Prečo ďalšie DVD a prečo Barcelona? (10/2010)

Prečo ďalšie DVD a prečo Barcelona? (10/2010)

Rozhovor s Andym pre španielske stránky Sound Of Violence, v ktorom sa tradične zamýšľa na úspechom Depeche Mode, ako aj nad zmyslom vydávania pravidelných live záznamov z turné.

Prečo vlastne vydávajú Depeche Mode DVD "Tour Of The Universe"?
AF: Zvyčajne vydávame z každého turné koncertný záznam. A nie je nič nezvyčajné, keď s takýmto niečím prichádzame pár mesiacov od skončenia turné. Nechceme, aby jediné spomienky na naše turné zostávali v podobe roztrasených videí na YouTube (smiech)! Preto radi predstavujeme naše vlastné verzie koncertov.

Čím sa podľa Teba líši toto DVD od tých predošlých?
V skutočnosť rozdielov veľa nie je ... samozrejme, kvalita obrazu a zvuku sa rokmi zlepšuje, ale rozdiel je v tom, že nejde o tú istú šou, nehráme tie isté skladby ... samozrejme, v porovnaní s tým, čo ste už mali možnosť vidieť, to nie je nič prelomové, ale spôsob filmovania je trochu odlišný.

V minulosti ste spolupracovali s Antonom Corbijnom, toto DVD vzniklo pod režisérskou taktovkou Russela Thomasa. Prečo ste si zvolili práve jeho?
Anton sa podieľal na dizajne týchto koncertov. Keď však prišlo na samotné filmovanie, bol príliš zamestnaný iným projektom. Preto sme siahli po inom režisérovi. Russella nám odporúčali mnohí, pravdou však je, že ak by bol Anton dostupný, určite by sa toho rád chopil. Je to perfekcionalista.

Poznali ste Russellove práce z minulosti?
Ani veľmi nie. Nikdy predtým sme sa s ním vlastne nestretli. Prvé stretnutie bolo teda dosť výnimočné, ale predtým sme si samozrejme pozreli niečo z jeho práce. Filmovanie bolo úplne prirodzené, my sme stáli na javisku a on sa len musel snažiť natočiť tie najkrajšie zábery (smiech)! Nechcel po nás nič neobvyklé.

Depeche Mode sú jednou z kapiel, ktoré bežne vystupujú na najväčších štadiónoch sveta. Aký je to pocit, hrať pred takým obrovským davom?
Viete, my sme začínali tak ako ostatní. Najskôr sme hrávali v obývačkách, potom to boli krčmy v našom okolí, neskôr malé koncertné sály, potom tie väčšie, až nakoniec z toho boli arény a štadióny. Pre nás je ale hranie na štadiónoch rovnaké, ako v tých malých sálach. Máme však šťastie v podobe výnimočného frontmana, Davida Gahana, ktorý dokáže rozhýbať dav, či už má pred sebou 400 alebo hneď 40 000 ľudí! Prešli sme všetkými fázami ... Snažíme sa do našich vystúpení publikum zapájať, preto to funguje! Aby som bol úprimný, v skutočnosti nikto nemá rád tie obrie štadiónové koncerty, som si istý, že ani vy veľmi nie ... funguje to s nami len preto, že Vás do šou zapojíme. Nikdy sme sa necítili od publika odtrhnutí a musím priznať, že máme veľké šťastie, že nás fanúšikovia tak podporujú. Sú rovnako nadšení, či už v malej sále, či v tej obrovskej.

Zaznamenaný koncert na DVD ste odohrali v Barcelone. Filmovali ste aj iné koncerty turné a ak áno, prečo ste si na DVD nakoniec vybrali záznam z Barcelony?
Vždy sa snažíme vybrať mestá, z ktorých ešte záznam nemáme. Takto máme aj úžasný záznam z Paríža. V Barcelone sme však vždy mali výnimočné publikum, na tom štadióne sme hrali už niekoľkokrát a veľmi sa nám ten priestor páči. Bolo nám vopred jasné, že to bude veľmi dobré, takže sme výberom miesta veľmi neriskovali. Ale úprimne, pri hodnotení zvyšku turné, asi sme si mali vybrať jeden z termínov v Južnej Amerike. Tie koncerty boli jednoducho neuveriteľné! No v Južnej Amerike je všetko omnoho riskantnejšie, z pohľadu organizácie omnoho citlivejšie. Ak by sa nám podarilo nafilmovať vystúpenie v Mexiku alebo v Argentíne, mohol by to byť fantastický záznam.

A bude ešte nejaké nabudúce? Povráva sa totiž, že toto turné by mohlo byť Vaše posledné ...
Viete, v Depeche Mode nefungujeme ako, povedzme U2. U nás neexistuje žiaden vopred definovaný plán na dobytie vesmíru (smiech)! Nedávno som sa zhováral s Adamom Claytonom a oni majú očividne veci naplánované na ďalších desať rokov! U nás to tak nie je. Robíme veci pocitovo. Existuje však dobrá šanca, že podnikneme aj ďalšie turné. Problém je v tom, že David mal nedávno zdravotné problémy a nemá na to najpríjemnejšíe spomienky. Dnes je však na tom omnoho lepšie a je veľmi šťastný. Takže, ja osobne som si istý, že bude ako nový album, tak aj turné.

Aj 30 rokov po vydaní Vášho debutového albumu Vaše publikum neustále rastie. Dokonca aj mladí ľudia chodia na Vaše koncerty. Ako si vysvetľujete fakt, že Vaša hudba ľudí ešte stále baví?
Ach! Ak by sme mali recept na úspech, už by sme ho dávno predali (smiech)! Občas v dave vidím mladých ľudí, 17-18 ročných, a príde mi to neuveriteľné. Postupom času nadobúdame pocit, že dokážeme pritiahnuť ako našich najstarších fanúšikov, tak aj tých úplne nových. Spomínam si, ako som raz zašiel za DJ-om v barcelonskom Razzmatazz klube. V miestnosti bolo asi 400 mladých ľudí, vo veku asi 18 rokov, a totálne sa bláznili pri počúvaní hudby Depeche Mode. Paradox? Hudba sa im veľmi páčila, no nik z nich ma nepoznal (smiech). Dodnes som neprišiel na dôvod. Je to asi preto, že sa zo všetkých síl snažíme, aby naša hudba neznela príliš staro.

Takže stále nechápete, prečo mladí počúvajú hudbu, ktorá vznikla ešte pred ich narodením ...
Keď komponujete hudbu, myslíte na to, aby ste oslovili mladšiu generáciu ... takže nie, neviem si to celé vysvetliť. Všetko čo viem je, že je to naozaj zaujímavý fenomén. Ja len vidím, že moji kamaráti, rovesníci, majú našu hudbu veľmi radi, rovnako ako ju má rada moja dcéra. Možno je to na Vás, novinároch, aby ste mi to vysvetlili (smiech)! Naša hudba je univerzálna, ako dlho však vydrží, to naozaj neviem ...

Je to aj ďalšia skutočnosť, množstvo mladých kapiel sa odvoláva na Depeche Mode, ako na kapelu, ktorá ich inšpirovala. Ktoré zo súčasných kapiel obdivuješ?
Zvláštne, že sa ma na to pýtate, pretože nedávno som si pri príprave môjho dj-ského setu uvedomil, že ma v poslednej dobe nič extra neoslovilo. Ale nakoniec, veľmi sa mi páči, čo robia MGMT ...

Nedávno ste vystupovali opäť s Alanom Wilderom. Máte v pláne s ním opäť spolupracovať?
Bola to skôr výnimočná udalosť, nakoľko to bolo charitatívne vystúpenie. Nemyslím si však, že by to malo pokračovanie, aj keď pre nás v minulom roku pripravil jeden remix. A dokonca spolupracoval na projekte s Martinom Gorem. Takže, vlastne možno povedať, že s ním opäť spolupracujeme (smiech)! Ale po pravde, nemyslím si, že k tomu niekedy dôjde. Dôležité však je, že sme stále priatelia.

A čo nám povieš o Tvojich osobných projektoch, na ktorých sa chystáš v blízkej dobe pracovať?
Aktuálne sa vo veľkom budem venovať dj-ingu. Už čoskoro, vo februári, budem hrať dokonca v Číne, Austrálií, Tasmánií, v Singapúre ... čiže na miestach, kde Depeche Mode ešte nikdy nehrali. Obzvlášť sa teším na vystúpenie v Č9ne. A pokiaľ ide o moje vydavateľstvo Toast Hawaii, je tu jeden projekt, o ktorom premýšľam, týka sa jedného speváka, ale nič konrétne zatiaľ. Ani Vám o tom nemôžem veľa povedať, pretože netuším, či sa to nakoniec podarí zrealizovať.

Názory Devotees (5)

Čítať a pridávať komentáre môžu iba zaregistrovaní a prihlásení depešáci.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa