koncert Depeche Mode v Bratislave

Hlboký ponor s Construction Time Again

Rhino Records si pripomenulo 39. výročie vydania albumu Construction Time Again malým historickým okienkom.

V roku 1983 sa britská synth-popová kapela Depeche Mode stále nachádzala v prechodnom období. Krátko po vydaní debutovej nahrávky Speak and Spell, prišla kapela o svojho hlavného skladateľa Vince Clarkea. Na druhom štúdiovom albume A Broken Frame jeho úlohu prevzal  Martin Gore a na treťom albume skupina medzi seba prijala nového člena: Alana Wildera. Klávesák odpovedal na inzerát Depeche Mode v hudobnom časopise Melody Maker, cez ktorý hľadali niekoho mladšieho ako 21 rokov. Wilder, v tom čase už 22 rokov, jednoducho zaklamal o svojom veku a angažmán získal.

V tom čase Gore hľadal novú inšpiráciu predtým, ako sa kapela presunie do nahrávacieho štúdia. Tú našiel v januári 1983 na koncerte legendárnej nemeckej experimentálnej kapely Einstürzende Neubauten. Drsný, metalický zvuk tejto kapely ovplyvnil Goreho natoľko, aby posunul hudbu Depeche Mode temnejším a industriálnejším smerom. Tento smer bezvýhradne podporoval aj Daniel Miller, šéf vydavateľstva Mute Records zastupujúce DM. Danie raz poznamenal: "(Depeche Mode) boli skvelí skladatelia popových skladieb, ale tiež radi experimentovali s novými zvukmi." V inom rozhovore povedal: "Sedím doma pri syntetizátoroch a vytváram skvelé zvuky, ale keď tieto experimenty prenesiete do popovej hudby, je to vzrušujúce." [Zdroj: sacreddm.net]

Členovia Depeche Mode sa usadili v Garden Studios Johna Foxa z Ultravox v londýnskom Spitalfielde a trávili čas prechádzaním okolia štúdia a nahrávaním náhodných zvukov, ktoré by mohli byť použité na novom albume: "Môžete vziať ten najčistejší hlas na svete," povedal Wilder, "a digitálne s ním blbnúť až kým z neho nevznikne ten najzlovestnejší, najobludnejší zvuk. Alebo môžete vziať losí prd a urobiť z neho nádheru."

Keď sa pustili do nahrávania platne, došlo aj na písanie textov Martina Goreho. Začal do nich vkladať otvorenejšie politické témy dotýkajúce sa širokej škály tém od ekológie a klimatických zmien až po hrôzy kapitalizmu, k čomu ho inšpirovala cesta do Thajska.

"Je ťažké presne určiť, čo to je," povedal Gore v marci 1983 časopisu NME. "Človek je starší a zároveň toho vidí viac. Či už je to tým, že toho skutočne vidím viac, alebo tým, že to vidím inými očami... Osobne mám tendenciu byť z množstva vecí rozčarovaný. Veci, ktoré sa predtým zdali skvelé, už mi také skvelé nepripadajú. Možno som len veľmi pesimisticky naladený človek."

Výsledný album Construction Time Again vyšiel 22. augusta 1983. Vydaniu predchádzal pilotný singel "Everything Counts". Táto tanečná skladba s tvrdým nábojom sa stala pre Depeche Mode prekvapujúcim hitom a v britskom singlovom rebríčku sa umiestnila na 6. mieste. V Amerike  skladba dosiahla na 17. miesto v rebríčku Dance Clubs Songs.

Úspešný bol aj album Construction Time Again, ktorý sa vyšplhal najvyššie na 6. pozíciu  britského rebríčka albumov. Okrem toho, britský rebríček nezávislých albumov zabodoval na  prvom mieste.

Originálny článok: rhino.com


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa