Zbláznili sa Depeche Mode? - 10/1985

Zbláznili sa Depeche Mode? - 10/1985

Rok 1985 bol vo svete Depeche Mode v znamení čistej komercie, nakoľko svetu ponúkli kolekciu svojich najväčších hitov, a preto sme z archívu vytiahli článok z magazínu Smash Hits, napáchnutý bulvárom.

Martin sa nedávno, v Nemecku, stratil na celý týždeň. A Alan dokonca určitú dobu predstieral, že ani nevie, o koho vlastne ide. Reportérovi britského magazínu Smash Hits, to prišlo až desivé.

"Presne tak, nemal som poňatia, kde som," smeje sa Martin Gore. Ostatní z kapely Depeche Mode mu to dávajú pocítiť. A hoci to berú ako žart, zdá sa, že to bolo trochu vážne.

"Už som mal toho všetkého okolo kapely vyše hlavy," vysvetľuje Martin. "Jednoducho som potreboval na pár dní zmiznúť. Máme za sebou veľmi hektické obdobie, bolo tam plno stresu, k tomu som sa sťahoval ..." Tak sa teda Martin zbalil a zmizol niekam na vidiek, približne 150km severne od Hamburgu. "Mám tam zopár priateľov, s ktorými sa poznám už asi desať rokov a takmer 7 rokov som sa s nimi nevidel, takže sme každý večer mali oslavu, kde nechýbal schnapps. A bolo ho naozaj veľa!"

Stalo sa tak vlastne po prvýkrát, čo Martin zmizol, no ostatných to veľmi neprekvapilo.

"Ono je vcelku fájn, keď človeku tu a tam zrazu prepne a zmizne," povie Dave Gahan. "Takmer som niečo podobné urobil počas nahrávania posledného albumu. Sťahoval som sa do nového domu a následne som mal veľmi ošklivú autonehodu. Vtedy som si pomyslel, "a je po všetkom". Prešiel som si obdobím smútku a ládoval som do seba veľa liekov, ktoré mi predpísal doktor."

Alan Wilder, ktorý vždy tvrdil, že nikdy "nebol v strese", vyhlásil, že je "v permanentnom stave, kedy sa už už idem zblázniť a častokrát ani neviem, čí vlastne som." Fakt je ten, že jediný z kapely, kto nebol tak trochu "trafený" je Andy Fletcher, ktorého Dave označil ako "chrbtová kosť Depeche Mode. On nás drží pohromade. Je ako taký Charlie Watts (utiahnutý bubeník The Rolling Stones) našej kapely."

Tak ale, prečo všetok ten stres? Zaiste, z Depeche Mode sa stala neuveriteľne úspešná popová kapela, no mali by si chalani robiť starosti? Možno nie, no zdá sa, že zakaždým, keď prídu s novým hitom, tak ich ovládne panika a snažia sa neustále držať vo svetle pozornosti. Akoby prepadli presvedčeniu, že ak si doprajú pauzu ako napr. Spandau Balet, Frankie Goes To Hollywood, či Wham!, tak upadnú do zabudnutia.

"Bolo by vcelku príjemné pracovať trochu iným tempom," zareaguje Alan. "Pracujeme teraz rýchlejším tempom, ako sme boli zvyknutí."

"Hovor za seba," zašomre nesúhlasne Andy. "Nie je to o tom, že by sme mali nejaké obavy, mňa baví tempo, akým pracujeme. Dôvod, prečo si nedoprajem rok voľna je ten, že ja rok voľna nechcem." Zároveň však priznáva, že "ak sú tu náznaky, že náš úspech klesá, tak potom sú menšie obavy na mieste."

Momentálne však na ne dôvod nie je. Ich nový singel, "It´s Called A Heart", aktuálne vstúpil do rebríčkov a je to ich trinásty singel v poradí. A aj ten sa, spolu so skladbami "The Meaning Of Love" a "Somebody", čoskoro objaví na chystanom albume najväčších hitov kapely. Ako sme už zvyknutí, aj v prípade nového singla je autorom Martin Gore. "Často o tom premýšľam ... faktom je, že sme od Martina viacmenej závislí," dodá Dave.

Samotná skladba, ako povedal Martin, je vlastne o "dôležitosti srdca v mýtickom význame, o časti tela, z ktorého vychádza ako dobro, tak aj zlo. Nie som si istý, či tomu skutočne verím, ale je to pekná predstava." A nech si už v tomto smere myslí čokoľvek, Martin priznáva, že je do Christiny, jeho nemeckej priateľky, jednoznačne zaľúbený už celé dva roky.
Pokiaľ ide o ostatných, Alan chodí so svojou priateľkou už päť rokov, no myslí si, že "zamilovať sa, to je tak trochu zábavná vec." Andy pre zmenu tvrdí, že "na svete nie je nik taký, koho by som nenávidel, ale pokiaľ ide o môj názor na samotnú lásku, to si nechám asi pre seba. Svoj vzťah riešim iba so svojou priateľkou." No a Dave, ten sa nedávno oženil. Podarilo sa mu to vcelku utajiť, čo poviete?

"No viete, on je veeeeľmi zaľúbený," podpichne Alan.

"No, v podstate áno!" zasmeje sa Dave. "V živote som postretal už veľmi veľa dievčat a s veľa dievčatmi som randil, samozrejme som bol do niektorých aj zaľúbený, ale Jo je jediná, s ktorou by som dokazal aj žiť. Jednoducho spolu fungujeme. Samozrejme, že sú medzi nami aj hádky, tak ako u iných párov, ale nejak ... fungujeme spolu naďalej, je medzi nami niečo výnimočné. Chodili sme spolu už šesť rokov a v jedno ráno som sa prebudil a jednoducho sa jej to spýtal a ona len medzi rečou povedala, "tak dobre". Bolo to absolútne neformálne."

Takže mali len takú rýchly sobáš na úrade, po ktorej nasledovala veľká párty v záhrade vidieckeho hotela, na ktorej boli prítomní aj takí hostia ako Alison Moyet a Blancmange. No Dave priznal, že hlavným dôvodom ich sobáša bola túžba čo najskôr splodiť potomstvo. "Jednoducho mám pocit, že by to našim životom dodalo novú perspektívu," povie s nadšením. "To, že musíš vychovávať dieťa, to odloží všetky tie predošlé dôležité veci bokom. Také veci, ako fungovanie v kapele, by sa stali druhoradé."

Zatiaľ čo sa Dave oženil, Andy sa presťahoval do nového bytu - "papierová krabica s množstvom kvetín" - v Londýne, za čo si od ostatných z kapely vypočul pekne tvrdé výčitky.

"Vzdal sa svojich koreňov," poznamená Alan. "Začal investovať do vecí ako domáca vinotéka ... to kam povedie? Dokonca si kúpil niekoľko kníh o tom, ako sa starať o rastliny," dodá so znechutením.

"Presťahoval sa z Baz do Londýna," posťažuje sa Dave, ktorý stále žije v Basildone. "Fletch bol vždy medzi deckami a fanúšikmi známy ako "človek z ľudu". Teraz mu je jasné, že o tento titul prišiel a zúfalo sa snaží si ten status podržať."

A chalani si z Andyho neprestávajú uťahovať. No nezdá sa, že by ho to veľmi trápilo, možno preto, že je zo všetkých najvyrovnanejší a najviac stojí nahami pri zemi. Keď si nasadí okuliare, pôsobí ako veľký kamoš zo školy. Na druhej strane, Martin by vytŕčal z akéhokoľvek davu. Okrem účesu, aktuálne kunosí kučery, na bokoch a vzadu je vystrihaný a z jednej strany mu visia tenké vrkoče, dnes nosí modrý mejkap, krk mu zdobia náhrdelníky, nechýba čierny lak na nechtoch. Pokiaľ ide o oblečenie, to je dosť úsporné, ale, ako vraví, kedykoľvek má chuť, a to býva dosť často, nosí šaty.

"Nemám rád, keď sa tomu venuje veľká pozornosť, pretože pre mňa to nie je nič výnimočné," vysvetľuje. "Je to niečo, čo mi robí radosť. Nikdy to nerobím preto, aby som na seba upozornil. Páči sa mi to preto, že je to niečo iné a hlavne mi mužské oblečenie príde vo všeobecnosti veľmi nudné. Muži sú veľmi obmedzení v tom, čo nosia a v tom, čo je spoločensky prijateľné. Samozrejme, že v šatách by som sa na nákup rozhodne nikdy nevybral, ake do klubu sa tak oblečiem vždy."

"Ale všimol som si jednu vec," poznamená. "Ak sa obliekate zženštile, tak Vás každý považuje za homosexuála, ale ľudia opomínajú fakt, že väčšina dnešných dievčat, teda väčšina z tých, ktoré poznám, preferujú, zdá sa, zženštilých chlapcov."

A ako na to reagujú ostatní? "Tu a tam, keď si kúpim na seba niečo nové a predvediem sa im v tom po prvýkrát, tak ma vysmejú, v štýle, "to predsa nemôžeš myslieť vážne". Ako keď som si naposledy kúpil latexové legíny. A to je asi tak všetko, čo som si naposledy kúpil, okrem jedných, či dvoch šiat, nič výnimočné."

Po tom, čo dokončia promo záležitosti súvisiace s novým singlom a kompiláciou hitov, majú Depeche Mode v pláne započať práve no novom štúdiovom albume, ktorý by mal vyjsť v marci budúceho roka. Ten bude podľa nich "omnoho tvrdší, temnejší a ťažkopádnejší".

Dovtedy však budú pokračovať v tom podivnom živote, aký zvyčajne žijú popové hviezdy. "Je to ako keď poviete, "som šťastný a zároveň v depresií"," vysvetľuje Dave a jeho usmiata tvár sa zamračí. "Medzi tým v skutočnosti nič iné nie je. Nikdy sa necítite dobre, jednoducho ste buď extrémne šťastný alebo extrémne depresívny. Toto však pochopíte až vtedy, keď začnete fungovať v úspešnej kapele."

Názory Devotees (2)

tommy

 1    20. máj 2021 o 14:47

No, hlavne bol Martin s tým outfittom dosť nadčasový, hlavne v týchto “časoch tretieho pohlavia” smile Krátka ukážka z jeho vkusu:
https://www.lethalamounts.com/magazine-index/2018/2/21/bondage-and-lace-mesh-and-codpieces-the-fashion-of-martin-gore-in-the-mid-80s
Dalo by sa povedať, že ďalšia z vecí u DM, ktorí kritici nedocenili, resp. podcenili… Nielen teda hudobný prínos, ale aj kultúrno-spoločenský... smile
Andy a chrbtová kosť... Asi áno, aj keď začiatok ako každý z nás, aj on mal v DM slabšie chvíle…
Citát dňa “Hovor za seba,” zašomre nesúhlasne Andy.
Múdrosť dňa: “Často o tom premýšľam ... faktom je, že sme od Martina viacmenej závislí,” dodá Dave.


tommy

 2    20. máj 2021 o 14:49

Oprava: slovo “začiatok” je tam navyše… Asi textový škriatok…


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa