna s takou produkciou by to za Alana nemohlo skoncit ani na Bstrane.. :/


Logic

 29    30. január 2015 o 18:55

Práve naopak My little universe si užívám, je to netypická zaujimavá skladba, ktorá na konci nskutočne graduje.


Dusan

 30    30. január 2015 o 22:13

Aj po 20 rokoch, keď to čítam, tak sa cítim rovnako ako vtedy… mráz po chrbte, obrovská strata a akosi podvedome som sa začal báť, že ak budú pokračovať, tak už nie v istote ale v strachu, čo z nich vylezie. A potom to prišlo, obrovský šok a rozčarovanie v podobe Excitera. To by sa s Alanom Wilderom nemohlo stať, hrozné zvuky a akási “suchá” produkcia. Čo dodať k tejto téme… bolo už asi všetko povedané. Ten kto odchod Alana necíti ako stratu a považuje ďalší vývoj za super napredovanie kapely a nebodaj Exciter, PTA, SOTU a Deltu za kvalitnejšie obdobie ako BC, MFTM, Violator a Sofad, tak mu úprimne závidím. Pre mňa je to odvar v porovnaní s Alanovým obdobím, ktorý nemá v sebe to, čo by URČITE mal, keby… A neexistuje na to žiaden empirický dôkaz, ale jednoducho mám uši a počúvam Recoil… Ale je to osobné a prosím, užívajte si perfektné škrípanice, pípanice, primitívne zvučíky bez basových liniek aj naďalej, keď sa Vám to tak páči. Ja mám v tom ale úplne jasno grin


Hammersmith Odeon

 31    30. január 2015 o 23:14

Nefunguje mi odpoveď na príspevok, tak aspoň takto:
to DANGEROUS: opäť sa mi potvrdilo, koľko ľudí,toľko chutí. Každý vidí v mojom príspevku to, čo chce vidieť a Ty nie si výnimkou. DANGEROUS, Tebe sa úplne stratila pointa - tu nešlo o čísla, tu nešlo o empíriu - proste som tým chcel naznačiť, že ak nejaké koliesko z voza odpadne, nahradia ho, alebo zrepasujú, fungovať síce bude, ale nebude to už celkom ono, dokonca v niektorých prípadoch to nebude fungovať vôbec (ako príklad som spomenul niekoľko kapiel).
Dangerous, niekedy netreba hľadať empíriu, ale stačí mať dušu umelca a aj ten “blábol” sa Ti zrazu bude zdať ako vystrihnutý z empirického výzkumu grin


grapher

 32    30. január 2015 o 23:20

Keď vyšiel Exciter, tak vtedy na depechemode.cz prebiehala veľmi iskrivá diskusia. A veľmi sa mi tam páčil jeden príspevok českého fanúšika, ktorý album charakterizoval ako “zbierka táborákových žalmov” smile Vždy si na toto spomeniem, keď náhodou niekde natrafím na tento album smile


LK87

 33    31. január 2015 o 01:50

Podla mna sa Alan Wilder nikdy nevrati do skupiny. Preco?  lebo kombinacia Alan Wilder+ DM sa nerovna vyrazne zvysenie prijmov!!! Po hudobnej stranke to je ina debata…( osobne by som chcel spat v skupine)

Arthur Fogel povedal o dnesnom hudobnom biznise zaujimavy vyrok: Dnes skupiny nepredavaju CD-ecka, ale sedadla na koncertoch….

A to presne sa dari DM v poslednych rokoch…takze nemaju ziadny dovod menit biznis plan ( financne toky uz maju za tie roky podelene, tak preco platit Alana, ked neprinesie nejake velke navysenie prijmov??? 

uz je v podstate jedno ako bude zniet novy album.. turne aj tak na 90% vypredaju …. Hard core fans vedia, kto je Alan ale zbytok fans, co si aj kupia CD..pojdu na koncert pocas turne…ty Alana moc neriesia, kedze nebol vizualne-marketingovo ( nazvite si to ako chcete)  dominantnou postovou historie DM…  Jednoducho drviva fans ide na koncert kvoli starym vypalovakom…. Potrvdzuju to aj cisla najuspesnejsich tour v hudobnom priemysle…. V TOP 10 su turne kapiel s 20-30 a viac rocnou historiou, ktore boli po vydani priemernych albumov nie po megauspesnych.  Alan pomohol vytvorit kult DM….z ktoreho DM tazia dodnes….ale uz ho viac nepotrebuju…


Logic

 34    31. január 2015 o 07:03

Dušan nič v zlom, ale Recoil to sú len hodiny zvukov a nič viac, žiaden pocit, alebo nebodaj emócia. Snažil som sa to počúvať, ale nešlo to. My little universe je skladba, ktorá má omnoho viac baví ako condemnation, alebo GRWM. Ultra to je len odvar? To je po Violatorovi jeden z najlepších albumov a o Delta ani nehovorím. A Wilder? ego ego ego… No a keďd už v Delte nie je hutná basová linka, tak ja ...


Monghi

 35    31. január 2015 o 11:27

Alanovym problemom od zaciatku fungovania v DM bol v tom, ze bol od nich na mile vzdialeny smerom vpred nielen po hudobnej stranke, ale hlavne po osobnostnej, co sa prejavovalo neustale. Nie, ze Fletcher o sebe tvrdi, ze je “ten pan v pozadi”, on tam je len preto, aby nezavadzal… tym “panom v pozadi” bol vzdy Wilder. Vzdy sa drzal pri zemi, bol distingovany, opatrny, vzdy hovoril len k veci a rozmyslel si, co povie…proste, gentleman v pravom slova zmysle. Gore s Gahanom boli v podstate hyrici, ked zacala zabava, tak sa odtrhli vzdy z retaze… takze, kto z Vas by na Wilderovom mieste vydrzal s ostatnymi tak dlho, obzvlast, ked posledne albumy, Violator a SOFAD, boli po hudobnej stranke vlastne dielom Wildera a produkcneho timu? On to chcel zmenit, ale zaroven mu bolo jasne, ze by v diskusii o tom nemal sancu. S Fletchom sa neznasali, Martin bol na silnej alkoholovej vlne a uprimny rozhovor zoci-voci s Alanom by zrejme nehrozil, aj vzhladom na Martinovu komplikovanu povahu, a Dave to mal vsetko v pazi. Dovolim si tvrdit, ze jediny, komu na znacke DM skutocne od roku 1990 zalezalo, bol Alan…


Monghi

 36    31. január 2015 o 11:33

diskusie o tom, ake by to bolo, keby Alan zostal a podobne… su zbytocne! Alan nerobil nikdy zbrkle rozhodnutia a nerobi ich ani dnes. On svoje miesto v zivote nasiel zrejme uz velmi davno. Projekt Recoil ho plne uspokojoval, ale nie je blazon, aby na ukor rodiny vrazal vsetky peniaze do niecoho, co nie je po financnej stranke rentabilne, obzvlast ked to nema podporu ako u vydavatelstva, tak medii… a ked uz tu niekto brnkol do kvality projektu Recoil… heh, no po umeleckej a hodnotovej stranke je tento projekt opat na mile vzdialeny od post-wilderovskej produkcie DM… to sa tu zbytocne neutesujme a nepovzbudzujme sa navzajom… a na druhej strane, ak ma niekto kriticky nazor, tak mu ho neberme… nic nie je dokonale, je to len o tom, ci to aj s tymi nedostatkami prijmeme alebo nie smile

Dolezite je, ze ako DM, tak zrejme aj Alan, su spokojni…


LK87

 37    31. január 2015 o 13:26

Dodnes nechapem preco Alan neprodukuje albumy inym umelcom, tych kombinacii si viem predstavit strasne vela a rozhodne by boli zaujimave…. Trocha mi to pride ako nevyuzity potencial jeho genialnych schopnosti. To fakt ma este tolko penazi, ze si dovoli “nic nerobenie”.  asi mu napisem zopar otazok na mail :D


Dusan

 38    31. január 2015 o 13:44

to Monghi: zaujimavo si to napisal v Tvojom prispevku 35 a suhlasim.
to Logic: ved som napisal, ze je to osobne. Ak sa Ti post Wilderovske albumy pacia viac ako s Wilderom, tak prosim. Ultru mam skutocne velmi rad (mam ju v top 5 ☺ ) a to bol jediny krat po Wilderovi, kedy naplnili moje ocakavania… Ostatne je pre mna skutocnym odvarom minulosti. A to, ze s Recoilom necitis emocie a nemas z toho zazitok… ani nevies o co prichadzas ☺ ale opat, je to osobne, ja to mozno v porovnani s Tebou stracam pri Delte.


ViolateYou

 39    31. január 2015 o 14:33

Za tu kopu mravencej prace, skvele aranzmany a zvuk ktorym dal DM trademark velke dakujem. Fletchovo a Martinovo ego bolo asi velmi velke a nedokazalo sa zmestit spolu s Alanovym a jeho nedocenenostou do jednej miestnosti. Mozno bol z tej partie najviac normalny a jednoducho nezapadol.. ktovie..oni vedia aj tak najlepsie


ViolateYou

 40    31. január 2015 o 15:05

Citam vase komenty a na margo Alana a starych DM aj moj dobry kamos ktory je velky hudobny labuznik a sam hudbu trochu robi, je iba okrajovy fanusik a prezentuje nazor ako nezavisly pozorovatel ze novy depes uz nema to nieco a je to slabe podla neho oproti starej tvorbe pred rokom 2000. On by sa novymi vecami nedokazal inspirovat. Podla mna zas citit ze Dm uz nie su taki jedinecni ako boli s Alanom ale ta produkcia stale patri k tomu lepsiemu ak nie najlepsiemu v dnesnej hudbe, len ta latka je prilis vysoko a nemozte cakat ze DM budu stale robit take z pohladu hudobnej historie dolezite a skvele albumy aj ked skvele robia stale…Delta, Ultra aj PTA su podla mna genialne a nemusim na nich nic preskakovat


Monghi

 41    31. január 2015 o 15:37

ale ved ono dnes maju v globale obdobny “problem” uz vsetky “stare” kapely… do nekonecna sa genialne veci produkovat nedaju, coho dokazom su vsetci “dinosauri”, The Rolling Stones pocnuc a Prince-om konciac… a medzi to si doplnte co len chcete… Cure, Duranov, DM, U2 ... a kopec dalsich, stale koncertne a studiovo cinnych, pravidelne alebo obcasne… mnohi z nas sme mali bohovske stastie, ze sme chytili mozno poslednu vlnu, kedy hudba bola nieco! Kedy MTV skutocne nieco znamenala, kedy sa okolo kapiel aj medialne vytvaral akysi “kult”, nielen ze ho budovali fanusikovia… aj to robilo z tych kapiel nieco vynimocne a aj vdaka tomu su vynimocne dodnes, aj ked s novou produkciou uz nemaju na to minule sancu… chodte na ich koncerty…. 85% najvacsie pecky z historie, 2-3, potazmo 4, nove skladby, aby sa nepovedalo… je to uplne prirodzene… proste, dnes nove kapely rastu rychlejsie ako huby po dazdi, ludia ich ani nestihaju zbierat a tak aj mnohe pohniju.. nova doba… to poctive samozrejme pretrvava, ale media uz o to zaujem nemaju… Media potrebuju SOKOVAT a cim uz mozu sokovat dinosauri? Stones mozno akurat tym, ze dokazu stat s gitarou stale na podiu, ale… uz to tiez nie je ziadna velka slava a miestami sa na to uz dost tazko pozera :D


Notik

 42    31. január 2015 o 16:00

s tym hranim starych a novych veci si myslim , proste to davo neodspieva ale ani to nezahraju , vid Master v Ba 2009 , katastrofa


Tomasito

 43    2. február 2015 o 11:55

Mne je len jedno velmi luto - pri vsetkych tychto dinosauroch v ratane DM - ak uz maju tolko penazi a tolko slavy - preco nikto z nich (a hlavne mi to vadi na DM, lebo ich mam najradsej) nedokaze urobit album pri ktorom by kaslali na vsetky standardy a pravidla a hlavne neurobili tour, ktore by ulahodilo hlavne ich skalnym (mensie saly, vyber skladieb, intimnejsie prostredie, kulisy atd.)
Ti co v zivote neboli na koncerte DM v hale - tak ani nevedia co DM predstavuje. Take Pasienky im nikdy taky zazitok nedokazu dat.

A prave preto stale verim v to, ze raz (ten posledny album) to tak urobia…


Tomasito

 44    2. február 2015 o 11:56

@Monghi - plny suhlas co si napisal


eternal outsider

 45    2. február 2015 o 12:19

Napadá mě - jak by tedy podle vás měli DM teď vlastně znít?


dvestotri

 46    2. február 2015 o 12:46

Myslim si, ze Alan bol vzdy ohladom vnimania hudby niekde inde, ako Martin a Dave. Vlastne bol o niekolko km dalej. Vid. Unsound Methods. Este dnes v tom umeleckom diele nachadzam nove veci.
A na jeho obranu musim povedat, ze spravil dobre, ked isiel prec. Robit nieco s nechutou… to radsej vsetko nechat a ist vlastnou cestou.
I ked mojim tajnym zelanim je jeho navrat, aj ked viem, ze realita je ina grin


Logic

 47    2. február 2015 o 14:32

Počul som ten Unsound Methods od jeho projektu, ale nič nič minúty zvukov a nič,aspoň pre mňa. Stále si budem stáť za svojím, že na Ultre a Delte vôbec nechýba (nič proti Alanovi, odišiel a mali by sme to všetci rešpektovať). Už sa teším na ďalší album DM (Berg & Flood).


Notik

 48    2. február 2015 o 16:26

logic , nebyt flooda tak je to cele o nicom , nechapes ze DM staale hladaju nahradu za Alana , lenze nikto taky ako Alan neexistuje , Flood je pan zvukar ale musi mat cit DM , zit s nimi a tak , to je jeho job a hotovo , nikto mu nebude hovorit a skusme este toto a , toto som vymyslel a takto to bude lepsie , nic podobne lebo tam taky nikto nie je , ALAAN


jozefst

 49    2. február 2015 o 17:24

S týmto článkom sa oživili staré rany a vidno to aj v počte príspevkov. Pre starých fanúšikov večná téma, na základe alanových vyjadrení to však vyzerá tak, že v takejto podobe zostane.


Logic

 50    2. február 2015 o 19:14

Ja zas na Ultru a Deltu nedám dopustiť, proste sa mi tie albumy nenormálne páčia a stále ich počúvam. Možno, keby tam bol Alan, tak tie albumy by boli úplne iné a nikto nevie aké. Ja viem, každý povie, že lepšie, ale Alan bol aj na SOFAD a ja ten album len preskakujem, až na tri klenoty WIMS, IYR, HL.


bob3

 51    3. február 2015 o 09:47

Odchod Alana mě tehdy překvapil, ale nakonec jsem si byl jistý že DM pojedou dál. Vlastně jsem na to asi reagoval jako Martin, nejdříve jsem si na chvíli myslel že DM snad možná skončí, ale hned na to jsem si řekl, že DM jsou přece Martin a Dave a byl jsem v klidu.

Dále vzpomínám jak jsem si přinesl domů album Ultra, jen jsem si řekl jo, je to tam, další klasika od DM, na rozdíl od SOFAD, víc než Alan u DM mi pak chyběli po prvním poslechu bicí na Exciter, ale pak jsem ten zvuk jednoduše pochopil, zvlášť po tom co jsem se dozvěděl že album produkoval Mark Bell, producent Björk.


bel canto

 52    3. február 2015 o 13:38

Logic, uz by si mohol prestat dokola vypisovat ake su tvoje naj albumy a ako ti alan nechyba. Alebo ze Alanove solovky je len kopec zvukov, ved to vsetci vieme. Fakt stacilo.


Logic

 53    3. február 2015 o 14:00

Bel canto a ty si mohol prestať vypisovať aký je teraz DM po odchode Alana zvukovo slabý, mal si možnosť vystriedať Alana, tak to by boli albumy!!!!


bel canto

 54    3. február 2015 o 14:28

Tak po takomto hlupom prispevku chlape, uz na teba reagovat nebudem. Nestojis mi za to.


santer

 55    3. február 2015 o 17:40

Bol som prekvapeny, ze sa doteraz bel canto nezapojil do diskusie, lebo viem, ze na temu AW rad diskutuje a bol som zvedavy na jeho potencialny prispevok, rad si ho vzdy precitam…zial reagoval az na Logicove x-te navlas rovnake vyjadrenie ohladom jeho oblubenych albumov, ktore uz naozaj pozname naspamat, nic v zlom Logic smile


santer

 56    3. február 2015 o 18:03

Nikto nevie, ako by vyzerali posledne albumy s Alanom, ale aj tak by som si vsadil na Alana, ze by to boli vacsie pecky. Staci mi ako dokaz In Chains…


bob3

 57    3. február 2015 o 19:28

Hmm, no právě na tom In Chains není žádný posun od Alana slyšet, čekal jsem na to s čím přijde a že si řekne u DM o pozornost, ale nestalo se. Určitě zajímavé podání z jeho strany, ale dovede si snad někdo představit novou desku DM se zvukem a atmosférou toho remixu?

Chlapci raději volí syrové kytary, co už, i to znamená u nich posun vpřed a odsunutí nudy a stereotypu na vedlejší kolej.


bel canto

 58    3. február 2015 o 19:37

Santer, ja mam na to cele dvojity pohlad. Ked som mal 18 vysiel Violator a DM bolo pre mna No.1. V podstate som “zazil” 3 kvazi podstatne odchody alebo rozpady, ktore mi boli danom okamihu velmi luto. Ked zomrel Mercury, ked sa rozpadol Oceán a ked odisiel Alan z DM. Pamatam si akoby to bolo dnes, ked sme si s kamosom konecne zohnali Ultru a boli sme nesmierne sklamani priemernostou zvuku. Dnes mam samozrejme triezvejsi pohlad na vec, uz to tak neprezivam. Sam na vlastnej kozi poznam ako je to s niekym robit do momentu ked jasne citis, ze to musis rozbit, ze as inak neda a ani ta nenapadne sa vratit spat. Tak to bolo v Oceane a s Alanom tiez. Velmi by som si prial aby zostal s nimi, a o tom, ze z ich albumov by sme boli hotovi nepochybujem ani na sekundu.


suspy

 59    3. február 2015 o 20:18

Bob3: tiež som mal z toho taký pocit. Ale neskôr po Alanovom vyjadrení som zmenil názor.  Totiž. Určite si čítal alebo počul, že mu predostreli na na ten remix len malo času a na poslednú chvíľu. Vyjadril sa, že namal dostatok času a že sa cítil presne tak ako za čias nahrávania SOFAD.
Tiez mám pocit že sa s tým remixom neposunul ďalej, ale ako aliby by to mohlo stačiť.


Dusan

 60    3. február 2015 o 20:21

Hm, to je super predstava, že by sme mali k dispozicii ďalšie 4 albumy, z ktorých by sme boli hotoví tak ako napríklad z BC, MFTM, Violatora grin


grapher

 61    3. február 2015 o 20:25

Je pravda, ze z Alanovho remixu In Chains velmi citit SOFAD, ale aj tak je kvalitou ovela vyssie ako albumova verzia. Navyse on sam povedal, ze nemal na to moc casu a pouzil uz hotove linky. Verim tomu, ze by to vyzeralo uplne inak, keby bol v studiu pri nahravani albumu.


bel canto

 62    3. február 2015 o 20:34

Bob3 - ja si zasa myslim ze masivne pouzitie gitary, ktore zacalo na Ultre, bol krok vzad.


bob3

 63    4. február 2015 o 00:04

bel canto - to je jedno.

ostatní - je známo že Alan je puntičkář a že dlouho odevzdává dílo, deadline pro něj neexistuje smile, možná že dostal záměrně tolik času, na zkoušku jak se s tím popere, protože dnes se ve studiu pracuje mnohem rychleji než kdysi, kdo ví..

Taky skoro 7 a půl minuty je dost, místo natahování tam měl nasypat zvuky a nápady, nechat to den max dva uležet a dorazit to. Ne nepište mi že bych ho měl jít nahradit když jsem tak chytrý smile, ale tak se dneska prostě pracuje ve studiu.


Monghi

 64    4. február 2015 o 07:03

remix “ich chains” vznikal “za pochodu”, kedze Alan bol vtedy naplno pohlteny projektom “Selected” a naslednym turne. A dalsia vec, je dobre byt realistom, akym on je ... cim je clovek starsi, tym jednak kreativita funguje uplne inak, ako za mlada (umelecka scena je plna dokazov) a viem si predstavit, ze celym jeho svetom je momentalne jeho 4-rocna dcera… legendarne Thin Line studio si vyziada nemalu financnu investiciu a velmi neverim tomu, ze by bol Alan ochotny robit hudbu na laptope v spalni. Zanechal za sebou vyraznu stopu a ak by v buducnosti vytvoril nieco nove, budem len rad… len nech to uz nie je ziaden cover, hoci Inheritance a Dum Dum Girl su zaujimave skladby, no stale len coververzie… smile


bel canto

 65    4. február 2015 o 09:10

V principe, kvoli Alanovemu puntickarstvu bol DM tam kde bol a preto tie albumy mame tak radi. Je to len o tom, odsediet si to a odmakat. A z albumov po jeho odchode jasne citit, ze sa uz tolko nesedelo. Nakoniec, bol to Alanov nazor na to, ako dlho sa to ma robit, dnesni ludia ktori sa motaju okolo DM maju mozno ine nazory ... Ale samotne albumy su dokazom ako sa kde dlho pracovalo, je to zretelne pocut. Pri Delte David povedal ze to slo pomerne rychlo. OK, tak na mna aj Delta pôsobi.


Logic

 66    4. február 2015 o 10:50

No vidíš BeL Canto, každý už tiež vie, že na Ultre je priemerný zvuk (Podľa teba), lebo použili gitary a ty to stále dookola píšeš, ale to už vieme. Na SOFAD je zvuk super (tiež použili gitary), ale pozor, tam bol Alan, takže ten album , kde je Alan musí byť perfektný. A In chains remix, nič v zlom, ale nič nové, stagnácia. Sorry za ten môj posledný príspevok, ale ty môžeš písať stále dookola, aký ma DM slabý zvuk po odchode Alana. Práve ja na Delte milujem tu surovosť zvukov. Keby sa vrátil Alan, ja by som bol tiež za to, aspoň by sme videli a hlavne počuli ako by to dopadlo. Ver tomu, keby bol ten album dobrý ja by som si to priznal, ja nemám s tým problem, tak ako si priznám, že albumy Exciter, PTA a SOTU sú len priemerné a niečo tým albumom chýba.


bob3

 67    4. február 2015 o 15:01

Nechci Wildera, chci Reznora.


santer

 68    4. február 2015 o 16:00

Logic, tak ako si napisal-In chains od Alana je remix, takze asi nebolo cielom urobit z toho uplne inu skladbu a tiez mohol vychadzat iba z materialu, ktory mal k dispozicii.Ine by asi bolo, keby stal uplne pri zrode a komponovani skladby ako takej.Zvukovo to zrejme naozaj posun nie je, ale citit tam jeho rukopis-postupne pridavanie a vrstvenie zvukov,gradaciu skladby, co je pre neho typicke.A ked uz nic ine, tak minimalne tie bicie sa s originalom absolutne nedaju porovnat.Jednoducho jeho hudobne citenie a kompozicie su mi blizsie ako Bergove, Hillierove a neviem koho este…on vie vsetky tie zvuky, nastroje a sample akosi lepsie zladit.A ako tu uz bolo povedane-on bol vzdy ako po hudobnej tak aj osobnostnej stranke uplne inde ako zvysok kapely.Takze ked odisiel na vrchole popularity, musel mat na to fest silny dovod.To si my asi ani nevieme predstavit.


Logic

 69    4. február 2015 o 16:40

Santer, ale ja posudzujem albumy podľa toho ako často ich počúvam, nie podľa toho či tam je lepší zvuk a pod. Tiež si pamatam, že keď vyšla Delta, tak nejaký odborník napísal (ale fakt neviem kto to bol a DM.cz mali z toho nenormálnu srandu), že Knechtová má zvukovo oveľa lepší album ako DM a to už bolo fakt veľa. Knechtovú som nepočúval a ani nebudem.


santer

 70    4. február 2015 o 19:12

Logic, podla Tvojich kriterii je to v mojom pripade tak, ze posledne styri albumy nepocuvam skoro vobec.A to jednoducho preto, ze sa mi nepacia po zvukovej stranke.Tieto ich postwilderovske aranzmany pre mna stratili typicky depesacky charakter a svoju dokonalost.Cest vynimkam.Cele to zachranuje len Gahanov hlas.


bel canto

 71    4. február 2015 o 22:45

Santere ja som si to casom zdôvodnil tak, ze pouzivam oznacenie DM2 alebo trojnohy pes. Jednoducho je to po Alanovom odchode ina kapela s inymi pracovnymi postupmi, ktore nie su zle ale nedosahuju potencial prvej verzie. Takto som si to nejak ulozil s vecnym smutkom, ze sa mi rozbila moja najoblubenejsia kapela. Na druhej strany ked si pustim A Strange Hour In Budapest, tak to je aranzersky, zvukovo a produkcne tak nadupane, ze ziadne live DM za poslednych 20 rokov na tento level nema. Alan si proste svoj vysoky srobovaci level drzi stale.


bob3

 72    4. február 2015 o 23:48

Aranžérsky, zvukově a produkčně nadupané, tím myslíš tu pojízdnou depešáckou diskošku?


bel canto

 73    5. február 2015 o 07:03

Presne tak, a ked ten rozdiel medi Recoil live a DM2 live nepocujes, potom sa o tom ani nemusime bavit. Alebo je tu dalsia tema, ako DM2 prepracovava a meni aranzmany starsich piesni medzi jednotlivymi turne ... No takmer nijak, rovnaka nuda. A Strange Hour In Budapest posuva Recoil veci zas niekde, proste chlapik si zasa s tym dal pracu, ktora v DM2 chyba smile


bob3

 74    5. február 2015 o 12:22

Recoil na živo by nefungoval bez materiálu DM, který Alan využil, nevím proč to dělá a co tím chce říct, bez roztahaných verzí Walking in my shoes nebo Never let me down by mu tam z depešáků nikdo nepřišel, a bez fanoušků DM není Alan v hudebním světě vůbec ničím, jako by neexistoval, taková je realita.


bob3

 75    5. február 2015 o 12:28

Navíc když vidím video z té performance, jak tam stojí a nuceně se kroutí na materiál který je spíš k poslechu někde na sluchátka doma, tak mi je z toho až smutno, je pravda že takový úpadek si nezaslouží, ale kdo mu za to může, měl si dát od DM voraz a začím s nima makat na nové desce, místo toho odešel z kapely, jeho volba, v pohodě vždyť o nic nejde.


bel canto

 76    5. február 2015 o 15:46

No ja mam dojem, ze za odchod Alana mozu ini traja ludia, nie Alan samotny. V 1994 bol zda sa z nich jediny normalny. Za priemernu produkciu DM2 moze hlavne David s Martinom. Martin spravne predpokladal, ze odchodom Alana konci samotna kapela. Aj skoncila, v tom mal pravdu. Toto co sa deje dnes je len slaby odvar, je to ina skupina.


bob3

 77    5. február 2015 o 17:29

Za to že se rozhodl odejít z kapely přece nikdo nemůže, to by ho museli vyhodit, rozhodl se sám. Alana neznáš osobně, třeba je to idiot který se s nikým nesnese.

Martin nic nepředpokládal, jen ho něco napadlo, ale pak na to hned rychle zapoměl smile


Monghi

 78    5. február 2015 o 19:46

dnes uz taketo uvahy ani nemaju zmysel, nieto sa este pre to vadit… v prvom rade si uvedomte, v akom veku boli vsetci styria, co vsetko uz mali za sebou a potom si spomente (pokial uz mate nieco v zivote za sebou), ako ste v podobnom veku premyslali vy. Ale je fakt, ze ich kariera a zopar inych veci doviedli k tomu, ze robili pekne blbosti… a o dvoch takych blbostiach bude dalsie pokracovanie mapovania historie… mozno uz v nedelu wink


bel canto

 79    5. február 2015 o 19:49

Jasne, za to ze chlastali, drogovali sami nemozu, su v tom uplne nevinne, ze sa s nim nedalo vyjst. Vyhodili ho z kapely svojim spravanim. Ak by bol Alan idiot, ani by ho do kapely nezobrali to da rozum. Martin na to nezapomnel, Ultra mala byt jeho solovy album. Ze ho nakoniec naspieval David je zhoda okolnosti. Martin sam ho nazval prechodny album.


Logic

 80    5. február 2015 o 21:21

bel canto a zase ten trojnohý pes, ale veď to už všetci vieme. Slabá produkcia, zvukovo slabé, atď aj to už všetci vieme. Starý DM a DM bez Alana iný level, ale veď už to všetci tiež vieme. Martin napísal, že Exciter je super album a že je naňho pyšný. dúfam, že sním súhlasíš, keď súhlasíš, že Ultra je prechodný album. Zaujimavé trojnohý pes, Exciter-super album. Niečo mi na tom nesedí. Na akom mieste v tvojom rebríčku je Exciter? ja myslím, že je hodne vysoko, keď Martin povedal, že je to super album.


bob3

 81    5. február 2015 o 22:18

Problém u kolegy je v tom, že si neumí dělat na věci své názory,  jen opakuje co kde přečetl, novináři toho napíšou..a pak to dohromady v téhle diskuzi nedává žádný smysl smile


bel canto

 82    6. február 2015 o 13:24

Akoze ne, moj nazor je ze Ultra ma priemerne zvuky. Ten nazor som mal hned po jej prvom vypocuti. A to co Martin o nej povedal neskor to je fakt. Po kazdom albume DM2 si pri vydani za nim tvorcovia stoja, sak nebudu predsa tvrdit ze vydali mizernu vec, ale super album. Je to logicke a kto moze pochopi, kto nemoze ..... V principe mate tendenciu si robit nejake rebricky a podobne. Naco, k comu je to akoze dobre ? Nakoniec aj tak je to vsetko jedno.


bob3

 83    6. február 2015 o 14:51

Žebříčky desek podle zvuků nebo rozdělování na DM nebo DM2 to tady ale předvádíš ty, sorry.

Jinak pro tvou informaci, zvuk DM prošel změnami několikrát, stejně jako jejich období a členové, ty ses nějak upjal na Alana, v pořádku nic proti, jen připomenu, že u nich dostal šanci, dostal možnost pracovat s moderními technologiemi, ok odvedl práci a nakonec odešel protože chtěl rodinu, vydělal si peníze, které se mu nakonec nějak rozutekly smile.. Kdo ví, možná si myslel že úspěch DM je postavený na něm, všichni ale vidíme že evidentně není, že ta síla a jádro je někde jinde smile


Logic

 84    6. február 2015 o 15:40

Súhlas s tebou bob3 a to vo všetkom. DM je stále DM a to aj bez Alana.


Notik

 85    6. február 2015 o 16:28

uz sa spamatajte , DM je bez Alana v prdeli , co hraju na koncertoch? ake veci hm , keby neni Alana v DM tak skoncia v 82 a dovi , keby neni Alana tak z enjoy je taka ista srakorka ako ked Martin zaspieva but not toninght alebo hoc ktoru pomalu facinu okrem Somebody , Martin je skladatel on nema cit dotiahnut to do konca , vysperkovat , a jasne ze delim tvorbu podla oblubenosti , exciter , playing , si nepustam vobec , ale taky reward ina kavááá


Logic

 86    6. február 2015 o 16:49

Delta, tak to sú zvuky, novodobý Kraftwerk, fantázia, atď. Notik, nevieš náhodou kto to napísal, keď vyšla Delta. No čo už, ľudia sa menia a hlavne tie ich názory.


bob3

 87    6. február 2015 o 17:25

Ono prostě u těch posledních desek DM o synth zvuky už tolik nejde jako kdysi, nemají to postavené čistě na elektronice, to přece nemůže pochopit jen totální ignorant, DM je dnes prostě o muzice, né o elektronice, ale o živém akustickém zvuku, snaží se pracovat s pocity a hloubkou, vždyť to neustále lidem vysvětlují dokola, hlavně Gahan. Je to pro ně zajímavé, naplňuje je to, vychází to z nich, kdyby začali dělat muziku na přání někoho, tak dlouho by spolu nevydrželi.


Notik

 88    6. február 2015 o 18:06

logic, mas pravdu je to super delta , mrzi ma to ale veci od 81 93 si vypocujem znova a znova len neviem pridat roky 97 az 2013


Logic

 89    6. február 2015 o 19:04

straasne mi pripomina Delta machine black celebration , nemozem si pomoct
neskutocneee , neopisatelne fantastickeee a celeee, je lepsie ako Devotional
kokos tie vsetky fantasticke zvuky , neskutocne , novodoby Kraftwerk
To len tak:


Notik

 90    6. február 2015 o 19:09

logiiiiiccccc zaškrtiiim ťaaaaaaaaaaaaaaaaa


Notik

 91    6. február 2015 o 19:14

ano , ale stale sa vratim k A broken frame , construction , rewardu , blacku , musicu , violatoru , to je moj život , to su veci ktore som žral z kazety ktora šumela jak hovado , som nesmierne rad že sme tu spolu , je jedno ci reward alebo exciter , je jedno ci logic , bob , jozko , rudko , kazdy si najde to svoje a sme stastny a spaja nas to hoc sme hasterivy , drzi a oponujeme , sme odchovany na DEPECHE MODE , a to nemoze povedat kazdy vazme si ze sme sucastou DM


Logic

 92    6. február 2015 o 19:21

Serme na to Notik. OK!? Buďme radi, že je tu DM a že stále robia albumy.


bob3

 93    6. február 2015 o 19:28

DM forever!


bob3

 94    6. február 2015 o 19:32

Ted mi dohrál Exciter a začíná Music For The Masses, makám u toho a..žiju smile


Notik

 95    6. február 2015 o 19:43

a co hovori exciter , daj si riadnu slehu bobe , if you want


bob3

 96    6. február 2015 o 19:53

běž do prdele


Notik

 97    6. február 2015 o 20:06

už du už du


bel canto

 98    6. február 2015 o 21:04

Toz jediny album DM kde jasne a zretelne pocut Kraftwerk je Violator. Opat, kto moze, pochopi a preco. Delta nie je ani nahodou novodoby Kraft. Kraft naopak ma nasledovnu charakteristiku, mozte si pustit vsetky piesne dole. To je zvukovo Kraftwerk. http://puristlive.bandcamp.com/


Notik

 99    6. február 2015 o 21:07

nic nie je ako kraftwerk ....


bel canto

 100    6. február 2015 o 21:16

https://www.youtube.com/watch?v=aGj9K3L-YhM
Ze ne ? Tieto bicie takmer do bodky prevzate do Strangelove a World in my Eyes ...


Logic

 101    7. február 2015 o 07:12

Bel Canto, nič v zlom, jak ty to tak vieš s istotou, kde aké bicie sú použité, ja len zirám. Včera som si prešiel tvoje príspevky na Deltu, zaujimavé.


jozefst

 102    7. február 2015 o 08:23

To všetko, kvôli čomu Alan s DM odišiel je u neho asi natoľko stále silné, že nemá sa dôvod vrátiť do kapely ani po 20-tich rokoch. Hrany sa možno máličko obrúsili keď si s nimi zahral na predposlednom turné a zremixoval im In chains. Táto téma je však u mnohých skalných fans dosť traumatizujúca aj po tomto dlhom období. Mňa tak isto šokoval Alanov odchod, ale už som s tým zmierený. Som rád, že DM robia stále dobrú hudbu, stále niečo skúšajú nové. Momentálne od Playing the angel rozvíjajú svoje analógové obdobie, tak ako rozvíjali obdobie samplingu a hutného zvuku od Construction time again. Ktovie, s čím prídu nabudúce. Mňa zatiaľ nesklamali. Páči sa mi od nich aj “špinavá, škrípajúca, prskajúca” elektronika.


jozefst

 103    7. február 2015 o 08:39

Ešte jedna k téme. Možno ste to už videli. https://www.youtube.com/watch?v=3QKMFBiA1oA


Logic

 104    7. február 2015 o 09:26

Bel Canto, keď už DM je bez Alana trojnohý pes, prečo si zo Should be higher išiel do kolien. Žeby za to mohol ten trojnohý pes, no čo už na to povedať.


radoo

 105    7. február 2015 o 12:32

jozef,to akoze spieva alan?


jozefst

 106    7. február 2015 o 12:50

Je to skôr nejaká fanúšikovská paródia, alebo niečo v takom štýle. Nie je to zlé. Narazil som svojho času na to, keď som si do yutube zadával mená členov skupiny. Napríklad som si chcel pozrieť video, kde Alan predvádza Emulator II.


jozefst

 107    7. február 2015 o 12:56

Najviac sa mi v tej skladbe páči to davidovské “jééeah”.


bob3

 108    7. február 2015 o 13:39

Jasně že si DM půjčovali nápady, hlavně rytmiku a ani to nikdy nepopírali, to je běžná producentská praxe.

Byla tady zmíněna inspirace Kraftwerk u Strangelove, já bych to viděl přímo na tento track Paul Hardcastle - Rain Forest - rok 1985

https://www.youtube.com/watch?v=yKTAJkVFvCI&list=PL96338E007BB60FFD&index=25

Je tam tempo, rytmus, dokonce podobné melodické linky a vyhrávky, také zvuky. DM nebo přímo Martin vzali píseň a ” oblékli ” ji do zvuku a celkového groovu této instrumentálky, nakonec samozřejmě doprodukovali jak ji známe.


grapher

 109    7. február 2015 o 18:32

Jezisi, ale ved kopa kapiel sa inspirovalo Kraftwerkom. Ak by mal kazdy vymyslat vzdy nieco originalne, tak dnes by sme pocuvali asi iba Kraftwerk, Cabaret Voltaire, Can a inych elektronickych pionierov.


bob3

 110    7. február 2015 o 23:45

Někdy se to popisuje jako ” sampling ” ale ne ve smyslu vzorkování zvuku, jednoduše někoho zaujme nějaká melodická figura, beat, zvuk, nálada, to je jedno, pak se na tom dál pracuje, někdy z toho nezbyde nic, jindy zase skoro všechno, jak si jde poslechnout níže, nakonec v kombinaci se zpěvem, textem, mixem z toho vypadne třeba depešácký megahit smile, začít makat na skladbě bez těchto impulzů je fakt dost nuda.


santer

 111    9. február 2015 o 08:49

A v samplovani boli DM majstri, samplovali skoro vsetko:) Dnes su uz na to lenivi, radsej zoberu stare syntaky a pouziju zvuky odtial a preto to tak aj vyzera…Ked si zoberiem albymy do SOFADu tak sa stale posuvali dalej, kazdy bol iny ale da sa povedat, ze kazdy dalsi bol lepsi.Odvtedy robia albumy kazdy iny, ale ziadny progres tam nie je.Mozu dodnes dakovat Alanovi, ze v 80-90tych vybudovali svoj kult a nesklzli do priemernosti, ako ine kapely a dodnes sa plavia na svojej stastnej vlne…


bel canto

 112    9. február 2015 o 08:56

Santere vhodne si to zhrnul. Som tiez toho nazoru ze Alanove perfekcionalisticke vysedavanie nad skladbami dostali DM tam kde sa dostali. V principe, Martin stale nestratil schopnost skladat fantasticke skladby, to je ich hlavna urcuja sila, prakticky dodnes. Druha vec je, co s nimi urobis v studiu a to vedel Alan najlepsie. Bez debaty.


bob3

 113    9. február 2015 o 12:02

Psal jsem o samplingu, ale ne přímo o nahrávání zvuků nebo ruchů do sampleru.

Song jiného autora může producent ” vysamplovat ” tak, že z něho použije nápady, vytvoří stejný groove v kombinaci s basovou linkou, nebo nějakou jinou figuru.


bob3

 114    10. február 2015 o 12:56

Jen pro doplnění, CTA kovový industriální sound a celková atmosféra desky byla samozřejmě inspirována Einstürzende Neubauten, ale koho to zajímá, a tak je to správně smile


bob3

 115    10. február 2015 o 13:12

Teď mě napadlo, pro ty co si pořád stěžuji že DM už není DM:

1.Otevřete si ve dvou oknech prohlížeče Youtube
2.Z jednoho přehrávače si pusťe DM Exciter
3.Z druhého si k tomu mixněte Einstürzende Neubauten - Kollaps (1981)
4.Nedělám si prdel, funguje to dokonale


Notik

 116    10. február 2015 o 17:28

bob , uz prestan z blbostamy , kam na to chodis , ty si genius , predpokladam že z ceska


Notik

 117    10. február 2015 o 17:32

kua sa spytaj wildera , co ti odpovie , paneboze ach strasne tito post wilder Depešaci


bob3

 118    10. február 2015 o 18:36

V poho, chtěl jsem to tady jen trochu odlehčit a trochu otevřít oči lidem co furt nechápou, cože se to s DM stalo..

Ale tohle zrovna fakt stojí za vyzkoušení, docela jsem na tom dneska dopoledne ujel, fakt to do sebe docela slušně zapadalo a celkově zajímavé zvukové koláže z toho lezly..

..jinak mám rád Exciter i samostatně!


bob3

 119    10. február 2015 o 18:45

Jinak nepíšu nic, coby DM sami nekomentovali, vlivné kapely, podněty a zdroje inspirace a nápadů k práci, to není nic nového co já tady píšu, lze se dočíst v každé lepší knize o DM.


Notik

 120    10. február 2015 o 18:46

aj ja , ked ho nepocujem


bob3

 121    10. február 2015 o 18:49

Tak běž do toho mash upu a hned tu desku budeš milovat.


Notik

 122    10. február 2015 o 19:19

tu desku ,,, som pocuval ked si este kacera tahal na dvorku,,,,


bob3

 123    10. február 2015 o 19:22

kterou desku..


Logic

 124    10. február 2015 o 19:22

Furt si radšej vypočujem freelove, alebo the sweetest condition ako condemnation a get right with me.


Notik

 125    10. február 2015 o 19:47

brezovu alebo kakabusovu, ktoru chces


Notik

 126    10. február 2015 o 19:48

logic , radsej si pusti Knachtovu a hotovo


Notik

 127    10. február 2015 o 19:50

a inak sweetest   .... si predstavujem Gordena ten tak tam zapada


bob3

 128    10. február 2015 o 19:52

Notik: Jo počkat, ty seš tady jako za místního šaška, tak to jo..tak to dej pozor voe abys nás tady náhodou od samého smíchu nepřivedl k infarktu..


Notik

 129    10. február 2015 o 19:54

a pis po slovensky


bob3

 130    10. február 2015 o 19:57

ty nerozumíš česky?


Notik

 131    10. február 2015 o 19:59

a inak sasek ta rano obuval , si zabudol?


bob3

 132    10. február 2015 o 20:02

Myslím že jsem tě už jednou poslal do prdele, ty jo..

co si to tady vydržujete za havěť admini


Logic

 133    10. február 2015 o 20:55

Notik, ja si aspoň stojím za svojím a nie raz napíšem o delte to a potom úplny opak. Si šaso (bob3, máš úplnu pravdu) ako naši politici. No nevadí, že je čech, pre mňa za mňa nech bude aj maďar, ale aspoň si stojí za svojimi názormi. A Knechtovú môžeš počuvať Ty spolu s Bel Cantom, už si pamatám kto to bol , čo povedal, že Knechtová má lepší zvuk a produkciu ako Delta, veď Bel Canto.(čo išiel do kolien zo Should be higher).


bob3

 134    10. február 2015 o 22:20

No ještě aby vadilo že jsem Čech smile co, bratři naši Slovenští..slovanští..

Jo no, tihle dva šašci jsou hodně výživní, vždycky zaprasí každou diskuzi nesmysly, pak se to zvrhne do ještě větších nesmyslů, jak virus, normálně by to chtělo nějaký antivir na ně smile

..a pročistit, bo to tu je nějaké nezdravé.


Gabriel

 135    11. február 2015 o 13:49

Myslíte, že budem blokovať a mazať? Ani náhodou, nech ostatní vidia aký ste. To je pre vás ten najhorší trest. [váš admin]


Logic

 136    11. február 2015 o 13:58

Som za.


bob3

 137    11. február 2015 o 14:35

Zdravím adminy, jde o to že se tady někdo z nudy schválně snaží vyvolávat v diskuzích konflikty..

..něco normálního napsat, to chce odvahu ty jo, ale je pravda že tady chodit diskutovat nemusím..


bel canto

 138    12. február 2015 o 09:33

To ze Knechtova ma lepsiu produkciu ako Delta som nenapisal. Logic mas tendencie zaparat, z coho mas komplexy ?


Logic

 139    12. február 2015 o 14:07

Dost silne slova eletric. Katka robila album s Christianom to je pravda ale nemozes to porovnavat, to sa neda, to je jablko s hruskami.
Knechtovu povazujem za c.1 v CSSR (?), vie poskladat skvele melodie, ale preco floda, aj ten album s christianom je skvely a vyborny. Je v nom velky kus PTA.

Logic : Ja len tolko, ze ked si ten album nepocul, nemal by si sa vyjadrovat, lebo nevies o com hovoris. Celkom logicke ne ?
Dangerous : Rozumiem Ti co si napisal k zlatym vyrokom ale posobi to dost povysenecky. Nevadi berem Ta aj s tym.

Nuz tak Knechtovej album som pocul medzi 10 az 15 krat, neviem presne.
S Tebou velmi opatrne, posuvas mi tu veci ktore som nikdy nenapisal.

Dangerous a Ringo : toto je moj odkaz specialne pre Vas.
Nedufal som ze DM urobia este tvrdy a vypeckovany album, v principe mi to uz bolo jedno. Ked som pocul Heaven povedal som si, OK, bicie opat makke, produkcia nulova. Nevadi, ideme dalej.
Stale este nemam Deltu vstrebanu do krvi ale mozem zodpovedne prehlasit, je to fantasticky, skvely a vyborny album.

Raz tak a potom tak, alias Notik.

Zlatý môj je nemám komplexy, lebo ja sa radujem z hudby a nehľadám ten zvuk je taký a keby bolo keby. A komplexy, ale z Knechtovej, radšej si popočúvam Ears.


bob3

 140    12. február 2015 o 14:57

Všiml jsem si že nemáte moc rádi Katku Knechtovou, moc tomu nerozumím, je to rozhodně to lepší, ne-li jedno z nejlepších ze Slovenska, proč ta averze..

V ČR se taky v poslední době objevují zahraniční producenti kteří v minulosti pracovali s DM, sice mám podezření že je to celkovým úpadkem studiové produkce ve světě, kapely si dělají všechno sami aby ušetřili, proto asi producenti berou kšefty i tady, resp. stali se cenově dostupnými i u nás.

Kvalita zvuku nahrávek jde celkově dolů, dnes je priorita live show, vše je ve světě u velkých labelů zaměřeno na prodej vstupenek, ne na prodej nosičů, nebo digital download.


Logic

 141    12. február 2015 o 16:01

ja jej nemôžem prísť na chuť, ja skôr popočúvam ears, jerusalem, alebo oceán.


bob3

 142    12. február 2015 o 16:05

To je v pořádku, já to vnímám jinak jako Čech. Mám ji rád celkově i jako člověka, jak to říkáte, že je sympa baba?


bel canto

 143    12. február 2015 o 18:25

Kde som napisal ze Knechtova ma lepsiu produkciu ako Delta ?


Logic

 144    12. február 2015 o 19:20

Asi som sa sekol, uznávam, týmto sa ospravedlňujem. Stale este nemam Deltu vstrebanu do krvi ale mozem zodpovedne prehlasit, je to fantasticky, skvely a vyborny album. Ja len, že najprv je Delta, to čo si napísal a dnes je trojnohý pes be z Alana.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa