Vedia o DM viac než ja…

Vedia o DM viac než ja…

Bleskový rozhovor s Andym Fletcherom, ktorý poskytol denníku The Washington Post krátko pred koncertom v Nissan Pavilion (28/07/2009).

Keď sa prehnali vašou kapelou všetky tie kalamity, (najskôr gastroenteritída a potom zrazený sval Davida Gahana), nemal si pocit, že by to mohlo byť znamením, ktoré si pýta ukončenie turné?
Toto turné by som nazval "Turné osudu". No koncerty samotné sú úžasné. V podstate sme doteraz nikdy tak razantne nerušili koncerty, takže pre nás je to taká menšia záhada. V tomto momente nás Boh asi nemá príliš v láske. David mal však obrovské šťastie, diagnostikovali mu gastroenteritídu, no nádor mu objavili veľmi rýchlo a včas. Podľa mňa sa teraz cíti vďaka tomu veľmi požehnane. Jeho vystupovanie na pódiu je jednoducho úžasné. Niekedy počas hry za klávesami sa pristihnem, ako naňho s úžasom pozerám. (Smiech). Je naozaj v dokonalej forme.

Kedykoľvek sa nejakej kapely spýtame na ich najobľúbenejšiu nahrávky, tak vždy odpovedia, že je to tá najaktuálnejšia...
Tak ja by to som nepovedal. Podľa mňa je ťažké sa v tomto rozhodnúť. Keď už hovoríme o kapelách v zmysle, že práve dokončili nejaký album, tak sa to posudzuje ešte ťažšie, pretože vtedy počujete každú novú skladbu snáď tisíckrát dookola počas niekoľkých týždňov strávených v štúdiu. Takže na výber takej skladby potrebujem tak rok alebo dva. Mojimi najobľúbenejšími albumami Depeche Mode sú "Violator" a "Black Celebration". No a tento náš aktuálny album budem schopný posúdiť tak po roku.

V porovnaní sa vašim ostatnými albumami je "Sonds Of The Universe" po zvukovej stránke akýmsi návratom.
Znie trochu analógovo. Martin je posadnutý nakupovaním starých syntezátorov cez eBay. Takže čo sme boli v štúdiu, tak každý deň mu bol nejaký doručený poštou. Jednoducho sme otvorili krabicu a už to išlo. Aj preto znie album viac elektronicky. Je zaujímavé, že niektoré z tých syntezátorov sme v minulosti využívali, takže to bol tak trochu aj návrat späť.

Venujete sa tomuto všetkému už pekne dlho. Ktorá zo súčasných bežných vecí by vás, napr. v roku 1985, absolútne šokovala?
Samozrejme Internet. Doslova žijeme na Internete, hlavne v období koncertovania. Ľudia sa sťažujú na setlisty, keď sa na tom ktorom koncerte nemohli zúčastniť. A pritom sú pripojení niekde z Nebrasky. Je to trochu bizarné. Vždy sa všetko snažíme udržať na maxime, no dnes všetko napreduje neskutočne rýchlo. Keď sme sa rozhodli pripraviť tento album tak sme mali k dispozícii ohromné množstvo možností, ako ho vydať, čo je jednoducho fenomenálne. Je veľmi ťažké zvoliť si ten najlepší spôsob. A zároveň samozrejme vzrušujúce. Bohužiaľ, samotný nahrávací priemysel zažíva obrovský úpadok, no živá hudba si stále drží svoju vysokú úroveň. Dnes je hudba samotná populárnejšia než kedykoľvek predtým. Ľudia dnes však hudbu získavajú z rôznych zdrojov a v podstate za ňu vôbec neplatia. Chvalabohu je práve toto pre fungovanie kapiel veľmi zdravé. V Európe dnes funguje ohromné množstvo hudobných festivalov. Kapela si dokáže celkom slušne zarobiť behom troch mesiacov, ktoré strávi šnúrou po európskych hudobných festivaloch.

Ktoré skladby majú vo vašom publiku najväčší ohlas?
No, myslím že "Enjoy The Silence". A samozrejme "Never Let Me Down Again", ktorú sprevádza ten nádherný efekt mávania rúk vyvolaný Davidom, to je ozajstné vzrušenie. Ale aj niektoré z nových skladieb, napr. "Wrong". Najťažšie vec na našom setliste je jeho zostavenie. S takým množstvom skladieb k dispozícii je to skutočne zložité. My si nemôžeme dovoliť hrať tri a pol hodiny ako Robert Smith. Nemyslím si, že by Dave vydržal spievať a tancovať tak dlho. Problémom The Cure je fakt, že to tak robia už pekne dlho a keď sa vrátia k normálnemu setu, tak sa ľudia začnú sťažovať.

No, a to je ďalší problém Internetu. Sťažnosti ľudí.
V tomto smere je naše fórum jedno dlhé stonanie. (Smiech). Tí ľudia považujú za najväčších fanúšikov Depeche Mode a pritom sa sťažujú doslova na všetko. Ale o Depeche Mode vedia viac, než viem ja. Je to neuveriteľné.

Názory Devotees (42)

chmelko

 1    3. október 2010 o 16:25

“V tomto smere je naše fórum jedno dlhé stonanie. (Smiech). Tí ľudia považujú za najväčších fanúšikov Depeche Mode a pritom sa sťažujú doslova na všetko. Ale o Depeche Mode vedia viac, než viem ja. Je to neuveriteľné.”

nechodí ten fletch na dm.sk? :-D :-D :-D


Error

 2    3. október 2010 o 20:26

ne nechodí grin
tady když se řekne že promo singel s prdy davida gahana je špatný singel tak ho tu ostatní ukamenují


Sveta

 3    3. október 2010 o 23:53

Andy trafil presne do cierneho :D smile).


tommy

 4    4. október 2010 o 12:15

DM si môže dovoliť hrať 3,5 hod , pretože má v skupine dvoch vynikajúcich spevákov , takže ja v tom probém nevidím smile Stačilo by viac voľna medzi koncertami.


dvestotri

 5    4. október 2010 o 13:32

DM nikdy nemali dlhe koncerty. Myslim, ze by aj vladali, ale nechce sa im grin


Peace

 6    4. október 2010 o 23:19

Ano je videt, ze Fletch( kapela) ma prehled a tenhle rozhovor je toho dukazem!:-)
P.S. Je neuveritelne, co vsechno se behem Tour of The Universe udalo, nemyslite?? Moc nechybelo a turne mohlo skoncit hned po prvnim odehranem koncertu v Tel Avivu…No nakonec to byla jedna z nejuspesnejsich snur kapely! ,-)Legendarni turne!!!:-)


Daniel79

 7    5. október 2010 o 08:43

tomy: jednoho vynikajiciho (DG) a jednoho podprumerneho (MG) grin


Sveta

 8    5. október 2010 o 11:12

Vidim, ze Daniel rad zartuje raspberry


tommy

 9    5. október 2010 o 14:01

presne tak, pretože aj hluchý musí počuť, že Martinov hlas je rokmi lepší a lepší... Chcel by som byť taký podpriemerný smile


Palko

 10    5. október 2010 o 15:31

jednoho vynikajiciho (DG) a jednoho podprumerneho (MG)

Ou niekto nemá štipku hudobného sluchu.


deepspace101

 11    5. október 2010 o 23:12

Já považuji Martinův zpěv za průměrný (jak by řekl prot: nač si lhát do kapsy?), což mi v kapele s jedním hlavním zpěvákem přijde jako ideální situace. A myslím, že hlas Marta i Davea po kvalitativní stránce s ubíhajícími roky spíše ztrácí. Nikdo nemládne.


tommy

 12    6. október 2010 o 08:10

obráťme list - tak čo by dnes povedal Andy na SOTU - je dobrý alebo nie?


Dangerous

 13    6. október 2010 o 09:10

Alan Charles Wilder, únor 2010:
”‘Home’ - great vocal Mr Gore. One of his best songs ever “

Díky Alane, Tvé názory jsou vždy velmi zajímavé,
s hlubokou úctou, Dangerous


Daniel79

 14    6. október 2010 o 10:18

Alan je zkratka uhlazeny anglicky gentleman grin

Jedna vec je, jestli se vam ten zpev proste libi nebo jestli se k tem pisnickam hodi. Druha vec je, ze Gore technicky zkratka neni dobry zpevak. Nekdy zpiva takovym jakoby opernim stylem, coz muze vytvaret dojem velkeho zpevaka, ale intonacni nejistotu (a dalsi nedostatky) to zakryt nedokaze. Je mi lito, ale je to tak. Ze jsem fanousek DM jeste neznamena, ze tu kapelu musim ve vsech ohledech povazovat za naprosto dokonalou. Ale zduraznuju, ze mam na mysli jen ciste “technickou” stranku veci. Pokud nekdo napise, ze se mu ten zpev libi napr. kvuli vyrazu, tak no problem. 

Gahan ma naprotitomu dar od Boha, je opravdu neuveritelne dobry. BTW Gore svym hlasem jeho zpev velmi dobre podbarvuje, to zase ano.


Dangerous

 15    6. október 2010 o 10:19

to tomy: to se musíš zeptat Andyho, pokud Tě to opravdu zajímá.
Tady se dočkáš jen názorů “fanoušků”. A jak se říká v Anglii: “opinions are like ass holes - everybody has one” smile  diskuze je zde zbytečná.


tommy

 16    6. október 2010 o 10:24

@dangerous - som rád, že si tento Alanov kompliment spomenul (myslel som naň už od prvej kritiky Martinovho hlasu)
@daniel79 - onoho času som takto kritizoval Davidov hlas smile
Suma sumárum - obaja majú  svoje vokálne prednosti a to je fajn smile


Dangerous

 17    6. október 2010 o 10:33

to tomy: já vím, že fanoušek jako ty, má tohle v paměti. Nicméně je ještě důležité pro ty co si to nepamatují uvést, že to byla jediná věc, kterou báječný Charlie okamžitě po vystoupení DM v londýnské O2 Arena vypíchl. Tedy pro něho takový highlight. O vokálu pana Gahana se nezmínil.


Daniel79

 18    6. október 2010 o 10:40

tomy: pokud jsi kritizoval Gahanův hlas, tak nemáš hudební sluch grin Podivej, jestli te toto tema opravdu zajima, tak vyhledej ve svem okoli nejakeho skutecne dobreho muzikanta (pokud mozno ne fanouska DM), idealne ucitele zpevu, a pust mu nejakou pisen zpivanou Martinem. Jinak upresneni - MG je jako zpevak podprumerny samozrejme z hlediska zpevaku popmusic, ne z hlediska beznych lidi.

BTW Alanuv kompliment bych v tomto pripade jako argument opravdu nebral…a ne snad proto, ze by Alen nemel usi.


Dangerous

 19    6. október 2010 o 10:57

Alanuv kompliment bych v tomto pripade jako argument opravdu nebral…a ne snad proto, ze by Alen nemel usi.

Já Alanovu názoru věřím a respektuji jej. Určitě více než názor fanouška ostudné berounské kapely The Trial.

Gahnův hlas byl v éře Exciter otřesný, takže nechápu proč by ho tomy nemohl kritizovat.


Daniel79

 20    6. október 2010 o 11:30

Diskuze je zde snad zbytecna, ne? Tak proc tady ztracis cas? grin Sice argumentujes ad personam, ale nechme to bejt. Jak jsi prisel na to, ze posloucham Trial? Nejakym internetovym spiclovanim? grin

Gahan na Exciteru zpiva hodne dobre (byt ta deska je mou nejmene oblibenou deskou DM). Ale je fakt, ze tady na foru je tezke nekoho presvedcit o tom, zda-li nekdo je nebo neni dobry zpevak. Jak rikam - oslovit nejakeho fakt dobreho muzikanta z okoli a vyslechnout jeho nazor.

Alana v danem pripade ze zrejmych duvodu nepovazuju za objektivniho.


Monghi

 21    6. október 2010 o 12:01

v rockovej hudbe /a ze DM su rockovou kapelou a vzdy boli/ je tak uplne jedno, kto je aky spevak. Tato hudba je zivelna a dolezite je, ci kapela so svojim vykonom, vratane spevaka, dokaze publikum strhnut. Vdakabohu za hlasy ako Gahan, Gore a pod. ... si pozriete takeho Bona, ake ma casto problemy… a vadi to niekomu? Ako celkom proste U2 slapu! A to radsej nespominam kapely ako RHCP, ich spevak by radsej vystupovat nemal, ale, to je proste rock´n´roll :D V studiu uz hlas upravi comp :D


Dangerous

 22    6. október 2010 o 12:24

“Gahan na Exciteru zpiva hodne dobre”

Exciter éra a Exciter deska je trochu rozdíl, Done Rodrigo alias Dan79 atd. známý , no raději ...  grin))

Jak rikam - oslovit nejakeho fakt dobreho muzikanta z okoli a vyslechnout jeho nazor

chacháá, kdo je u tebe dobrý muzikant, když se ti líbí The Trial smile

Alana v danem pripade ze zrejmych duvodu nepovazuju za objektivniho.

A proč ne? Alan to přece říkat nemusel. On nikomu do zadku lézt nemusí! Není řiťolezec ani nikdy nebyl ani není gay, aby musel lézl Goreovi do zadku. Tak proč to říkal, Danny, proč? grin)


Dangerous

 23    6. október 2010 o 12:31

Diskuze je samozřejmě opravdu zbytečná. A vždycky byla. Pro někoho je Gore skvělý pro někoho je podprůměrný. Někomu se líbí Mercury, jiný z jeho hlasu může mít záchvat nevolnosti.


Ať si každý poslouchá co se mu líbí, ale pokud někdo chcce polemizovat s názorem velkého hudebního génia Alana Wildera a řekne, že Goreho vokál je podprůměrný, ačkoliv Alan ho označil jako skvělý, potom se ptám, kde k tomu Daniel 79 bere kvalifikaci?


Dangerous

 24    6. október 2010 o 12:42

Home, London 2010

zde je vystoupení, které Alan hodnotil slovy: “great vocal Mr Gore. One of his best songs ever

http://www.youtube.com/watch?v=uNcipmwqWbM


grin


Daniel79

 25    6. október 2010 o 12:48

Monghi: souhlas. A neni to v rozporu s tim, co jsem predtim napsal.

Dangerous: na ubohosti, stupidity a demagogii (ohaneni se Wilderem) nereaguji. Nicmene k tve otazce: se mnou je to tak, ze od 6ti let hraju na klavir a moje zena vystudovala zpev (a posloucha DM). Ale chapu, ze toto internetove tvrzeni neni dostatecne vypovidajici. Proto, pokud nekoho zajima, zda-li je Gore (nebo Gahan) TECHNICKY dobry zpevak, necht se obrati na nejakou nezaujatou hudebni autoritu ze sveho okoli.

Pokud jde o Trial, tak je to asi tak: mne se libi i punk nebo techno. Ale zase bych nikdy netvrdil, ze jsou to dobri muzikani nebo ze ta hudba je z muzikantskeho hlediska nejak kvalitni. Jeji sila spociva v necem jinem.


Daniel79

 26    6. október 2010 o 12:56

Vzkaz vsem normalnim lidem: vidite minimalne to, ze na Gorovy pevecke kvality jsou ruzne nazory (ani v teto diskusi nejsem osamocen). Mozna je to pro nekoho zajimavy podnet k zamysleni, kdyz uz nic jineho.

Majtě sa!


Dangerous

 27    6. október 2010 o 13:01

to Daniel79: ty hraješ od šesti let na klavír. Jsi dobrý klavírista? Nebo průměrný či podprůměrný? Něco dělat, neznamená to ještě dělat dobře.
Fletcher hraje více než 30 let na syntezátory, je to dobrý hudebník?

Mozna je to pro nekoho zajimavy podnet k zamysleni, kdyz uz nic jineho.

no to jistě grin) jsi prostě komik, zase přijď.


Dangerous

 28    6. október 2010 o 14:15

to Daniel79: abych se do Tebe jen neopíral, také musím uznat, že jsi měl pěkné výroky v minulosti, třeba tenhle se mi moc líbí:

“PTA prineslo urcity comeback a vsadim se, ze SOTU jejich postaveni jeste posili. U2 prohlasovali, ze rok 2009 bude rokem U2. No nebyl bych si az tak jisty…:-) “

Bravo.
Dangerous


Palko

 29    6. október 2010 o 16:25

Gore má  väčší hlasový rozsah ako Gahan, keď sa bavíme o spievaní.


Daniel79

 30    6. október 2010 o 18:36

Palko: jo tak ja si teda zajdu na audiometrii grin. Ale to je jedno, tady to nerozsekneme. BTW nic proti pisnickam zpivanym Martinem, mnohe z nich jsou skvele a jeho hlas v nich funguje lepe nez Gahanuv. Samotna technicka kvalita zpevaka neni az tak urcujici.

Dangerous: v klidu, pis si co chces…uz davno jsem si vsiml, ze nejsi uplne v poradku. Mne to teda nevadi, ale nektery lidi to muze otravovat.


Dangerous

 31    6. október 2010 o 19:11

to Daniel79, Dan79, Don Rodrigo: ty otravuješ. Zde otravuješ od Echo Awards 2009, kdy jsi se otíral do Chmelka:

“chmelko: skutecne? Z mentorsky suchoparneho stylu tveho projevu lze usuzovat, ze ty se smejes maximalne tak doma pod perinou…”

Na to, že jsi zde byl 5 minut i s cestou…hm smile

Od té doby, mají na Tebe někteří lidé trochu políčeno, a to na více fórech. Já si takového chytráčka rád vychutnám pokaždé. Užij si to. smile


chmelko

 32    6. október 2010 o 20:47

jeee, tak na echo diskusiu som už dávno zabudol, ale ten hukot s wrong si pamatam doteraz a nikdy by som neveril, že sa martinovi po 30 rokoch podarí taká pecka..toooooooooooooooooo loooooo ng :-D :-D :-D

inak ja už 20 rokov počuvam ako je martin podpriemerny v hre na gitaru, teraz sa dozviem novinu, že vlastne ani nevie spievat a polovička hudobneho sveta ho uznáva za génia..kua tak s touto rovnicou som potom ja matematický génius :-D :-D


Night

 33    6. október 2010 o 21:46

Monghi vďaka za skvelý článok.

to chmelko: tak to sme viacerí grin


tommy

 34    7. október 2010 o 08:23

he posledná otázka a odpoveď:
No, a to je ďalší problém Internetu. Sťažnosti ľudí.
V tomto smere je naše fórum jedno dlhé stonanie. (Smiech). Tí ľudia považujú za najväčších fanúšikov Depeche Mode a pritom sa sťažujú doslova na všetko. Ale o Depeche Mode vedia viac, než viem ja. Je to neuveriteľné

keď tak čítam posledné príspevky, tak je to na nás ako šité smile


Monghi

 35    7. október 2010 o 10:25

inak, vsetkym pripomeniem absolutnu podstatu fungovania DM: oni vychadzali z filozofie punku, kde nebolo vobec potrebne ako hrat, tak ani spievat, islo o zivelnost a radost z hrania… casto to zdoraznuju.. a tejto filozofie sa drzia dodnes, a ako skvele im to ide :D


tommy

 36    7. október 2010 o 11:16

povedal náš náčelník a má pravdu! Stále mám pred očami úžasný výkon celej kapely vo Viedni a bolo mi do plaču, keď odznela posledná pieseň a my sme sa museli pobrať. Viesť žabo-myšie vojny ,kto má aké kvality je absurdné . Myslel som , že sú už na tomto fóre minulosťou, ale keď som čítal posledné príspevky /ktoré začali tak nevinne/, tak som pochopil, že nie… Hudba má ľudí zbližovať a nie polarizovať.


deepspace101

 37    7. október 2010 o 21:43

Předem se omlouvám, jestli snad někoho svým názorem urazím, ale pokud jde o živelnost a radost z hraní, DM jsou poslední kapela, kterou bych si s těmito slovy spojila. U synthpopové skupiny (v podstatě jakékoli) mi to přijde spíš jako protimluv. U DM hledám jiné kvality.


Dangerous

 38    8. október 2010 o 08:51

to deepy: já s Tebou souhlasím. DM je disciplína. Živelnost a radost z hraní, to pro DM rozhodně neplatí. Dave si užívá živé zpívání, ale sám nedávno (v roce 2009) prohlásil: “V Depeche Mode všechno přesně sedí a má své místo. Já jsem ta divoká karta – to je moje pozice v kapele. A občas jsem frustrován omezeními, která mne utiskují.  To jak to funguje je velmi strukturované.”

Pochybuji, že si Martin těch pár riffů co hraje na koncertě nějak výrazně užívá, či Fletch těch pár stisknutí kláves. Silně o tom pochybuji. Nikdy nebyli nadšení. “Koncerty jsou dárek pro fanoušky, koupili si naše desky, tak mají právo nás vidět živě”

Kdo skutečně jede celý koncert na 100% je Eigner. Ale ten není z Depeche Mode.

Myslím, ale že původní Monghiho myšlenka nebyla ta jak to napsal. Chtěl jen prostě říct, to co už bylo 100x napsáno…. “Depeche Mode byli pokračováním punkové idei: nemusíš být skvělý muzikant,ale stačí mít dobrý nápad”

Jak všichni vědí, dokonce i Daniel Miller příliš nechtěl, aby si kapela vybrala Alana. Bylo oproti nim příliš šikovný hudebník. A také se mu zdálo, že to jde trochu proti původnímu duchu DM. Naštěstí si Gore, Gahan a Fletch tenkrát postavili hlavu…ale to už je jiný příběh.


tommy

 39    8. október 2010 o 13:46

musím súhlasiť, Christian Eigner ide na 101% na každom koncerte a dáva DM na koncertoch iný - bohatší rozmer. I keď nehrám na bicie od 6 rokov (bol som bubeník samouk len tri roky a začal som v 20r. ), jeho hra na bicie ma stále fascinuje. Z toho chlapa sála radosť a dokonalosť. Nehovoriac o tom, že vo Viedni 2009 /ako doma/ si to Christian na pódiu poriadne užíval.  Privítal by som, keby hral na bicie nástroje na DG turné, ak by vôbec ešte nejaké bolo…


Dangerous

 40    8. október 2010 o 14:48

tomy: http://www.youtube.com/watch?v=yvl5ePjVkhg


tommy

 41    8. október 2010 o 15:46

do kelu zober si toho Petra Gordena, aj on búchal celkom dobre a aj do rytmu smile Peter je dosť podceňovaný a pritom hrá na klavír, synťáky, hral aj na basu počas TTA, hlas má veľmi dobrý, pravdu povediac sa dosť čudujem, že nie je zainteresovaný do nahrávania albumov DM…Asi ich /DM/ nemá rád smile


tommy

 42    8. október 2010 o 15:48

tu je ukážka jeho prínosu pre DM:
http://www.youtube.com/watch?v=SHiVNeKMtcU
smile


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa