Objavovanie Depeche Mode

Americký denník Baltimore Sun zverejnil prepis telefonického rozhovoru s Martinom Gorem zo San Francisca, v ktorom nám priblížil nielen svoj úžas nad mládežou, ktorá vo veľkom začala navštevovať ich koncerty, ale aj svoju nie veľkú chuť hrať open air koncerty.

Nezáleží na tom, ako veľmi rád si spevák Dave Gahan zoblieka tričko, Depeche Mode sú známi hlave pre svoje čierne oslavy, rúhavé klebety a osobných Ježišov, no čo je hlavné, podľa skupiny to nie sú práve najvhodnejšie veci na prezentovanie pod holým nebom.

Martin Gore, vokalista, multi-inštrumentalista a skladateľ skupiny, s týmto len súhlasí: "Radšej vystupujem v uzavretých priestoroch," hovorí v telefonickom rozhovore zo San Francisca. "v takýchto priestoroch je vždy lepší zvuk. Lepšie sa dá celý koncert prežiť a jednoducho to celé lepšie funguje. Vystupovať vonku, to je niečo úplne odlišné, hlavne pre nás. Nuž, ale je leto a vonku je predsalen príjemnejšie."

Slnko, čerstvý vzduch, ktoré si užívajú na amfiteátroch po štvorročnej prestávke v koncertovaní, nie je to jediné, čo sa snažia títo electro-popoví veteráni vyskúšať. Ich posledný album, "Playing The Angel", obsahuje totiž po prvýkrát skladby, ktorých autorom je aj Dave Gahan. Na turné odznejú všetky, dve z nich dokonca aj na nedeľnom koncerte v Bristowe, v Nissan Pavilione, ktorý bude takisto, ako aj predošlé koncerty, nahratý a vydaný v limitovanej 2CD edícií.

Pre Goreho je však najzvláštnejšou "novinkou" na tomto turné návrat mládeže do radov publika.

"Je to absolútne šokujúce," dodal. "Pozriete sa do publika a vidíte 16, 18-ročnú mládež, je to veľmi divný pocit. Možno je to len dočasná záležitosť. Opäť nás hrajú v rádiách a myslím, že vďaka tomu je nám venovaná náležitá pozornosť. Dokonca mnoho skupín novej elektronickej scény nás uvádza ako zdroj inšpirácií."

Už celých 26 rokov si Depeche Mode udržiavajú vedúce postavenie na scéne electro-popu, new wave, dance, industrial a electronica. "Mám taký pocit, že mnohí z tej mladej generácie si prešli celý náš katalóg, aby sami pochopili, o čom to všetci vlastne hovoria," skonštatoval Gore.

Samozrejme, že sa nevyhli ani novej tvorbe skupiny. Láskyplný singel "Precious", sa uchytil až prekvapujúco dobre, rovnako ako agresívne rocková "A Pain That I´m Used To" a tanečnejší, viacmenej skľučujúci, aktuálny singel "Suffer Well".

Tento mix nálad podľa sa Goreho odrazil aj na samotných členoch skupiny, ktorí albumu dali podtitul "Bolesť a utrpenie v rôznych tempách", aj ked samotný album "Playing The Angel" je viac v rýchlejšom tempe, ak sa doslova o ňom nedá povedať, že je optimistický.

"Myslím, že veci, o ktorých na albume pojednávame, sú pre ľudí prijateľnejšie, ak je hudba práve v tom spomenutom rýchlejšom tempe," zasmeje sa Gore.

V podobných náladách sa nesú aj koncerty skupiny, Gahan sa pasuje s obtiažnymi tanečnými kúskami ako "Enjoy The Silence" a "Personal Jesus", zatiaľ čo sa Gore oddáva krehkým baladám ako "Home" a "Goodnight Lovers".

"Je to ako hra svetla a tieňa," dodáva Gore. "Vzájomne sa priťahujú."

A to isté sa dá povedať aj na adresu Goreho a Gahana, ktorí obaja vydali svoje sólové albumy v roku 2003 a rozpútali špekulácie a ukončení kariéry skupiny. Nech už to bolo akokoľvek, Gore uviedol, že tentoraz bol scenár jasný, "už nikdy viac nič podobné tomu, čo sme zažili."

"Sme spolu aj preto, že si uvedomujeme, že tvoríme niečo výnimočné," uzatvára telefonát. "Ako celok je to čosi viac, ako sumár jednotlivých častí."

autor: Glenn Gamboa
zdroj: baltimoresun.com

Názory Devotees (13)

molon

 1    23. máj 2006 o 12:03

“už nikdy viac nič podobné tomu, čo sme zažili.”
...na zamyslenie veta ?!?!?!?!!?...hmhmhm????


chmelko

 2    23. máj 2006 o 12:31

tiež ma tá veta zarazila,ale dá sa vyložit všeliako…


alanaw

 3    23. máj 2006 o 12:41

nu v podstate to môže byť o tom, že kôli tomu, aby sa aj Dave prejavil ako autor, došlo medzi nimi k zbytočným konfrontáciam - words are very unnecessary, they can only do harm ... ale záver vystihol dokonale ako aj to, že je to “hra svetla a tieňa”...


Ringo

 4    24. máj 2006 o 07:57

ta veta neni nijak zarazejici. Myslim ze se vylozene tykala obdobi solovych projektu Dava a Martina, kteri si tak nejak chteli dokazovat, ze DM nepotrebuji a nasledne zjistili pravy opak.


molon

 5    24. máj 2006 o 09:03

Ringo…nemyslím si ????....skús hladať písmenká medzi jednotlivými slovíčkami…je to mierené dosť vyhýbavo…solové projekty, drogy, odchod A.W….hmhmhmhm???...ak si myslíš, že sa to týka sólových projektov, tak to potom mohla táto averzia vzniknuť už v 80-tych rokoch, keď Martin vydal prvý svoj solo album…


chmelko

 6    24. máj 2006 o 09:24

mohlo by to byt tiež sposob aky predtým nahrávali, to ma napadlo ako prvé..


Marten

 7    24. máj 2006 o 11:00

ja myslim, ze jde predevsim o to, jak o sobe mluvili a co vse rekli v obdobi po exciteru - v podstate si uvedomili, ze uplne zbytecne ohrozili neco, co je vyjimecne a co se povede jen malokomu…....


Ringo

 8    24. máj 2006 o 13:57

MARTEN - presne tak jsem to mel na mysli.

MOLON - prvni solovy projekt Gorace byl takovym pokusnym odnozem, ktery nemel na DM nijaky vliv. Druhy solovy projekt + Davova solovka uz jaksi naznacovala, ze takto by to mohlo do budoucna vypadat nadale - kazdy sam na sve ceste.


chmelko

 9    24. máj 2006 o 14:10

Ringo:Martin nepoužil jediný svoj song(aj ked je pravda, že v tej dobe toho vela nemal) takže znamená, že counterfeit2 bolo v podstate pokračovanie prvého projektu a nie určovanie cesty, kadial by sa on chcel uberat.


molon

 10    25. máj 2006 o 09:24

chmelko…predbehol si ma, presne to isté som chcel napísať pre Ringa…Martin vzdal hold skladbám a kapelám na ktorých vyrastal…a to je dos´t odlišné a rozdielne, prerážať sólo doskou a sólo tributom…je to môj názor…


Ringo

 11    25. máj 2006 o 09:33

CHMELKO: ale to jen proto, ze vsechno prozatim venoval Depeche Mode. Dalsi solovy projekt by klidne mohl byt jeho autorsky.


chmelko

 12    25. máj 2006 o 10:16

Ringo:tiež nemáš pravdu, ved už sa venoval aj iným projektom…som si istý, že keby Martin chápal Daveovu solovku ako jasný koniec DM, tak vydá niečo pod čo sa aj autorský podpíše. Ved sám vtedy priznal, že ked Dave vydal solovku, tak využil ten čas a tiež niečo vydal, možno sa tam dá najst nejaka rivalita, ale kto vie ako to vtedy presne bolo


nissan

 13    26. máj 2006 o 12:33

na margo tej Martinovej a Davidovej spolupráce - práve ako Martin hovorí, je to niečo výnimočné, resp. bolo to niečo ešte aj s Alanom výnimočné.. Teraz mi prišiel na um monghiho starší článok na recenziu filmu štyri izby a jeho paralela s dm.
Tak ako Martin predstavuje dušu dm, so všetkými jej krásami a nevyčerpateľnými nápadmi, tak Alan bol práve ten rozum, ktorý dokázal tú dušu správne hudobne usmerniť a zaobaliť, Dave cez hlas do sveta predať a Andy ako pevná chrbtica dobre pokope držať a kočírovať.
A ako hovorí nejeden klasik - hudba ma vychádzať z duše a nie z rozumu, vtedy je krásna a má čo povedať.A tu sa dostávame k jadru problému - všetky projekty členov a exčlenov dm sú síce zaujímavé,ale nie tak ako čistý tvar nazývaný DM.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa