Pre niektorých sme už starí (2009)

Pre niektorých sme už starí (2009)

Telefonický rozhovor s Andym Fletcherom pre argentínsky magazín Clarin.

V rámci tretej časti Tour Of The Universe zavítajú Depeche Mode, 17.októbra 2009, aj do argentínskeho Buenos Aires. Andy Fletcher vysvetlí v nasledujúcom rozhovore, prečo pokračujú v hraní aj 30 rokov od založenia kapely, no aj to, ako sa hudobníci vysporiadali s problémamy s drogami a depresiami.

"Toto turné je veľmi zvláštne. Odohrali sme niekoľko našich najlepších koncertov, no zároveň nás postretlo asi najviac nešťastí. V prvý deň turné mi zomrel otec. V deň tretieho koncertu diagnostikovali Davidovi rakovinu, aj keď šlo o veľmi jednoduchý zákrok, keďže nádor včas detekovali. Počas koncertu v Bilbao si pre zmenu zranil nohu a museli sme zrušiť niekoľko vystúpení. V San Franciscu a San Diegu zasa stratil hlas. Počas našej kariéry sme nezrušili veľa koncertov, ale na tomto turné ... podľa niektorých sme už starí."

Andy Fletcher sa však tomuto názoru smeje: na budúci rok oslávia Depeche Mode 30.výročie kariéry, no napriek všetkému chcú pokračovať. Celá kapela si prešla problémami: spevák Dave Gahan bojoval so závislosťou na drogách a pokúsil sa o samovraždu, k tomu treba pripočítať spory vo vnútri kapely (hlavne medzi Gahanom a Martinom Gorem, mozgom kapely). Fletcher si pre zmenu prešiel depresiami. To všetko sa však odohralo v 1990tych rokoch. Dnes sú všetci "čistí" a vládne medzi nimi harmónia. A fungujú!

Ako ste vlastne prežili?
Nikdy sme si nemysleli, že budeme fungovať 30 rokov, dúfali sme, že vydržíme tak 2-3 roky. Pokračovali sme s vydávaním dobrých albumov, snažili sme sa napredovať, písať dobré skladby a hlavne tvrdo pracovať. Ale inak to vlastne nedokážem vysvetliť. Je úžasné tu byť aj po 30tich rokoch, zhovárať sa s niekým z Argentíny a užívať si popularitu ako nikdy predtým.

V skladbe "Fragile Tension" sa spieva, "je tu krehké napätie, ktoré nás poháňa". Dá sa povedať, že to reflektuje na súčasnú situáciu v kapele?
... to bolo možno pred časom. Viete, niekedy je stres v kapele vcelku prospešný. Fakt je, že rôzne osobnosti v kapele vytvárajú zvláštnu energiu, či napätie, ktoré charakterizuje každú dobrú kapelu. No dnes je nálada v DM viac než dobrá.

Možno práve skutočnosť, že každý z Vás žije na inom mieste, vám pomáha držať pohromade.
Neviem. Viete, v 1980tych, a na začiatku 1990tych rokov boli Depeche Mode v našich životoch úplne všetkým, v podstate sme nepretržite nahrávali a koncertovali. Všetci sme žili v Londýne, v podstate blízko seba. Dnes však má každý z nás svoju rodinu: Dave s Martinom si vzali Američanky a presťahovali sa za nimi. Možno preto sa nám darí, ale my sme boli poväčšinou vždy v pohode.

Dá sa rodinný život skombinovať s rockovou kapelou?
Možno to bolo ťažšie práve v začiatkoch našej kariéry, kedy sme museli všetkého nechať práve kvôli depešu. Dnes ale pracujeme v trojročných cykloch: nahrať album, vyraziť na turné a potom si dopriať celý rok voľno, ktorý venujeme našim rodinám. Naše deti, už od detstva, sú zvyknuté za nami chodiť na výlety a potom sa vrátia domov.

Depeche Mode vystupovali v Argentíne v roku 1994, v zložitom období vašej kariéry. Čo si z toho obdobia pamätáš?
Bol som vtedy vážne chorý: trápila ma veľmi hlboká depresia. Musel som z turné odstúpiť a ísť domov. Nemienil som to tlmiť práškami. To bolo jediný raz v celej histórii kapely, kedy som s ňou nebol na pódiu. Nebol som však jediný, kto zápasil s problémami, ostatní na tom boli takisto veľmi zle. Napriek tomu to boli roky, kedy sa zrodili niektoré z našich najlepších skladieb. Bol by som radšej, keby to bolo menej šialené a komponovali by sme napriek tomu dobrú hudbu, ale niekedy to proste nie je také jednoduché.

Ako si to vysvetľuješ?
Mnohé zo skvelých hudobných albumov vznikli v šialených situáciách, čo však môže byť vhodné pre kreativitu. Martin vtedy písal úžasné skladby a Dave skvele spieval. Bola to naša zlatá éra a zároveň sme nad vecami stratili kontrolu, všetko bolo jednoducho až príliš veľké. Vydali sme sa na monštruózne "Devotional" turné, ktoré zahŕňalo takmer 160 koncertov. Bolo toho príliš a boli sme extrémne populárni. Mali sme pocit, že dosiahneme všetko, o čo sa pokúsime.

Asi to tak nebolo.
Ale, vlastne bolo. Ale dnes, s takým odstupom času, si nemám šancu všetko pamätať. Napriek všetkému to však bolo veľmi dobré obdobie pre Depeche Mode. No aj tak sme s dnešnou situáciou spokojní. Mám omnoho väčší kľud a hlavne máme viac možností si vychutnať vzájomnú spoločnosť. Nahrávanie albumu "Sounds Of The Universe" sme si naozaj užili. Život ide ďalej a ak by mali zažívať opäť šialené časy, nik z nás by už neveril, že nás to posilní.


Možno dosiahli vytúžené ciele, no zaplatili za to vysokú cenu.

"Chvalabohu sme boli obklopení dobrými ľuďmi a mohli sa pohnúť ďalej. Alan Wilder z kapely odišiel a my sme sa viac zomkli. "

A potom prišli Davidove problémy so zdravím.
TIe sa dostavili až po nahrávaní albumu, ale atmosféra v štúdiu počas prípravy "SOTU" bola najlepšia, akú sme kedy zažili.

Dnes sa všetci snažia žiť zdravo, hlavne Gahan. A ako odolávajú všetkým pokušeniam, ktoré sú pre turné typické?
Dave patrí medzi anonymných drogovo závislých. Martin sa zasa drog a alkoholu nedotkol už štyri roky. Ja však až taký extrémista nie som. No na turné si to stále užívame, hráme veľmi často futbal.

A ako zvládaš depresie?
Pravidelne navštevujem lekára a terapeuta, čo by mal každý, kto trpí depresiami. Problém je v tom, že depresia nie je vnímaná ako niečo, čo patrí k rock´n´rollu, zato heroín je proste absolútna rocková vec. DepresívnI ľudia nemajú v hudobnom priemysle veľké sympatie. Poslúžia len pre zaujímavé titulky do novín.

Aká je tvoja predstava o nasledujúcich rokoch Depeche Mode? Na dvd k albumu "Sounds Of The Universe" si sa vyjadril, že by si nerád stál na pódiu ako 60tnik.
V 60tke by som už mal vylihovať na pláži, ale hudba je veľmi zvláštny biznis, v podstate niečo ako droga. Ľudia dodnes milujú Rolling Stones a všetky tie kapely, čo stále koncertujú. Svetu sme dali skvelé nahrávky. Nie sme ale kapela s príliš veľkými ambíciami, nemáme veľké plány ako U2, ktorí plánujú veci aj na desať rokov dopredu. My vieme, že chceme dokončiť aktuálne turné, po ňom si dopriať odpočinok a potom sa uvidí.

V Buenos Aires si už dvakrát vystupoval ako dj. Neprekvapuje ťa to množstvo fanúšikov, ktoré tuná máte?
Áno, ale to skôr preto, že sme v Južnej Amerike až tak často nevystupovali. Samozrejme nám bolo povedané, že sme tu veľmi populátni, no keď som sem prišiel... rád vystupujem ako DJ, hlavne preto, že všetko okolo môjho vystupovania nie je také veľké, ako s Depeche Mode. Okolo mňa sa pohybuje iba zopár ľudí. Keď niekam prídeme s kapelou, tak nie je veľká šanca vyraziť do mesta a myslím, že keď prídeme do Buenos Aires, bude to chaos.

Aký je to pocit, keď dnes množstvo kapiel vyhlasuje, ako ich hudba Depeche Mode ovplyvnila?
Aj my sme mali svojich hrdinov, Kraftwerk, Bowie... Je to pocta, keď nás chvália súčasné kapely. A hlavne je to milé, pretože sme za elektronickú hudbu museli neustále bojovať, hlavne v období veľkej popularity rocku. Vtedy nás nemal rád takmer nikto, takže je skvelé, že dnes nás majú radi takmer všetci. Ten boj sme vyhrali.

zdroj: Clarin, 29/09/2009, dmtvarchives.com

Názory Devotees (38)

tommy

 1    30. november 2015 o 20:06

Hmm, zvláštne obdobie… Keď som zachytil názov albumu, tak som si predstavil niečo na spôsob “okná vesmíru dokorán”, prinajhoršom mix spomínaných umelcov Kraftwerk a Bowie a nakoniec Martin v jednom rozhovore spomenul Roda Stewarta… Bŕŕŕ!!! Neviem, moja predstava pracovala na plné obrátky, spomenul som si na ten krásny remix Rush (Spiritual Guidance Mix), ale nakoniec som bol taký (skôr) rozčarovaný... Viac ako dobré texty, zaujímavé melódie, ale celkový výsledok? Rovnaký ako pri Exciter - niečo mi tam nesedí... Veľa zbytočných efektov, nesúrodosť textov medzi Davidom a Martinom… Práve som si prečítal kritiku na aktuálny album DG a SS a niečo z toho sa hodí aj na tvorbu Depeche Mode od čias, keď si David povedal, že aj on raz bude taký dobrý ako Martin Gore. :-( To sa radšej nemalo stať. Renomé DM išlo výrazne dole ako akcie VW… grin


Dangerous

 2    30. november 2015 o 20:18

Hmm, zvláštne obdobie… Keď som zachytil názov albumu, tak som si predstavil niečo na spôsob “okná vesmíru dokorán”, prinajhoršom mix spomínaných umelcov Kraftwerk a Bowie a nakoniec Martin v jednom rozhovore spomenul Roda Stewarta… Bŕŕŕ!!

Tomy, tobě se plete už páté přes deváté...Za prvé, to přirovnání byl joke, přece jen by sis mohl všimnout, že Martin má takový správný britsko/český smysl pro humor. A za druhé....ROD STEWART nebyl vzpomínám v souvislosti s tímto albem :D Vzpomínej znovu a lépe, schválně na co přijdeš wink


tommy

 3    1. december 2015 o 08:29

Už som proste (pre niektorých) starý na to, aby som počúval Depeche Mode… grin


Dangerous

 4    1. december 2015 o 09:35

tomy: wink
Ale nejsi starý smile Spíš trochu dezorientovaný, i když třeba je to úmysl. Všiml jsem si toho už párkrát, že použiješ něco z nějaké éry DM a šoupneš do jiné, abys ji vychválil či pohaněl. Ale na druhou stranu, to nemusí být nic špatného…jak říká jedna slavná filmová postava: “Rád si pamatuji věci po svém, ne nutně tak, jak se staly” wink
Tak jen tak dál, tomy…


WellerUK

 5    1. december 2015 o 09:44

Ked som prvy krat pocul reprizu Wrong na konci albumu, tak mi to znelo ako:
“Pomooc! Ja som naozajstny Martin Gore. Zamkli ma v pivnici a teraz tam hore bastlia album v mojom mene.”

Odkedy sa Martin odputal od Britskej gravitacie tak jeho texty upadaju. Skoda, ze sa radsej nestahoval do Nemecka.

Dave a jeho versovanie su na druhej strane beznadejne uz od zaciatku. Vacsinou to proste preskocim a poviem si, ze je to len terapia a ze je to pre neho lepsie nez brat heroin.


Monghi

 6    1. december 2015 o 11:32

pri nahravani SOTU sa proste pani viac hrali, zabavali, ako skutocne tvrdo pracovali. Ked clovek pozera tie dvd z deluxe verzie, tak ho prepadne prave tento pocit smile Mne to potom pride tak, ze skutocne zapracovali az pri “live studio sessions”, kde si strihli nove skladby “nazivo”... ale, ako som to tu uz neraz spomenul, SOTU nakoniec zachranilo vydarene TOTU smile


bel canto

 7    1. december 2015 o 12:27

Ked nemas co povedat, zostan ticho. Su ludia, ktori citia potrebu za kazdu cenu pustat von svoje veci aj ked nic nove, ani zaujimave neprinesu. A priemerna masa je aj tak z priemerom spokojna.


Logic

 8    1. december 2015 o 15:19

Pravdaaaa!!!!!


WellerUK

 9    1. december 2015 o 15:31

Smutna realita. Miliony firiem tlacia na trh produkty, v ktore samy neveria. Masmedia, periodika aj mnohe knihy, automobilky, Apple, Microsoft, Holywood ... (a Depeche Mode) zahlcuju svet formou bez obsahu.


Logic

 10    1. december 2015 o 18:09

Pravdaaaa!


tommy

 11    1. december 2015 o 18:15

Bel Canto (7): tvoj príspevok beriem priam osobne grin , ale máš pravdu… Vždy si to hovorím, keď si prečítam každý dobrý zverejnený rozhovor na dm.sk /na dm.cz radšej veci nekomentujem, lebo mi chýba onen povestný český zmysel pre humor grin/, ale na druhej strane si poviem, veď keď si Dave robí psychohygienu cestou rôznych projektov (hlavne teda so SS), tak prečo ja nie… grin Ale ty si to asi myslel na margo DM a ich niektorých počinov, že?
Ale tak som si trošku zaspomínal a v súvislosti s DM na napadla jedna myšlienka od jednej českej umelkyne (teraz si fakt nespomínam v ktorom hudobnom časopise som to čítal, ale bolo to už dávnejšie), ale povedala múdru myšlienku v tom, že “základná kapela, ktorú by mal každý na začiatku počúvať, je DM, ale potom sa treba posunúť ďalej, čo aj ona urobila, ale na 101 má stále pekné spomienky...” Tým de facto povedala všetko, čo si myslí o DM… Vystihla to celkom dobre. grin


dvestotri

 12    2. december 2015 o 07:40

Sounds Of The Universe pocuvam asi najmenej. Nie ze by sa mi nepacil, ale dako ma nezaujal. Ma svetle momenty, ale aj tak zaspavam pri nom. Vdaka Bohu za Deltu ...


bel canto

 13    2. december 2015 o 09:18

Tomy myslim ze to plati vseobecne, pozeral som v sobotu v noci box a hovorim, ze ten Fury toho nakeca. A az po zapase sa ukazalo, ze to vsetko davalo zmysel. Treba si pockat, na vec sa pozriet z odstupom. Je mozne ze sme tak presyteni hudbou, uz tolko dobrych veci je vonku, ze nas maloco dostane do kolien. Nastastie sa to stale stava. DM prerastli v 1994 samych seba, to bol megastrop. Obrovske bremeno z ktorym sa museli a doteraz musia vysporiadat. A toto nie je ziadna sranda.


Logic

 14    2. december 2015 o 19:34

Dvestotri, máš pravdu, vďaka za Deltu.


bob3

 15    2. december 2015 o 20:33

Andy je šéf.

Zítra jdu pro lupeny na Boba a spol., celý rok čekat nebude záživné..tak si jdu dát Disintegration..doufám že mě nerozloží, čeká mě noční práce..smile


tommy

 16    2. december 2015 o 21:48

Ja už nechcem dať žiadne live… Ale dnes som točil SOTU a spomínal som na tie časy… Musím uznať - live vo Viedni bol pre mňa jeden z najsilnejších koncertov, aký som kedy zažil, fakt si ešte aj dnes pamätám tú vôňu haly (a vôbec milujem vôňu Viedne), tak isto si pamätám ako som mal celé DM ako na dlani (stáli sme takmer v prvom rade), koncert mal pre mňa viacero vrcholov… Nuž dobré to bolo.
Na druhej strane mám aj samotný album rád, príde mi viac zásadovejší ako často preceňovaný PTA, ale beriem to, niekto má viac rád PTA ako ostatné iné “post wilderovské” albumy… Mne ten album tak trochu evokuje hľadanie mimozemského života vo vesmíre - ja tam cítim našu samotu, našu beznádej, našu naliehavosť, našu nádej, že možno tu nie sme sami… Je to zvláštne, ale pre mňa má ten album skutočnú hĺbku. U mňa tam je určitá spriaznenosť s albumom Exciter…


Monghi

 17    3. december 2015 o 08:52

@tomy: ty mas proste k SOTU (a niekedy aj k DM) vztah ako k vinu. Vino mas velmi rad, ale hodne zalezi, aku mas v pohari naliatu odrodu, zalezi aj na rocniku, spravnej teplote, ale hlavne na tvojom momentalnom rozpolozeni mysle a stave chutovych poharikov… si prosto labuznik :D

...ale, takych je nas viac wink


Monghi

 18    3. december 2015 o 13:01

a len tak mimo misu ... takto nejako “aktualne” (a veeelmi spokojne) vyzera Boss alias Alan Wilder ... foto spred par mesiacov


dvestotri

 19    3. december 2015 o 15:51

uz by sa patrilo aj novy Recoil natocit grin


bob3

 20    3. december 2015 o 18:35

Monghi: Spokojený tatík od rodiny, tak to je ok..


bel canto

 21    3. december 2015 o 19:56

Viete co by som na DM privital a asi sa nedockam ?
1. Singel, normalne, teraz pred Vianocami, len tak bez albumu. Zn.preco nie ?
2. Unplugged, opat doteraz nebol ? Hlavne v case Unplugged Nirvany a Pearl Jam, vtedy to mali odpalit
3. Martinov telefonat Alanovi, aby sa vratil kua


Monghi

 22    3. december 2015 o 20:50

bel canto: mam byt uprimny? bohuzial ... ani jeden bod sa ti nesplni… a tak by som si to prial tak isto ... ale, su to Depeche Mode, oni ini nebudu smile


bob3

 23    3. december 2015 o 23:16

Mě by stačil koncik DM s nějakým hezkým playlistem který by mě dal připomenout klasiku, Hamburk +  něco z Black tour, klidně singly z Violatoru, SOFAD a Ultra, k tomu směs novějších vecí..


dvestotri

 24    4. december 2015 o 13:55

A tak Unplugged by nebolo zas az take scifi. Ved ich studio session su mozno zaciatok niecoho takého. Podla mna to pride casom.
Singel pred Vianocami ... no cover So Cruel asi neplati ze? :-D . Ale ten vysiel v takom obdobi.
Martinov telefonat ?  Na toto nemam nic grin


bob3

 25    4. december 2015 o 14:58

Unplugged by byl rozhodně zajímavý, vzpomeňme provedení skladby Love, In Itself ve verzi 4

https://youtu.be/lMp_pWgs4lg


Tomasito

 26    8. december 2015 o 10:48

to Bob: kam si ides po listky na Cure? Ja som si ich objednal cez tu worldticket stranku - a tam mi pisali, ze listky mi poslu cez mail az niekedy tesne pred koncertom - sakra, bude to velmi dlhe cakanie.
Toto je jeden z mojich nesplnenych snov a priani - vidiet The Cure live. A asi sa mi to aj splni.

Ohladom tych 3 bodov - ach, strasne by som si zelal bod 3 - mozno aspon na koncertoch - vsak to co predviedli v Londyne pred par rokmi - to bolo nenormalne a totalny sok - ten odkaz a reakcia publika bol velavravny. Budem snivat - a mozno sa mi to splni asi tak ako ten Cure buduci rok.


bob3

 27    8. december 2015 o 13:54

Tomasito: Rezervoval jsem si přes Ticketportal.cz/sk a vyzvedl druhý den na pobočce Fortuny. U podia už bylo bohužel vyprodáno tak jsem vzal normálně stání za 1300,-.

Naposledy v roce 2008 hráli 3 hodinový koncert a jestli znáš celou diskografii tak si přijdeš na své, běžně hrajou i ty nejzapadlejší B- strany smile, prostě všechny ty perly.


Tomasito

 28    8. december 2015 o 14:05

Dik Bob, dufam, ze ten worldticket nie su nejaky nimandi a listky poslu.
Radsej som to dal na sedenie - kedze ocakavam dlhy koncert - uz nie som najmladsi - haha (asi ako vacsina fanusikov DM a Cure)


bob3

 29    8. december 2015 o 14:24

Tomasito: Wordlticket neznám, ale co jsem nahlédl tak si je můžeš nechat po zakoupení poslat poštou, ale nevím jestli si platíš poštu..


radoo

 30    8. december 2015 o 17:35

nie ani mala sanca,ze by dodatocne zaradili aj bratislavu?


bob3

 31    8. december 2015 o 19:43

napiš Robertovi


dvestotri

 32    9. december 2015 o 07:18

neviem, ci to nie je o tom, ze sme maly trh a kedze koncertuju v mestach okolo…
Ale to je iba moja domnienka. Opravte ma ak sa mylim.


bel canto

 33    9. december 2015 o 08:50

Jaka domienka, rozdelenim CSR sa zo slusneho statu stali dva trpaslici. Tuzba politikov po “hviezdicke” na zastave EU ma dnes za nasledok ze tovary mame drahsie ako na vacsom ceskom trhu, nizsie platy a pod. Sme mala nepodstatna montazna linka, tot vsjo.


bob3

 34    9. december 2015 o 13:56

Možná je to tím, že The Cure ještě na Slovensku nehráli a zatím nepřišel ani žádný impuls od organizátora. Je vidět že o koncerty je po světě zájem, co jsem koukal na thecure.sk tak třeba v Londýně hráli v London - Hammersmith EA na konci minulého roku pět koncertů po sobě smile


tommy

 35    9. december 2015 o 16:48

Ale sám Andy pripúšťa, že v “šialených časoch vznikajú tie najlepšie veci” grin, viď Peace grin... Tiež sa mi páčila idea, keď žili blízko seba - ďalší z možných dôvodov, prečo tie platne znejú tak ako znejú... Tá anglická hmla (melanchólia) sa zmenila na akúsi skľúčenosť z večného kalifornského slnka, resp. z “NY rain-u” grin


bel canto

 36    10. december 2015 o 09:00

Tomy DM zneje inak, lebo inak pristupuju k produkcii a zvukom. To je vsetko, je to jednoduche.


Logic

 37    10. december 2015 o 13:08

V jednoduchosti je krása.


tommy

 38    13. december 2015 o 14:06

Áno Logic - tak ako hovoríš, taká My Little Universe je toho krásnym dôkazom, dokonca by som ešte jeden zvuk vyhodil… grin


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa