The fire still burns ...

The fire still burns ...

Ladies and gentlemen... zahoďte predsudky o monotónnom playliste, zbavte sa pocitu, že Vám títo páni neponúknu nič nové, zabudnite na teóriu, že Depeche Mode patria na štadión a rozhodne neváhajte kúpiť posledné voľné lístky na zostávajúce koncerty!

Depeche Mode opäť vo viedenskej Stadthalle. Nepochybne kultová kapela v už doslova kultovej katedrále svetového rocku. Dve veličiny premiešané esenciou absolútne skvelých fanúšikov. Mám pokračovať v superlatívoch? Bolo by to zbytočné, pretože kto tých úžasných takmer 120 minút neprežil 3.decembra na vlastnej koži, tak tomu sotva uverí.

Nič v ten večer nemalo chybu, či už išlo o postávanie v chladnom počasí, precízna kontrola pri vstupe alebo ďalšie nekonečné čakanie a k tomu 8-skladbové utrpenie v podobe akýchsi Soulmakers, ktorí sú absolútnym omylom celého zimného turné (v duchu závidím všetkým, ktorých nažhavia v budúcom roku Nitzer Ebb). Totiž od momentu utíchnutia mixovaného setu, ktorý má na svedomí Martin a ktorý sa už tradične vryl pod kožu fans, sa začala jedna geniálna jazda po modernej diaľnici s tým najskvelejším motorom pod kapotou auta prestížnej značky. Nič nebolo ponechané na náhodu a títo páni presne vedia, ako sa spracováva energia, ktorá k nim smeruje z hľadiska. Kľudný nástup na pódium za potlesku tisícov rúk a neutíchajúceho kriku, k tomu doslova uspávanka v podobe "In Chains" - možno ešte niektorých uvádzala do menších rozpakov a obáv - no následná "Wrong" už spustila reťazovú reakciu emócii, ktoré na oboch stranách už len gradovali. Od "Hole To Feed" ste sa na celú kapelu pozerali už len s blaženým a zasneným úsmevom, pretože tak, ako si to v ten večer všetci užívali, to sa len tak nevidí. Že je Dave unavený? Veď ten chlap má snáď tisíc životov a nekonečnú zásobu energie. Doslova by sa bol schopný na pódiu roztrhať a rozhádzať na všetky strany. Bol jednoducho všade, ak ste sa snažili niečo odfotiť, tak v niektorých momentoch ste mali čo robiť, aby ste ho vôbec objektívom našli. "Walking In My Shoes", "It´s No Good" a "Precious" boli dokonalou ukážkou, ako funguje zohratá rocková kapela a doslova receptom pre ostatných umelcov, ako sa dá jednoducho publikum rozbesnieť. V kotli to non-stop vrelo, David s radosťou nechal ľudí spievať, Martin sa spokojne zahanbene usmieval a dokonca predviedol zopár jemných teatrálnych kúskov. Či už to bolo dirigovanie na konci "Home", hranie sa na tvrdého rockera počas "I Feel You" (k tomu ho nahovoril David) alebo akési predstieranie strnulej robotickej chôdze na konci "Hole To Feed", čo skončilo jeho tradičným výbuchom smiechu. Od "Miles Away" (mimochodom, musím uznať, že v live prevedení znie skutočne vydarene) stála na nohách celá hala, tlieskalo sa, tancovalo... dokonca som si všimol zopár ľudí, ktorí sa venovali iba tancu otočení chrbtom k pódiu... ak by to videl nebohý Julo Satinský, zrejme by napísal pokračovanie známej hry "Deň radosti".

"Policy Of Truth" bola zábavnejšia viac ako inokedy, nakoľko sa balóniky neobjavili iba na plátne, ale aj v predných radoch a "In Your Room" už rozhýbala aj mladé vyznávačky goth štýlu, ktoré dovtedy len nehybne sledovali prebiehajúcu šou. No a "I Feel You"... potrebuje tá skladba vôbec nejaký komentár? Toto pompézne rockové bláznovstvo pod taktovkou zohratého tandemu Gahan - Eigner už dávno presvedčilo všetkých, ktorí vďaka tejto skladbe kapelu v roku 1993 zatracovali. Všetko potom už bol len povinný dojazd, na ktorom sa bavili aj tí, ktorí možno ani nechceli. "Enjoy The Silence" tradične odspievaná publikom a potom spartakiáda v podobe "Never Let Me Down Again" patrili k jednoznačným zlatým klincom koncertu, tak ako to od Depeche Mode všetci očakávali.

Prídavok mal možno iba jediný slabší moment, pretože "Stripped" svojim tempom do setlistu veľmi nezapadá, no prekvapivo to zrevanšovala "Behind The Wheel", ktorá halu opäť uviedla do varu, aby s "Personal Jesus" dostali zo seba všetci, ako publikum, tak aj kapela, aj tie posledné zvyšky síl, ktoré v sebe ešte mali. A potom už len rozlúčka, rozsvietenie svetiel, utieranie sĺz mnohých fanúšikov a spokojný odchod domov.

Čo dodať? Je evidentné, že hoci sú štadiónové koncerty Depeche Mode príjemné, hala má výhodu uzavretého priestoru, z ktorého energia neuniká ale neustále priestorom cirkuluje a zväčšuje svoju intenzitu. Koncert Stadthalle bol vďaka skvelému ozvučeniu, úžasnej nálade kapely a bravúrnemu publiku toho jednoznačným dôkazom.

Páni, ďakujem!!!

PS: Je jednoducho úžasné, ako si David s Martinom rozumejú... David akoby mal neustále nutkanie v tom plachom kučeravom chalanovi prebudiť extroverta, ktorého Martin v sebe na konci každej skladby aj tak zabije. No tie úsmevy, spoločného hecovanie k tancu, dokonca bozk na líce... Fletch má proste smolu, že nie je zručný hudobník a trávi čas spokojne v úzadí.

zopár záberov z mobilu:

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Názory Devotees (34)

Dangerous

 1    4. december 2009 o 08:19

Tak z toho textu úplně sálá atmosférá koncertu, díky Monghi!


Night

 2    4. december 2009 o 08:29

Nádherne si to napísal….

Aj ja som mala tú česť vidieť týchto pánov z blízka z predných radov a som šťastná, že som tam bola. Dave a Martin sú úžasne zohraná dvojka…tiež som si všimla, ako Dave Martina povzbudzuje “Mart, come on…” Bolo vidieť, že sú spokojní s odozvou publika.
Dokonca i Fletch sa snažil - predviedol zopár “boxérskych ťahov.”...a na balóniku bol vytlačený obrys masky z piesne Wrong…

Celý koncert bol neskutočne úžasný od začiatku do konca - najsilnejšie momenty pre mňa:
Insight…hala stíchla a do toho ticha Martin začal spievať...neskutočne krásne,
One Caress…raz darmo - Martinove piesne ma vždy dostanú grin
I feel you - myslím, že všetci cítili tú úžasnú energiu a emóciu, ktorá tam prúdila,
Miles away/ The Truth is - naživo je to neskutočná pecka,
Never let me down - toto bude doživotná hymna depešákov na koncertoch….

To Monghi: vďaka za recenziu a všetkým ostatným za úžasnú atmosféru v hale.


Vilem

 3    4. december 2009 o 08:44

Krasny opis,dokonca az mraz po xrbte.Uzasne.Dakujem a zavidim…ale len a len v dobrom.


bubak

 4    4. december 2009 o 11:54

Dobre napsaný. Byl jsem na koncertě v Norinberku a pocity mám uplně stejný.


Sveta

 5    4. december 2009 o 13:56

Pripajam sa, bolo uzasne smile, ja som po koncerte uz skoro nemala hlas smile, po afterparty mi na chvilu odisiel skoro kompletne smile), krasny clanok. Bolo uzasne pozerat, ako sa ludia aj chalani bavia. A tolko pozitivnej energie, ktora strhavala smile. Super!


marto

 6    4. december 2009 o 14:52

bol to uzasny zazitok:-))chybal mi come back..ale inak fakt super:-))


Dangerous

 7    4. december 2009 o 16:57

koncert bol fantasticky, aj ked pri sotu skladbach strnuly,

no nevím, dle zahraničních fór Hole to Feed a Miles Away zněly live fantasticky a byly jedním z vrcholů...možná si jenom neobjektivní, nelíbí se ti album, tak děláš Dášu, cheche


Night

 8    4. december 2009 o 16:57

Áno, obsadili sme to tam grin grin  grin
...keď sme dobehli pod pódium, tak som sa tam cítila ako doma grin


ed101

 9    4. december 2009 o 17:19

Jaaaj, chripka jedna nepodarena, papluha nevychovana, preco si ma len o tento zazitok pripravila :-(  Ale nevadi, asi to tak ma byt, milujem ich, milujem ich koncerty, milujem ich koncerty v halach, milujem citat o ich super koncertoch v halach!!!! Dakujem, AAAAAAAAAaaAAaaaaAAa


Night

 10    4. december 2009 o 17:24

...video zo záveru koncertu - myslím, že chlapci odchádzali spokojní...
...pod pódiom vedľa nás boli myslím poliaci a tá kočka mala pripravený transparent - neviem presne, čo tam bolo napísané...dôležité pre ňu bolo, že si to Dave všimol.
Na tomto závere vidno, že to ocenil i Fletch a poslal jej pusinku grin

http://www.youtube.com/watch?v=0YTtaQ6YG9s


Night

 11    4. december 2009 o 17:54

našla som nejaké foto zo včerajšieho koncertu…
http://www.facebook.com/album.php?aid=175455&id=140436762813


Night

 12    4. december 2009 o 17:57

...no, myslím, že autorovi fotiek sa tam zatúlala fotka z predchádzajúceho turné... grin


little_sheep

 13    4. december 2009 o 18:02

bolo to perfektne!!! :-D
kotel bol fantasticky, ludia! taaaak som tam chcela v tu chvilu skakat s vami… hore na tribune to bolo prve tri skladby na zaplakanie, okolo mna boli ludia, co im tie listky snad nasilim nanutili hmmm potom som uz stala do konca koncertu a az tak od polovice som citila nejaku naladu aj z mojho bezprostredneho okolia a bolo to bezvadne grin hlasivky som si takmer kompletne vykricala, od piskania mam zodratu hubu este teraz :-D s mojou telesnou schrankou som toho vela nenamutila, ale snaha bola grin skoda poslednej, nejakej “rozluckovej” skladby, ktora mi tam velmi chybala… a ze to tak strasne rychlo ubehlo :-( sa clovek pol roka tesi a pak sa cely koncert scvrkol do hodiny :-(((
DM boli skveli… naadherna one caress, sialena ETS a “rukata” NLMDA


Night

 14    4. december 2009 o 19:52

spomínaná pusa 4: 43

enjoy it!

http://www.youtube.com/watch?v=5BZ21ISX2mk


Sveta

 15    4. december 2009 o 21:01

Hej, bolo to super, ako Dave burcoval Martina, ci uz tym Come on, Mart, alebo tou pusou, proste tahal ho cely koncert smile), niezeby to Martin nevedel, len proste ako je zname, je introvert (za normalnych okolnosti) a skryty extrovert, ktoreho treba vytiahnut z Marta a aj bez alkoholu smile. Bolo to super, ako ti dvaja vcera isli na jednej vlne smile a aj Fletch sa bavil smile)). Skveleee fakt, snad tak bude aj v Prahe smile.


tommy

 16    4. december 2009 o 21:32

Stále som dojatý - včera som bol na najlepšom koncerte DM a doteraz sa z toho neviem spamätať... Od prvej sekundy až po tú poslednú to bola jazda na vlnách rozkoše a som šťastný , že všetko do seba zapadlo tak, ako malo… Cítil som sa tam ako doma. Ďakujem. PS. Slová sú zbytočné ,mohli by všetko pokaziť...


Night

 17    4. december 2009 o 21:45

to Tomy: myslím, že takí sme viacerí....

Našla som fajn video na pieseň Stripped: http://www.youtube.com/watch?v=pos3cU23otw


Night

 18    4. december 2009 o 21:48

To Sveta: pozri si koniec piesne Insight: video som vložila do diskusného príspevku ku koncertu vo Viedni.


Sveta

 19    5. december 2009 o 13:28

to Night: diiik, pozrela som si smile.


Flecke

 20    5. december 2009 o 15:02

ako som zacal citat mi bolo jasne kto to pisal smile

Pekne spisane monghi ostatne ako vzdy,


kačena

 21    5. december 2009 o 19:40

...no vidíte,to je energia!!!!!!!!!! Nie ako z pár článkov dozadu-len samá kritika setlistu…Ľúúbim Vás!!!


Tomba

 22    5. december 2009 o 22:39

Jen jako důkaz toho, že to byl opravdu perfektní zážitek od začátku do konce: pro mě byly vrcholem 3 skladby, které v textu nezmiňuješ (WIME, Insight, One Caress), i když část textu jedné z nich velmi výstižně celý článek uvozuje… Insight a One Caress mě potěšily i proto, že ve Stuttgartu, kdy jsem měl s nimi čest naposledy, je ještě nehráli. Insight je pro mě velká citovka, ještě tak v lednu v Praze Higher Love ... (dost snění!)


Monghi

 23    6. december 2009 o 10:49

zmienovat vsetky skladby sa mi ani nechcelo, bolo by to mozno unavne citanie smile Inak si sypem popol na hlavu za to, ze som niekedy oznacoval volbu kapely zaradit “miles away” do setlistu… zvukovo je to uplna parada, doslova ma v prvych sekundach vo Viedni omracila a priklincovala k zemi…

Goreho cast bola prilis intimna, aby sa dala akokolvek opisat, na to by som si ani netrufol, je tazke dostat zo seba von to, co clovek pocas jeho pobytu na podiu v sebe preziva… ako tak premyslam, tak com som sa na koncertoch DM ocitol v prednych radoch, stal som vzdy oproti nemu smile


tommy

 24    7. december 2009 o 11:32

inak dangerous mal pravdu - všetky skladby zo SOTU boli veľmi dobre prijaté a aj patrične hlučne fans odspievané. Takže žiadna strnulosť - dole v kotli to vrelo od prvej sekundy a nik nepozeral , či je to novinka alebo starinka. Bolo radosťou pozerať ako si to Christian doma užíva, ako ho Dave hecuje, dávajú si “give me five”, na záver   Walking in my shoes (asi) sa Christian zaklonil v duchu “už nevládzem dostal som zo seba úplne všetko”. Jedným slovom dokonalá harmónia medzi nami a DM.


Night

 25    7. december 2009 o 16:12

...ešte stále som mierne “mimo” z toho, čo sme ten štvrtok zažili…

Tiež si myslím, že nové piesne neboli v hlučnosti pozadu oproti starším skladbám.
Aspoň vpredu, kde som stála to vrelo od začiatku do konca.
Veľmi som sa tešila na Martinove piesne (od štvrtku mám asi Insight asi napálenú v hlave grin ) a preto som veľmi ocenila, že nik v mojej blízkosti nepískal ani nepišťal počas spevu, skôr naopak….bolo cítiť taký rešpekt…“ticho, šššššt, Martin ide spievať... bolo to nádherné.
...dosť snívania, do práce grin


Sveta

 26    7. december 2009 o 16:44

Sorry, ze sa pytam, ale co je “give me five”?


Gabriel

 27    7. december 2009 o 16:53

@Sveta: “ukaz ruku (dlan), tlapneme si” na znak, ze to vyslo.


Sveta

 28    7. december 2009 o 18:11

to Gabriel: Diiik :D, zase som o nieco mudrejsia smile.


little_sheep

 29    7. december 2009 o 21:17

ouuu… dnes tazka depka po takom uzasnom tyzdni… vymakany koncert vo stvrtok, supr DM party v sobotu… a v pondelok muselo prist vytriezvenie :-( normal do roboty… tieto “post coitum” stavy nemam rada hmmm idem asi zas pokukat zopar youtube-videi…mala naplast…


Rogerka

 30    8. december 2009 o 13:09

Fotografie
http://picasaweb.google.sk/rogerzine/DMTOTU_Vienna

Videa
http://www.youtube.com/user/RogerkaJah


Night

 31    8. december 2009 o 18:42

to Rogerka - díky za foto…  grin


Rogerka

 32    8. december 2009 o 19:08

to Night - ja dakujem za pochvalu aj k mojim videam smile


Night

 33    12. december 2009 o 19:59

Krásna pripomienka a relax v dnešných časoch stresov a problémov…..zaspomínajte si so mnou

http://www.youtube.com/watch?v=5ca2ITdT8rg
http://www.youtube.com/user/aniq83#p/u/3/dF8l22YEv14


Night

 34    28. február 2010 o 09:02

Krásne pamäťové stopy obnovené, krásny deň predo mnou….
Martin skladaj prosím, čo najskôr, tvoje piesne sú nadherné....

http://www.youtube.com/watch?v=xod8it9Q7Qg
http://www.youtube.com/watch?v=Oxg6M_wPG_U


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa