Moji obľúbení cudzinci v Bratislave

Moji obľúbení cudzinci v Bratislave

Historicky šiesty koncert Depeche Mode na Slovensku, v Bratislave, v takmer tej istej lokalite, hoc prvýkrát na Národnom futbalovom štadióne. A že im tento priestor svedčil!!!

Nebudem tu písať nič, čo koncertu predchádzalo, pretože všetko, doslova všetko "klaplo" a prenieslo sa to aj na štadión, kde sme sa dostavili cca o 18:50 hod. Priestor pod pódiom slušne zaplnený, ale bez problémov sme sa prepracovali do predných radov, asi na úroveň polovičnej dĺžky catwalku. Parádny výhľad na pódium, celý priestor úžasného štadióna (hoc si o jeho financovaní a vecí okolo neho môžeme myslieť čokoľvek) a hlavne, dostatok osobného priestoru. Postrehol som túto skutočnosť už na posledných koncertoch The Cure. Hold, aj publikum Depeche Mode dozrelo a celkovo starne s kapelou. Žiadne tlačenky, žiadne dotieravé strkance, ešte aj poľskí fanúšikovia ma prekvapili, že celý čas postávali na svojom mieste a užívali si koncert. A tým dostal celý večer ďalší úžasný rozmer. Nie je totiž nič lepšie, než keď môžete riešiť iba dianie na pódiu a nechať sa celou tou atmosférou unášať :) Otravné boli len odporné malé mušky, ktoré okupovali priestor až do príchodu Depeche Mode :)

Program sa v podstate držal stanoveného harmonogramu, takže cca o 19:47 hod. sa na pódium nevtieravým spôsobom objavili Cold Cave. Bohužiaľ, neunikli smole väčšiny predskokanov v akomkoľvek priestore. Absolútne príšerný zvuk, aspoň v našom sektore. Celkovo to bol len prebassovaný hukot, jednotlivé skladby sa dali identifikovať zťažka, ale publikum ich bralo. Síce žiadna veľká odozva, ale ani zbytočné nepríjemné skandovanie a dokonca aj aký taký aplauz. Ich set ubehol veľmi rýchlo, za čo bola väčšina prítomných vďačná.

Tribúny štadióna boli v tom čase ešte poloprázdne, dokonca aj počas príprav pódia pre hlavné hviezdy večera. Tie boli ukončené cca o 20:30 hod. a nervozita začala. Z reproduktorov sa ozýval Martinov dj-ský set, na ktorý sa postupne začalo publikum chytať, tlieskalo do rytmu, čo len podnecovalo adrenalín na trajektórií smerom nahor, všade naokolo úsmevy, pískanie, skandovanie, tribúny plnšie a plnšie, až prišiel čas príchodu, ktorý sa však jemne posúval. Absolútny výbuch nastal až o 20:48 hod., kedy s prvými zvukmi intra spadla opona zahaľujúca veľké "M" a asi každého ovládla "husina". Je to neuveriteľný a neopakovateľný pocit, kedy sa všetky oči upierajú na pravú stranu pódia, odkiaľ sa očakáva príchod našich miláčikov. Samozrejme, nad hlavami tisíce mobilov, modrý hustý dym a ... Martin, Peter, Christian sú na pódiu.

Radosť, ošiaľ, všetky pocity ako na húpačke, pretože sa stále čakalo na príchod hlavnej hviezdy večera. David sa však objavil až s prvými tónmi "My Cosmos Is Mine" a ten moment musí človek jednoducho zažiť :) Nie je to ani tak o zbožňovaní, je to skôr o uvoľnení pretlaku, kedy si mozog uvedomí, že čakanie skončilo, sme tu, zoči - voči sebe a rozumieme si s každým pohľadom a gestom (pri Davidovom prvom pohybe som mal dokonca pocit, že sa predo mnou zhmotnil Ian Curtis :) ) Šou sa jednoducho mohla začať.

No, ... takto :) Nemám čo koncertu vytknúť, ale "My Cosmos Is Mine" sa akosi "stratila". A bolo to zvukom. Nebol vyladený, opäť prebassovaný, Gordenovu bassgitaru bolo sotva počuť, bicie a Martinov syntezátor na tom tiež neboli najlepšie. Tento jediný nedostatok sa však veľmi rýchlo začal citeľne odstraňovať a počas "Wagging Tongue" sa dostal zvuk do žiadanej formy. Ale, možno to bol problém len v našom sektore.

Každopádne, od druhej skladby začal koncert naberať správne tempo a s "Walking In My Shoes" dostali Depeche Mode do varu už celý štadión. Tá skladba jednoducho funguje, ako na pódiu, tak aj v publiku a je jednoducho stávkou na istotu. S eufóriou sa zviezla následná "It´s No Good", v ktorej sa už naplno prejavili všetky technické vymoženosti aktuálneho pódia. Dokonalý obraz Antonových projekcií, neskutočne som si pod veľkou obrazovkou užíval detailné HD zábery z pódia, či na Martinovu Gretsch gitaru, s ktorou mu to celý večer išlo parádne!!! Zábery zo zadných častí pódia boli vskutku skvostné, to klobúk dolu. Malo to v sebe jemný nádych záberov z "Devotional".

Dobre rozbehnutú náladu jemne stlmila "Sister Of Night", nádherne zahratá, hlavne vo finále, ale s "In Your Room" ma prvýkrát odpálili!!! Martin to s gitarou nádherne šperkoval, nevedel som z neho spustiť oči, Christian šiel na istotu, Gordeno sa držal na uzde a David začal pódiu definitívne kraľovať. Žiadne zaváhanie, mal som pocit, že touto skladba kapela sama seba uistila, že tento večer bude ďalší z tých absolútne vydarených. "Everything Counts" prekvapila tým, ako aj po 40-tich rokoch funguje, nestratila nič zo svojho pôvodného čara, ľudia okolo mňa tancovali "jako za mlada" a aj keď sa od pôvodnej, čisto elektronickej verzie, niečím citeľne líši, je to stále ona a sú to stále tí istí chalani. Kopec ľudí v publiku nebolo na svete, keď skladba vznikla, napriek tomu sa im okamžite dostala pod kožu a nechali sa Davidom viesť. Bol to prvý reálny test hlasiviek a obstáli sme v ňom. K tomu David na catwalku ... ten chlap to jednoducho s nami vie :) "Precious" je žiadaná klasika, ale čo prišlo po tom ... keď Gordeno chytil do ruky bassu, bolo mi jasné, kam smerujeme. "My Favourite Stranger" definitívne zmenila smerovanie a hodnotu celého koncertu. Toto sme opäť raz na tom našom malom Slovensku potrebovali. Byť opäť raz trochu výnimoční, trebárs aj vďaka Depeche Mode!! Tých koncertov, kde v rámci turné "My Favourite Stranger" zaznie, veľa nebude. A ten "náš" už bude v tom zozname navždy!!! (berte toto konštatovanie s nadhľadom, nie vážne :) ). Musím osobne skonštatovať, že to bol fantastický moment koncertu, jeden z vrcholov!!! Martin si skladbu neuveriteľne užíval, absolútny dôkaz, že to s gitarou naozaj vie a Depeche Mode pôsobili punk-rockovo ako ešte nikdy predtým. Viac takýchto skladieb!!! :)

Po parádnom závere prvého "Davidovho" setu si hlavné slovo zobral Martin a ponúkol "Home". V tom momente som si prvýkrát uvedomil, že na pódiu chýba Andy. V triu síce, po zvukovej stránke, nebol cítiť rozdiel, ale vizuálne pôsobila skladba akosi inak. Akoby jej niečo chýbalo a zároveň nie. Zvláštny pocit, ktorý som nevedel uchopiť. A možno aj preto na mňa rozpačito zapôsobil úvod "Soul With Me", no záver naopak vyznel až epicky. Napriek tomu by bolo zaujímavé počuť ju naživo v albumovej verzií. (Musím tu spomenúť tribúny ... mobilné telefóny v ich prípade poslúžili dobrej veci. Krásne rozsvietili priestor počas balád, vytvorili nádhernú kulisu.)

S návratom Davida sa začala tá "šlágrová" časť koncertu, ktorú otvorila publikom skvele prijatá "Ghosts Again". Vlažnejší úvod, ale o to radostnejšia odozva. Taká melancholická tancovačka, ktorá len vyzdvihla krásu večera. A následne už len jedna veľká jazda ... riadne drsná "I Feel You", nadupaná "A Pain That I´m Used To", Andyho "World In My Eyes", surová "Wrong", nesmrteľná "Stripped", energiou nabitá "John The Revelator" a nebeská "Enjoy The Silence". Ja neviem, či niekto sedel, či niekto spieval, bola to vlna, ktorá ma strhla a tešil som sa z každej sekundy, ktorá mi bola v ten večer dopriata. David si s publikom robil čo len chcel a to mu tolerovalo úplne všetko. Absolútne odovzdanie na jednej strane a nekonečná vďačnosť na strane druhej. Dokonalá symbióza v správnom priestore a v správnom čase. Petrovi Gordenovi som odpustil tie pazvuky v "Enjoy The Silence" v momente, ako Martin brnkol vo finále skladby do gitary. Ten jeho postupný nástup na catwalk bol ďalší z radu najkrajších momentov koncertu. Neskutočne si to užíval a publikum s ním. Hlavný set nemohol končiť krajšie.

Rovnako krajšie, ako s "Condemnation", nemohla začať prídavková časť. A možno opäť vďaka Martinovi. Jeho vokály ma zasa raz vrátili do "Devotional" obdobia. Bolo to veľmi silné a vyčerpávajúce. Možno na malý moment som mal v následnej "Just Can´t Get Enough", pri pohľade na Martina, pocit, že ho premáha únava. Ale zvládol to a "Never Let Me Down Again"? Čo mám napísať? Stíhal som sledovať veľkú obrazovku a tie zábery na mávajúce publikum boli EPICKÉ!!! Závidel som kapele pohľad z pódia, prial by som si to niekedy zažiť, ale toto patrí len vyvoleným. A záver v podobe "Personal Jesus" ... chcelo sa mi zakričať niečo v zmysle, "bratia a sestry, oni to stále vedia!!! Je to stále v nich a navždy zostane!!!"

Tejto kapele totiž tam, pod pódiom, alebo v hľadisku, nakoniec vždy odpustíme všetko, čo nám pri každom ďalšom albume vadí, či pri tom krútime nosom. A prečo? Pretože sú to DEPECHE MODE!!! Sú to stále tí perfektní chalani z plagátov, stále je to ten symbol DM, ktorý bol kedysi na každom múre socialistického Československa, na každom peračníku a lavici v škole, na každom správnom čiernom tričku. Zmenili sa, my s nimi, ale keď sme spolu, stále to funguje a bude fungovať vždy. Už sme spolu zžití, zrastení, neoddeliteľní a neexistuje sila, ktorá by to zmenila.

Patrí im vďaka nielen za tento, už šiesty slovenský koncert, ale za všetko, čo pre nás kedy urobili alebo urobia. Depeš navždy a nikdy inak! :)

Dátum koncertu: 28.05.2003
Miesto konania: NFS Bratislava

Setlist: Intro (Speak To Me), My Cosmos Is Mine, Wagging Tongue, Walking In My Shoes, It´s No Good, Sister Of Night, In Your Room, Everything Counts, Precious, Home, Soul With Me, Ghosts, Again, I Feel You, A Pain That I´m Used To, World In My Eyes, Wrong, Stripped, John The Revelator, Enjoy The Silence

Condemnation, Just Can´t Get Enough, Never Let Me Down Again, Personal JesusNázory Devotees (56)

Peteman

 1    29. máj 2023 o 12:59

Sú recenzie kde si zvuk pochvaľujú. Asi fakt záležalo na fleku.


Monghi

 2    29. máj 2023 o 13:09

@Peteman: to je tak vždy ... ja som bol vo FOS sektore na strane bližie k Davidovi a Christianovi ... Cold Cave ciste zufalstvo, Depeche Mode, po “My Cosmos Is Mine” úplná pecka!


samueldm

 3    29. máj 2023 o 13:43

pekne napísané smile


samueldm

 4    29. máj 2023 o 13:44

@Monghi [#2]: ja som bol v strede priamo pred catwalkom a tam zvuk pri predkapele tiež total prebasovaný, skreslený, DM už bol fajn


Monghi

 5    29. máj 2023 o 13:47

@samueldm: ty stastlivec!! smile premyslal som, ake to tam bolo mimo momentov, kedy sa tam Dave alebo Martin neobjavil, ako sa odtial sleduje koncert. Ale istotne si si tu poziciu odstal, moji znami cakali na prvu lajnu od pol piatej rana, viem, ze zopar jedincov tam v stanoch stravilo noc, toto uznavam a tym ludom tie miesta pravom patria. Ja na pana, o stvrtej autom z domu, za hodinu pri Kuchajde, pohoda pri kofole a potom stadion smile

Ale Martin na catwalku, pocas ETS, to tam musela byt ina šupa!!!! smile


samueldm

 6    29. máj 2023 o 14:11

@Monghi [#5]: ja som mal early entry a čakali sme od druhej poobede, takže už sme chytili len druhý tretí rad, ale pecka aj tak, stálo to zato, aj ked ma celé telo bolí ešte dnes, a to som pomerne mladý :D a áno tí ludia čo si to odstoja tak si to fakt zaslúžia

čo sa týka koncertu sledoval sa odtial celkom fajn, pretože od hlavného podia je to dalej takže je dobre vidiet aj na projekcie a zároven je celkom dobre vidiet aj ich, a samozrejme ked pridu dopredu tak je to niečo neuveriteľné, vidieť ich mimiku, každý detail, ako to prežívajú....Martin na catwalku pri závere enjoy bolo veľmi silné, človek vidí veci, ktoré inak nemá šancu vidieť, zatvoril oči a úplne si užíval posledné tóny na gitare, usmieval sa na nás, veľmi vdačne posobil….mám aj pár pekných videí

a samozrejme vždy je to podla mna dost o tom, či má človek štastie na ludí okolo seba, na akých natrafí, ak sú normálni tak nie je problem si to užit z hocijakého miesta….nepáči sa mi že sa tam niektorí menia vlastne na nepriatelov a budú sa tam strkat predbiehat atd, aj ked sme tam pritom všetci pre rovnaký spoločný ciel, a to je DM


Monghi

 7    29. máj 2023 o 14:25

@samueldm: no jo, ludsky pristup ... to je problem kazdej akcie, nie len hudobnej ... sebeckost je vlastnost, ktora sa nie najlahsie ovlada, obzvlast pri takychto momentoch. Ale vacsinou mam stastie na normalnych ludi smile A o tom som radsej, ked sa z davu vynori nejaka ta znama tvar, bud ma pozdravi na dialku (vsak, Cvengo smile ... pobavil si ma a pripomenul davne skvele casy) alebo dame kus reci ... milujem chvile, kedy mam pocit, ze na svete je vsetko v poriadku. Skoda, ze nepretrvaju vecne ... hold zivot

tesim sa, ze si ludia koncert uzili. Diskusie v mediach pod recenziami su vacsinou brutalne pozitivne. Bola to zasa raz totalna udalost a dopadla, napriek vsetkemu, nadpomery dobre. Organizacia vie byt kolkokrat naprd aj vo vyspelych krajinach. Nemusi clovek chodit daleko, aj vo Viedni sa daju najst obrie nedostatky. Staci sa vsak trochu povzniest a je to vacsinou v pohode, aj u nas smile


simca

 8    29. máj 2023 o 15:17

Veľmi pekná recenzia, úplne súhlasím. Pre mňa absolútne fantastický koncert, asi najlepší v BA, neskutočne som si ho užívala. Martin a Dave kúsok odo mňa aspoň na pár chvíľ (vďaka niektorým dobrým ľuďom????). A aj keď som chvíľami nemala najlepší výhľad,  stálo to za to. Všetko bolo super. Som šťastná, neskutočne nabitá energiou a dúfam, že to ešte aspoň raz zažijem.


Michaela 146

 10    29. máj 2023 o 15:28

....uvidíme co bude dál.


isolator again

 11    29. máj 2023 o 17:04

Ďakujem Monghi, že si si dal tú robotu a zhrnul si a.s.a.p. všetok ten mix faktov a emócií. Vo mne to všetko ešte zreje, doznieva a zhrnúť to do pár odsekov je “mission impossible”. Vyliezlo by zo mňa len také klišé ako dokonalá “čierna oslava”.

A s ohľadom na všetky nepriaznivé okolnosti vydania tohto albumu a turné (vek a zdravie D a M, smrť F, ...) už nemôžem viac súhlasiť s Tvojim záverom, kde im za všetko ďakuješ. Keď nám D a M ďakovali za každý potlesk, až mi bolo trápne, že oni ďakujú mne/nám. Ja k tomu len vtipne (?) dodám, že teraz už nie je čas sa pýtať, čo DM ešte urobia pre Teba, ale čo Ty urobíš pre DM grin


Milan

 12    29. máj 2023 o 17:04

ojojoj,,,,toto je moc silné, emocie opäť lomcujú. Absolutna trefa s pekným emocionálnym podfarbením, Monghi, jednoducho to vieš a úžasne to zaberá - výstižné, presné, absolutne pohladenie,..
Celé to bolo brilantné, čo vám poviem, keďže som bol na koncerte 1x - vsetko sadlo, teším sa v článku trom výkričníkom k In Your Room , pretože toto zafungovalo aj u mna naplno a tiež sa teším dosť značnému priestoru v ćlánku tiež s výkričníkmi a to je moja milovaná My Favourite Stranger - to je jednoducho šialená, ostrá, koncertná pecka, plná “drajvu”. Pri prvých jej tónoch som začal hulákať spomedzii spolustácich najviac, predsa len to možno nemaju tak vžité a hlavne to asi nečakali.
No, ale musím povedať, ale vopred žiadam monghiho, aby neprevracal očami smile)  : pre mna, ako fanúšika čo bol na koncerte 1x, je ich najväčší koncertný klenot NLDA. Proste tá vystupňovaná hudobná pasáž pred mávačkou v spojení so svetelnou show je mrazivá, pre mňa ešte viac ako samotné mávanie publika -)) (vdaka monghi za pochopenie grin)
Jedine, čo by som mierne prižmúril oko je Just Can´t Get Enough - mne toto do ostrejšie nastaveného setlistu až tak nezapasovalo a aj môj vzťah k tejto ich “prvotine” je vlažný (alebo jednej z prvotín??
Depeche Mode je proste hudobný klenot, ktorý sa navždy zaryje a zostane.
A ešte pár iných tém. Ja som sa pohyboval okolo stadiona už dopoludnia, potom som aj odbehol a pred vstup som sa vratil o 15.00 medzi prvými a v rade som bol hned na zaciatku.Po 2 hodinách čakania, ked sa brany otvorili, som šprintoval na plochu Státie B a oplatilo sa - flek som mal dobrý, hned vpredu, na začiatku plochy, uplne v strede, pred sebou som mal hned zábradlie, bola moznosť sa aj opriet a aj kapelu som mal pomerne blízko, hlavne ked catwalk. Vedla seba som mal 2 Ukrajinky, tie boli tiež skvelé a hulákali sme, spievali a tancovali spolu. Cestou k autu som mal hlavu celý čas sklonenú k zemi, všetko sa mi vybavovalo, občas aj oko zaslzilo, najmä pri spomienke na MFS. Asi som si to niekde vyprosíkal a bolo to vypočuté grin)
Chcem to zažiť ešte raz a to dnes, zajtra, pozajtra, kedykoľvek,.......Ale chcem !


Monghi

 13    29. máj 2023 o 17:36

@Milan: NLMDA a moje prevracanie oci? Ale no tak, priatelu ... smile Ja Ti to poviem takto. Moja sestra bola so mnou na DM uz treti krat, vedela do coho ide, pozna DM len preto, ze som vzdy doma pustal tuto kapelu. Hudbu berie okrajovo, takze “šlágre” DM su pre ňu to naj. Si vies predstavit, ako si koncert uzivala? No “na prášky” smile Stretol som dalsiu kamaratku, v podstate rovesnicku, 50-tka nam uz nebezpecne klope na dvere, prvykrat sa dostala do prvej lajny, na DM uz v minulosti bola ... ta po koncerte nechodila po nohach, ale lietala smile A ... moja priatelka ... hudba ide takisto mimo nej, ale DM pozna ... na jesen absolvovala svoju The Cure premieru vo Viedni, neskutocne spokojna ... heh ... vcera DM premiera v BA. Mam Ti napisat, ako si to uzivala? Pretancovala cely koncert, aj si niektore slagre zaspievala, pretoze pozna ich hity z radia ... a spominana NLMDA? Tie moje baby by boli schopne mavat do nemoty! Takze, ja mam pre toto velke pochopenie a neskutocne som sa tesil, ako si cely koncert ludia uzivali. To je na tom vzdy fantasticke, ta spolocna radost.

Takze chlape, prajem Ti co najviac koncertov DM, ako este v zivote dostanes sancu stihnut smile Ako aj kazdemu inemu smile


Michaela 146

 14    29. máj 2023 o 18:10

@Monghi: WOW! Tak ty máš přítelkyni, srdce mi zaplesalo radostí smile


Tomas82

 15    29. máj 2023 o 18:14

Výborná recenzia Monghi, sedel som (vlastne stál) v B sektore, z nadhľadu bolo zaujimavé sledovať, ako si to kapela , ale aj fanúšikovia užívajú. Gratulujem fanúšikom, ktorý dnes mali možnosť osobne sa s kapelou stretnúť, spraviť si foto, autogram.


EverythingCounts

 16    29. máj 2023 o 18:37

Velmi pekna a vkusna recenzia Monghi…

Koncert vo mne doznieva, bolo to krasne. Podium a projekcia boli najlepsie odkedy som mal moznost vidiet DM prvy krat (rok 2006)

Sister of Night…nadhera. Wagging tongue maximalna pecka, Ghosts Again takisto

Bol to moj 18ty DM koncert ale emocie so mnou lomcuju dneska tak ze som kupil letenky a vstupenky do New Yorku v Oktobri v MSG smile uz sa neviem dockat.

Medzitym ale este Praha smile

Depeš navzdy! ❤️


naomi

 17    29. máj 2023 o 20:00

Opäť skvelá recenzia @Monghi. Veľká vďaka. Pri čítaní som sa celkom preniesla späť do burácajúceho davu a úžasnej atmosfére na koncerte. Súhlasím, že ozvučenie predkapely bolo viac než nevydarené. To, že sú tam nejaké vokály, som usúdila len z obrazoviek. Počuť ich nebolo. My sme stáli na konci catwalku. @Samueldm možno by si sa našiel na niektorej z našich fotiek. Podľa toho, čo píšeš sme zrejme stáli veľmi blízko seba. Za mňa zatiaľ najlepšia “pozícia”:). O 17:15 som ju chytila a do konca koncertu nepustila. A keď Dave a Martin spievali Condemnation, tak z maminy 4 detí sa zrazu stala bláznivá tínedžerka čakajúca na to, či sa jej ujde aspoň jeden pohľad. A takéto momenty sú pre mňa vždy dôkazom, že to naše fyzické podlieha času, ale duša tá je večne mladá.


radoo

 18    29. máj 2023 o 20:20

Monghi, ty lisiak. prides si ako pan pred siedmou,ale este sa prederies dopredu.to si im rozdaval 10-eurovky aby ta pustili ?????


samueldm

 19    29. máj 2023 o 20:42

@naomi [#17]: je to možné, že sme boli blízko seba smile možno som tam stretol veľa ludí odtialto a ani o tom neviem smile


Monghi

 20    29. máj 2023 o 21:09

@radoo: aaale kdeze, ved z fotiek musi byt jasne, ze som uplne vpredu nebol smile Ale presunuli sme do sektoru na “Davidovu” stranu. Bolo tam menej ludi, no a baby sa jednoducho pomalicky zacali presuvat blizsie ... nikomu sme nezobrali priestor, kazdy okolo nas mohol santit ako len chcel smile A kedze so segrou nie sme ziadni drobci, tak sme mali paradny vyhlad smile Z mobilu som toho viac nevytrieskal a zasa, ani sa mi moc fotit nechcelo smile


radoo

 21    29. máj 2023 o 21:14

dik za tip.ak nam vesmir este jedno turne nadeli,beriem manzelku a dceru.


Monghi

 22    29. máj 2023 o 21:57

@radoo: drzim palce! ja som presvedceny, ze este jedno turne o par rokov daju ... potencial tam je ... samozrejme, moze to ovplyvnit vela faktorov a zdravie s kondiciou v prvom rade. A potom, snad sa tento svet definitivne nezblazni dovtedy ...


bubak

 23    29. máj 2023 o 22:59

Monghi moc hezky napsaný a absolutní souhlas. Jen ještě k tomu Andymu. Na jednu stranu si člověk říká co tam vlastně ten Andy dělal, co tam vlastně hrál za party? Na druhou stranu mi tam vlastně strašně chyběl. Prostě tam patřil, byl tam vždycky.
Až mi při WIME ukápla slza.  A říkal jsem si, že tam Andy prostě někde nad náma je, kouká na nás a užívá si to s námi.


Dave & Mart

 24    30. máj 2023 o 00:41

Áno, tie pocity sú úplne iné, ako keď to človek sleduje live-online alebo cez YouTube. To napätie sa dalo u mňa krájať, všetky tie negatíva opadli a netrpezlivo som čakal na prvé tóny z intra. A potom to prišlo, Eignerove šupy do kopákov a My Cosmos Is Mine, je síce pomalá, ale neskutočne silná. Pri Wagging Tongue som sa už postavil a spev či tanec dostal u mňa zelenú, hoci to bolo z mojej strany ešte rozpačité nakoľko som bol na “mojom” schodisku jediný, kto sa začal baviť už pri 2. piesni a tak som sa trochu ostýchal. Pri Sister of Night som sa opäť nadýchol k tancu a túto romantiku som si užil na nohách. In Your Room ma posadil a v tichu som prečkal Zephyr Mix, ktorý skutočne nemám rád. Everything Counts to ale napravil, skvelý zvuk, skvelá projekcia a konečne ožili aj ľudia v mojom sektore. Hlasivky dostali zabrať a tak Precious padla vhod, neurazila, ale ani ma nenadchla. No a potom to prišlo. V kútiku duše som dúfal, že dostaneme “cudzinca” a ako náhle som zbadal bassgitaru v Gordenových rukách ... vyskočil som z miesta a so slovami: “ku*va, áno, Straaanger, do pi*e, oni ju idú fakt hrať, áááno!” ... nabitý energiou som sa nechal strhnúť atmosférou pesničky a nohy mi začali horieť. Bol som v situácii ako pri Wagging Tongue, ale to mi už bolo jedno. Ľudia okolo mňa boli trochu prekvapení, samozrejme nie veľa ľudí pozná túto novú pecku. Následne som musel oželieť moju milovanú Question of Lust, ale Home je viac než skvelá alternatíva. Po Martinovom vystúpení už začala úplná eufória a od Ghosts Again som sa už neposadil, jednoducho to nešlo. Ghosts Again som riadne a nahlas odspieval, a tanečky už išli samé od seba. Pri Wrong som sa opäť viac odviazal, milujem jej temnú atmosféru no a John the Revelator ma neskutočne prekvapil. Funguje skvele a hlasivky som pri vyspievavaní “John the Revelator” značne unavil a pri Enjoy the Silence ani nevravím. Pri Gordenovej vyhrávke som si neodpustil pár vulgarizmov, ale potom som si z plného hrdla zakričal: “Gooooooore!” Tesne pred koncertom som si povinne nacvičil Condemnation, tušil som, že bude a musím povedať, že Dave to odspieval excelentne a Martinove vokály boli dokonalé. Just Can’t Get Enough, tanečky boli, aj záverečné vyspievavanie. Samozrejme som si neodpustil poznámku ... dobrá blbosť! Hi-hi. No a potom povinné jazdy, Never Let Me Down Again, precvičené zadné ramená a Personal Jesus + bolesť v celých dolných končatinách, hlasivky blúdiace kdesi vo vzduchu a neuveriteľná radosť v srdci. Realita je jednoducho vždy iná a niektoré veci vypália inak. Ľudia, fanúšikovia boli úžasní, vytvorili sme neskutočne skvelú atmosféru a bolo to vidieť aj na kapele. “You are the best so far!” ... to hovorí za všetko a dvojnásobný úklon bol len podpisom za skvelým večerom.

Avšak popri tom som sledoval aj iné veci. Zvuk bol nanešťastie u nás dobrý od začiatku, stage v kombinácii so svetlami sú ale už slabinou. Svetelná technika a jej výkon je skvelý, ale potenciál slabo využitý, chcelo by to jednoducho viac. LED-panel hoci vysoký no úzky, rozhodne by som rozšíril stage a vymyslel niečo, kde by vynikla samotná kapela aj vizuálne. Video-projekcia Enjoy the Silence sa mne osobne nepáči a pôsobí na mňa zle, rovnako aj Pain That I’m Used To. Taktiež by som celkom určite zamenil poradie posledných 2 pesničiek, “stierače” by boli na záver koncertu podľa mňa lepšie. V setliste by som vyhodil In Your Room, Precious a Pain That I’m Used To. Nie sú to zlé pesničky (okrem Zephyr Mix, ten je príšerný), ale mne sa do setu jednoducho nehodia. A aby som nezabudol, Gordenovi by som počas Enjoy the Silence kedy hrá svoje výplody fantázie vypol “synťák”. A vymenil by som aj usporiadateľa. Preto má u mňa koncert aj z tohto hľadiska hodnotenie nemenné zo včera, a to 7.5/10, ale nič to nemení na celkovom zážitku.

Môj top večera: My Favourite Stranger
Môj pád večera: In Your Room (Zephyr Mix)
Môj šok večera: John the Revelator

Tak, inak konečne dôstojné miesto pre konanie koncertu na úrovni. Depeche Mode ďakujem, ľudia ďakujem. Bolo to úžasné a boli sme úžasní. And see you next time!


cvengo

 25    30. máj 2023 o 09:25

Monghi [#7]:
A o tom som radsej, ked sa z davu vynori nejaka ta znama tvar, bud ma pozdravi na dialku (vsak, Cvengo ... pobavil si ma a pripomenul davne skvele casy) alebo dame kus reci ...

Aj bozk na dialku vie zahriat na srdci, hlavne ked je od teba. grin

Inac som dufal, ze na mna pockas, a hodime aspon slovo-dve


cvengo

 26    30. máj 2023 o 09:40

samueldm [#6]:
….nepáči sa mi že sa tam niektorí menia vlastne na nepriatelov a budú sa tam strkat predbiehat atd, aj ked sme tam pritom všetci pre rovnaký spoločný ciel, a to je DM

vzdy sa najde par jedincov, ktori dokazu zneprijemnit zivot, ale v porovnani so starymi casmi, je to viac menej nic.

Ked som bol v Prahe v 98, tak boli take tlacenice uz pred stadionom o jednej, ake teraz nezazijes za cely koncert. Nohy ti ostavaju na mieste a telo ti unasa dav prec. Alebo sa davom pretrcaju nadrbani Poliaci aj s pivom. Teraz je to uz vsetko viac menej kultivovane.


Monghi

 27    30. máj 2023 o 09:47

@cvengo: kámo, lebo som po koncerte nešiel do sektoru, kde si pôvodne stál, ale že vôbec som nebol s ľuďmi, s ktorými si bol pred a počas koncertu ... a Teba nikde ... zostala len vizuálna spomienka ... ale aj to poteší smile


cvengo

 28    30. máj 2023 o 09:50

Inac co sa tyka organizacie, mozem sa vyjadrit ku vstupu a ten bol zorganizovany ukazkovo. Doviedli nas krokom po jednom az ku podiu. Take nieco som zazil zatial iba raz a to v Taliansku. V podstate kazdy mal miesto zodpovedajuce tomu, kolko stal pred halou.

Ale hlavne sa nik nezranil a nespadol. Nie ako na poslednom turne, ked sme cvalali okolo Pasienkov ako dostihove kone, ludia padali na rozdrbanej trave po hodinach cakania a mozno ani nedobehli. V tomto sa neskutocne poucili. Je mozne, ze by to ina agentura ani nedokazala zorganizovat. Treba na to skusenosti.

Co sa tyka FOS a EE, je to cele smutne. Organizator umoznuje selekciu na zaklade financnych moznosti. Viem si predstavit, ze si mnohi premysleli, ci daju o par desiatok eur viac za EE listok. A potom FOS co siaha do polovice stadiona. INac ta plocha bola naprata az dokonca. Ktovie ako vyzera travnik?


cvengo

 29    30. máj 2023 o 09:51

Monghi [#27]:
@cvengo: kámo, lebo som po koncerte nešiel do sektoru, kde si pôvodne stál, ale že vôbec som nebol s ľuďmi, s ktorými si bol pred a počas koncertu ... a Teba nikde ... zostala len vizuálna spomienka ... ale aj to poteší

Tak to sme mysleli na seba, lebo ja som po koncerte letel do sektoru, kde si na koncerte bol ty. grin


Monghi

 30    30. máj 2023 o 09:57

@cvengo: jasny dokaz, ze sme uz stari a slepi, lebo zasa az tak daleko sme od seba neboli smile Tak na buduce turne repete! wink


cvengo

 31    30. máj 2023 o 09:59

A aby som uz neopakoval, co bolo povedane, ale MFS ma velmi prekvapil - celkove live prevedenie so scenou a svetlami - super. Celkovo je setlist dobre urobeny pre siroke publikum. Pre nas depesakov by este mohli urobit snuru v mensich halach, kde by ubrali hity a zahrali menej zname veci a hlavne daco viac z MM.

A este nieco, ludia stoja hodiny v rade, aby boli blizko a potom sleduju koncert cez mobil a urobia videa, ktore nikdy nebudu pozerat. Ja som spravil iba jedno jedine, aj to kratke:

https://youtu.be/e2ulL2eoZSw


cvengo

 32    30. máj 2023 o 09:59

Monghi [#30]:
@cvengo: jasny dokaz, ze sme uz stari a slepi, lebo zasa az tak daleko sme od seba neboli Tak na buduce turne repete!

O pat sest rokov, to uz sa stretneme v sektore pre vozickarov. To sa vari neminieme.


nothing

 33    30. máj 2023 o 10:41

Až včera som sa dozvedel, že v júni sa tam chystá nejaká jazdecka show s koňmi (áno, na futbalovom štadióne), preto ten trávnik už neriešili. Dajú pred sezónou nový.


Monghi

 34    30. máj 2023 o 11:24

@nothing: FOS bol prekryty, ale normalne statie, v neprekrytych castiach, tam bol “travnik” umely ... takto sa chysta plocha v Lyone ... https://twitter.com/groupamastadium/status/1663123023690596352


alan forever

 35    30. máj 2023 o 13:27

Ked si pozriete koncert DM v osemdesiatkach, je tam spevak a za nim 3 klavesisti.
Hned prva fotka v tomto vlakne je rockova kapela, spevak a 2 gitaristi.
Dakujem - neprosím ... zmenili samotnú podstatu kapely.


Shakal

 36    30. máj 2023 o 15:05

Bol som a pro citani mam zase zimomriavky.
Dakujem smile


Milan

 37    30. máj 2023 o 16:44

@Dave & Mart [#24]: no vidíš,,,,pamätám si tvoje dosť značne kritické komenty k predchádzajucim koncertom v rámci turné, ako ťa zatial nič nenadchlo, jeden jediný moment tam taký nebol. Priznávam, často som si prehrával youtube, tiež ma tam vyrušovali niektoré momenty, ale už to nikdy nebudem takto vopred cez nejaké kanalové záznamy posudzovať (už som tu o tom niekde písal). Prídeš na koncert ako priamy účastník a zrazu sa ti všetko otočí a úplne inak všetko vypáli a vyznie. Ako fyzicky prítomný sa ponoríš do tej elektrizujúcej atmosfery a zrazu zistíš, že to má všetko čo má mať, dokáže ťa to strhnúť, spievaš, tancuješ, hulákaš a prídu aj momenty ktoré nečakáš a zrazu sa z nich stanú vrcholy večera ( MFS).
Setlist beriem komplet celý ako je, s jednou vynimkou, ktorá ma tak trochu vyrušuje - JCGE. Tato vec mi ani celkovo do hudobného koncertného konceptu nejak nezapasuje.
Nechcem robiť poradie, rebríčky, okrem spomínanej JCGE (a to nie kvoli atmosfere, ale skladbe ako takej) u mna všetko rovnako skvelé, možno trošilinka, ale naozaj že trošilinka vyčnieva NLMDA (bol som na koncerte 1X) a jedinečný, fantastický, ostrý cudzinec.
Je mi jasné, že zásluhu na skladatelskej tvorbe z existujúcich členov má najmä Martin (spolu s Butlerom?? - dobre píšem??)...ALE ! - prvotný dojem je celkový podiový imidž kapely a ten pevne drží vo svojich rukách Dave. Je to pán, stage mu je tak vlastný, že viac už mu už ani nemôže byť.

Bola to skvelá zábava, chcem ju zažívať zas a znova a urobím všetko preto, aby sa tak stalo v O2 arene v 2024 . A setlist? Už ho nikdy nebudem riešiť, pretože prídete, vyčkáte si síce hodiny v rade a potom ked to začne, otvoríte oči, započúvate sa a zistíte, že všetko funguje presne tak ako má.
A poklona publiku, bolo brilantné ! ( a áno, tancoval a šantil som naplno aj ja grin)


Jaman77

 38    30. máj 2023 o 17:49

@Milan [#37]: Vidis Milan tak napokon nam zahrali tu nasu MFS smile smile smile


Milan

 39    30. máj 2023 o 17:51

@Jaman77 [#38]: joooj, ani nevrav. To bolo ako zo sna !!-))


Jaman77

 40    30. máj 2023 o 17:58

@Milan [#39]:Inak si to odnieslo zopar Madarov rozdaval som nechtiac aj lakte smile tak som sa tesil,oni vobec nechapali co tak vyvadzam smile samozrejme koncert sa mi pacil a uzil som si to tak ako sa patri nohy ma bolia este dnes a hlasivky budem mat v poriadku tak koncom tyzdna smile a ako si napisal vo svojom prispevku ani ja uz nebudem riesit setlist smile


Milan

 41    30. máj 2023 o 18:02

@Jaman77 [#40]: pecka !!


Monghi

 42    31. máj 2023 o 07:18

@Milan: k “Just Can´t Get Enough” na koncerte, kde som pritomny, mam jeden trik, ktory zafunguje vzdy smile Okamzite, ako zacnu bicie, si do hlavny premietnem film “101” smile A kedze tam je to totalny odpal, tak zrazu akoby som bol v Passadene 1988 smile A zacnem si tu skladbu nenormalne uzivat smile A zasa ... to finale, kedy David prinuti dav spievat choraly, ved je to nenormalna supa a Blava sa v tomto smere, v nedelu, zasa skvele predviedla ... proste sme boli skveli!!!! smile

Zober si, keby vybrali nejaku “starinu”, napr. “Photographic”, co je fakt pecka, ale kde je v tej skladbe priestor na zapojenie publika? Ale myslim komplet celeho? Jednoducho, z logickeho hladiska tam pri starej skladbe asi ani nie je lepsi vyber ako prave JCGE ... zazil som ju napr. v Londyne, nie raz, no to som si myslel, ze Wembley spadne, pretoze Anglani maju DM navzdy spojenych prave s JCGE, nie s ETS smile Ked sme v 2006-om boli v Londyne (kvoli DM a The Cure ... nenormalna koncertna kombinacia, zivotna prilezitost - vyuzita), tak ked v BBC spomenuli, ze bude koncert DM, isla vzdy prave JCGE smile

Jednoducho, nech rozmyslam ako rozmyslam, z rannej tvorby tam vseobecne pristupna popovina, ako prave JCGE, ktora zapoji do diania vsetkych, ani nie je smile


samueldm

 43    31. máj 2023 o 17:59

pár mojich záberov z koncertu tu
https://www.instagram.com/p/Cs4eTiTrUZq/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==


Jaman77

 44    31. máj 2023 o 18:41

@samueldm [#43]: Tie ciernobiele su a la Corbijn smile


Monghi

 45    31. máj 2023 o 21:30

@samueldm: nádherné zábery, aj tie video!


Milan

 46    31. máj 2023 o 21:38

@Monghi [#42]: tak skusím tieto tvoje hókusy - pókusy -))
Photographic je fajn, možno na začiatku roztlieskať publikum, tam by to šlo a ešte v synťákových pasážach.
Inak, ich súčasná tvorba je podla mna o dosť kvalitnejšia -))


Milan

 47    31. máj 2023 o 22:53

@samueldm [#43]: super, to si bol sakra blízko, ticho závidím -)


Liba

 48    2. jún 2023 o 08:23

ĎAKUJEM ZA TENTO ČLÁNOK, ĎAKUJEM AUTOROVI/Monghi - nádherné, ľudské, precítené a do bodky presné vystihnutie mojich pocitov, emócií, rozbúchaného srdca a sĺz na koncerte, akoby som ten koncert čítaním tohto článku prežívala znovu, úžasná práca. Tú ” husinu ” som mala znovu smile
Článok si vytlačím a nalepím do svojej ” knihozbierky” DM, na ktorej robím od svojej 15-tky, takže už je riadne hrubá, obchytaná, miestami aj roztrhnutá, no stále drží, rovnako ako náš depeš.


Milan

 49    2. jún 2023 o 09:39

Ja som tiez vďačný za tieto články a komenty. Davate do toho kus srdca a to o niečom svedčí pokial ide o vzťah ku kapele.


Monghi

 50    2. jún 2023 o 11:02

@Liba: fúúúha smile Tak, to mi je cťou, že sa stávam súčasťou Tvojich spomienok wink A dík všetkým za pochvalu, popravde, vždy s údivom sledujem, ako dokáže moje vnímanie situácie zapôsobiť na iných smile Ale vždy sa teším, keď sa pozitívna energia šíri ďalej wink


Dave & Mart

 51    3. jún 2023 o 00:08

@Milan [#37]:

Tak ono tá podstata mojej kritiky ostáva, ale aj keď ma v mnohých ohľadoch sklamali, koncert som si užil nad mieru, viem si tieto emočné záležitosti vždy upratať. Sedieť by bol prejav nevyzretosti.

Napríklad až teraz som si tak poriadne uvedomil, že z koncertu nemám ani jednu fotku, ani jedno video, a to som ešte mladý muž (“Dave:2”), ktorý by mal žiť sociálnymi sieťami. Nie, užil som si to spôsobom ako kedysi môj otec, žiadne mobily, žiadne kamery, len kapela, ja a atmosféra.


fojo1

 52    4. jún 2023 o 21:45

Výborne napísané a taktiež som to veľmi prežíval až srdce plesalo. Depeche Mode sú jednoznačne srdcovka.???? Ešte aspoň raz ich zažiť by bolo úžasné.


zahuba

 53    5. jún 2023 o 01:02

Co sa nasej partie tyka tak organizacne som necakal ze nieco na svete prekona epic fail z interu ....

Ale Slovac sa nezaprela .....

Na zaciatok v skratke ....

Rodinny prislusnici co maly FOS EE boli poslany na FOS vstup asi okolo 20:15 s odovodenim ze uz je EE close ( maly stastie ze som tam nebol ja bo by som ich do…..)

Kamarat co mal hot seat package nedostal ani plagat ani VIP darcek kedze prisuel po zacati koncertu a bolo mu povedane ze uz tam niesu ty vo to rozdavali FFS….

A najvacsi fail bol vstup do FOS sektoru kedze sme prisli asi 20:20 tak sme sa museli drat a nastastie som zachranil rodinnych prislusnikov s 2% baterky co netrafili vchod na Bcku ....

A najvacsi vrchol bol ked som skrz pitie prisiel o 15-20% koncertu kedze dake vela vazene vemeno nomohlo dar TOiTOIky a bar na sektor FFS nehovoriac o tom ze som sa musel zase predierat :(
To ty idioti nemohli dat zabrany od tunela ???? Par znamych boli bodycheckovany dakym velkym panom ked sa tlacili s drinkami nazad na FOS….
Akoze beriem ani ja nemam rad tych co sa tlacia po zaciatku ale za 90milionov € sa da stadion urobit normalne ( toto bol fail do strany organizatora ale nesmierny )

Taky nasraty som nebol od pohody 2019…...

Jedine co spasilo aj ked skrz maly stadion sa zvuk co sa hladitosti tyke ani len zdialky nedal porovnat zo zlatym dobrym interom 2017 co je u mna co sa tyka audia naj koncert samo ze FOS sektor . O tlacenici co bola na FOSku ani nehovorim a isiel som na stranu vstupu kde som mohol skakat ako sa patri wink

Co sa tyka kapeli tak mocny respekt dufal som ze organizacia bude lepsia co som sa kruto zmylil .... A to ze kapela bude lepsia sa chalapanu naplnila ako ako vzdy po novom tour si myslim ze uz nemaju kam napredovat wink 
Zdalo sa mi to alebo sa naozaj David svojim spevom po prvy x za 10rocia posunul tiez vpred svojim spevom ????


PS Ak je tu niekto kto moze dohovorte a poprosim nazad na Inter ..... Kapele mozem vytkut len absenciu najvacsieho slagru a to people are good ale to je malickost . Osobne mi seklo toto viac komornejsie podanie a Davidove spomalenie .... Neviem ale Just som sa otacal a sledoval halu pri JCGE a ty ludia co skoro vypisuju peticie mam to iste ako pre organizatora ......


Dakujem toto z mojej strany vsetko


Monghi

 54    5. jún 2023 o 09:37

@zahuba: prepac, ja len k “early entrance” ... neviem, ci Tvoji rodinni prislusnici pochopili ich vyznam ... ten je jediny!!! Skorsi vstup! Nic viac ... neznamena to oddeleny sektor pod podium, to uz nie su EE vstupenky, ak to takto je niekde v zahranici, tak je to myslim “golden circle” ... cize EE vstupenka je len na to, ze ides o 30 min do FOS priestoru skor, ako zvysok ... a organizator dal dopredu vediet, ze bude dokonca registracia, aby boli tito ludia skor vybaveni a mohli byt fakt uplne vpredu. Asi tolko, neber to prosim osobne, ani ako moju obhajobu organizatora, s nim my nic ani nemame ...

cize EE ... to si clovek kupi prave vtedy, ked mu je jasne, ze ma sancu byt na mieste hodinu pred otvorenim. Co sa brany otvoria, tak je EE uz len zdrap papiera ...


zahuba

 55    5. jún 2023 o 10:17

@monghi:

Neboj nic mne je jasne co je EE…..

Ale ked mas raz vstup na druhej strane stadiona tak si myslim ze je nemyslitelne resp iba na slovensku mozne ze ten vstup zatvoria .....

A musis sa trieskat na inu branu ????

Nikde to usporiadetel nepisal ze sa brana niekedy zavrie ....

Ci tebe to pride ok???


Monghi

 56    5. jún 2023 o 10:33

@zahuba: ja som sa vyjadril iba k EE ... vstup do EE ale ma podla mna logicky obmedzeny casovy vstup, hadat sa nejdem, nemal som taku vstupenku. Ina pesnicka bol zasa odchod zo stadiona ... ten by mal byt podla mna zabezpeceny tak, ze akonahle skonci koncert, maju sa otvorit vsetky priestory a co v najkratsom case, bez paniky a tlacenky, vsetci von ... dlhsiu dobu sme boli v priestoroch stadiona, kym sme vysli, aj to v tlacenici von. To su jednoducho tie zlyhania, tam sme sa stale nic nenaucili, myslim na Slovensku. Niekomu to koncert nasledne znechuti, iny to zoberie s kludom, vec pohladu a ja to beriem, Takisto som pocul, ze do FOS sa dostal aj ten, co tam nemal co robit (potvrdit neviem), to uz su samozrejme organizacne prusery, tam do polemiky ani obhajoby nejdem. Z akcie, na ktoru sa clovek chysta / tesi, by sa clovek mal vratit vzdy spokojny ...


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa