Strange / Strange Too (12/2023)

Strange / Strange Too (12/2023)

Istotne sa pod nejedným minuloročným vianočným stromčekom objavila remastrovaná kompilácia "Strange / Strange Too" z dielne Antona Corbijna, ktorý k obom dielam napísal krátky predslov.

Strange (1988)

"Názov "Strange" z časti odkazuje na skladbu "Strangelove", ale v podstate viac zodpovedá štýlu mojej práce v rannom období mojej produkcie hudobných videí. Byť vnímaný ako "divný", v kreatívnej branži, nie je nič zlé, pretože to pravdepodobne naznačuje niečo v zmysle byť "iný", čo je podľa mňa veľmi pozitívny opis toho, ako sa človek takým snaží byť.

Myšlienka spojiť do jedného celku videá s fingovanými rozhovormi sa zrodila po natočení klipu "Never Let Me Down Again", aspoň tomu verím. Všetky tie klipy, okrem "A Question Of Time", súvisia s albumom "Music For The Masses".

Skladbu "Pimpf" sme sfilmovali po tom, čo ma napadla predstava DM múzea, keďže sme nemali dostatok videí k tomu, aby z toho celého vznikol krátky film. Z dnešného pohľadu by som bol rád, keby som sfilmoval ešte jednu skladbu, napr. "To Have And To Hold", ktorú zbožňujem. Všetky tie klipy som filmoval ja sám, na čiernobiely Super 8 film. Všetko sme to robili s absolútne smiešnym rozpočtom. To boli časy!

Na tie filmy treba nazerať spôsobom, že sme vtedy boli mladí, experimentovali sme a dodnes sa teším z toho, že nám na to Daniel Miller dal dostatol priestoru."

Anton Corbijn

pozn. trvalo to celých 35 rokov, než sa Depeche Mode rozhýbali a rozhodli sa vydať tento skvost na digitálnom médiu (japonský laser disc do úvahy neberiem). A ku cti autora slúži fakt, že zachoval všetko, čo má v sebe originál. Keď si človek pustí tento film z blu-ray disku, nepozná totiž žiaden rozdiel oproti VHS :) A to je práve na tom to skvelé, aspoň pre mňa. Okamžite ma to totiž vrátilo späť do mojej puberty, kedy som ako 14-15 ročný tú VHS-sku (s kvalitnou kópiou kúpenou na nedeľnej burze) denno-denným pozeraním doslova zodral :) Blu-ray disk už nezoderiem :)

Strange Too (1990)

"V podstate logické pokračovanie filmu "Strange", no tentokrát film obsahoval skladby z albumu "Violator". Aby bol poznateľný rozdiel od predošlých klipov, všetky tie z filmu "Strange Too" boli filmované, opäť mnou, farebne, hoci stále formátom Super 8.

Bolo to úžasné obdobie, kedy ste mohli realizovať vlastné nápady, hoci koncept klipu "Enjoy The Silence" si žiadal diskusiu, no nakoniec sme dospeli k výsledku.

Všetky počiatočné videá boli točené k singlom a neskôr sme sfilmovali ešte dve nesinglové skladby, "Halo" a "Clean", no iba z dôvodu tejto kompilácie, aby bol obsah plnší. Pri filmovaní sme si užili zábavu a videá si získali svoju pozornosť (hlavne vďaka MTV), keďže DM sa stali vďaka tomuto albumu veľmi populárni.

Kompiláciu spája predstierané sledovanie premietania jednotlivých klipov kapelou v auto-kine, ktoré sme objavili niekde v americkom Utahu, keď tam DM práve koncertovali."

Anton Corbijn

pozn. Dodnes ma doslova mrazí to podivné ticho rušené slabým vánkom vetra, ktoré otvára túto nádhernú zbierku klipov. A ten nápad s tým auto-kinom, to má v sebe úžasnú atmosféru dodnes. Čo klip, to pastva pre oči, samozrejme hlavne "Clean", "Halo" a "World In My Eyes". No a v novej edícií, rovnako ako v prípade "Strange", potešia doposiaľ nepublikované zábery z filmovačky "Personal Jesus" (plne farebné), ako aj pocta Andymu ("Policy Of Truth"). Pre mňa osobne majú obe kolekcie neopísateľnú hodnotu a význam a som veľmi veľmi rád, že ich môžem mať na jednom nosiči v digitálnej podobe.

Názory Devotees (4)

Čítať a pridávať komentáre môžu iba zaregistrovaní a prihlásení depešáci.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa