World In My Eyes

World In My Eyes

Singlovú kanonádu albumu "Violator" ukončila v septembri 1990 skladba "World In My Eyes", ktorá sa na singly ocitla s ďalšími dvoma výnimočnými kúskami v diskografii kapely - "Happiest Girl" a "Sea Of Sin". Video k singlu patrí k obľúbeným fanúšikovským záležitostiam, nakoľko obsahuje zábery z legendárneho World Violation turné.

S úvodnou skladbou albumu "Violator", "World In My Eyes", akoby ste chceli povedať "v tomto momente záleží len na radosti a potešení". Akoby šlo o veľký nádych existencionalizmu.
Martin: "Áno, je to veľmi pozitívna pieseň. V podstate naznačuje, že láska, sex a potešenie sú pozitívne veci." (NME, 17/02/1990)

Andy: "Martin samozrejme vytvoril demo k tejto skladbe sám. Ani si nespomínam, kedy sme ho vlastne počuli prvýkrát. Nejakým spôsobom sa však zrazu objavilo v štúdiu a bolo to brilantné. Kedykoľvek sa ma spýtajú na moju najobľúbenejšiu skladbu Depeche Mode, vždy odpovem "World In My Eyes"." (Q, 05/2001)

Martin: "Čo si spomínam, tak pôvodné demo "World In My Eyes" bolo trochu rýchlejšie a možno priamočiarejšie. Počas nahrávania v Miláne David na pár dní odišiel, tak sme na tej skladbe zapracovali a vytvorili z toho skutočne náladový kúsok. Pamätám si, ako sa Dave vrátil do štúdia, ešte trochu zmätený z prechodu časovými pásmami, a bol totálne šokovaný. Mal pocit, že sme skladbu jednoducho zničili, no o niekoľko hodín sa vrátil a povedal "je to naozaj vydarená skladba, ako aj spôsob, akým ste ju zmenili." Vždy chvíľu trvá, kým sa na veci zvykne." (Bong 37, 1998)

Alan: "Je fakt, že sme tú skladbu nahrali v podstate veľmi rýchlo, už počas nahrávania v Miláne. Možno aj preto, že obsahuje "depeche" prvky nadväzujúce na predošlý album. Kompletne sme ju dokončili v Londýne. S tým "drop" tretím veršom, ako aj použitím double-trackingu pre vyplnenie a dobudovanie neskorších zborov, sa stala zrejme najelektronickejšou skladbou albumu "Violator" - niečo ako pocta skupine Kraftwerk, no skôr v zmysle rytmiky. Dnes sa už smejem tým kritikám, že elektronická hudba bola "bezduchá" a oslovovala veľmi malé eklektické publikum. Jej úspech nakoniec poukázal na jednu z najzákladnejších filozofii Depeche Mode." (Singles 86 -98 editorial)

Kevin Paul: "Mal som k dispozícii asi 20 - 30 rôznych pások so skladbou "World In My Eyes" a všetky som musel synchronizovať a hľadať chýbajúce zvuky. Je tam obrátená bicia slučka, kompletne vypustená. Nebola na žiadnej z tých pások, no nejako sa tam objavila a pravdepodobne bola vytvorená na Akai, s použitím Atari. Musel sa do toho pustiť Roger Johnson. Musel nájsť sampel, v sampli slučku aktivovať a vrátiť tak zvuk späť do skladby. Vtedy sa všetko zálohovalo na floppy disky, s ktorými už dnes nedokáže takmer nik pracovať. Bolo takmer nemožné vrátiť sa k spôsobu práce, ako pracovala kapela v tých časoch. (Sound On Sound, 2006 - remastre albumov)

Andy: "Pre mňa táto skladba reprezentuje spôsob, ako spájame všetkých tých ľudí z rôznych krajín sveta, ktorí majú radi Depeche Mode." (Hotmix radio, 2017)

O videoklip k singlu sa postaral samozrejme Anton Corbijn. To existuje v dvoch verziách, z ktorých tá originálna nebola publikovaná až do vydania videokolekcie "The Videos 86 - 98". Pôvodná verzia obsahuje niekoľko záberov z World Violation Tour, ktoré sú striedané zábermi Davida Gahana s dievčinou a spolu sa dívajú na veľké pláno v autokine. V alternatívnej verzii sú zábery Davida s dievčaťom nahradené zábermi celej kapely v aute, obsahuje viac záberov z turné a tichý záber s Davidom v posteli, na konci klipu, je dlhší. Uvedená verzia bola publikovaná v rámci kompilácie "Strange Too".

Tak ako každá iná skladba Depeche Mode, aj "World In My Eyes" sa dočkala niekoľkých coververzii, no o tú najznámejšiu sa postaral Robert Smith so svojími kumpánmi z legendárnych The Cure. Kapela ju nahrala pre tributovú kompiláciu "For The Masses", ktorá sa na trhu objavila v roku 1998.

Robert Smith: Robert: "Pre mňa to bola jasná voľba medzi "World In My Eyes" a... mmm... (zaspieva) "Try walking in my shoes", pretože patria skutočne k mojim najobľúbenejším. A myslím, že majú niečo do seba aj po textovej stránke. Takisto pasujú k môjmu hlasu a napadlo ma, že by som s mojou interpretáciou mohol odkryť ich ďalšiu stránku. Nakoniec som si zvolil "World In My Eyes", pretože mi prišla prirodzenejšia. Doma som si skúsil obe, ale WIME mi pasovala viac."

B-stranu singla tvoria dve skladby, "Happiest Girl" a "Sea Of Sin". Na 7" verzii singla sa však objavili verzie Happiest Girl (Jack Mix)" a "Sea of Sin (Tonal Mix)". Pôvodné verzie skladieb nikdy vydané neboli, no na základe niektorých rozhovorov s kapelou, ako aj informácii priamo z webovej stránky DM, sú práve uvedené mixy originálnymi verziami.

Alan Wilder sa svojho času na stránke svojho sólového projektu Recoil zmienil, že počas nahrávania vládlo dlhú dobu presvedčenie, že skladba "Happiest Girl" bude zaradená na album "Violator". Zároveň však podotkol, že sa "nakoniec na album nedostala, pretože nám neprišla dostatočné silná a razantná".

Zdroj: depechemode-live.com

Názory Devotees (16)

tommy

 1    11. apríl 2019 o 10:42

World In My Eyes

Niekto jej na diaľku ponúkol celý svet,
A pritom jej stačil biely kvet.

Niekto jej po večeroch písal Erbenovu „Kyticu“,
Jej stačila ruža vyrytá na školskú lavicu.

V hlbokom tichu a v čiernej diere,
počúvali piesne o oddanosti a viere.
Radšej však mali počúvať pieseň o rovnováhe a správnej miere.

Nemal im však kto poradiť, varovať ich, že sa môžu popáliť.
On zrazu zbabelo kričí, mlčí a všetko ničí.
Ich duše v krutej samote ticho plačú a nechcú to pochopiť,
ale vedia, že to musia stopnúť, že tie sny musia roztopiť. 

On z toho výletu vzišiel ako špina. Je to jeho vina!
Na jej pleciach anjeli spievali, optimizmus vlievali.

Jeho duša čierna bude, ona ako ruža kvitnúť bude.
Budú smutní, budú vzdialení,
čiernym albumom však budú spojení. 

Happiest girl sa ráno z postele ruží vynára.
Memphisto ju však večer metaforami do mora hriechu ponára.
Svet v jeho očiach smutný je a ten čert v ňom to dobre vie.

Dráždi ho, trýzni, nahlodáva. Ruletu s ním rozohráva.
Happiest girl v najsladšej dokonalosti ticho si vychutnáva.
V mesačnom svite žiari ako ruža, ako svätožiara.

Memphisto večer čo večer k večernici sa prihovára.
Hej, sestra noci, modré šaty odeté máš. Aký dôvod na to máš?
Nebezpečné otázky ty máš, ty neveriaci Tomáš.
Tváriš sa, že si čistý, ale väčšinou si Judáš.
Všetko bežalo správne, teraz to vyzerá ináč.
Nakoniec ostaneš sám. Jednu radi ti však dám:
Pozri sa jej hlboko do očí, možno raz tvoju snahu zúročí.
Postav sa tej pochybnosti čelom, ochráni ťa éterickým telom.
Tak siahni a dotkni sa viery, možno niekto k tebe, cez zvuky vesmíru, mieri.


jozefst

 2    11. apríl 2019 o 11:15

Mne World in my eyes prišla z celého albumu spolu s Clean ako skladba, ktorá by v hitparáde skladieb albumu u mňa skončila na spodných priečkach tak ako Higher love zo SOFAD. Sea of sin zo singla World in my eyes, tak to je nenormálna skladba a v tej remixovanej “oficiálnej” podobe je aj nadčasová a keby v tejto podobe vyšla aj na albume, tak by ho čo sa týka hudobných štýlov spestrila. U The happiest Girl, ktorá je ďalšou veľmi vydarenou DM skladbou šetrili refrénom, ktorý sa v nej zopakuje iba raz a je naozaj famózny. Vytvára také správne napätie. Len je to škoda. Singel World in my eyes s dvoma nealbumovými skladbami bol naozaj skvelý počin plus nadčasové remixy skladby World in my eyes, ktorými sa skupina nadobro začala vzďalovať remixovému štýlu z 80-tich rokov, kde sa skladby skôr predlžovali a boli na ich spestrenie pridané nejaké zaujímavé prechody. U World in my eyes mám na mysli najmä remix World in my eyes (dub in my eyes) ale aj ostatné remixy, kde je zachovaná viac menej štruktúra skladby, ale do skladby bolo pridaným mnoho nových zvukov. Remixy DM sa začali posúvať na singloch k nasledujúcemu albumu SOFAD napríklad s prvým singlom I feel you a remixom (life’s too short mix) a skladby si dali v tomto období už remixovať aj inými umelcami ako napr remix I feel you (Renegade soundwawe afgan rurgery mix). Remixový štýl, kedy sa kapela začala vzďaľovať klasickému mixovaniu skladieb ich predlžovaním a popritom skôr ich zachovaním začal na singli Everythin counts (live) s remixami Tima Simenona skladieb Everythiong counts a Strange love. Ono to celé vlastne viac menej začalo na singloch k albumu Music for the masses, kde sú však aranžmány skladieb viac menej ako tak zachované. Tento článok ma na vypočutie si remixov DM z tohto obdobia albumu Violator a aj obdobia z albumu SOFAD navnadil. Tak asi oprášim maxisinglovú diskografiu.


Andy

 3    11. apríl 2019 o 13:27

osobne si myslim ze Violator/SOFAD ma velmi dobre single ale rozmyslam ze preco chceli vydat Halo ako singel a preco z toho zislo ..


jozefst

 4    11. apríl 2019 o 16:10

Halo by bol z Violatora piatym singlom, čo je u DM vlastne nezvyklé a zo žiadného albumu zaitaľ toľko singlov nevydali. Halo by však bola taká “nemastná/neslaná” skladba v tom zmysle, že by pravdepodobne oproti violatorovským ťahúňom ako Personal Jesus, Enjoy the silence a Policy of truth zapadla. Škoda skladby Sea of sin, že navzšla na albume. Tak to by bola iná pecka, keby bola na albume a aj ako piaty singel. Tam kde iné kapely dávajú na b-strany singlov vatu, tam DM dávajú perly, ktoré by mohli byť na albumoch a svojím spôsobom plytvajú materiálom. Ale zas na druhej strane, vďaka za takéto plytvanie materiálom, keďže single DM majú svoje čaro. Sú to vlastne také mikro albumy. mám na mysli klasické 7’’ palcové single, kde sú len originálne verzie skladieb, kde na A strane je hit a na B strane nealbumová skladba, poprípadne dve, ktoré výdu v neskorších reedíciách ako bonus k albumu.


Michaela 146

 5    11. apríl 2019 o 21:52

Originál skladby World In My Eyes je pro mě něco více… zasnila jsem se a jsem zpět v roce 1990, hladké blond mikádo, červená rtěnka, baret, černé oblečení... skvělá DM parta, srazy, druhák na střední, první DM lásky, kazeta ve walkmanu MFTM, Violator….
Let me take you on a trip
Around the world and back
And you won’t have to move
You just sit still

World In My Eyes Cicada Remix, má neobyčejný drive, na tento remix se mi skvěle tančí....
https://www.youtube.com/watch?v=D789MNbNKU0


tommy

 6    12. apríl 2019 o 00:06

Nikdy som nedostal jedničku, za to pre jednu ružičku som vždy ochotný napísať jednu krásnu básničku… Možno nebude veselá, no nikdy nebude umelá... Čo ty na to “nickname” Michaela?


Dano-101

 7    12. apríl 2019 o 23:38

WIME z obdobia SOFAD podla mna nenahraditelne ... to intro bolo proste fantasticke na tu dobu nadcasove, cely song mal tu spravnu atmosferu a skalny fanusici si mohli povedat: ano toto je DM.


Tomba

 8    13. apríl 2019 o 23:13

Já to mám jednoduchý: WIME je můj nej song, verze z Devotional tour moje nejoblíbenější koncertní skladba (famózní intro) a cover od Cure můj taky vůbec nejoblíbenější. Srdcovka!


violator_2008

 9    15. apríl 2019 o 15:56

catalog No.      label made in format info
BONG 20 Mute UK       7”      variation 1 (matrix: A1, B1)
BONG 20 R       Mute UK       7”      PROMO, variation 1 (Ferret & Spanner sticker)
BONG 20 R       Mute UK       7”      PROMO, variation 2 (Ferret & Spanner sticker with release date)
BONG 20 R       Mute UK       7”      PROMO, variation 3 (Red Allert sticker)
INT 111.885       Intercord Ger.      7”        variation 1 (matrix: A-1, B-1)
INT 111.885       Intercord Ger.  7”      variation 2 (matrix: A-1 II, B-1 II)
INT 111.886       Intercord Ger.  7”      PROMO
90630         Virgin France 7”
90630         Virgin France 7”      PROMO, embossed promo stamp “VENTE INTERDITE”
BONG 46020 INDICS Belgium 7”
08-011888-00   Mute Holland 7”      UK sleeve with “MADE IN HOLLAND” sticker on back
08-011888-00   Mute Holland 7”
BONG 20 Dischi Italy       7”      WHITE LABEL / PROMO
BONG 20 Sanni   Spain 7”      PROMO with white sticker
BONG 20 Sanni Spain 7”      PROMO with white sticker, “Radio Popular de Madrid” sticker
K 10323       Liberation Aus.      7”      small hole
K 10323       Liberation Aus.      7”      PROMO, small hole, red/white promo sticked on the back of the sleeve
12 BONG 20       Mute UK       12”      variation 2 (repress, > in EAN)
12 BONG 20       Mute UK       12”      PROMO, white label, numbered No. 00271, white sleeve with sticker
P12 BONG 20 Mute UK       12”      PROMO, Mute promo die-cut white sleeve
INT 126.945       Intercord Ger.      12”      B-side: mispress of the label - ERASURE - 1. Push Me Shove Me
80553         Virgin France   12”
12 BONG 20       Sanni   Spain     12”
BONG 1246020   INDICS Belgium 12”
BONGX 20       Dischi Italy       12”      PROMO, “campione gratuito” dottet thru the sleeve
X 14943       Liberation Aus.      12”      PROMO, white-red promo sticker on the back
L12 BONG 20 Mute UK       12”  without blue plastic see-through sleeve
L12 BONG 20       Mute UK       12”      sealed “unviolated” copy in blue plastic sleeve
INT 126.946       Intercord Ger.  12”      sealed copy
80555         Virgin France 12”      luxe inner sleeve
L12 BONG 20 (SS)Sanni Spain 12”      thin inner sleeve
9 21735-0     Sire       USA       12”
9 21735-0     Sire       USA       12”      E embossed on the label
9 21735-0     Sire       USA       12”      PROMO, commercial sleeve gold promo stamp, blue info sticker
PRO-A-4507     Sire       USA       12”      PROMO, plain white die-cut sleeve with info sticker
CD BONG 20     Mute UK       CDs var. 1 (MATT text + matrix: CDBONG 20 MASTERED BY NIMBUS)
CD BONG 20     Mute UK       CDs var. 2c (GLOSSY text + matrix: 7731 CDBONG 20…)
INT 826.945     Intercord       Ger.      CDs var. 1 (barcode 4006758269450)
INT 826.945       Intercord   Ger.      CDs var. 2 (barcode 7 24347 21722 7)
CD BONG 46020 INDICS Belgium CDs slim case
30385         Virgin France CDs slim case
2133-2             Sum Records Brazil CDs slim case
LCD BONG 20 Mute UK       CDs slim case
INT 826.946       Intercord Ger.  CDs slim case
LCD BOBG 46120 INDICS Belgium CDs slim case
30388         Virgin France CDs slim case
9 21735-2       Sire - Reprise USA       CDs variation 1a (M logo + matrix: SRC-0..)
CD 21735       Sire - Reprise Canada   CDs
ALCB-159       Alfa       Japan CDs var. 1 (matrix: ALCB-0159 1A1 TO)
ALCB-159       Alfa       Japan CDs var. 2 (matrix: ALCB-0159 1A1 C 12 9 24 25)
ALCB-159       Alfa       Japan CDs PROMO, “SAMPLE NOT FOR SALE” printed on disc, promo sticker
CD BONG 20R Mute   UK       CDs PROMO, slim case
PRO-CD-4441 Sire - Reprise USA CDs PROMO, jewel case
PRO-CD-4531 Sire - Reprise USA CDs PROMO, jewel case
C BONG 20       Mute   UK       MC       standard MC case
C10323           Liberation Aus.  MC       yellow standard MC case, yellow cassette
91 95804       Sire - Reprise Canada MC       slipcase, black cassette, no screws
9 19580-4       Sire - Reprise USA MC       slipcase
9 21735-4       Sire - Reprise USA MC       box, round black info sticked

ked tak nad tym rozmyslam, asi to predsa len bude moj najoblubenejsi DM singel smile


bob3

 10    15. apríl 2019 o 16:37

Ten seznam všech releases je vždycky neskutečnej, je jasný že povětšinou se jedná jen o jinej sticker nebo obal, ale i tak..


bob3

 11    15. apríl 2019 o 16:56

Docela by mě zajímalo tohle: Happiest Girl (Lettfield & Lydon Mix)

https://www.discogs.com/composition/6dc7e5e4-48ce-4370-8e2d-7ea5908865a4-Happiest-Girl-Jack-Mix


violator_2008

 12    15. apríl 2019 o 17:30

bob3 [#8]:
Ten seznam všech releases je vždycky neskutečnej, je jasný že povětšinou se jedná jen o jinej sticker nebo obal, ale i tak..

toto nie je ani zďaleka kompletný zoznam všetkých vydaní WIME, len tých, ktoré mám ja - ale je dosť kompletný, keďže je to jedna z mojich zberateľských priorít.
a fakt sa nejedná len o nálepky - každé vydanie je od krajiny do krajiny iné, líšia sa matrixami (aj v rámci krajiny, lebo existuje aj viac vydaní z tej ktorej krajiny), prevedením nosičov (ľahšie vs. ťažšie vinyly, potlač CD) prevedením obalov (cardboard sleeve CD vs. slim case CD vs. jewel case CD) - je to proste krása môcť sa v tom takto “nimrať” a objavovať zašlý čas - resp. históriu toho-ktorého vydania.


bob3

 13    15. apríl 2019 o 17:35

@violator_2008 [#10]:

Říkal jsem si nebudu se ptát jestli je tohle privátní sbírka smile


jozefst

 14    15. apríl 2019 o 18:12

violator_2008, tak za tú zbierku klobúk dole.


Andy

 15    15. apríl 2019 o 19:27

Bob3: to bude neoficialny mix, nasiel som to tuto https://www.last.fm/music/Depeche+Mode/Fast+Fashion,+Volume+1


bob3

 16    15. apríl 2019 o 19:47

Ano je to z roku 1992, deska cca 12 track remixy + megamix, Leftfield byli v pohodě..


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa