Žiadna hudba pre masy

Žiadna hudba pre masy

Martin Gore sa v súvislosti s vydaním albumu "MG" porozprával aj s reportérom magazínu SPIN.

Prečo si sa až po 35 rokoch hudobnej kariéry rozhodol prísť s albumom plným pôvodného materiálu?
No, keď som pripravoval veci pre album "Delta Machine", tak som okrem iného skomponoval aj štyri, či päť inštrumentálnych vecí, ktoré sa nakoniec nepoužili, nakoľko sme s Davidom dali dohromady toľko skladieb, že by pre ne nestačila ani deluxe edícia. Takže som pre tieto skladby zrazu nemal miesto, no a kamarát sa ma spýtal, "Už si niekedy premýšľal o inštrumentálnom albume?" Dovtedy teda vôbec nie, a čím viac som sa tou myšlienkou začal zaoberať, tým viac sa mi pozdávala. Lenže, to sme samozrejme vyrazili na turné a do návratu domov som o tom neuvažoval. No a po návrate ma napadlo, "Možno by som mal ísť do štúdia, skúsiť skomponovať inštrumentálky a uvidím, ako to pôjde." Na konci novembra som mal dokončených 16 skladieb a vtedy prišiel ten moment, kedy som si povedal, "Toto je album"."

Takže sa dá povedať, že práce na inštrumentálnom albume ťa nikdy predtým nelákali?
Skôr to bolo niečo, nad čím som za celé tie roky vôbec nepremýšľal. Aj preto je to niečo ako prekvapenie. Nikdy som nepočítal, koľko inštrumentálok som doposiaľ skomponoval pre kapelu. Dokonca aj na našom debutovom albume bola jedna, zopár ich vyšlo na singloch, či v podobe vsuviek na albumoch, hlavne v prvej dekáde našej kariéry. Na konci 1980-tych, alebo začiatku 1990-tych, rokov bol v Japonsku vydaný box set, ktorého súčasťou bolo aj cd s inštrumentálnymi skladbami, no bolo ich len zopár.
Môj posledný projekt mimo Depeche Mode, VCMG, bol viacmenej tanečný, techno album. V tomto smere som však premýšľal, že pustiť sa do ďalšieho tanečného albumu by nebolo veľmi samozrejmé.

Neboli zo strany kapely vyvíjané nejaké tlaky, aby si vlastné inštrumentálne skladby umiestnil na albumoch Depeche Mode? Investoval si vôbec do takých vecí čas a energiu?
Ani nie, a myslím, že za tie roky sa ku mne všetci správali férovo, a zasa nemôžem povedať, že inštrumentálky boli integrálnou časťou nami vydaných vecí, tvorili len časť našej tvorby. Veľmi malú. Na albumoch tvorili len akési vsuvky, ale to nebolo o nejakom tlaku na ich tvorbu. Na poslednom albume sme od toho upustili iba z dôvodu, že pre množstvo napísaných skladieb tam už nebol priestor pre inštrumentálky.

Takže na tie štyri inštrumentálne skladby si nazeral ako na akúsi zvukovú šablónu pre tento album?
V podstate áno a jediným vzorcom, ktorého som sa držal, bola skutočnosť, že som chcel viac atmosférický album, žiadne techno. Takisto som nechcel, aby boli skladby príliš dlhé, na inštrumentálny album sa mi hodil tak 4-minútové záležitosti. O čosi dlhšie mi nevadili, ale rozhodne som nechcel, aby sa pretiahli na 8 minút. Prišlo mi skvelé udržať ich v krátkej forme, niečo na spôsob útržkov z filmu.

V rozhovoroch často zmieľuješ pojem "filmový" - je to niečo, čo sa snažíš dosiahnúť? Ale lepšie povedané, uvažuješ o komponovaní hudby pre film?
Nikdy som v tomto smere nedostal žiadnu serióznu ponuku, nad ktorou by som skutočne uvažoval. Ak by sa objavil ten správny režisér, so správnym filmom v rukách, a spýtal sa ma, "Máš záujem k tomu pripraviť hudbu?", asi by som záujem mal. No ak by niekto prišiel teraz... teraz totiž nastal čas vrátiť sa k písaniu skladieb pre kapelu. Za tým príde obdobie, kedy obvykle s kapelou nahrávame, následne sa vydá albumu a potom možno strávime rok na turné. Takže, celé je to vlastne o správnom načasovaní.
Ten správny režisér, so správny filmom, však nikdy v správnom čase neprišiel. A aby som bol úprimný, za celé tie roky žiadna ponuka zo sveta filmu neprišla. Možno po tomto albume to už bude inak.

A čo ambientná hudba, vždy si sa o ňu zaujímal?
Pamätám si, že ako dieťa som si kúpil album "Music For Airports" od Briana Ena. Myslím, že ma k tomu "donútila" skutočnosť, že som vtedy fandil Roxy Music. Ten album som si však púšťal neustále znova a znova. Doslova som z neho poznal každú notu.

Myslíš, že niekedy vydáš vlastný album s pôvodnými skladbami, ale obohatené o vokály, či už o tvoje vlastné alebo hosťujúcich spevákov?
Vždy som mal pocit, že nie som veľmi plodný skladateľ a keďže stále patrím k Depeche Mode, myslím, že by som ako skladateľ nebol spokojný, ak by som skladby určené pre kapelu použil na svoj vlastný projekt.

Myslíš, že bude teraz, po tom, čo si chviľu pracoval na vlastných veciach, zložité vrátiť sa ku komponovaniu pre Depeche Mode?
Viete, dúfam... pracoval som na toľkých inštrumentálnych skladbách, že som doslova preplnený slovami, takže dúfam, že to teraz pôjde ľahšie. Niečo podobné sa mi stalo po prácach na projekte VCMG, ktorý bol takisto inštrumentálny. Takže dnes dúfam, že sa to udeje opäť, ale, kto vie?

Názory Devotees (33)

bel canto

 1    29. apríl 2015 o 12:33

Brink - zneje ako Recoil. Ziaden rozdiel medzi nimi. hOWGH.


Monghi

 2    29. apríl 2015 o 13:03

suhlas, Brink sa az prilis podoba na “Shunt” z Unsound Methods smile Tych paralel na Recoil sa da ale v “MG” najst viac smile


bel canto

 3    29. apríl 2015 o 15:33

V principe Logic by mal byt velmi spokojny, su tam 3 skladby, ktore mali byt jeho milovanej Delte. Logic ako Brink, dobre ne ?


tommy

 4    29. apríl 2015 o 20:59

Ta zabíjate to hláškami typu - je tam niečo z Kraftwerk, Recoil apod. To by ste nemali, pretože potom nezávislému fanúšikovi (podvedome) podsúvate niečo, čo sa nepatrí... smile Ale mne je to fuk - Martin to poňal originálne a keď je tam nejaká emócia pripominajúca nejakého iného - skvelého umelca, tak je to len dobre… Určite je to krajšie gesto, ako nejaké mdlé objatie za prítomnosti fans… smile It is really, really good.


Monghi

 5    30. apríl 2015 o 05:49

praveze takyto “bocak” je ako stvoreny, aby v nom boli odkazy na tvorbu niecoho ineho, alebo to nieco pripominalo… nemusi to byt nutne originalne, autor moze vystrelit uplne hociktorym smerom a nik mu nemoze nic vytykat… a dalsia vec tomy, nezabudaj, ze Martin nas doslova nuti popustit uzdu fantazie, takze tam kazdy moze pocut co len chce :D


grapher

 6    30. apríl 2015 o 10:26

Ja tam teda Kraftwerk ani Recoil nepocujem, ale to je fuk smile Je to zaujimavy album, mam ho pusteny ako podmaz pri praci. Mne tie skladby nepripominaju nic a to je pre mna dobre smile


Monghi

 7    30. apríl 2015 o 12:31

inak, skoda tych instrumentalok urcenych pre DM, ze sa na album nakoniec nedostali, hlavne na druhy disk… Featherlight mohla posunut ten druhy disk uplne inym smerom… smile


Logic

 8    30. apríl 2015 o 13:40

Dnes som popočúval MG. Niektoré skladby sú dobré, napr. Brink ako už napísal Bel Canto, veľmi sa mi páči featherlight.


Notik

 9    30. apríl 2015 o 20:09

pocul som to v aute raz cele , niektore su ozaj urobene ,,poobede,, ako pisal Grapher ale nepripominaju nic co poznam….


bel canto

 10    30. apríl 2015 o 20:16

Grapher tak ja zas pocujem uplne jasne - Hum je cisty Jarre este z cias concert in China 1982, Brink je jasny Recoil a to Alanov mix Personal z jeho koncertnej snury, Exalt je cisty Vangelis - prvy krat co som cital ze Martin ho pocuva, Trysting mi silne evokuje zvukovo starsie veci od Bel Canto. Elk mi pripomina pociny Karla Svobobu zo soundtracku navstevnikov aj ked mi je jasne ze toto Martin nemohol pocut. Najviac novatorska mi pride Europa Hymn, ostatne veci su zvukovo pribuzne SOTU. Toz takto to ja pocujem.


Monghi

 11    1. máj 2015 o 00:00

a niet sa co cudovat, staci si precitat niektore rozhovory s Martinom a inspiracie su jasne. ako som uz povedal, pri takychto projektoch je dovolene vsetko. u mna ‘mg’ uplna pecka smile pinking, brink, hum a featherlight najviac smile


molon

 12    1. máj 2015 o 19:01

...a hlavne nech si trochu uhne,lebo tie posledne albumy od kedy nechlasta su cele o nicom…


bel canto

 13    1. máj 2015 o 20:33

Klinec si trafil po hlave. Najlepsie veci davali DM ked bol Martin v liehu, David na drogach a Alan sedel cele noci v studiu.


Logic

 14    2. máj 2015 o 12:16

Kedy sa Vám dvom to snívalo?????


tommy

 15    2. máj 2015 o 19:50

No možno to Bel Canto povedal dosť otvorene, ale v podstate pravdivo smile, samozrejme k tomu musíme pripísať ďalšie dôležité faktory ako boli: vek, nešťastné (Martinove) lásky, hľadanie si vlastnej cesty, k Bohu, viere, láske a odpovedí na nekonečné otázky a dilemy… TO všetko viedlo k napísaniu skutočne dobrých piesní... Takéto obdobie však nemôže trvať donekonečna a Martin sám pochopil, že sa musí upokojiť, stabilizovať, udomácniť, proste cítiť bezpečne… Pohár inšpirácií spojených s alkoholom tiež pretiekol, takže kam sa mal posunúť? Jedine začať od bodu nula (SOTU) a pomaličky šliapať smerom hore na horu šťastia… Ja by som tú jeho cestu prirovnal k radosti z turistiky - Martin má proste radosť z každého (i ľahšieho) výstupu. smile Sám viem o čom hovorím. smile


Logic

 16    2. máj 2015 o 21:41

Tomy,ale na Delte nikto ani nedroguje, ani nefetuje, ani nepije a vyšiel im super album.


tommy

 17    3. máj 2015 o 08:34

To áno - Delta Machine spĺňa kritéria celkom dobrého albumu, ale po koľkých rokoch sa tak v DM stalo? A to trošku vrhá tieň na DM. Ako som už neraz povedal, “Delta” a mala prísť po ULTRA a nie o toľko rokov neskôr… Viem, že teraz sa patrí povedať, že nikdy nie je neskoro… smile


molon

 18    4. máj 2015 o 21:03

od ultra to ide dole vodou s dm…chvala bohu ze som odchovany na prvych styroch albumoch…zlaty some g. r…..


eternal outsider

 19    5. máj 2015 o 10:16

Osobně si nemyslím, že by tvorba DM 21. století byla taková tragédie, ale to je dáno tím, na čem konkrétní posluchač vyrůstal…


Logic

 20    5. máj 2015 o 13:23

Od Ultra to išlo trochu dole ,ale s Deltou sú zase na vrcholu!!!


bel canto

 21    5. máj 2015 o 15:00

Eternal - samozrejme ze to nie je tragedia. Su to slusne veci. Ale existuju tu albumy 1983-1993 a to je ukazka potencialu Martinovho dema. Dnesni manici su sikovni chlapci ale nevedia to tak fantasticky zosrobovat dokopy.


Logic

 22    5. máj 2015 o 17:22

Ja si myslím, že každý jeden album DM a to platí aj pre albumy po odchode Alana, položí do smútku 99 percent dnešnej hudby, česť výnimkám!


bel canto

 23    5. máj 2015 o 18:11

Toto by som si nedovolil tvrdit. Uz len preto ze z dnesnej hudby nepoznam ani jedno promile.


Logic

 24    5. máj 2015 o 18:20

Ja myslím, tu čo poznám, čo počúvam, prípadne počujem v rádiu, alebo vidím klipy v tv.


bel canto

 25    6. máj 2015 o 07:48

Ano ale na svete je tolko hudby ze ty ako osoba nemas sancu to cele pochopit. Su veci o ktorych ani netusime a su skvele, mozu byt stokrat lepsie ako sucasne DM. JZ toho co sa deje vo svete vieme minimum. Aj z toho minima co poznam si myslim, ze vedia aj lepsie ako DM - napr. - https://www.youtube.com/watch?v=-mhgfXgwdls


grapher

 26    6. máj 2015 o 11:44

Vratim sa spat k teme MG. Pocuvam to teda uz par dni v kuse, ale vobec ma to nenadchlo, toto proste nie je moja salka kavy. Inak celkovo solovu produkciu MG moc nemusim, dost by ma ale zaujimalo, aky by bol jeho normalny povodny album aj s voklami.


Logic

 27    6. máj 2015 o 14:03

Bel Canto, to je čo za hovadina, ak toto porovnavaš s DM, nebodaj, že je to lepšie ako DM, tak sa nemáme o čom baviť. Veď je to nenormálny blud!!! To si radšej pustím Knechtovú a seriál panelák spolu.


Notik

 28    6. máj 2015 o 19:19

logic , cista pravda


bel canto

 29    7. máj 2015 o 06:56

Nuz vola sa to názor. Ja mam svoj a ten vas neberiem.


bel canto

 30    7. máj 2015 o 07:00

Stavim za ze ste to nepoculi cele. Ja tam vidim skvelu basu, vyborne bicie a drive. Gitara “ala” Gore - resp.pouzivanie gitary v ponimani ako to robil Alan - ako zvuk. SAMPLING, na ktory uz DM kasle, sak naco.


Logic

 31    7. máj 2015 o 07:44

Ale emócia, zmysel. Keby to bolo tak ako hovoríš, tak dnes tvoj alt-j, či ako sa ta sprostosť volá, by bola populárna ako DM, ale to nestačí. Pesnička musí mať hlavne srdce, zaujať a nie len nejaké zvuky a hotovo. Takých skupín ako je ta tvoja je milión, ale DM je len jeden. Toto by som nedokázal počuvať, aj keby som bol hluchý.


bel canto

 32    8. máj 2015 o 09:45

Je to len tvoj nazor nic viac. Ak si to nazval sprostost, takisto tvoj nazor. Mali koncert v Prahe, v Anglicku su hviezdy ale nevadi. Len to svedci o tvojom “prehlade”.


Logic

 33    8. máj 2015 o 12:56

Pre mňa, za mňa nech majú koncert aj v Kmabodži, už som tu písal, radšej budem počúvať Knechtovú a pozerať pritom Panelák. Dúfam, že aj oni majú nejaké fórum a ty ich tam chválíš, že sú lepší ako DM. Dáš mi stránku?


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa