Na výber (08/1983) - 1/2

Na výber (08/1983) - 1/2

Depeche Mode s reportérmi britského magazínu Sounds v uliciach londýnskej oblasti Bayswater. Rozhovor nielen o albume "Construction Time Again", ale aj o zmene prístupu kapely k médiám a hudobnému trhu.

Kritika I: Depeche Mode si stoja za svojimi ideálmi
"Lepkavé ruky / schmatnú čo môžu / všetko pre seba / koniec koncov / je to konkurenčný svet / všetko sa počíta vo veľkých sumách (Everything Counts)

Anonymita I: dievčatá (ne) chápu

Prechádzame ulicami londýskej štvrte Bayswater, šiesti - štyria chlapci z Depeche Mode, zbožňujúci zábavu, fotografka Carole a ja. Ideálne miesto na fotenie sme našli pri ihrisku. Len čo kapela začala pózovať, obklopila nás hŕstka chichotajúcich sa pubertiačiek, ktoré sa nervózne a hanblivo približujú v nádeji, že sa porozprávajú s prítomnými hviezdami.

Nakoniec jedno zo starších dievčat, možno predčasne vyspelá 13-tka, vystúpi zo skupiny a požiada Davida o autogram. Keď jej na papier načmáral svoje meno, s úsmevom sa spýtal, že vôbec vie, kto je. Ona okamžite odpovedala, "no jasné, ty si ten z Kajagoogoo!!"

"Kriste, že Kaja-poondiaty-googoo!" vybuchne David v predstiaranom znechutení. "Prečo by som nemohol byť niekto napr. zo skutočne skvelých The Birthday Party?"

Depeche Mode a média: (bohužiaľ) nutné zlo

Ako vnímate médiá. resp. tlač?
Martin: "Nemáme o nich príliš veľkú mienku."

Čiže by ste sa tomuto rozhovoru radšej vyhli?
Fletch: "Jasné, pretože som lenivý!"
Martin: "V podstate každému rozhovoru!"
Alan: "K tomu je to iba novinárov pohľad na nás, takže čokoľvek povieme, vždy to bude skreslené. To znamená, že to, čo ľudia o nás čítajú, často skutočnosti nezodpovedá. Istým spôsobom, byť nesprávne interpretovaný je horšie, než byť nesprávne citovaný, pretože nesprávna interpretácia môže zničiť celý Váš uhol pohľadu!"

Čo je teda to kľúčové, čo by ste chceli vždy povedať?
Alan: "Ale tu nie je žiadne JEDEN konkrétny odkaz Depeche Mode a netvrdím, že sme jediní nesprávne interpretovaní. Som si istý, že sa to deje všetkým kapelám."

Martin: "My v sebe nenesieme žiadne posolstvo. Nakoniec, s médiami sa bavíme len keď máme nový singel, album alebo sa chystáme na turné - a to je to naše posolstvo!"

Minulý týždeň sa nový, úderný singel Depeche Mode, "Everything Count´s" vyšplhal na 10.miesto v rebríčkoch. V tomto týždni vychádza ich tretí štúdiový album, "Construction Time Again" - prekvapujúce a zrelé vyvrcholenie inovácie a melodickosti. No a na budúci mesiac plánujú vyraziť na rozsiahle turné. Toto je skutočne posolstvo, ktoré stojí za pozornosť.

Fotografie: ešte jednu prosím - pozrite sa sem!

Fletch: "Neznášam, keď ma fotia. Som totiž absolútne nefotogenický. Nerád sa pozerám na svoje zábery v časopisoch, radšej som, keď nás počas poskytovania rozhovorov nefotia."

Vnímaš to ako prekážku?
Fletch: "Do istej miery áno."

Rock´n´roll: kam vlastne Depeche Mode, spolu s The Police a Rodom Stewartom, zapadajú?

Fletch: "Keď sme s kapelou začínali, tak náš postoj bol totálne anti-rockový. Odmietali sme na turné isté veci, nechceme používať limuzíny, nič z toho, čo spadá pod rock´n´rollový syndróm. A do istej miery pri týchto ideáloch zotrvávame ... stále nie sme viazaní žiadnou nahrávacou zmluvou, sme hrdí, že naša dohoda s Mute je založená na dôvere a sme hrdí na skutočnosť, že kedykoľvek sa môžeme zdvihnúť a podpísať to napr. s EMI! A dokonca stále nemáme manažéra, čo je takisto úspech, na ktorý sme hrdí. A vtipné na tom je, že hoci sme bez manažéra, tak nás žiadne iné vydavateľstvá viac nekontaktovali. Yazoo sú na tom podobne. Neviem prečo, možno je to ako s futbalovými manažérmi, ktorí majú zakázaný prístup k hráčom!"

Zvažovali ste niekedy odchod z Mute?
Alan: "Len v istých situáciách, keď to práve po pracovnej stránke nefungovalo tak, ako malo. Ale hoci sme kedykoľvek mohli podpísať zmluvu napr. s Virgin, tak sa nám s Mute darí rovnako dobre, ako keby sme boli upísaní niekde inde."

Fletch: "Áno, v istom období sme museli urobiť veci, do ktorých sa nám nechcelo, ale súhlasím, že je to jednoducho kompromis ... napr. náš agent po nás chce, aby sme vystupovali viac a chcel, aby sme toto leto odohrali aj niekoľko festivalov. Tak nám zarezervoval 15 vystúpení! Ale my toto veľmi robiť nechceme, tak sme to trochu zredukovali ... nakoniec len na jediné vystúpenie! A to nám robí radosť. Bolo to fájn, ale na viac sme už čas nemali."


Verejný imidž / súkromie: teraz chvíľu "mimo záznam"

Fletch: "Keď prišiel prvý úspech, tak s ním prišiel problém, nakoľko sme boli takmer v každých novinách a až príliš sme o sebe hovorili ... boli sme príliš mladí, naivní a to bol presne ten imidž, ktorý nám na nejaký čas prischol."

Mimo pódia, mimo záznam ... Depeche Mode sú prekvapivo dychtiví, uvravení a plní nadšenia. David, bývalý punker, je zameraný na seba, srší vtipmi, pôsobí zo všetkých najprívetivejšie a najzhovorčivejšie. Veľa sa smeje, no Depeche Mode príliš vážne neberie: "Je to len práca," poznamená v jednej chvíli.

Alan, stále nováčik v kapele, má úžasnú sebadôveru a autoritu - máte pri ňom pocit, že je zakladajúcim členom. Artikuluje, je chápavý a na vysvetlenie konania, motivácií a ambícií potrebuje dostatok času.

Fletch sa spočiatku javil nemotorne, nepokojne, takmer akoby mu veľmi záležalo, aby sa zapáčil. Nemusí mať obavy ... tieto obyčajné obavy a pochybnosti spôsobujú, že sú k nemu ľudia milí.

Skladateľ Martin Gore je záhadný človek. Neznáša debatiť o jeho textoch, hoci zďaleka nepôsobí tak namosúrene a neprístupne, ako som očakával. Väčšinu času prenecháva slovo ostatným, ale v ktoromkoľvek momente je ochotný v rozhovore pokračovať, ak to bolo samozrejme potrebné.

A tak, na rozdiel od toho populárneho novinárskeho mýtu, majú čo Depeche Mode povedať aj sami o sebe: v skutočnosti debata skonzumovala obe strany 90-minútovej kazety a pokračovali sme v nej aj pri jedle, ktoré sme si neskôr dopriali. Kde Depeche Mode vlastne zapadajú, keď vezmem v úvahu všetky mladé kapely, s ktorými som viedol rozhovor? Som rád, že môžem skonštatovať, že medzi tie najmenej nudné.

Kritika II: David sa chytil na návnadu

V recenzií singla "Everything Count´s" skonštatoval Garry Bushell, že ste až "neuveriteľne predvídateľní".

"Je to idiot," vypľuje zo seba David. A vôbec sa pri tom neusmieval.

Loajalita a zlá predtucha: vrtkavosť fanúšikov popu

Keď ste práve nemali vydanú nejakú aktuálnu nahrávku, zaujímalo Vás, či na Vás fanúšikovia nezabudli?
Dave: "Jasné, na takéto niečo myslím neustále! S každým singlom sa u mňa objaví obava, pretože som na pochybách, či na nás ľudia nezabudli. Vymenujem Vám možno desať kapiel, ktoré za posledný rok zožali skutočný úspech a my sme za ten čas nič nevydali. Ale myslím si, že ak Vaše nahrávky rotujú v rádiách, máte šancu získať nových fanúšikov. Z pošty, ktorú dostávame, sa dá ľako zistiť, že máme veľmi oddaných fanúšikov, ktorí si kupujú naše nahrávky hneď v prvý týždeň ako vyjdú - niekedy sa im nahrávka páči, niekedy nie, ale aj tak si ju kúpia."

Prečo sa s vami spája taká oddanosť?
"Netuším, dúfam, že to je preto, že sa im naozaj páčime.

Myslíš, že Vám ľudia dôverujú?
"Nemyslím si, že s tým dôvera súvisí."

Martin: "Je bežnou praxou, že fanúšikovia kapelám dôverujú, keď dostávajú veci ako toto. (vytiahne potítko Belle Stars, ktoré sa rozdávalo k nejakému produktu). To je to, čo ľudia vo všeobecnosti považujú za úprimný prístup. Je to však úprimné? Toto by som rád vedel. Nikdy by sme nič také neurobili, ale títo fanúšikovia dostanú aspoň potítko zadarmo, takže sú pravdepodobne spokojní."

Znepokojilo Vás to, keď Vám Tears For Fears a Kajagoogoo ukradli publikum?
David: "Ani nie, pretože sme mohli sledovať, že sa im stalo presne to, čo sa stalo svojho času nám - prílišná publicita! Dvakrát sme koncertovali s Blancmange, vychádzali sme spolu naozaj dobre, tešili sme sa z ich úspechu a videli sme, čím si prešli. Neustále boli v novinách a takýto obraz na verejnosti nemôžete udržať do nekonečna."

Keď ste teda boli na vrchole vlastného úspechu a všetko šlo až príliš rýchlo, nevnímali ste to ako akýsi druh šialenstva?
David: "Ono to možno šialené bolo, ale nemyslím si, že by sme to až tak vnímali."
Martin: "Asi sme si to až príliš užívali! Každý deň sme niekomu poskytovali rozhovor, bolo to až smiešne! Nepremýšľali sme o tom príliš, jednoducho sme to urobili."

David: "Netrápili sme sa tým až do momentu, kedy sme si uvedomili, že nemá zmysel to robiť, nemá zmysel poskytovať rozhovor, keď nemáte o čom rozprávať."


>> pokračovanie

Názory Devotees (1)

Čítať a pridávať komentáre môžu iba zaregistrovaní a prihlásení depešáci.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa