Policy Of Truth

Policy Of Truth

Tretí singel z legendárneho albumu "Violator", vydaný 7.mája 1990, a jeden z komerčne najúspešnejších, ktorým kapela dosiahla 15. pozíciu v americkej Billboard Hot 100 a 16. miesto v UK Single Chart.

Martin Gore sa pre magazín Bong (no.37/1998) o skladbe vyjadril nasledovne: "Bola to jedna z mojich najobľúbenejších skladieb, aké sme kedy nahrali. Veľmi sa mi páči text ako aj celý koncept toho, že "zdanie klame" alebo že niekedy je lepšie klamať, než povedať pravdu. Celá tá téma skladby mi je veľmi príjemná. Veľmi sa mi páči verzia od Terryho Hoaxa, alebo ďalšia rocková verzia od Dishwally, ktorá sa objavila na tributovom albume "For The Masses". Jednoducho sa mi páči fakt, že potenciál skladby sa ukáže práve vtedy, keď sa zahrá konvenčným spôsobom. Niekedy mám pocit, že sú naše skladby prehliadané, ignorované alebo sa neberú vážne práve kvôli inštrumentácií, ktorú sme použili."

O tom, ako vzniklo intro skladby, porozprával Alan Wilder na webovej stránke projektu Recoil, Shunt: "Je to nasamplovaný jediný tón gitary, z ktorého sa vytvorila slučka a zahrala sa z klávesy. Práve tá slučka je to, čo tomu dáva ten vibrato efekt. Trvalo však celú večnosť, než sa nám podarilo nájsť ten správny hlavný zvukový riff, ktorý naozaj fungoval."

Skladba vznikla počas nahrávania v dánskych PUK štúdiách, kde zároveň prešla mnohými zmenami a kompletne bola nanovo nahratá v londýnskom štúdiu The Church.

Alan Wilder ('86–98' editorial): "V tomto prípade sme však vedeli, že ide o veľmi silnú skladbu a, v neposlednom rade, o potencionálny singel. Ukázalo sa, že získať hlavný hnací riff bol veľký problém a museli sme vyskúšať snáď 100 rôznych kombinácií, než sme sa rozhodli pre niečo, z čoho sa možno nakoniec stal hlavný zvuk albumu - slide gitara. Samotné obdobie v štúdiu PUK bolo omnoho plodnejšie a hoci niektoré skladby, ako napr. "Clean", či práve "Policy Of Truth", prešli mnohými podobami, kým sme sa dohodli na konečných verziách, napriek tomu sme tu prežili to najproduktívnejšie a najpríjemnejšie obdobie."

Skladba "Policy Of Truth" sa vezie na jednom z najpútavejších syntezátorových rytmov kapely. Martinove slová, prezentované Davidovým podpichovačným tónom, nestrácajú čas a hovoria priamou rečou: "mal si niečo skryť, zatajiť, alebo nie?" Rozprávač príbehu naznačuje, že chyba, ku ktorej došlo príliš skoro, sa už nedá napraviť. "Je čas zaplatiť cenu za nepočúvnutie rady a mladícke rozhodovanie v politike pravdy."

Fráza "Politika pravdy" je fascinujúca. Odkazuje na akýsi druh fatálnej poctivosti, ktorou človej žije a ak sa nedokáže prispôsobiť okolnostiam, čaká ho smrť. "Bývalo to tak civilizované", uvažuje Martin o minulosti tejto osoby, ktorú začali likvidovať v momente, ako sa rozhodla žiť čestne. "Vždy budeš uvažovať o tom, aké by to mohlo byť, ak by si predsalen klamal." Vrátiť späť sa to však nedá, "Je neskoro udalosti zmeniť, nastal čas čeliť následkom."

V závere skladby Martin naznačuje, že je potrebné použiť lepší úsudok. "Zataj, čo máš zatajiť a povedz len to, čo máš povedať." Zároveň však naznačuje, že napriek ponúknutým radám sa daná osoba nepoučí: "Uvidíš, že Tvoje problémy sa znásobia, keď sa budeš neustále riadiť politikou pravdy." A to následne vedie k refrénu, s ktorým sa stotožnia všetci recidivisti: "'Už nikdy viac', to si naposledy prisahal."

Na záver len neomalené slová z recenzie Jona Wildea, ktorú uverejnil po vydaní singla v magazíne Melody Maker: "Depeche Mode nikdy nezneli tak roztomilo, ako na ich predošlom singly "Enjoy The Silence". Ale len zriedkakedy zneli tak neefektívne, ako práve teraz. Minimálne od čias, kedy boli zaneprázdnení komponovaním džinglov pre oddelenie s rozličným tovarom vo Woolworths."

Názory Devotees (19)

Peteman

 1    21. júl 2023 o 07:54

No, a zas mi je smutno za Alanom ked´  čítam ako pracoval na skladbách.


Walking in Secret Garden

 2    21. júl 2023 o 15:20

Alebo keď človek číta
Kedysi: dlho sme hľadali ten správny podklad…, vyberali sme asi z 10 verzií..., mali sme 100 variant, kým sme prišli na to…
Dnes: nahrávanie išlo veľmi dobre, skončili sme dokonca aj skôr ako bol plán…


Dave & Mart

 3    22. júl 2023 o 14:57

Tak Alan bol Alan, tie rozhovory s ním ma baví čítať. Škoda, že sa rozhodol opustiť DM. Verím, že neskôr toto rozhodnutie oľutoval. ‘Policy of Truth’ je skvelá pieseň a momentálne sa nachádza aj v mojej TOP15 (... 15 preto, lebo DM vydali 15 štúdiových albumov).


BTW

 4    22. júl 2023 o 15:53

Mftm,violator,sofas každá skladba z albumov má na to byť singlom


BTW

 5    22. júl 2023 o 15:58

Walking in Secret Garden [#2]:
Alebo keď človek číta
Kedysi: dlho sme hľadali ten správny podklad…, vyberali sme asi z 10 verzií..., mali sme 100 variant, kým sme prišli na to…
Dnes: nahrávanie išlo veľmi dobre, skončili sme dokonca aj skôr ako bol plán…

Áno veľmi správni komentár kiež by na to nesrali a neodflákli albumy mali kurevske štastie s alanom ináč by možno každý ich album znel ako tie posledné ináč som docela spokojný s MM až na to že keby vyšiel po SOFAD tak sklamanie teraz je to dobré po delta a spirit takže záleži aj od načasovania setlist sklamal chlapi podávajú na pódiu dobrý výkon ale setlist sklamal


tommy

 6    22. júl 2023 o 19:33

Hm, zaujímavý článok. Hlavne táto časť: “Jednoducho sa mi páči fakt, že potenciál skladby sa ukáže práve vtedy, keď sa zahrá konvenčným spôsobom. Niekedy mám pocit, že sú naše skladby prehliadané, ignorované alebo sa neberú vážne práve kvôli inštrumentácií, ktorú sme použili.”

Keby bol tento článok pridaný? Ni náhodou včera? Práve včera večer som si uvedomil, že som spoločenský klamár. Fakt. Celý večer som sa nad tým zamýšľal… Mal by som si urobiť rozbor tohto textu a zamyslieť sa nad sebou… A potom si dať sľub recidivistu, resp. závislého človeka: “Už nikdy viac, už budem čistý.” Hm, Clean, to znie tiež lákavo, aj “bare”.

Nespomenul pred časom James Ford niečo v duchu, že DM boli zvyknutí na nahrávanie albumu ako v rokoch 80-tych, veľa ľudí, dlhé (neefektívne) nahrávanie… Čo je v priamom rozpore s jeho moderným prístupom - max. dva mesiace a ideme lisovať...


DM-80

 7    22. júl 2023 o 21:59

Policy of Truth má jeden z najlepších koncertných potenciálov. Vždy vie táto vec neuveriteľne rozpumpovať publikum. Milujem túto skladbu. Čo viac dodať...proste masterpiece. ✌️


bob3

 8    23. júl 2023 o 13:56

Cely maxi komplet je neprekonatelny, text vynikajici.


monocells

 9    24. júl 2023 o 12:13

Tuším to bolo na Delta Tour, keď až práve “Policy Of Truth” rozpumpovala a naštartvala koncert.


gonokokova

 10    24. júl 2023 o 19:54

Naveky bozi.

Vzdy si vzpomenu, jak jsem se libala s nejvetsim depesakem oprena u naseho plotu a pak jsem od mamy doma dostala takovou facku, ze jsem letela pres pul obyvaku grin)


tommy

 11    25. júl 2023 o 09:24

Hm, ja si zas pamätám, ako som v našom starom “pekáči” (neskôr vyhorel do tla, ale dnes opäť stojí na pôvodnom mieste) tak na jeseň r. 1990 na tento singel nečakane tancoval takmer sám na parkete a zrazu som padol na kolená (mal som takú chvíľku zamyslenia, asi prvú, ale trvala veľmi krátko) a môj kamarát príde ku mne a pýta sa ma: “Čo je s tebou? Odpovedám mu: “Ja už nechcem byť depešák. Už mám toho dosť. Lezie mi to na nervy… On sa tak na mňa pozerá a so stoickým pokojom mi otázkou odpovedá:
“Čo ti hrabe (šibe)?” Veď o ničom inom nerozprávaš... Celé dni točíš len o DM…  Nedá sa to už síce počúvať, ale to si ty. To ťa definuje…
Behom pár sekúnd som precitol, skonsolidoval sa a ešte viac sa ponoril do ich hudby… (a ostal ešte viac osamelejší)... Ale aj to je údel fanúšikov… My Cosmos Is Mine… smile

PS: A to bolo asi naposledy, čo som tancoval na miestnej diskotéke… Odvtedy som len sedel, popíjal a pokukoval po babách (a sníval o spoločnom tanci, ktorý v tom čase však nikdy neprišiel…) ... Zvláštne, ako sa časy vôbec nemenia… smile


Michaela 146

 12    25. júl 2023 o 18:38

Vzpomínám si jak jsem známé lezla na nervy, když jsem téměř v každém dopise psala o DM…V období Violatoru…Na skladby od DM jsem protančila v minulém tisíciletí nejedny střevíce, neměla jsem nouzi o chlapce…Ale dnes se cítím více osamělejší a tento pocit jsem dříve neznala.


tommy

 13    26. júl 2023 o 10:50

Hm, jeden z najlepších textov (asi aj z najpodceňovanejších) z pera Martina L. Goreho… Veľmi sa mi páči… Kiež by som ho napísal ja… :( A to anglické veršovanie, melodika slov… Paráda.

“Proč (ji) nehrají, preceptore? Hrajte!

Ak by ma mala vystihnúť na tomto webe jediná fráza, tak by to bola asi táto:
“Never again is what you swore
The time before”


Michaela 146

 14    26. júl 2023 o 20:29

Policy Of Truth…Tahle skladba z alba Violator, tak trochu vybočuje, zní úžasně...tuhle skladbu přivedli k dokonalosti…

Dnes mám chuť poslouchat…Blue Dress

https://www.youtube.com/watch?v=6Mh6hK8mEIw


tommy

 15    27. júl 2023 o 16:22

Teda ešte mám jednu predstavu pri tejto piesni… Ale vyznelo by to dosť bizarne… Ale ten úvodný rytmus evokuje také neškodné “húpanie v bokoch”... smile


Milan

 16    27. júl 2023 o 18:02

Policy Of Truth u mňa 10/10.
Bohužiaľ, v live prevedení už nikdy nezažijem a pritom tak ako sa píše vyššie, skladba s obrovským koncertným potenciálom.


Michaela 146

 17    27. júl 2023 o 22:06

Najít spřízněnou duši je nejtěžším životním úkolem. Žena mnoha tváří, blíženec, co někdy smutní a někdy září...


Michaela 146

 18    28. júl 2023 o 07:58

Blíženci nepotřebují šperky, jejich největším módním doplňkem je kniha smile


gonokokova

 19    28. júl 2023 o 20:48

Never again is what you swore
The time before

Never again is what you swore
The time before


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa