Trochu zvláštna kapela (1984)

Trochu zvláštna kapela (1984)

December 1984 strávili Depeche Mode na cestách po Nemecku, Holandsku a Francúzsku. Počas tohto obdobia poskytli aj niekoľko rozhovorov pre rádiá, z ktorých Vám ponúkame zopár úryvkov.

05.12.1984 - Popfit, NDR1, Hanover, Nemecko

Martin: Berlín, ako mesto, mám veľmi rád, vždy tam objavím niečo nové. Teší nás to tam, a odhliadnúc od toho, že tam žije moja priateľka, reprezentuje pre nás toto mesto kombináciu rôznych vecí.

Váš zvuk je postavený na syntezátoroch a počítačoch. To všetko je vlastne len chladná technika. Stačí textárovi tento základ na prácu s hudbou?
Martin: My ani nie sme hudobníci. Teda, odhliadnúc od Alana, ktorý hrá veľmi dobre na piáne. On hru na tento nástroj dokonca študoval. My ostatní máme len akési "technické zručnosti", teda pokiaľ ide o hru na nástroje. Máme ale nápady a dokážeme naprogramovať počítače tak, aby sme dali nápadom reálnu podobu.

Posledný veľký hit Depeche Mode, "Master & Servant", opisuje násilie a utláčanie v spoločnosti. No Tvoje texty, zdá sa, majú aj iný, skrytý význam. Odkiaľ si čerpal námet k tejto piesni?
Martin: Tak v tomto prípade, ak to chcete naozaj vedieť, tak prvý nápad sa objavil v momente, keď som v novinách čítal o človeku s prezývkou "vrah z Notting Hillu". Pozýval si do svojho bytu mladých mužov a následne ich vraždil. A to ma doslova zarazilo - tá jeho hra ma zaujala, on s nimi hral hru na "pána a sluhu".

V skladbách ako "Blasphemous Rumours" využívajú Depeche Mode zvukové koláže. Nie je to však nič nové, s podobnými efektami už celé roky pracovali The Beatles a Pink Floyd. V čom je ale, vo vašom prípade, rozdiel?
Martin: Ide o to, že, či už The Beatles alebo Pink Floyd, oni k tomu pristupovali inak. Nemali možnosti, akými disponujeme dnes. My dnes vieme veci nasamplovať, nahrať ich do kláves a s týmito zvukmi vieme vytvárať ucelené melódie. V tých časoch sa však viacmenej tieto zvuky priamo nahrávali a v tej istej podobe sa prezentovali na nahrávkach.

07.12.1984 - Popjournaal, Hilversum 3, Hilversum, Holandsko

Včera večer sme mali možnosť vidieť Depeche Mode v relácii Countdown, kde prezentovali ich hit "Somebody". Depeche Mode sú trochu zvláštna kapela: traja hráči na syntezátoroch a spevák. Žiaden bubeník, či bassgitarista. Všetky tie zvuky konvenčných nástrojoch vychádzajú z počítača.
Martin: Nik z nás nemá nejakú pevnú pozíciu v kapele. Čiže nik nehrá bassový part, nik nehrá vedúci part, v skutočnosti vychádza väčšina z tých zvukov z počítača, väčšina hudobných partov.

Vyššie spomenuté sa však nedá uplatniť na aktuálny hit "Somebody". Ide o nádhernú pieseň, ktorú nahrali iba dvaja členovia kapely, konkrétne Martin Gore a Alan Wilder. Obyčajne sa stáva, že keď sa na niečom podieľajú iba niektorí členovia kapely, okamžite sa objavia informácie o rozpade kapely. Alan Wilder nám však toto poprel.
Alan: V kapele robíme všetci všetko a preto pre nás nie je problém, keď spieva pieseň niekto iný. To iba v očiach ľudí sa to javí ako čudné, ale pokiaľ ide o nás, tak našu pieseň môže spievať ktokoľvek z nás.

08.12.1984 - BFBS Radio 1, Cologne, Nemecko

Andy: Berlín sme si vybrali z viacerých dôvodov. Hansa štúdiá majú pravdepodobne jedny z nalepších mixážnych miestností na svete, k tomu sú celkom lacné a hlavne má toto miesto inú, lepšiu atmosféru, než majú štúdiá v Londýne, kde nás to už trochu nudilo. Náš inžinier a ko-producent, oni poznajú toto štúdio veľmi dobre a takisto aj my s ním už máme predošlé dobré skúsenosti.

Takže v Berlíne ste len z technických a finančných dôvodov? Alebo Vám poskytuje Berlín ešte niečo iné, výnimočné, vďaka čomu podávate v štúdiu lepší výkon?
Andy: No, sú tam isté nočné kluby, ako napr. "Big Sexy Land" :) Ale samozrejme sú tam aj iné dôvody ... ale páči sa nám, že to mesto žije 24 hodín denne, pretože my zvykneme pracovať dlho do noci. Zvyčajne začíname na poludnie a končíme o jednej, druhej ráno a vtedy Vám dobre padne sa ísť niekam "vyvetrať". Je vcelku ťažké sa po práci v štúdiu vrátiť hneď do hotela a ísť spať, takže skutočne dobre padne dopriať si nejaký drink a trochu sa zabaviť.

Priblíž nám trochu mechanizmus nahrávania Vašich singlov. Odkiaľ prichádzajú prvotné nápady?
Andy: Väčšinu skladieb píše Martin, tie píše doma a tam ich aj dokončí. V demo podobe sú tie skladby vlastne už kompletné, hoci v horšej kvalite, ale tie nápady sú už tam. Martin nám ich potom prehrá a spýta sa na náš názor. A ak sa mi rozhodneme ich nahrať, objednáme štúdio a ideme na to.

A čo sa deje od momentu, keď už máš v danej skladbe jasno?
Martin: Vtedy ich buď ostatným prehrám, prípadne urobím kópie pások, ktoré im posuniem a takto môžu tie skladby postupne spoznať. Následne ich ideme naskúšať do štúdia, prípadne ich tam priamo nahráme, diskutujeme o nich, prípadne meníme štruktúru, teda ak máme pocit, že to nefunguje úplne tak ako má, no a potom sa pustíme do nahrávania, pracujeme na samotných zvukoch, čo už nie je moja silná stránka. Povedzme, že toto je Alanova šálka kávy. Všetci máme v kapele rôzne úlohy a takto postupne začíname pracovať na základných stopách, až kým to nedokončíme.

Dnes je už Vaša kapela pomerne známa, myslím, že aj vďaka tomu, čomu sa hovorí "sample music".
Andy: Je to už pár rokov, čo sa na scéne objavili prvé počítače. Dnes Vám tieto vecičky umožňujú to, že si do nich môžete nahrať akýkoľvek zvuk, napr. ak radi klopkáte po stole, či niečo podobné, môžete si to nahrať, natlačiť to do sekvencera s klávesami a hrať sa s tým zvukom ako len chcete. Možnosti sú neobmedzené ...

zdroj: dmlive.wiki

Názory Devotees (19)

tommy

 1    10. máj 2021 o 10:03

Hm, pred pár dňami som niekomu písal, že fanúškovia DM sú tak trochu divní... Ale mnohí z nich tým správnym smerom… smile No, ja momentálne frčím na albume SOME GREAT REWARD a škoda, že Martin nikdy naživo nezahral it doesn’t matter alebo aj tú krásnu verziu Stories Of Old… Obe by stačili aspoň akusticky…  Obávam sa však, že DM už nikdy na pódiá nevyjdú... Ale ctím si ich, urobili toho pre svet hudby, ale aj pre nás veľmi veľa… Určite ešte dostanú nejednu veľkú odmenu… Tú majú hlavne v podobe verných fanúšikov, ale už aj ocenenia od rešpektovaných kritikov, čoho dôkazov je aj posledné uvedenie do rockovej siene slávy v USA… Boh im žehnaj!


Monghi

 2    10. máj 2021 o 11:20

Stories Of Old (Bare, 2009) ... https://youtu.be/ZBcULtxENo4 ... podla mna to zahrali absolutne excelentne! smile


tommy

 3    10. máj 2021 o 12:47

No veď práve! Čo im bránilo zahrať ju počas toho turné naživo? Si vieš predstaviť toto ako taký prvý prídavok v daždi v Bratislave… Určite by zarezonovala viac ako taká STRANGELOVE, čo podľa mňa aj Martin pochopil, keď ju naposledy zaradil do setlistu “len” ako akustickú verziu, o čom som ja dosť dlho sníval… smile


Monghi

 4    10. máj 2021 o 13:06

@tomy: vec vkusu, ja zastavam nazor, ze konkretne takeho veci su len pre unplugged alebo ine komorne zalezitosti. Mamutie rockove koncerty su pre masy, ktore sa prisli bavit a tam treba drzat masy v nalade, preto sa hraju slagre, hity na istotu a podobne .... par jednotlivcov v dave, ktori si to vedia predstavit inak, ti su v takychto pripradoch nepodstatni wink


tommy

 5    10. máj 2021 o 21:54

Jasné, čo by sme dnes dali za “šláger parádu”... Dnes už nehľadám odpovede, čo by bolo, keby… Ale máš pravdu, keď hral Martin na posledných turné takú “FREELOVE” alebo “CLEAN” iba sám na gitare, vyznelo to veľmi divne… Masy si žiadajú poriadnu porciu mäsa. nie sójovú kocku ako náhradu… )


DM-80

 6    12. máj 2021 o 11:41

Šlágre musia byť, čo by to bol za koncert bez Never, Personal, Enjoy…ale áno, potešilo by nás určite niečo v štýle:

01. Intro / Uselink
02. Dangerous
03. Happiest girl
04. Lie to me
05. Barrel of a gun
06. Mercy in you
07. Should be higher
08. Stripped
09. I want you now (Alan Wilder remix)
10. Home
11. The love thieves
12. Sea of sin
13. Only when I lose myself
14. Policy of truth
15. Scum
16. Personal Jesus
17. Enjoy the silence
ENCORE:
18. The bottom line
19. Clean
20. If you want
21. Walking in my shoes
22. Never let me down again

Tak čo vy na to? Mohlo by byť? smile smile  Čo by ste na tom zmenili? Každý má samozrejme svoje chute, ale niečo podobné by bolo parádne si myslím. Samozrejme, utópia.


Monghi

 7    12. máj 2021 o 12:42

@DM-80: tak to si vystaval fakt paradne!! klobuk dolu smile Viem si to zivot predstavil v londýnskom Hammersmith Odeon alebo RAH ...


tommy

 8    13. máj 2021 o 09:26

Hm, fakt dobré... Len by si mal doložiť aj verzie, ktoré sa ti pri jednotlivých piesňach páčia… smile


DM-80

 9    13. máj 2021 o 17:01

@tomy [#8]: Máš pravdu Tomy, uviedol som iba pri I want you now. smile

Tak teda…Happiest girl (Jack mix), Sea of sin (Tonal mix), Policy of truth (The singles 86-98) s tým úvodným introm, no a ostatok už väčšinou pôvodné verzie nemixované. K live verziám - Enjoy the silence by som chcel verziu z World Violation Tour, resp. pokojne z Devotional alebo The Singles Tour, Never let me down again môže pokojne začať ako albumová, alebo aj ako Split mix, no a Walking in my shoes sa mi osobne páčil ten začiatok z Delta Machine Tour.


DM-80

 10    13. máj 2021 o 22:01

DM-80 [#9]:
@tomy [#8]: Máš pravdu Tomy, uviedol som iba pri I want you now. 

Tak teda…Happiest girl (Jack mix), Sea of sin (Tonal mix), Policy of truth (B side single) s tým úvodným introm, no a ostatok už väčšinou pôvodné verzie nemixované. K live verziám - Enjoy the silence by som chcel verziu z World Violation Tour, resp. pokojne z Devotional alebo The Singles Tour, Never let me down again môže pokojne začať ako albumová, alebo aj ako Split mix, no a Walking in my shoes sa mi osobne páčil ten začiatok z Delta Machine Tour.


Michaela 146

 11    13. máj 2021 o 23:36

Zvláštní, opravdu velmi zvláštní kapela, která má své oddané fanoušky…Pravda, nikdy jsem nesplývala s davem smile Když už je zde zmíněné turné SOTU, v Praze ještě před samotným koncertem jakoby na objednávku déšť ustal…Nejvíce mě uchvátila závěrečná Waiting for the Night. Pro mě mnohem lepší zážitek byl v lednové Praze v O2 areně...Jelikož hraní za denního světla temné elektronice prostě nesluší, a to ani v té nejpopovější podobě, jakou mohou DM nabídnout. Po koncertě jsme ještě s kamarádkou a s mým partnerem, mimochodem, který nemá rád DM, vždy mi pokládal otázky…jak tohle vůbec můžeš poslouchat, to je, ale divná hudba…Již dopředu jsem tušila, že tohle skončí fiaskem…A zase co je to za divný lidi, mezi jaké lidi, to proboha chodíš...A právě hráli Strangelove, s kamarádkou jsme šly na parket…No, právě při té písni mi nějací bratři ze Slovenska…posílali polibky, pak jeden ke mně přišel a nahnul se ke mně a šeptal mi jestli s nimi nepůjdu tančit, že jsem jim sympatická...Taktně jsem odmítla….Ten večer jsem domů odcházela s pláčem, jelikož...Jak říká můj partner, ty nikdy nedospěješ. DM Forever ♫♪♪♫


Monghi

 12    14. máj 2021 o 07:40

@Michaela146 ... “ty nikdy nedospejes” ... a ja osobne ani dospiet nechcem smile Citim sa stale mlady, robim vsetko pre to, aby som sa tak stale citil a dufam, ze s tym pocitom raz z tohto sveta aj odidem smile A vsetci ti “strasne dospeli” nech si trhnu nohou smile Jediny rozdiel, ktory postupujucim vekom na sebe badam je skutocnost, ze hudbu uz nepocuvam tak intenzivne ako kedysi, dokonca uz ani filmy, ci serialy ma nebavia… o to viac sa venujem sportu smile


tommy

 13    14. máj 2021 o 08:56

Hm, teraz neviem, či som dospel (určite nie), ale ja už počúvam len podcasty, hlavne také dve české baby, ktoré príjemne rozprávajú o veľmi nepríjemných veciach, ktoré sa skutočne stali, našťastie nie im dvom…
A minule som náhodou počúval nášho politika - trojnásobného premiéra (meno sa nevyslovuje), ktorý síce hovorí bludy, ale nakoniec povedal dve veci, ktoré vyzneli celkom pravdivo. Na otázku, čo by poradil mladým ľuďom, nejaký odkaz, povedal niečo v duchu: “nechcem nikomu nič odkazovať, len sa hýbte a žite skutočný život, lebo mne robia skutočne radosť len dve veci (ako jemu): intenzívne športovanie (neustále hýbanie sa) a to, že nemám žiadny mobil… Kto chce, ten si ku mne nájde cestu za minútu… Povedal na záver s tým, že nikdy vraj nebol šťastnejší... Boh vie akú hudbu počúva, ale vraj rockové legendy z rokov 60 a 70 ... Aspoň v tom má dobrý vkus, len či to môžem napísať na toto elektronické fórum… smile


Michaela 146

 14    15. máj 2021 o 06:25

Sport a hudba se prolíná celým mým životem…Já bych bez hudby nemohla žít. Nemohla existovat. Bylo by to pro mě, jako bych přišla o bytost, kterou miluji, na kterou jsem zvyklá, bez kterého si neumím představit ani jediný den v tom nejčernějším snu….Ale ta bytost Vás neskutečně zklame, jelikož on netuší co tuším já...
A stejně tak turistika, někdo běhá do knajpy, já do přírody…A proto často sleduji Toulavou kameru s tímto pořadem i soutěžím, párkrát jsem už i něco vyhrála…A také důvod proč mě nebolí záda a cítím se mladší...A tanec je moje vášeň...
https://www.youtube.com/watch?v=cTfxennz3xU

 


DM-80

 15    15. máj 2021 o 13:22

Ani ja nedokážem žiť bez hudby, teda absolútne chápem tieto pocity. Je to niečo s čím žijem od útleho detstva a nedokážem si predstaviť byť bez tejto úžasnej energie. Je to stav, keď zabúdate na všetko negatívne a akoby zrazu sa vám do žíl vlieva nová chuť žiť. Je to vášeň, je to hobby, je to liek, je to niečo krásne a mám pocit, že jedna z najúžasnejších vecí na tomto svete.


Tomasito

 16    20. máj 2021 o 13:29

Velmi rad sem chodim a citam vase pribehy - hoci uz to tu nie je taka masovka - ale o to je to tu uprimnejsie. Mozno, ze mame podobny pohlad na hudbu a tym aj na svet samotny. Su veci bez ktorych si clovek nevie predstavit zivot a ako Monghi napisal - ja sa tiez stale chcem citit ako dieta a snazim sa pozerat na svet ocami deti - aj teraz, ked uz mam vlastne deti. Pride mi potom zivot ovela lahsi a krajsi. A tiez verim, ze mi to vydrzi co najdlhsie - minimalne do smrti…
PS: zacinam pocitovat tuzbu sa niekedy s Vami stretnut pri dobrom vinku ci inom moku a vklude podebatovat o hudbe, zivote, o sporte, ludoch, detoch - jedneho dna, dovtedy dovidenia online suputnici.


ingle

 17    24. máj 2021 o 16:42

https://dmlive.wiki/wiki/1988-01-12_Wembley_Arena,_London,_England,_UK/Source_1           


doesn’t matter.  live 1987


tommy

 18    25. máj 2021 o 12:34

Hm, ďakujem za info a odpoveď v jednom ingle…
Tomasito - čo sa týka mňa (aj keď na mňa si asi v tvojom poslednom príspevku nemyslel), ver tomu, že by si bol zo mňa sklamaný... Som nudný, nespoločenský, ťažko zrozumiteľný suchý starec, ktorý nemá čo svetu povedať... Najradšej sedím v kresle a pozerám sa cez okno na svet… Len tak “kukám do blba”, uzavretý do svojho sveta a čakám, či raz uvidím UFO, resp. niečo, čo nie je z tohto sveta… Ale časom mi aj samotné hviezdy stačia… Nič viac, nič menej… Aká je tá obloha tajomná a krásna… Ako hudba, kniha, žena či pohár vína…


Tomasito

 19    27. máj 2021 o 11:08

@tomy [#18]: co je nezaujimave pre jedneho, moze byt zaujimave pre druheho (je to iba uhol pohladu)...samozrejme som mieril aj na teba mojim komentom wink


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa