Po turné bude nasledovať dlhá pauza

25.februára 2006 sa Depeche Mode na svojej púti naprieč Európou zastavili aj v dánskej metropole, v Kodani. Toho využili moderátori miestnej rozhlasovej stanice P3 a pár hodín pred koncertom si dohodli krátke stretnutie s Martinom Gorem. Rozoberali sa štandardné témy, no nezabudlo sa ani na pohľad do budúcnosti.

Pozn. Tento rozhovor je preklad z audio odposluchu, nech sú mi preto odpustené prípadné nepresnosti. Kto už Martina počul rozprávať uzná, že niekedy je mu veľmi ťažké rozumieť.

V pondelok ste oslávili 25-te výročie vašej kariéry, čo ste v tento deň robili?
Prečo práve v tento pondelok?

No, podľa mňa to bolo v pondelok.
My sme oslavovali v New Yorku, počas nahrávania albumu, nakoľko máme priateľa, ktorý má veľmi dobrú pamäť na dátumy a udalosti, takže sme oslavovali výročie nášho prvého koncertu, kedy sme vystupovali prvýkrát spoločne ako skupina.

Mal som skôr na mysli deň vydania vášho prvého singla.
Aha, no, to bolo pravdepodobne v pondelok. Tak na toto sme totálne zabudli:)

Takže na vás ďalšia oslava ešte len čaká. Aké je to pocit, prežiť a osláviť 25 výročie skupiny.
Myslím, že momentálne prežívame so skupinou skvelé obdobie, zdá sa, že sme populárnejší než kedykoľvek predtým, celé európske turné bolo vypredané už pol roka pred jeho začiatkom, a to ešte predtým, ako vyšiel samotný nový album.

Prekvapujete ťa to, že ste najviac populárni práve teraz?
Áno, pretože nikdy nemôžete predpokladať, ako sa novým nahrávkam bude dariť, takže bol to pre nás veľký šok, keď sa vstupenky začali kupovať tak hrozne rýchlo.

Prečo to bol šok?
Pretože sa vstupenky na naše koncerty nikdy nepredávali tak dobre, nikdy neboli vypredané šesť mesiacov pre začiatkom turné.

Ďalšia vec je jeden z najdlhších príbehov zotrvania na britpopovej scéne, ako by to nazvali Angličania, ako sa na to pozeráš ty?
Neviem, myslím že v roku 1981 na nás veľa ľudí peniaze neminulo, teda s obdobím o 25 rokov neskôr sa to vôbec nedá zrovnávať:).

Čo myslíš, čím to je, že ste tak dlho vydržali na scéne?
Ja ani neviem, neustále dostávame túto otázku, možno to bude tou obrovskou základňou fanúšikov oddaných skupine, pre mnohých z nich sú Depeche Mode viac životným štýlom, či filozofiou, ako len obyčajná radosť z počúvania hudby.

Tu už však hovoríme o akomsi kulte, nakoniec každý víkend sa po svete poriadajú Depeche Mode párty, ako to na teba pôsobí?
Je to úžasné, len neviem, či sa tam ľudia nenudia, keď sa tam omieľa to nekonečné množstvo mixov.

Zaujímavé je, že aj keď máte také množstvo fanúšikov, po ulici sa môžeš prechádzať absolútne anonymne. Ako si vysvetľuješ tento fakt? Ako môžeš byť na ulici anonymný, keď si pritom tak populárny a predali ste viac ako 50 miliónov albumov?
Keď hráme v nejakom meste, vtedy je to trochu iné, pretože ľudia vedia, že tam sme. Ale keď sme doma... viete, môžeme viesť úplne normálne životy.

Nie je to len vaša voľba?
To je skôr šťastie. Aj keď nás ľudia, fanúšikovia spoznajú, tak prechovávajú voči nám určitý rešpekt.

Prejdime k vášmu albumu, sprevádzalo ho veľké napätie v skupine, no toto napätie sa nakoniec ukázalo ako prospešné. Ako sa správať tak, aby napätie bolo výhodou?
Ja si nemyslím, že by medzi nami bolo nejaké veľké napätie, myslím, že viac ho vyvolávala tlač a média, trochu to mal na svedomí fakt, že Dave prišiel so svojim sólovým albumom a okamžite si to všetci vysvetlili ako koniec skupiny, no my sme sa nikdy nerozprávali o ukončení fungovania skupiny. A myslím, že keď sme sa zasa stretli a začali pracovať na albume, tak sme si rozumeli viac ako kedykoľvek predtým, hoci veľký podiel mal na tom aj tím ľudí, ktorý s nami spolupracoval a v štúdiu vytvoril veľmi dobrú atmosféru.

A čo skladanie piesní, veľa sa toho popísalo o Gahanovej požiadavke prispieť vlastnými skladbami na nový album, ako to ovplyvnilo prípravu ďalších skladieb?
Už po tom, ako vydal svoj sólový album a poskytol určité vyjadrenia médiam som očakával, že bude chcieť prispieť vlastnými skladbami, takže to rozhodnutie, umiestniť na album tri jeho skladby, prišlo akosi prirodzene.

Ako si to vnímal ty sám, keďže doteraz si bol autorom všetkých piesní skupiny. Ako si sa vyrovnal s tým, že na stôl položil texty aj niekto iný.
Myslím, že to bolo pre ďalšie fungovanie skupiny veľmi dôležité, pretože takto Dave nadobudol pocit skutočného člena skupiny, stal sa súčasťou celého kreatívneho procesu a vďaka tomu je teraz omnoho šťastnejší. A myslím si, že ak by sa tak nestalo, možno by album vôbec nebol.

Píše texty pre Depeche Mode spôsobom, ako si to ty robil doteraz?
Keď nastúpime do štúdia tak všetky skladby vrhneme do imaginárneho mixéru Depeche Mode. Tentoraz sme spolupracovali s producentom Benom Hillierom a podľa mňa znie album veľmi ucelene a Davidove skladby nepôsobia nijako neprirodzene.

Onedlho vyjde ďalší singel, "Suffer Well", ktorý je práve z trojice Davidových skladieb, čo nám o tej skladbe vieš povedať ty?
Myslím, že sme zvolili veľmi dobrú skladbu, od začiatku bola potencionálnym singlom, veľmi dobre sa hrá aj naživo, pretože práve v tejto hrám na basse:)

A ako to vníma Dave, musí byť určite hrdý na to, že práve jedna z jeho piesní, ktorých je autorom, sa dostala na singel. Zrejme má z toho veľkú radosť.
Veľa sme sa o tom rozprávali a som si istý, že je vďaka tomu veľmi šťastný.

On sa vyjadril, že to chápe ako akýsi kompliment z tvojej strany, ako skladateľa. Vnímaš to aj ty tak?
Áno, podľa mňa odviedol skvelú prácu, myslím tým skladby, ktoré napísal.

Okrem toho sa vyjadril, že písal presne o tom, o čom si písal ty. Dotkli ste sa spoločných tém.
To skôr súvisí s tou žartovnou vetou na zadnej strane albumu, "Bolesť a utrpenie v rôznych tempách".

A ty si písal o tom istom?
Áno. V podstate...

Si známy nielen ako člen Depeche Mode, no aj ako DJ. Fletch sa venuje dj-ing takisto. Čo ťa k dj-ingu priviedlo?
To je niečo úplne odlišné, zasa sa do toho nevrhám tak ako Andy. On keď sa tomu venuje, tak riadne, vyrazí na mesačné turné a každý večer odohrá v podstate ten istý set. Ja som v tomto vyberavý, ako dj hrám možno tak šesť krát do roka a tie sety sú zakaždým odlišné. Beriem to viacmenej ako prácu.

A čo tak zvykneš hrávať?
Techno, minimal house... neviem si teraz spomenúť na názvy všetkých tých štýlov. Je ich tak veľa.

Ako si sa k týmto štýlom dostal, náhodne, či vďaka tomu, že sa to hrá všade, kde sa pohybuješ?
Tieto nahrávky majú svoju silu a mali veľký dopad aj na náš posledný album, ktorý je energickejší a rýchlejší ako ten predošlý. Z veľkej časti je ovplyvnený aj tým, že počúvam veľa tanečnej hudby.

A ešte jedna otázka predtým, než skončíme. Čoho sa ešte dočkáme, kým budeme oslavovať ďalšiu štvrťstoročnicu? Či už ďalších 25 rokov nebude?
Pred dvadsiatimi piatimi rokmi sme ani len nepomysleli na to, že tu budeme aj dnes. Momentálne sme na turné, ktoré potrvá až do augusta, následne, som si istý, bude nasledovať dlhá prestávka a potom uvidíme, aké budú ďalšie plány.

Martin, ďakujem veľmi pekne.
Ďakujem aj ja.

zdroj: P3

Názory Devotees (28)

Ogrik

 1    11. marec 2006 o 14:33

” celé európske turné bolo vypredané už pol roka pred jeho začiatkom”
...jasne, cele to bolo zinscenovane tak, aby ste ten pol roka este mohli tocit prachy z listkov, co?


aries

 2    11. marec 2006 o 17:07

kedze kapacita stankov kde hraju je vacsinou 10000+ tak sa usporiadatelia chcu poistit aby sa predalo toho co najviac, aby sa vyhli chaosu a na vsetko bol cas, to ze sa strhlo MODEpeklo za to moze asi to ze su fakt dobri… ogrik a o com tocis ty? lol


molon

 3    11. marec 2006 o 19:37

...no v každom prípade im z toho tečú celkom slušné dukáty…


pepiček

 4    11. marec 2006 o 20:06

Bude následovat dlouhá pauza. Nevím, co si mám pod tím představit, ale myslím, že by mohli “stihnout” vydat nové album v roce 2008 nebo 2009. grin


Turbocat

 5    11. marec 2006 o 22:10

spíš 2010+  tongue laugh


Borunn

 6    12. marec 2006 o 16:20

Sakra proč říkal dlouhá pauza?! Říct pauza by určitě stačilo, ne?? Takhle zas stihnou každý nějaký sólo projekt a dm vzkřísí až po padesátce x-(  lol


Roman

 7    12. marec 2006 o 23:50

By bolo zaujimave zistit kolko sa uz predalo z ich posledneho albumu.


aries

 8    13. marec 2006 o 00:18

cez 2 500 000 pokial viem zatim


Ringo

 9    13. marec 2006 o 08:00

me se vzdy libi protiklady vyroku kapel s jejich ciny. Kdyz tedy Gorac rekne, ze bude dlouha pauza a pak se uvidi, zni mi to hodne nadejne, ze se proste neco chysta a dlouha pauza zase az tak dlouha nebude. Horsi by bylo, kdyby rekl ze urcite natoci nove album a mozna ze to bude brzy. To by znamenalo ze nebude nic. Spousta kapel rekne, ze konci a znamena to naopak ze makaji na dalsim albu:-)


Dangerous

 10    13. marec 2006 o 08:34

nevím Ringo, ale myslím, že budeme happy, když přidaj na plánované Best of album jeden nebo dva songy, ale s novým studiovým albem s podpisem Depeche Mode bych moc nepočítal…..já vím, je tu pěkný příklad Rammstein, kdy jsme se dočkali nečekaně rychle alba Rosenrot, ale bojím se, že i právě to by mohlo funovat spíš jako negativní vzor….


Ringo

 11    13. marec 2006 o 09:16

DANGEROUS: no jo, no, Ram,mstein vydal album plne B stran - mnohych peknych, ale proste porad to jsou B strany, bohuzel. Kdyby to album Rosenrot nazvlai Reise Reise - B sides, byla by to ale nahodou prijemna raritka:-) Ale jinak ja nerikam ze chci nove DM album za rok. Ja si chci jeste uzivat poradne PTA, nechat ho v sobe rozlezet, poradne se naucit nazpamet texty a pod. Dalsi nove rychle vydane album by k tomu nedavalo prostor. Ja mluvim o horizontu 2 - 3 let. Navic ted se ty novinky tak nahromadili, ze nejak nemam hlad po dalsich novych vecech. De/*Vision vydali skvely Subkutan. Rad bych mel cas si jej taky poradne uzit:-)


Dangerous

 12    13. marec 2006 o 09:31

to Ringo: no De/Vision mě docela taky potěšili, obzvlášť My own worst enemy, se mi dost líbí....


Ringo

 13    13. marec 2006 o 09:42

jojo, a pisnicka co nasleduje - Not made of Gold. Podle me nejlepsi pisen na albu, pak Still unknown.


Dangerous

 14    13. marec 2006 o 10:24

Tak to souhlas Ringo, já měl vždy silný despekt k De/Vision, ale tohle se jim skutečně podařilo…


Ringo

 15    13. marec 2006 o 10:30

DANGEROUS: despekt? Proc? Me se de/Vision treba libi vice nez Camouflage. Maji sice misty dost dancefloorovy styl, ale kdyz to opredou hezkou elektronikou a silnymi refreny, tak proc ne? Nektere alba se jim az tak moc nepovedly, ale World Without End, Fairyland, Monosex, 6Feet Underground a Subkutan, to jsou jednoznacne must have veci. Varoval bych pred Voidem a Two. to prvni je preburely paskvil, nebyt toho byly by tam i hezke melodie a Two je k uzoufani nudne a nezajimave krom pisne Heart-Shaped Tumor.


Monghi

 16    13. marec 2006 o 10:40

chlapi… vo fore mate celu sekciu venovanu De/Vision a podobnym zalezitostiam…


molon

 17    13. marec 2006 o 12:06

...chcel som sa pridať do tejto debaty, len som mal tušáka, že niekto napíše niečo také, ako monghi…neberiem ten názor, že toto je stránka D.M….ale ísť do toho fóra a tam si vymieňať názory, je aj pre mňa dosť od ruky…ke´d u je to také prehladnejšie… hmmm


Ringo

 18    13. marec 2006 o 12:49

MOLON: priznam se taky ze mam radsi zdejsi diskuse nez fora, kde se bavi az prilis o vsem moznem a resi takove zazraky, jako ze tu ci onu hudbu posloucha zenska:-)


Monghi

 19    13. marec 2006 o 13:02

ringo… co je porovnatelne, ako ked sa v diskusii k clanku o DM sklzne debata vylozene o De/Vision, vsakze wink


Dangerous

 20    13. marec 2006 o 13:20

to monghi: nespamuj, byly tam 3 příspěvky k De/Vision   hmmm


molon

 21    13. marec 2006 o 15:56

monghi…aspoň na malú toleranciu by sa mohlo prihliadať, veď de/vision sú také spriaznené duše D.M. a synth-popu… hmmm


molon

 22    13. marec 2006 o 15:57

Ringo…ono je to tu priamo na place a preto sa tu lepšie píše… :cool:


Borunn

 23    13. marec 2006 o 19:58

Rosenrot mě dost zklamal, takže bych určitě nechtěl aby DM vydávali béčkové album. Docela rád uvítám tu jejich best offku (uvidíme co na ni vyberou) a na album v klidu počkám tak 2 roky. ale víc určitě neee!


imi1

 24    14. marec 2006 o 10:29

obrazne povedane: este 2 albumy a oslavia 60ku


Dangerous

 25    17. marec 2006 o 15:15

Ať se jdou bodnout, jestli do půl roku nevydaji nový studiový album tak se s nima nebavim, ať si klidně dolejzaj…..... lol


nissan

 26    19. marec 2006 o 19:19

no Dave si možno pauzu vyplní PM2 na čo sa asi viacerí po jeho prínose na PTA tešíte, nie? Ja verím, že Mart vydá C3.


Beladona

 27    20. marec 2006 o 07:51

to dangerous: hlavne jestli vedi, ze by riskovali prizen tak skveleho cloveka grin


Dangerous

 28    20. marec 2006 o 08:21

to Beladona: to je milé  grin


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa