Stripped

Stripped

Novú éru vo svojej kariére začali Depeche Mode oficiálne písať 10.februára 1986, kedy sa na trhu objavil pilotný singel z albumu "Black Celebration" - "Stripped". Nielen nespočetné množstvo fanúšikov, ale aj samotná kapela radí túto skladbu k tomu najlepšiemu z ich tvorby.

Andy: "Podstata "Stripped" spočíva v zbavení sa všetkých technológii a civilizácie na jediný deň a vrátiť sa späť ku svojim koreňom, do prírody. Je to o dvoch ľuďoch, ktorí sa obnažili až ku svojim absolútnym pocitom. Vo videu nás môžete vidieť, ako demolujeme auto, televízor ... je v tom trochu symboliky." (No.1 magazine, 22/02/1986)

Dave: "Tá skladba nie je o sexe. Je to o tom, ako nemáte nič, len samého seba. Tí dvaja ľudia v tej skladbe by sa kľudne mohli obnažiť, ak by chceli. Ale tá skladba je tak trochu riskantná, nezíska si Vás okamžite. Zopár ľudí ju počulo a reagovalo v štýle, 'a to je všetko?'. Iní zasa okamžite zvolali, 'Brilantné!'." (No.1 magazine, 22/02/1986)

Martin: "Myslím, že s albumom "Black Celebration" sme začali robiť tie správne veci a "Stripped" má v sebe asi tú najlepšiu atmosféru, akú sa nám podarilo kedy zachytiť." (Bong 37, 1998)

Alan: "Jedna z prvých nahratých skladieb pre album "Black Celebration" bola, aspoň si myslím, skladba "Stripped". A bol to prúd nápadov, bolo to s ňou absolútne jednoduché, čo sa o iných skladbách albumu nedá vôbec povedať. A tu musím vzdať hold Martinovi za jeho demo, pretože ho pripravil s otvoreným zvukom a pre ktoré doslova zapasoval ten emulátorový sampel motorky. Povedali sme, "Tak toto rozhodne zopakujeme aj v štúdiu" a potom to už šlo samo. A tak sme nahrali Davidove Porsche, teda, aby sme boli konkrétny, nahrali sme zvuk jeho zapaľovania, ktorým vlastne skladba začína." (DVD, Black Celebration, 2006)

Gareth Jones: "Ohňostroj v "Stripped" je takisto slávny kúsok. To bolo 5.novembra 1985." (DVD, Black Celebration, 2006)

Daniel Miller: "To boli petardy a nás napadlo, že ak ich postavíme pod pomerne malým uhlom a k tomu pripravím sériu mikrofónov, mohli by sme zachytiť ten vzďaľujúci sa zvuk. Stačilo to všetko len správne umiestniť. A tak sa stalo. Podarilo sa nám zaobstarať vhodné flaše, tie sme postavili pod nízkym uhlom a asi 5 metrov za nimi sme postavili niekoľko mikrofónov." (DVD, Black Celebration, 2006)

Martin: "Rytmus "Stripped" bol vytvorený zvukom motoru motocykla pustenom na voľnobeh a následne bol prehratý na pol oktávy oproti originálu." (Electronic And Music Magazine, 1986)

Martin: ""Stripped" je jedna z našich najlepších skladieb. Je dôkazom vývoja našej hudby. Po albume "Some Great Reward", ktorý je inak pekne drsný, sme sa na albume "Black Celebration" vybrali viac melodickým smerom a práve "Stripped" vynikajúco ilustruje túto zmenu. Je to skladba, ktorá vyžaruje dobré vibrácie, dokonalé pre pódium. Na tomto sme sa všetci zhodli." (Best, France, 04/1989)

Mimochodom, možno viete, možno nie, no pri tomto singly sa stalo jediný krát v histórii, kedy sa medzi autormi nahrávky objavil aj Daniel Miller. Stalo sa tak konkrétne na 12" edícii singla, nakoľko Daniel Miller je spoluautorom skladby "Black Day".

No a ako by to bolo, ak by si americké vydavateľstvo Sire Records nevydupalo vlastné podmienky a nedosiahlo singlové vydanie skladby "But Not Tonight", ktorá pôvodne vyšla ako b-strana singla "Stripped". "But Not Tonight" sa jedine v Spojených štátoch objavila na trhu 22.októbra 1986. Singel a samotná skladba sa tešila veľkej popularite a teší sa dodnes, čoho dôkazom bolo zaradenie akustickej verzie do setlistu "Delta Machine" turné.

Martin: "Na jar 2013 sme odohrali menší koncert v Los Angeles, v klube The Troubadour, kde sme zahrali aj "But Not Tonight", vôbec po prvýkrát v našej histórii. Zahrali sme ju v akustickej podobe a skutočne sme boli prekvapí, ako veľmi sa ľuďom páčila. Amerika je asi jediné miesto, kde fanúšikovia túto skladbu doslova milujú, veď tam dokonca vyšla na singly a nikde inde. Je niečo ako stratený poklad." (Rolling Stone, 2013)

Andy: "Je to b-strana singla "Stripped". K Martinovi sa nejakým spôsobom dostala piáno verzia a okamžite si ju obľúbil. Niekoľkokrát nám ju zahral v štúdiu a tak sme sa rozhodli ju zaradiť do playlistu. A mimochodom, sme potešení reakciou publika! Je to úžasné! Hlavne, ako všetci na konci skladby spievajú!" (Playboy Ukraine, 01/2014)

Zdroj: depechemode-live.com

Názory Devotees (22)

jozefst

 1    14. február 2019 o 21:49

Čo k tejto skladbe dodať. Jednoducho v DM diskografii chuťovka, vrátane singlovej b-strany But not tonight.


Night

 2    15. február 2019 o 09:40

Pre mňa jedna z naj. smile Milujem tú pieseň už roky rokúce smile


Night

 3    15. február 2019 o 09:43

No a But not tonight je proste srdcovka. Vždy keď prší, tak si ju začnem pospevovať a hneď mám dobrú náladu, prípadne doma ide volume velmi velmi vysoko a deň má hneď iný rozmer. smile Krasny deň všetkým


jozefst

 4    15. február 2019 o 10:14

S But not tonight som sa zoznámil v nočnej relácii na ak sa nemýlim na vtedajšom Rock fm, ktorú moderoval Juraj Čurný a bola celá venovaná DM. Púšťal tam aj rôzne b-strany a remixy a jendou dovtedy pre mňa nepoznanou skladbou bola But not tonight vo verzii (extended remix) a dosť ma od vtedy dostala. Ono, táto skladba sa do pochmúrnej koncepcie albumu Black celebration ani nehodí, jedine ak by bol koncipovaný tak, že na jeho záver príde po pochmúrnosti niečo pozitívne. But not tonight len dokazuje silu kapely, ktorá na b-strany singlov neumiestňuje nejaké odpady. O skladbe Stripped by sa dalo toho popísať naozaj hodne veľa, no včera som sa zmohol len na pár viet. Na tú dobu to bol prienik avantgardy do popu, alebo opačne. Ono to nieje nejaká veselá popová uhopsaná skladba, ktoré vtedy dobíjali rebríčky hitparád. Čo sa týka toho, ak niekto okomentuje elektronickú hudbu, že je to len otázkou stlačenia jedného gombíka a že hráč sa pritom ani nenarobí, tak nie je to úplne pravda, čoho dôkazom je aj tvorba zvukov pre Stripped. V porovnaní s akustickou hudbou sa v elektronickej hudbe ku komponovaniu a aranžovaniu pristupuje inak.


Peteman

 5    15. február 2019 o 14:35

Prvý krát počuté a na kazeťák nahraté z relácie Větrník čo vysielal každý piatok na Český rozhlas. To bola prvá sklada DM ktorú som mal možnosť počuť krátko po vydaní. A ešte som si ju aj stihol nahrať. Samozrejme z reprokuktoru cez externý mikrofón.


Monghi

 6    15. február 2019 o 14:42

august 1986, 9.poschodie petrzalskeho panelaku, obrie bratrancove bedne a hi-fi kazetak ... a z neho cely album BC ... neskutocny pocit ... hoci som mal len 12 smile A potom som sa k tomu albumu dostal az o dva roky, ale to so mnou uz DM lomcovali vdaka MFTM smile A dodnes ma u mna BC velmi zvlastne miesto, ma uzasnu atmosferu ... a najma Stripped


Peteman

 7    15. február 2019 o 16:19

Monghi, ja BC pokladám za najkultovejší album. Nie najlepší,to podľa vkusu každého súdruha. Ale najkultovejší určie. Už len preto, že to bol prvý album ktorý vyšiel ked´už bola u nás etablovaná depešácka scéna. Bol to vlastne náš prvý nový album.


Monghi

 8    15. február 2019 o 18:27

@Peteman ... musim suhlasit, hoci som to vtedy az tak nevnimal, ale s BC albumum nastupil ten fanusikovsky imidz, ktory s MFTM doslova explodoval. Fans z obdobia albumu “Violator” uz boli zasa “ini”, aj vdaka tomu, ze uz bola ina politicka klima. Ale koniec komancov a albumy BC + MFTM k sebe bohovsky, aj ked neplanovane, zapasovali ... a som rad, ze som bol pri tom ...


Analogrunner

 9    16. február 2019 o 11:08

na stripped ma vzdy fascinovalo puknutie samplu start motorky na jeho konci - neosetrena amplituda. dodnes nerozumiem ako to mohli dat takto von - vzhladom k tomu ze ta skladba je uzasna!


tommy

 10    16. február 2019 o 11:27

Hm, múdry človek mi pred pár dňami povedal, aby som pri písaní príspevku používal poznámkový blok, lebo sa môže stať, že mi neuloží príspevok, lebo práve môže nastať “refresh stránky”... Práve sa mi to stalo pri poslednej bodke pri A4 príspevku… Komu niet rady, tomu niet pomoci, kapitán tom tom… :-( Hm, takže “STRIPPED”, hymnus našej doby!


Michaela 146

 11    16. február 2019 o 17:04

Stripped černá perla DM. Vždy, když ji poslouchám tak mám husinu po celém těle…  v té skladbě je zakomponováno vše co mám tak velmi ráda na DM ( temnota, text, famózní Gahanův kovový hlas, úžasné syntezátorové linky, industriální prvky a prvotřídní videoklip)...DM je pro mě životní styl, bez černé ani ránu, ne nadarmo jsem se v roce 1988 rozhodla studovat elektro průmyslovku.


tommy

 12    16. február 2019 o 20:47

Stripped – tie časy, keď svet brojil proti sebe, keď sme žili v strachu, kto prvý odzbrojí a kto nie (summit v Reykjaviku prišiel až na jeseň), existoval jediný most, ktorý spájal naše svety aj bez všadeprítomnej osvety… Martin písal silné demá, Alan mal záľubu vo zvukovej symfónií, Davidov zamatový barytón roztopil ľadovce ešte skôr ako prišlo globálne otepľovanie a Andy bol gentleman, rúškom tajomstva zahalený... Silné melódie boli ich obchodnou značkou, čierna koža a kov prirodzeným imidžom… Obnažili naše túžby až na kosť, boli sme silní a zraniteľní zároveň, kto mal ich kazetu, tak bol kráľ... Kto by v tých časoch veril, že ich raz naživo uvidí... Bol to sen, ktorý sa nemal nikdy splniť... A neprešli ani dva roky a v „Praze bylo blaze“...  Z tých piesní mám „motýle v duši aj dnes“, vždy je to udalosť – „čierny ples“... Maxisingle z tých čias boli samostatným vesmírom, pri tých „živých kúskoch“ som bol nenásytným upírom… Nemal som dosť! Boli dúhou v našom šedivom „panelstory“, tušil som, že táto „lovestory“ bude mojou „never ending story“... Černobyľský mrak nás do čierna zahalil, prišiel hymnus Stripped a všetkých nás zdravo prežiaril, aj bez šiat odhalil…
PS: Naposledy som tento album počul pred dvoma rokmi, v čase, keď „významná časť môjho ja“ navždy odišla, takže aj radosť z tejto „čiernej perly“ pre mňa odišla… Umelec by napísal: „Nevadí“, ale mne to vadí, veľmi mi to vadí... Môj svet je od toho času „svet plný ničoho“.


bob3

 13    17. február 2019 o 10:34

Skoda toho sadismu, zaslouzime si plnou koncertni verzi But Not Tonight..


suspy

 14    17. február 2019 o 21:43

Bob3: je neskutocne mnozstvo plnych koncertnych verzii od DM, ktore este, alebo dlho nezahrali, a urcite by potesili. A Dave by ich hlasovo zvladol.


bob3

 15    17. február 2019 o 23:48

DM je jediná kapela na světě, která se rozhodla že své fans utýrá a uzoufá k smrti smile ,  ve jménu death is everywhere..


radoo

 16    18. február 2019 o 18:05

@Peteman [#7]:

no u mna je najkultovejsi album Some Great Reward(cernota,kov,image…...),uz tam sa zacala etablovat dm scena u nas v zopar skupinkach.boli sme pre spolocnost iny druh.dnes si vyholenu hlavu z boku nikto nevsimne,v 85 sa za mojou kockou a nausnicou obzrel kazdy,doslova kazdy.


Michaela 146

 17    19. február 2019 o 21:55

Na album SGR nedám dopustit, nadčasové album naplněné hity od počátku do konce, krásné skloubení kovových samplů, FM syntézy, berlínské tvůrčí atmosféry, nádherných melodií a text Lie To Me si pamatuji z Nočního proudu ČR2, tenkrát ji tam pouštěl Miro Žbirka….říkal, že je jeho oblíbená smile


tommy

 18    20. február 2019 o 07:57

No, možno preto, lebo sa práve zahľadel do jednej českej novinárky, ktorá sa do Mekyho zaľúbila a keďže bol ženatý, tak zaspával s pocitom viny… grin Doteky v zemi s pocitem viny… Aha, to už je o inom “oceáne lásky” grin


imiafan

 19    28. február 2019 o 11:43

ked pocuvam Stripped, tak ma to vzdy prenesie v case do rokov 1984 - 88, ked som chodil na strednu skolu do Banskej Stiavnice. V roku 1985 sme dostali len Singels vyberovku a dva nove single + ich B strany a maxace. BC bolo nieco uplne ine ako vsetko dovtedy. Mali sme kazety nahrane z vinylov. Poculval som ich dookola cele dni. Krasne casy aj ked za komancov, ale bolo to zaujimave a malo to svoje velmi originalne caro a atmosferu. Nelutujem ani minutu.


Michaela 146

 20    4. marec 2019 o 22:42

@tomy: Omlouvám se, ale pár dní jsem zde nebyla, jen pár dní volna…hory lyžovačka smile

A nebylo to spíše, že zaľúbil sa chlapec tak už sa to stalo čo sa vlieklo krokom, beží teraz cvalom. Zaľúbil sa chlapec, trocha ho to vzalo grin Doteky v zemi je nádherná skladba od Oceánu, ano je to příběh oceánu lásky, ale on ji složil jinou Catherine,
ja ťa veľmi ľúbim čo len budeš chcieť všetko na svete sľúbim čo mi prikážeš všetko urobím rád ó, my Catherine, nemusíš sa báť ó, my Catherine wink


MODRY

 21    7. marec 2019 o 22:59

PREKRASNA PESNICKA.AJ KONCERTNA PODOBA JE PREKRASNA,AJ Z POSLEDNEHO TURNE.NA MAXI SINGLI MI TROSKU CHYBAJU DAKE DOBRE MIXI TOHOTO SKVOSTU.


tommy

 22    21. máj 2019 o 23:47

Nikdy nie je neskoro na ospravedlnenie, ani dnes večer:

Večer čo večer ho polnočné slnko do raja unáša.
Nádej a vieru cez slová prináša.
Bezcitnosť a cynizmus z jeho duše vynáša.
Priateľstvo a sympatie donáša.

Nebol pripravený, trocha ho to vzalo.
Čo sa vlieklo krokom, teraz letí cvalom.
Byť na diaľku s ním, to je náročný slalom.
Radšej by s ním počúvala Shalom.

Ucítila bolesť padať do klína.
Všetky nedorozumenia boli jeho vina.

Nabrúsené slová, nabrúsené myšlienky.
Skúsenosť nová, priame slová možnej milenky.
Chyboval som, bol som bezcitný.
Pochyboval som, bol som nenásytný.
Pokoj mu dáva, náručie otvára.
A on sa nepochopiteľne zatvára.
Ale dnes večer je živý a milý,
pretože cíti prítomnosť vzácnej víly.

Jej porozumenie a tolerancia nepozná hranice.
Oceán, 28. jún, Osud, Praha – Štvanice.
Kľačím pred Tebou a chcem Ťa ochutnávať.
Za veľa Ti vďačím a chcem sa spoznávať.
Objavovať Ťa ako Toskánske vinice.

Čo len budeš chcieť, všetko na svete sľúbim,
čo mi prikážeš, všetko urobím rád,
pretože Ťa mám rád.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa