Nie je sponzor ako sponzor (1990)

Nie je sponzor ako sponzor (1990)

Rozhovor s Martinom Gorem, ktorý poskytol rádiu CGNY 102.1 FM krátko pred koncertom (World Violation) v kanadskom Montreale (21/06/1990)

Skot Turner: Než budeme počuť Martina Gorea, vrátime sa do marca tohto roka, do Los Angeles, do obchodu The Wherehouse. Zrejme ste o tom počuli. Práve v tomto priestore bola naplánovaná promo akcia, kde Vám Depeche Mode mohli podpísať kópiu ich nového albumu. Nakoniec sa z toho stala najväčšia promoakcia v histórií Severnej Ameriky, ktorá takmer skončila výtržnosťami.

Reportérka: Člen mestskej rady L.A., Zev Yuroslovsky, je nahnevaný na Rádio KROQ, ktoré akciu vo veľkom propagovalo a nechalo stáť v rade množstvo mladých ľudí. Mesto požaduje náhradu škôd, takisto chce preplatiť nasedenie polície, zdravotníkov a samozrejme aj náklady za upratovanie. Suma sumáru, 20 až 30 000 dolárov.

Alan Wilder: "Každému fanúšikovi podpíšeme iba jedinú vec. Viete, je nefér podpisovať niekomu celý rad vecí a potom ostatní nedostanú žiadnu šancu. Inak nemáme šancu to rozbehnúť, nakoľko bude očividne veľká účasť a to asi nebudeme schopní vybaviť každého."

Andy Fletcher: "A samozrejme, žiadne podpisy na telo!"

Fanynka: Verili by ste, že sa tu zišlo okolo 10 000 mladých? Ten krik počuť po celej Beverly Center oblasti. Rad sa ťahá cez 15 blokov! To sa dá prirovnať k šialenstvu okolo Sinatru, Elvisa, či Fab Four ... Depeche Mode sú dnes jednoznačne za hviezdy!

Ochrankár: Neuveriteľné! Mysleli sme si, že zomrieme! Boli sme práve vonku, keď dorazila limuzína, museli sme sa ponáhľať. Hrali sme sa na bodyguardov, zadržiavali sme davy a takmer nás udusili.

Reportérka: Ide o kapelu Depeche Mode, post-moderná záležitosť, ktorá vzala Spojené štáty doslova útokom. Tisíce fanúšikov sa dnes večer tlačili v uliciach v okolí obchodu The Wherehouse, oproti Beverly Center, a snažili sa tak získať autogram. Súkromná bezpečnostná služba nemala šancu zvládnuť ten obrovský nápor a nakoniec musela byť privolaná polícia. Okamžite sa dostavilo 20 hliadok, ale ani to nestačilo! Po tom, čo sa začala tlačenica, jedna osoba omdlela a musela byť prevezená do nemocnice. Fanúšikovia urobili takmer všetko, len aby zhliadli svoje obľúbené hviezdy.

Andy Franks: "V prvom rade máme pre všetkých veľmi dôležitý oznam. Vonku čaká v rade asi 17 000 ľudí, viem, že mnohí z nich majú so sebou rádio, takže nech tento oznam pošlú ďalej: Od policajného oddelenia sme obdržali výzvu, že to musíme celé upokojiť, inak to celé polícia ukončí."

Andy Fletcher: "A to sme si mysleli, že sem príde tak 30 ľudí, heh. Zrazu je to 17 alebo až 20 000 ľudí, čo je neuveriteľné!"

Dave Gahan: "Teraz nám bolo povedané, že to budeme musieť ukončiť, nakoľko vonku vznikli nejaké problémy. Je nám to ľúto, ospravedlňujeme sa, polícia to tu uzatvára. Viete, dnes sa chce zrazu každý rozprávať s Depeche Mode, ale my zostávame takí istí, bez zmeny, nezáleží na tom, ako veľmi sme populárni. Budeme mať rovnaký postoj, ako doteraz. Záleží nám na tom, čo robíme a nič nezmeníme na tom, ako to robíme. Tým ľuďom, ktorí nás dostali tam, kde sme dnes, to nikdy nezabudneme ... "

A späť v štúdiu ...

Martin Gore: To je jedna z tých správ, ktoré v skutočnosti až také desivé neboli. Bolo tam asi 15 000 ľudí a nebolo to nebezpečné pre nás, no skôr pre nich. Viete, ten obchod má veľkú sklenenú stenu a viete, mohla tam vzniknúť veľmi vážna situácia, nakoľko dav začal byť nepokojný, keď si ľudia uvedomili, že už žiadne autogramy poskytnuté nebudú. Ľudia zo zadných častí začali vyvíjať tlak, aby sa pokúsili dostať dopredu, no a polícia to vyhodnotila ako veľké riziko a navrhli nám, aby sme to stopli a odišli.

Skot Turner: Čo mňa na tom prekvapilo, bola fakt, že sa ukázalo, že v Kalifornií máte jednu z najsilnejších fanúšikovských základní. Tušili ste vôbec také niečo? (smiech). Viete, robiť autogramiádu v malom obchode v takej oblasti ...

Martin Gore: Takéto niečo sme nerobili po prvýkrát, no nikdy tam neprišlo také množstvo ľudí. Najviac sme doteraz mali tak 3 - 4 tisíc fanúšikov. Ono, pri takýchto akciách sa príliš veľké množstvo ľudí neočakáva, veď o čo ide? Len získať podpis. To nie je o tom, že tam zahráte alebo uskutočníte niečo neočakávané, tam ľudia prídu len aby sme sa im podpísali na kus papiera alebo nejakú tú nahrávku, takže, my sme skutočne neočakávali také množstvo ľudí ...

Skot Turner: No a keď ste teda videli ten obrovský dav, ako ste reagovali?

Martin Gore: Nebolo to pre nás úplne neznáme, hoci sme celý ten dav nevideli. Dostávali sme však pravidelné policajné reporty a v jednej správe odznelo, že je tam 10 000 ľudí. Chvíľu na to niekto prišiel a povedal, "nie, je ich 15 000". V čase nášho odchodu už nám to prišlo aj celkom normálne, no ak tak to bolo niečo úžasné.

Skot Turner: Čiže ste to očakávali, ale napriek tomu ste sa tam objavili a poskytovali ...

Martin Gore: Ale áno, asi hodinu a štvrť sme rozdávali autogramy a nemali sme pocit, že by to malo byť nebezpečné ...

Skot Turner: Teraz, keď máte už toľko fanúšikov, Vaše publikum sa stále rozrastá, je nejaké miesto, kde by ste si radi zašli len tak? Je také miest?

Martin Gore: Ale, v Anglicku to nie je až také zlé (smiech). Hoci, s týmto albumom sme tam dnes ďaleko úspešnejší, než s tými predošlými. S "Enjoy The Silence" sme sa tuším po šiestich rokoch opäť dostali do Top 10, no napriek tomu nie je pre nás problém si len tak zájsť niekde do pubu. V Anglicku nás nikto a nič neobťažuje.

Skot Turner: Takže, s úspechom istotne prišli aj lukratívne sponzorské ponuky. Odmietli ste niečo lukratívne, prípadne mali ste ponuku od niekoho skutočne veľkého "hráča"?

Martin Gore: Nikdy nám nik neponúkol niečo skutočne lákavé, čo sa neodmieta. Samozrejme, sponzorské ponuky prichádzajú pravidelne, ale nič také, čo by vôbec stálo za zváženie. Ani nie sme naklonení takýmto veciam, príde nám to nevkusné, takže, aj keby sa objavilo niečo skutočne veľké, je veľmi pravdepodobné, že by sme to odmietli. Ale počkajte, my už sme tuším jedno turné po Anglicku absolvovali, ktoré sponzoroval Harp Lager (smiech).

Skot Turner: Ale v tomto prípade to je úplne v poriadku! (smiech)

Martin Gore: To áno, keďže sme všetci veľkí pivári.

Skot Turner: A bolo medzi tými ponukami niečo nezvyčajné, nejakí sponzori s nezvyčajným produktom ...

Martin Gore: Kondómy.

Skot Turner: To vážne??

Martin Gore: Áno, v Nemecku sme mali sponzorskú ponuku od výrobcu kondómov (smiech). Ale myslím, že balíček kondómov zdarma na celé turné, to nebolo nič lukratívne! (smiech).

Názory Devotees (1)

Čítať a pridávať komentáre môžu iba zaregistrovaní a prihlásení depešáci.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa