Príťazlivá móda - Depeche Mode v Tampe

Tampa - tiež ste vždy zvedaví, čo to spraví s tými všetkými vyčerpanými fanúšikmi Depeche Mode, ktorí boli odjakživa terčom výsmechu v halách stredných škôl? - úvodná otázka recenzenta prvého koncertu Depeche Mode v rámci turné "Touring The Angel".

No, ako jeden zo zakladateľov študentského tennisového klubu a priemerný "Céčkar" som rád, že vám môžem oznámiť, že po toľkých rokoch sa konečne týmto ľuďom rozjasnili tváre, a farbu chytilo nielen ich oblečenie, ake aj pokožka. A takisto majú menej aurodynamickejšie účesy. No samozrejme sú stále hrdí a beznádejne zbláznení do toho britského synthy-popového tria, ktoré sa zrodilo v 1980-tych rokoch.

V úvodný večer svetového turné - prvý termín vo Fort Lauderdale bol kvôli hurikánu zrušený - dali Dave Gahan (strýznený spevák), Martin Gore (strýznený textár) a Andy Fletcher (tretí strýznený pán) 8 970-tim spevavým fanúšikom v hale St. Pete Times Forum presne to, čoho sa dožadovali:

90 minút rinčania, smršte, skvelého elektropopu, priam stvoreného pre oplakávanie vlastnej existencie, či ako popud do robotického tanca.

Turné oslavujúce nový album "Playing The Angel" - temný, tiesnivý triumf, ktorý predstavil ich sveži, no pritom veľmi dobre známy zvuk (vedia, že je dobrý, veď sa mu venujú už tak dlho) - predstavuje skupinu, ktorá svoje pódiu doslova zahltila elegantnosťou, digitálnymi zvukmi, vrátane obrovitánskeho strieborného prstenca a troch klávesových konzol uzavretých v intergalaktických vesmírnych ulitách.

Na pozadí to rezonovalo seriálom Star Trek, hoci dlhotrvajúci úspech Depeche Mode má viacmenej pozemský dôvod a ich vplyv sa odrazil aj u takých moderných kapiel, akými sú Nine Inch Nails, The Killers, či The Bravery, ktorí im v ten osudný večer robili predskokanov. Jednoducho, Gore & Co. sú otvorení alienácií a sú schopní spustiť generačnú pohromu zvukmi osamelosti, ktoré sú zároveň srdcervúce a neskutočne chytľavé.

Gahan je jemne príťažlivý frontman, spevák s monotónnym štýlom spevu, prerušovaný iba moduláciou v príjemných, no veľmi bolestivých miestach. V úvodnej "A Pain That I´m Used To", ktorá je zároveň agresívnym úvodom albumu "Playing The Angel", tancoval spevák ako hybrid medzi Mickom Jaggerom a gymnastom, sľubujúc "I'm not sure what I'm looking for anymore."

Stále strhujúci, aj po toľkých rokoch. Neuveriteľné, ako sa títo elegantní páni vysmievajú svojmu uznaniu. Nový singel "Precious", zúfalé volanie po zmierení - možno medzi milencami, možno medzi národmi - bol takisto veľmi dobre prijatý a samozrejme zo zjavného dôvodu. Je to tá najnádhernejšia skladba, akú kedy táto skupina nahrala.

Niečo však bolo napadnuté nesynthetickou extázou, pretože počas koncertu bolo niekoľko momentov, kedy určité skladby, vrátane Gorem spievané "Damaged People" a "Home", postrádali svoju eleganciu. (Gore, ktorý sa striedal v hre na bzučiacu gitaru a hundrajúce synťáky, k tomu pridal malý bonus, keď mal počas celej šou na sebe čierne anjelské krídla). Začiatok "Everything Counts" zasa sfušovali a Gahan sa dožadoval opätovného začiatku. A keďže veľká časť arény zývala prázdnotou, bolo očividné, že miesto ako Times Forum je pre koncert, ktorý by mohol profitovať z väčšej intímnosti, príliš veľkým priestorom.

No ale keď hrali títo "neveselí" páni v strednom veku, nebolo žiadnej pomoci, proste vás neustále nútili k pohybu. "A Question Of Time", prvá všeobecne obľúbená fan záležitosť, priviedla publikum do totálneho šialenstva. "Policy Of Truth" s okamžite rozpoznateľnou klávesovou slučkou znela zasa rovnako iskrivo a sexy, ako jej štúdiová verzia.

Depeche Mode boli na svoj piesňový repertoár trochu skúpy (prečo nie aj "People Are People"?), no záver koncertu sa niesol v štýle "bum-bum-bum" útoku kolosálnych techno hitov, vrátane údernej "Personal Jesus" ("Reach out and touch me!"), "Enjoy The Silence", ktorá všetko len vygradovala ("Words are very unnecessary!") a tanečnej pochabosti "Just Can´t Get Enough".

Napokon Gahan spustil "I'm taking a ride with my best friend" z hrozivej "Never Let Me Down Again" a vtedy bolo všetko jasné: Keď sa ocitnete v uličke nešťastia a mizérie, Depeche Mode sú tým správnym šoférom, ktorý vás z nej dostane.

Názory Devotees (15)

Lilian

 1    4. november 2005 o 12:28

to mongi: kde chodíš na tie články? Super, radosť čítať, vďaka.


Romik

 2    4. november 2005 o 12:50

Z vacsej casti prazdnotou zyvajuca hala…Hm moc pekne…


Monghi

 3    4. november 2005 o 12:59

Lilian… staci vediet spravne pouzivat internet smile


Lilian

 4    4. november 2005 o 13:08

Jasné, vďaka za šikovných ľudí grin


Dangerous

 5    4. november 2005 o 13:12

skvělý článek! pěkně si to napsal monghi!!! grin)


Lilian

 6    4. november 2005 o 13:19

Keď čítam-Precious, je to tá najnádhernejšia skladba akú kedy…No nie je radosť žiť...grin)


rumours

 7    4. november 2005 o 13:38

musíme se ivědomit, že i těch 9.000 lidí je na usa ok…v této oblasti nejsou DM tak populární, DM je pro ně alternativní kapela a z tohoto měřítka je to úspěšná účast.


Ringo

 8    4. november 2005 o 13:43

Otazkou je kolik mist a tim padem listku bylo pro tuto halu v nabidce. Hala muze mit klidne vetsi kapacitu nez je nabidnutych mist. Dulezite tedy je, ne jestli hala zela prazdnotou, ale zda bylo vyprodano. Bylo?


kinn

 9    4. november 2005 o 13:46

rumours: Je to malo pod vahou faktov, ze DM su tu 25 rokov, ze v casoch najvacsej slavy mali najviac koncertov prave v USA a ze su na turne opat po 4 rokoch. A pri cene za ich koncert je 9000 ludi aj v usa podla mna biedne malo. Na druhej strane, zazil som Davea Gahana na jeho solovom turne v Bostone v klube kde bolo ledva 500 ludi ..


Ringo

 10    4. november 2005 o 13:52

taky je treba si uvedomit, jake shity se dnes poslouchaji a jake tahnou posluchace…myslim ze kdyby v USA vystoupil nejaky umektany raper, tak by klidne zaplnil cely stadion + prilehle okoli:-) Holt nektere kousky jsou narocnejsi na to, aby nekoho pritahly:-)


Dangerous

 11    4. november 2005 o 13:58

hoši, záleží na oblasti, klasika 88´ koncert v Nashville 2000 lidí, koncert v Rose Bowl 75000 lidí.
Forum v LA klidně vyprodaj 5x v 5 dnech, ale jsou oblasti kde 9000 je velký, opravdu velký úspěch.


Ringo

 12    4. november 2005 o 14:16

dangerous: tak tak, navic slo stejne o prvni rozjezdovy koncert. Ta prava manie nas teprve ceka.


rumours

 13    4. november 2005 o 14:27

přesně o tom jsem psal, v této oblasti nejsou tak populární, takže mě to přijde ok…a hlavně...it doesnt matter…praha sold out smile


Ringo

 14    4. november 2005 o 15:01

rumours: a nejen Praha. V evrope se po listcich na DM jen zaprasilo


joshua

 15    4. november 2005 o 15:12

ringo: presne tak! europa bude super! napr. koncert v londyne, ktory bude 2.aprila je uz vypredany!


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa