Music Video: Going Backwards

Music Video: Going Backwards

Matt Posey, ktorý sa s režisérom Timothym Saccentim postaral o finálnu podobu videa k singlu "Going Backwards", rozpráva o procese editácie.

Timothy Saccenti, režisér a fotograf, s ktorým často spolupracujem, mi zavolal a povedal, že nafilmoval sériu videí pre Depeche Mode, no tentoraz chcel kapela skúsiť niečo iné. Nafilmovali live prezentáciu s GoPro 360 RIG a Tim ma požiadal o spoluprácu pri editácii. Nedalo sa odmietnúť.

Tim s tímom Outpost at Radical Media natočili kapelu, ktorá v štúdiách Higline Stages odprezentovala päť skladieb. Pódium pôsobilo vzdušne, doslova z toho vznikal pocit skladiska a kapela samotná sa obklopila celými tonami vybavenia, dokonca nainštalovala šesť projekčných obrazoviek a tri televízory, kde sa zobrazovali predpripravené grafiky a prenos z kamery snímajúcej Davida Gahana. Po filmovaní urobili Radical prvý strih a ja som sa vzápätí pustil s Timom do debaty, ako by to malo vyzerať vo finálnej podobe. Chceli sme video, ktoré by pôsobilo super, no čudne zároveň.

Skladba "Going Backwards" bola vlastne prvým 360 stupňovým videom kapely, takže sme začali s plánmi. Pozreli sme si niekoľko podobných videí a uvedomili sme si, že Vás môžu veľmi rýchlo unudiť, dokonca aj keď sa vám samotná skladba veľmi páči. Divák chce mať k dispozícii ucelený príbeh, akokoľvek abstraktný, a kapela odprezentovala skladbu v podstate v statickej kompozícii, čím nikoho nezobrala na pomyslenú jazdu, tak, ako sme to chceli. Bolo preto veľmi dôležité premiestniť diváka mimo toho "skladového" priestoru.

"Going Backwards" je silne politická skladba, kapela však nechcela využiť žiadnu symboliku, ktorá by odvracala pozornosť od jej odkazu, takže sme museli nájsť spôsob, ako upriamiť pozornosť na samotnú prezentáciu a nechať text skladby, aby hovoril sám za seba. Predtým nasnímal Tim niekoľko nádherných pohybových portrétov kapely a k dispozícii sme mali aj zábery z B kamery, ako aj zábery z vystúpenia, kedy kamera snímala zblízka iba Davida, takže sme sa aj tieto prvky snažili do výsledného videa integrovať. Tvrdý strih zo "skladiskového" vystúpenia na plný záber pôsobil až príliš zmätočne, či už ste to sledovali cez Oculus alebo cez desktopový 360tkový prehliadač. A musím sa priznať, aj po dokončení som chcel ešte niečo zeditovať. Takže sme prišli s nápadom rozšíriť záber na projekcie v pozadí a do nasnímaného vystúpenia sme zakomponovali prechodové obrazovky. Šťastie, že Depeche Mode sú veľmi "coolová" a experimentálna kapela, takže v podstate súhlasili so všetkým, pri čom sme mali pocit, že by to pridalo videu na pôvabe. Zvolili sme teda miesta pre obrazovky a potom som vlastne stihal štyri rôzne videá: jedno bolo v podstate zostavené zo záberov kapely, ďalšie bolo zamerané na audio výbavu kapely, ďalšie obsahovalo abstraktné grafiky a obrazy, no a to štvrté bolo zamerané čisto na Davida, takže divák mohol sledovať hru Martina Goreho a na obrazovke priamo nad ním sledovať spievajúceho Davida.

4-video editácia bola jednoduchá - väčšina práce prebehla v After Effect aplikácii, s využitím 360/VR Mettle pluginov, s ktorými sme dali všetko dohromady a 360 playback sme sledovali cez Oculus Rift. Veľmi skoro sme však zistili, že práca s "full-res" súbormi nebude možná. Renderované ukážky pre každý rámec presiahli minútu a nastavenie playbackového rozlíšenia na nízku, akceptovateľnú hodnotu obraz rozpixeloval pre diváka natoľko, že ste kapelu prakticky ani nemohli sledovať v akcii. Tak sme to prepli na tradičný offline/online workflow a vytvorili 2K proxy súbory, dúfajúc, že "upres’ing" efektov nebude príliš bolestivý.

Obyčajne pracujeme s Timom veľmi rýchlo, vrháme do záznamu rôzne efekty, aby sme videli, čo bude fungovať, v podstate sme sa snažili obrátiť všetko hore nohami, ako to len šlo, kým sme neboli s výsledkom spokojní. 360 stupňové video však takýto "bordel" nemá rado. Pridanie spádového prekrytia obraz zdeformuje a vytvorí ostrosť v miestach, kde sa horizontálne strany obrazu stretávajú v 360stupňovej sfére. Deformačné efekty musia byť veľmi starostlivo umiestňované, aby výsledok zodpovedal vstupu. Dokonca aj taká jednoduchá vec ako zrnenie vytvorí v obraze ryhy. V tomto nám nesmierne pomohli Mettle pluginy, ako aj pri vizuálnych efektoch, lenže počas práce, kedy sme menili rôzne kompozície, ktoré bolo treba neustále kontrolovať, dochádzalo ku skutočnému spomaľovaniu vecí. No a takisto, keď ste spustili renderovanie, to ste mohli rovno odísť na víkendový výlet, pretože skôr to rozhodne neskončilo.

Práca na 360stupňovom videu je nakoniec veľmi vďačná skúsenosť, obzvlášť keď sa môžete úplne ponoriť do sveta, ktorý ste sami vytvorili, no vyžaduje si omnoho viac plánovania pri finalizácii. Všetko, čo zachytíte 360 kamerou, sa vám zobrazí na obrazovke, teda pokiaľ to neodstránite. Netreba však veľa na to, aby ste sa v tom stratili a ak plánujete v takomto videu strihy, tak musíte dôkladne zvážiť rozmiestnenie kľúčových prvkov. Nič vás nerozhádže viac, ako sledovať jemné gesto postavy, keď niečo hovorí a potom príde strih a môžete začať s vypĺňaním obrazu. Vďaka prechodovým obrazovkám sme takýto problém riešiť nemuseli, ale ďalšie dve videá Depeche Mode vás vezmú úplne mimo priestor, v ktorom vystupovali. Sledujte nás naďalej.

pozn. Viac o Mattovi v rozhovore pre postPerspective.com

Názory Devotees (3)

dvestotri

 1    14. august 2017 o 07:36

...ale musim uznat, ze sa mi tato verzia paci ovela viac. Napriklad aj taka Broken sa mi paci viac zo studio session. Tieto verzie im idu celkom dobre.


Petrik12

 2    17. august 2017 o 10:29

Odflaknute


Fido

 3    26. august 2017 o 09:08

Klip super, mne sa velmi paci hlavne ta plazma. Piesen - je jedno ci tato verzia alebo albumova stale slabe a nudne.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa