Nostalgia patrí k životu (2008)

Nostalgia patrí k životu (2008)

Alan Wilder - navždy neodmysliteľná súčasť Depeche Mode, hoc už takmer tri dekády k nim nepatrí. Nie je na škodu si ho však raz za čas pripomenúť. Napríklad v rozhovore z roku 2008.

V úvode by som sa rád spýtal na nový album projektu Recoil, "Subhuman". Ako by si ho zhodnotil, v porovnaní s ostatnými albumami Tvojho projektu? Nemáš pocit, akoby po hudobnej stránke z tých albumov čerpal?
"SubHuman" je stále akousi odvolávkou na typické prvky Recoil, hlavne pokiaľ ide o temnotu a silnú atmosféru - takže v tomto prípade jasne cítiť spojenie s predošlými albumami. Skôr mi však tento album príde menej experimentálny a obsahuje viac zreteľnejších melódií. Takisto je pravda, že sa uberá viac bluesový smerom, čo zasa nie je nič nezvyčajné, vzhľadom na práce, ktoré som produkoval v minulosti, nielen na albumoch "Liquid" a "Undound Methods", no takisto na "Bloodline", či pri prácach s Depeche Mode.

Promo k albumu si spojil s návštevami miest ako Berlín, Praha, či Moskva. Fanúšikovia album "SubHuman" skutočne oceňujú. Myslíš, že takéto promo akcie majú účinok? Neplánoval si nejaké koncerty?
Súhlasím s názorom, že pokiaľ nebudem hrať koncerty, tak je nepravdepodobné, že získam nových fanúšikov projektu Recoil. Jednoducho poskytovaním rozhovorov sa tak nestane. No napriek tomu si projekt Recoil užíva slušnú podporu, hlavne v niekdajších komunistických krajinách a práve tam som mal pocit, že práve moja osobná prítomnosť túto podporu posiľňuje. Takisto si myslím, že je to akási zodpovednosť umelca niečo fanúšikom "vrátiť", niečo, čo pocítia. Veľa z nich mi vravelo, že by ocenili, ak by som sa v ich končinách objavil osobne.

V apríli 1992 sa na trhu objavil album "Bloodline". Nepremýšľal si vtedy umiestniť nejakú skladbu z neho na album "Songs Of Faith And Devotion", ktorý vyšiel necelý rok na to? Nemáš pocit, že SOFAD by bol vtedy elektronickejší a mal by bližšie k temným náladám Depeche Mode?
Ani nie. Nakoniec, väčšina z tých skladieb vznikla v spolupráci s inými. A ani si nemyslím, že by niektorá z tých piesní pasovala k Depeche Mode.

Kto Ťa inšpiroval ku skladbe "Want"? Bola to nejaká žena?
K tejto skladbe som skomponoval iba hudbu. O text sa postarala Nicole Blackman, takže tá otázka by mala byť smerovaná práve na ňu. Hudba vznikala postupne, dokonca som s tou skladbou nebol dlho istý, ale PK a Hep ma povzbudzovali, aby som ju dokončil. Ja som to len posunul Nicole, či by sa s tým niečo dalo urobiť a ona mi to vrátila kompletne otextované. Podľa mňa to pôvodne vzniklo ako nejaká ucelená báseň.

Produkcia Recoil je skutočne originálna a elektrizujúca. Nemáš pocit, že je v nej určitý potenciál na použitie pre filmový soundtrack? Neplánoval si niekedy komponovať pre film?
Často som v rozhovoroch spomínal, že by som rád skompoval filmovú hudbu a myslím si, že by niečo také ku mne pasovalo, no zatiaľ mi nebolo ponúknuté nič, čo by ma zaujalo. Takisto ma znepokojuje fungovanie filmového biznisu, takže neviem, či by som bol ochotný sa tomu prispôsobiť. Nakoľko som perfekcionista, neviem pracovať rýchlo a už som pre televíziu spracoval jeden, či dva projekty v minulosti. Vtedy som sa stretol s producentami a oni odo mňa očakávali, že do týždňa im ponúknem hotovú vec. A ešte horšie, neviem, či by som dokázal zvládnuť nejakého ťažkopádneho filmového manažéra, ktorý by rozsekal moju hudbu na márne kúsky, nakoľko by potreboval niečo zeditovať alebo zmeniť. Počul som, ako sa to stalo iným umelcom a takáto predstava ma desí.

Produkcia Recoil je hlavne elektronická, temná a na hony vzdialená mainstreamovej hudbe a MTV rebríčkom. Inklinácia k taktojto produkcií bola prirodzená, či zámerná? Myslíš, že je to akýsi dôkaz Tvojej originálnej osobnosti?
Len som nechal svojej kreativite voľný priebeh. Vedome sa pokúšam o produkciu, akej sa nevenuje nik iný - v podstate tvorím hudbu, ktorú chcem aj ja osobne počúvať - a to v sebe zahŕňa aj nekonvenčné postupy. Nakoniec, typická popová štruktúra dokáže byť predvídateľná a nudná.

Základom Tvojho komponovania sú sample. Máš schopnosť vytvoriť vynikajúce skladby použitím jednoduchých zvukov. To naozaj dokážeš na jedinom samply stráviť niekoľko dní a nocí? Si v oblasti zvuku skutočne taký perfekcionista?
Rozhodne perfekcionista som a zisťujem, že čím som starší, tým je to v tomto smere horšie. To neznamená, že niečo nie som schopný dokončiť, prípadne, že nedokážem rozpoznať, ak niečo nefunguje, len nerád sa podpisujem pod niečo, čo je založené na nedbanlivosti, či lenivosti. Ak niečo za niečo stojí, stojí za to to urobiť poriadne.

V skladbe "Sermon" sa dajú zachytiť fragmenty akejsi rozhlasovej relácie, v ktorej sa pojednáva o pápežovi v polštine. Rozumieš tomu ty sám, o čom daná osoba pojednáva alebo vznikol tento sampel úplne náhodou? Táto otázka sa týka podobných cudzojazyčných samplov v Tvojej zbierke.
Nemal som ani poňatia, o čom sa tam rozpráva a platí to dodnes. Nahral som to niekde v rádiu, šlo o úplnú náhodu. Ten zvuk sa mi páčil, ale len atmosférou, nebol tam úmysel urobiť z toho integrálnu časť skladby.

Stáva sa pri komponovaní, že vo finálnej podobe sa skladba absolútne líši od pôvodného demo snímku?
Nemyslím si, že sa niečo takéto stalo pri nejakej skladbe projektu Recoil, ale pri niektorých skladbách Depeche Mode určite. Príkladom môže byť skladba "Enjoy The Silence", ktorá bola pôvodne postavená na speve a organe - a presne v tejto podobe sa jej Martin aj dožadoval. Mne sa však zdalo, že by lepšie znela v rezkejšej forme a v podstate som navrhol verziu, v akej tú skladbu poznáte dnes. Chcelo to len Martina presvedčiť a nakoniec sa to podarilo.

Ako skladateľ musíš byť takisto aj pozorným poslucháčom. Aké kapely, či umelcov počúvaš najčastejšie? Inšpirujú Ťa aj pri komponovaní nových vecí pre Recoil?
Počúvam všetko možné, zo všetkých hudobných období. Tých mien by bolo strašne veľa, ale naposledy som investoval do nových nahrávok Radiohead, Robera Wyatta, Burial, Lisy Gerrard, Sigu Ros a K.D. Lang. To je však len veľmi malý príklad.

30. jún 1985, Depeche Mode odohrali posledný v rámci Some Great Tour vo Varšave. Zároveň to bol vôbec prvý koncert kapely, vo vtedy ešte komunistickom Poľsku. Pamätáš si na to? Aké si vnímal celú tú situáciu za Železnou oponou? Mal si nejaké očakávania v súvislosti s východoeurópskymi fanúšikmi?
Úprimne, veľa si z toho nepamätám, ale viem, že Varšava vtedy pôsobila veľmi pochmúrne a v hoteli nám toho veľa zabezpečiť nedokázali. Spomínam si ale, že v hotelovom bare hrala nejaká kabaretná kapela v štýle 1970tych rokov a predávali tam hroznú whiskey. Z koncertu si takmer nič nepamätám, ale som si istý, že publikum bolo nadšené. Tak ako je to pre Východnú Európu typické.

Turné Depeche Mode boli typické hlavne tým, že na koncertoch ste hrali skladby v iných verziách, než boli na albumoch, napr. iný začiatok "Master And Servant" na Masses Tour, či famózna verzia "Everything Counts" ako ju poznáme z albumu "101". Bolo to všetko hrané naživo, priamo z ruky alebo to bolo všetko starostlivo pripravené pred samotným turné?
Nikdy sme naživo neimprovizovali. Bolo by to veľmi zložité, nakoľko sme pre konkrétne party využívali záznam z pások. S prípravou záložných trackov pre nové koncertné verzie som strávil veľmi veľa času.

Ako si spomínaš na posledný koncert Masses turné, v Pasadene, v roku 1988? Vrylo sa Ti to do pamäte výnimočným spôsobom?
V mnohých ohľadoch to bol pre Depeche Mode kľúčový moment, ale nemôžem povedať, že by som si to vystúpenie veľmi užil. Hlavne preto, že sme mali nejaké technické problémy a zvuk na pódiu bol veľmi zlý. Ale až s odstupom času som si uvedomil, aké dôležité to bolo pre množstvo ľudí a aký vplyv to malo na našu kariéru.

Spomínaš na časy minulé s nostalgiou alebo sa sústredíš na budúcnosť bez toho, aby si sa za minulosťou obzeral? Kritizuješ v duchu súčasné texty a hudbu Depeche Mode, napr. že by niečo mohli urobiť inak a podobne?
Samozrejme, niekedy sa nostalgia dostaví a počúvam staré nahrávky Depeche Mode, ale nie veľmi často. Samozrejme, že som počul všetky albumy kapely od môjho odchodu, ale dal som si záväzok verejne ich nekomentovať.

Si si vedomý faktu, že Tvoja / Vaša hudba pomohla mnohým ľuďom naštartovať vlastnú hudobnú kariéru? Nemáš pocit, že si vnímaný ako učiteľ, od ktorého sa ľudia môžu naučiť tvoriť vlastnú hudbu?
Toto je veľmi lichotivý názor, ktorý od fanúšikov počúvam veľmi často. Ak som niečo ako pomocný nástroj a inšpirácia pre ostatných, tak som tomu veľmi rád.

Tak posledná otázka. Čo plánuješ po albume "SubHuman"? Ešte stále si v pracovnom tempe alebo relaxuješ po odvedení dobrej práce? Máš nejakú predstavu o tom, akým smerom by sa mohli uberať Tvoje ďalšie albumy?
Nedávno som sa vrátil do štúdia, no nie som si istý, aký koncept bude mať ďalší album. Aktuálne sa snažím zorientovať v novo aktualizovanom software, ktorý sa borci od appleovského Logicu rozhodli pozmeniť. Ono je to trochu frustrujúce, keď sa pred každým novým projektom musím opäť niečo nové učiť, ale v tomto prípade sa jedná len o malý projekt :)

Názory Devotees (20)

In Your Memory

 1    31. december 2021 o 07:55

Cista almazia, citat rozhovory s Alanom. Sakra Alan, rozhovory s tebou ma vzdy dostanu na miesta, odkial je zlozite vysekat sa spat do reality. Po navrate si opat musim uvedomit, ze uz nie si v DM.

“Samozrejme, niekedy sa nostalgia dostaví a počúvam staré nahrávky Depeche Mode, ale nie veľmi často. Samozrejme, že som počul všetky albumy kapely od môjho odchodu, ale dal som si záväzok verejne ich nekomentovať.” The Boss wink

Tomasito

 2    4. január 2022 o 13:50

do konca zivota nezmenim nazor - obrovska skoda, ale stale verim a dufam…

Monghi

 3    4. január 2022 o 14:19

@Tomasito: takych nas je ... len v mojom pripade uz neverim ... ale Alanovi sa dari, pred koncom roka nejaky fanusik sedel na tribune zapasu QPR, ktoreho je Alan velkym fanusikom, prave za Alanom, hodili spolu rec, hlavne o futbale a Alan posobil v pohode, sviezo, zda sa, ze si zivot uziva smile O hudbe sa na futbale predsa nebavi smile

ViolateYou

 4    4. január 2022 o 22:53

V telke davali na silvestra spirits in the forest co som nahodou dalsi den zistil tak sme to kukli na nete.. mam DM rad, aj novu tvorbu aj koncerty ktore si nazivo uzivam. No ked som takto na nete videl druhy krat tento dokement resp. tu hudobnu cast, nieco sa akokeby zlomilo a vobec sa mi to nepacilo. Fakt som asi otvoril viac usi a nacuval tym plochym aranzmanom a tomu co robil klavesak. Ets cisty otras, tie vyhravky (nevkus je spravne slovo),  vazne sa mi to nelubilo takto cez obrazovku aj s daveovymi gestami ktore na poslednom turne vygradoval..
A po konci som myslel na Alana a jeho prinos, aranzmany a Devotional ktory som nikdy nezazil lebo som ledva bol na svete. A strasne mi zacal chybat v DM.
Nepoznam ho a isto si ho idealizujem, ale verim ze to musi byt uzasny clovek. Inteligentny, talentovany, pracovity urcite je. Rozhovory s Alanom patria k deluxe zalezitostiam, ktore ale nasledne prinasaju smutok v uvedomeni si ze nikdy AW neuvidime v DM a co je horsie asi ani nazivo s Recoilom. V 2010 som to vobec nevnimal tento projekt. Trieskam si hlavu o stenu. Ale tak to malo asi byt, tesim sa z jeho uzasnej produkcie. Liqiud patri k mojim diamantom v zbierke CD. A ma aj pekny obal, trochu na styl NIN.
Alan si naj a vzdy ta budem mat zo vsetkych najradsej.

martintn

 5    5. január 2022 o 09:56

S Alanom som sa stretol osobne v septembri 2012 v Prahe, na premietani jeho filmu A strange hour in Budapest.
Po filme nasledovali otazky a odpovede s Alanom. A na koniec tejto skvelej akcie bola podpisova akcia.
Na radu som sa dostal asi po pol hodine státia v rade. Alan mi podpísal 2 booklety (Violator a MFTM), trosku sme pokecali a spravil som si s nim 4 fotky. Bol to perfektny vylet do Prahy na uzasnu akciu, nebanujem. Alan na mna posobil, ako pohodový, kludny a inteligentny clovek.

radoo

 6    5. január 2022 o 21:37

@ViolateYou [#4]: ja som ten dokument v polke vypol.

Michaela 146

 7    9. január 2022 o 16:46

Je to už jen pouhý pocit nostalgie a krásných vzpomínek…skvělá parta, můj outfit se skládal černá minisukně, černé silonky, černý dlouhý plášť, černý baret, naše heslo znělo “Máme rádi všechny barvy, hlavně, že je černá” A celé to umocňovala ta úžasná hudba…
https://www.youtube.com/watch?v=E7xdz6G7FKE

Michaela 146

 8    9. január 2022 o 17:31

A sladký pocit nostalgie mám při představě, že za pár dní zde oslavím prožitých krásných devět let…Ale zároveň mě trápí smutek a pocit beznaděje…A jelikož se zde velmi trápím, cítím se zde zbytečná a ztracená duše…tak jsem se rozhodla, že 14.2. 2022 zde za sebou zamknu…Kéž bych se dokázala vrátit na začátek roku 2019.

Monghi

 9    9. január 2022 o 20:32

@michaela146: no to si sa teraz rozhodla dat nam pekny valentinsky darcek smile  ... tak si pomozem Alanom a Toni Halliday ... a hlavne zaverom tejto genialnej skladby ... https://youtu.be/P8yw94kPqm4

Michaela 146

 10    10. január 2022 o 21:59

@Monghi: Tohle je takové malé světlo na konci tunelu…Geniální Alan, vždy byl pro mě propagátor moderních technologií a velký dříč, věčná škoda. Ale také pokorný a velmi skromný člověk.
Začátkem roku 2019 jsem zde psala “Největší pohroma postihne lidstvo v den, kdy zmizí všichni snílci”...A to se právě děje…Konec básníků v Čechách…sága o básnicích je definitivně uzavřena. Zemřel režisér Dušan Klein rodák z Michaloviec.

Monghi

 11    11. január 2022 o 05:44

@Michaela146: pokial som na svete, este “snílci” nevymreli :D a spolu so mnou dalsi, ktori napr. veria, ze sa Alan k DM este vrati, ze The Cure este vydaju album, z ktoreho padnu vsetci na zadok, ze na svete zavladne vecny mier a vsetko, co bude navzdy potrebne, bude len “all you need is love” ... :D Hore hlavu, karavana pojde stale dalej smile

Michaela 146

 12    11. január 2022 o 23:26

@Monghi: Tak je fajn, že snílci ještě nevymřeli smile Možná jen čekáme na zázrak, že se Alan vrátí do DM, potěšilo by i nové album č.15 a následné koncertní turné ♫♫♫ The Cure je pouhý Sen…Dream 4:13, třináctka fuj tu nechci…
https://www.youtube.com/watch?v=f2VL4hbwVxU
4:13 = 13.4. 1992, 2002, 2012, můj osudový datum (neštěstí, svatba, smrt). 13.4. 2022??? Nové album či láska, spíše samota. Štěstí mi to asi nepřinese. Ale nové album by bylo fajn ♫

Michaela 146

 13    16. január 2022 o 10:26

Ráda bych poděkovala svojí kamarádce za velkou podporu a také bych ráda splnila její sen… Duo Black & White se chystá na koncert The Cure ♫♫♫ Jedna kráska černovláska si to právem zaslouží, však my dvě si vystačíme smile Album MFTM rok 1988 a vzniklo jedno velké přátelství. Kamarádky na život a na smrt.

Michaela 146

 14    18. január 2022 o 13:27

Včera mi starší dcera řekla, maminko prosím tě už nechoď na ty depešáky, já nechci aby jsi byla smutná...
https://www.youtube.com/watch?v=glw10co1IRs

Křehký
Jako dítě ve tvých rukách
Buď ke mně jemná
Nikdy bych ti vědomě
neublížil.

Michaela 146

 15    20. január 2022 o 10:40

Nezávislost
Je pro nás stále důležitá, přesto (my víme)
je jednoduché udělat
hloupou chybu
Nechat odejít (Víš, co myslím.)...

Přesně tak, neudělat hloupou chybu, pro mě je velmi důležité, již od samého začátku…Již od první soukromé zprávy, aby tam byla jistá důvěra…Pokud ten muž má skutečný zájem, nebude to rozehrávat na dvě strany, pokud ano, tak v tomhle směru zůstávám pouze u přátelství.
Přiznám se, že jsem člověk zásadový a pro mě je velmi důležité pro vztah především věrnost a nesnáším lež!!!

Michaela 146

 16    21. január 2022 o 10:42

 

Michaela 146

 17    22. január 2022 o 08:58

Mé slabosti
Znáš každou a všechny (to mě děsí)
Ale potřebuji se napít
Víc než myslíš
Předtím, než budu patřit komukoliv
A ty víš …
Pomalu tě ztrácím, je léto konec prázdnin.
Buď opatrná..
číhají za každým krokem ty krysy za tvými zády.
Hlavu vzhůru děvče, nechci tě vidět brečet
každá slza která teče po tváři je prokletá
nechci už nic jsem ráda že tu nejsi.
A přesto ho máš ráda…A on ti tolik ublížil.

Michaela 146

 18    23. január 2022 o 13:44

Copak nemám právo na lásku!!! Dcera mě dnes objala a říká, maminko nebuď smutná, pojď půjdeme raději bruslit…U nás na zimním stadionu, hrají často depešáky minule A Question of Lust ♫♫♫

Michaela 146

 19    27. január 2022 o 04:47

Touto cestou bych ráda poděkovala svojí kamarádce za velkou podporu…
Nostalgické okénko, už to bude téměř deset let co jsme na dm. cz vedly tento rozhovor…Nám se podařilo nemožné, roztančít celý náš sektor v pražském Edenu v roce 2009

15. června 2013 Depeche Mode vystoupí na Stade de France
Ilustrativní: 15. června 2013 Depeche Mode vystoupí na Stade de France

Server upconcert.fr uvolnil termín největšího vystoupení Depeche Mode ve Francii. Kapela vystoupí znovu v Saint-Denis na Stade de France, a to v sobotu 15. června. V roce 2009 se na tento stadion přišlo na Depeche Mode podívat přesně 65,005 platících návštěvníků

Cowleyka,jedeme spolu Praha, Bratislava…..............nemúžu se dočkat
Uživatel: Michaela 146

Michaela 146     3   2. říjen 2012 o 23:33

#2 • SCARABEA
Zdravím Tě, SCARABEA rodačko z Bratislavy, ale tentokrát už žádné vstupenky na sezení, ale pěkně do kotle…bylo moc hezké jak se nám podařilo roztančit celý ten náš sektor:)
Uživatel: SCARABEA

SCARABEA     4   4. říjen 2012 o 19:04

Cowleyka : Super,  a co 24.11 ? vyjde to nebo to neprojde ?

Michaela 146

 20    29. január 2022 o 08:01

A zde je ten odkaz…
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd;=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjBqv-qqtb1AhXP2aQKHUwiA00QFnoECBsQAQ&url=https://www.depechemode.cz/aktualita/15.-cervna-2013-depeche-mode-vystoupi-na-stade-de-france/&usg=AOvVaw2xiQGlB1gWzCShWfhkchbM

A poslední otázka zůstala s otazníkem, jen ona ví, že nikdy nedokážu dopředu odpovědět….
https://www.youtube.com/watch?v=QzkK3ZtI9SU
Ale některé sny se nám splnily…Například ten koncert v pražském Edenu v roce2009, byl to náš první společný koncert…Měly jsme v sobě tolik energie na rozdávání, že možná právě proto se stalo nemožné...

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa