Megafón (1987)

Megafón (1987)

Späť v čase o celých 30 rokov, spolu s talianskym magazínom Tutti Frutii, kedy Depeche Mode štartovali s kampaňou k singlu "Never Let Me Down Again".

Kvarteto strávilo posledných pár mesiacov v Paríži, v Londýne a v Dánsku, kde nahrávali nový album "Music For The Masses". Ten sa na trhu objaví 27.septembra. Po inovatívnom jarnom singly "Strangelove", a dvoch týždňoch prázdnin, začína kapela ďalšiu promokampaň, tentoraz k novému singlu "Never Let Me Down Again".

Dánsko (Martin): "Berlín sme opustili hlavne kvôli zmene atmosféry, nakoľko sa nahrávanie pre nás stalo rutinou. A hlavne, v okolí štúdia, kde nahrávame, nie sú žiadne kluby, či diskotéky, takže sa môžem plne sústrediť na dokončenie albumu.

Syn (Dave): "Samozrejme, že sa teším na narodenie nášho prvého dieťaťa. Malo by sa narodiť v októbri a ak to nakoniec bude dievča, bude sa volať Rebecca."

Turné (Dave): "Turné v dĺžke 6-7 mesiacov nám plne vyhovuje. Samozrejme, že ma to bude stáť určité fyzické úsilie. Tri týždne pred začiatkom turné som zavretý v telocvični a v podstate pociťujem na vlastnej koži skladby "Master And Servant" a "Stripped"-

Hodnoty (Dave): "Myslím, že je zopár "vecí", na ktorých naozaj záleží: domov, moja manželka a môj syn. No aj tak premýšľam, že by som na krátky čas Anglicko opustil, už mi totiž tento životný štýl nie veľmi vyhovuje. Asi sa presťahujem do Švajčiarska, Talianska alebo Francúzska".

Biografia (Dave): "Biografiu Depeche Mode píšem už roky a som na tú prácu skutočne hrdý. Nejde iba o jednoduchý príbeh o kapele, je to skôr príbeh o našej rodine, ktorej súčasťou sme my, Daniel Miller, JD, Andy Franks, Mute a pod."

Album (Alan): "Pre nás je nahrávanie albumu veľmi zložitá práca, no musí to mať svoju logiku, nad tým všetkým musi byť jasný základný koncept a možno aj z tohto dôvodu sú samotné kompozície skladieb vyslovene Martinovou záležitosťou a my mu v tomto smere slepo dôverujeme."

Štúdio (Martin): "Vznik skladby v štúdiu, to je veľmi zaujímavý čas, no rovnako únavný. Obyčajne zaberie nahrávanie jednej skladby tak štyri až šesť dní, hoci sa tu a tam udejú aj výnimky, ako napr. v prípade "Somebody", tú sme zvládli za jediný deň."

Mix (Alan): "Samozrejme, že nás predaj nahrávok veľmi zaujíma, hoci nemáme plne pod kontrolou remixy a limitované edície, ktoré sa vydávajú po celom svete. Ono je to vždy tak trochu risk, ale naši fanúšikovia jednoducho remixy a limitované záležitosti očakávajú. My sme najviac spokojní s "Blind Mix"-om skladby "Strangelove" a remixom "A Question Of Time".

Turné (Fletch): "Tento rok sa pokúšame aj o koncerty vo Východnej Európe. V roku 1985 sme vystupovali v Maďarsku a v Poľsku, kde nás fanúšikovia skutočne fantasticky privítali. Veľmi radi by sme hrali v Sovietskom zväze, ale tamojšie autority sa zdráhajú vydať nám povolenie. Možno sa nám v roku 1988 podarí po prvýkrát dostať do Austrálie."

Obal (Fletch): Obal ďalšieho singla bude trochu iný, než "Strangelove", bude viac zodpovedať konceptu albumu "Music For The Masses". Ale aj obalu albumu bude kraľovať ústredná grafická téma aktuálnych singlov: megafón."

Morálka (Fletch): "Aktuálne vládne v kapele skvelá atmosféra, čo samozrejme súvisí s novými prácami a prípravou nového turné, ktoré už stihli nemecké média podporiť spŕškou nezmyslov. Ja som v Depeche Mode spokojný, nikdy som o sólovej kariére neuvažoval. Problémy sme mali snáď iba v období "A Broken Frame", kedy nám chýbal logický smer a hlavne vlastné presvedčenie."

Hlas (Martin): "Na novom albume spievam iba dve skladby, hoci na ňom budú celkovo tri zaľúbené skladby."

Masy (Martin): "K názov "Music For The Masses" ma inšpirovala jedna stará platňa s názvom "Music For Millions", ktorú som našiel vo výpredaji, hoci jej samotný obsah bol viac než čudný. Inak, ten názov je vcelku vhodný pre krajiny ako Nemecko, či Švajčiarsko, kde predávame skutočne veľa nahrávok. V prípade Anglicka vyznie trochu ironicky, keďže tam tomu kraľuje George Michael."

Video (Dave): "Nedávno sme veľa času strávili s videom k singlu "Strangelove", ale užili sme si pritom aj kopec zábavy. Režiséra Antona Corbijna si veľmi ceníme a jeho práce sa nám veľmi páčia. V minulom roku sme s ním točili video k singlu "A Question Of Time", v Los Angeles. Zvládli sme to za jediný deň. Do toho času rátam aj celodenné kúpanie v bazéne. Anton sa takisto postará aj o réžiu klipu k singlu "Never Let Me Down Again".

Recoil (Alan): "Celkom ma potešilo, ako bol prijatý môj minuloročný sólový počin, "Recoil 1+2". Je to niečo, čo je vcelku odlišné od bežnej produkcie Depeche Mode, ale je to podľa mňa rovnako zaujímavé. Ide podľa mňa o hudobný podklad pre vizuálne a fotografické prostredie, s čím sa zaoberajú iní umelci zo stajne Mute, ako napr. He Said, či Diamanda Galas. Možno v roku 1988 prídem s ďalším albumom."

Spontánnosť (Alan): "Skladby ako "Christmas Island" a "Oberkorn" ma úplne dostávajú: majú v sebe akúsi nehybnú spontánnosť, jedinečnú pravdu a atmosféru a tvoria tie najzaujímavejšie momenty nášho repertoáru."

Texty (Alan): "Viac skladieb som už nenapísal, pretože bolo pre mňa nesmierne ťažké nájsť vhodné texty. Strácal som tým príliš veľa času. Sústredím sa na inštrumentálnu časť skladieb, vo zvyšku je Martin jednoducho neprekonateľný a dostatočne produktívny."

Štúdio (Alan): "Pokiaľ ide o nahrávanie v štúdiu, som v tomto smere veľmi zanietený, hoci tu a tam si sám uvedomím, že to môže byť až veľmi nudné. Najlepšie je to vtedy, keď to klbo zvukov začína pripomínať rodiacu sa skladbu."

zdroj:dmtvarchives.com

Názory Devotees (33)

Andy

 1    31. júl 2017 o 23:28

toto sa mi fakt pacilo.. inak ta ironia Daveovom vyberom statu kde zit:))))))))))


Peteman

 2    2. august 2017 o 10:48

To mňa zase najviac dostala Fletchova poznámka že neuvažuje o sólovej kariére:). Ešte že tak.


Stanley242

 3    2. august 2017 o 17:33

Toto aj mňa zaujalo, ak by to urobil a oddelil by sa, dnes by boli dvaja DM - DaveMart ...


Andy

 4    2. august 2017 o 18:24

Peteman: Fletch natocil zopar svojich veci pod nazvom Toast Hawai, ale vraj to bolo strasne, tak to malokto pocul:) ked nevysla hudba, tak zalozil vlastny Label pod menom Toast Hawai….


Lojzo

 5    2. august 2017 o 20:28

Na mna Fletch posobi ze je dobry v inych veciach v kapele ale ako hudobnik ani moc nie, ved aj jeho DJ sety neboli velmi uspesne iba poprelinane skladby povacsinou od DM aj to dost amaterskym sposobom. Mozno chcel napodobnit Daniela Millera ale nepodarilo sa…


Roman

 6    3. august 2017 o 00:52

Andy, nie tak uplne solo album. Bolo to zopar Andyho oblubenych coverov ktore andy naspieval. Ale nahravali s nim aj Alan a Martin na klaviri. Myslim ze ked to chceli vydat tak si z Andyho Len robili srandu. Ved, podla roznych biografii bol Andy praveze kritizovany za jeho hlas ked spieval nejake podporne vokaly.
Tak ci tak by som si to rad vypocul.


Andy

 7    3. august 2017 o 08:07

Roman: hej, tak nejak to bolo:) ale ano, stalo by to za vypocutie:)


Peteman

 8    3. august 2017 o 11:02

Andy:  Ale ved´ ja viem smile, a tiež všetci vieme aký je to player, preto mi tá myšlienka jeho sólovej dráhy prišla absurdná. Ja sa učím ako samouk tretím rokom a myslím že sa už na neho pomaly doťahujem.


Andy

 9    3. august 2017 o 11:52

Peteman: ... smile) cize uz mas nanho ?:))))))))


Peteman

 10    3. august 2017 o 15:58

Herne áno, jak ho tak dlhodobo pozorujem:) Podotýkam že cvičím hlavne veci od DM.


Michaela 146

 11    3. august 2017 o 23:21

Výborný rozhovor, tohle období jsem milovala, zde počala má nevyléčitelná hudební láska k DM ♫ Ale nejen hudební i ta platonická, Dave Gahan se stal na delší dobu mojí platonickou láskou.  Pro mě má stále charisma a je sexy i v 55. letech. wink
https://www.youtube.com/watch?v=o6HoIv_7Kgs


Michaela 146

 12    4. august 2017 o 10:42

Dobové fotografie jsou úžasné, celková image kapely byla skvělá, všichni jsme ten styling chtěli “Černý roj”
Dodnes mě mrzí, že jsem se nestala tou vyvolenou a v roce 1988, se nezúčastnila tohoto dnes již legendárního a neopakovatelného koncertu, v té době mi bylo teprve 14. let a rodiče, na to, že mám ještě dost času!
Také si vzpomínám, jaké extravagantní líčení jsem nosila, základ byla rudá rtěnka a podmalované oči wink
Jako doplněk jsem nosila černý baret, který jsem tenkrát vyprosila od svého dědy, nejraději jsem nosila úzké černé minisukně a dlouhý černý kabát, no prostě stále v černém wink


Andy

 13    4. august 2017 o 12:28

... no musim uznat ze na roznych DM akciach po celom CeskoSlovensku 90 rokov sa vzdy bolo na co pozerat co sa dievcat tyka smile) ta moda bola proste perfektna.. Idem si pustit Policy of Truth klip:)


Peteman

 14    4. august 2017 o 14:29

Mne sa veľmi páči tá druhá fotka, je taká civilná a ako si Dave pripaľuje, to nemá chybu. Podľa jej celkového charakteru usudzujem že to bude Corbijn ako vyšitý.
Michaela: Najhoršie to bolo uprostred leta, ale koženka a baret jednoducho museli byť, to se nedalo nič robiť len sa pod tým potiť smile


Michaela 146

 15    4. august 2017 o 16:33

Andy: V klipu Policy of Truth je mi sympatická ta co se objímá s Martinem a posléze s Alanem, to ponechám bez komentáře grin
Dokážu ocenit i ženskou krásu…je přirozeně krásná dívka s nádherným, nefalšovaným úsměvem, pěkným držením těla, určitou vznešeností a uměním podívat se na člověka wink


Michaela 146

 16    4. august 2017 o 17:17

Peteman: I mně více oslovila ta druhá fotografie je více spontánní, jak píšeš ty civilní, ten dlouhý kabát mu vyloženě sluší wink
Veškerá tvorba, která byla vykouzlena pod taktovkou Antona Corbijna byla fascinující, geniální ♫♫♫ Rozhodně je to jeho práce, zbožňuji ten černobílý formát smile
V koženém oblečení v letních parnech, to chlapci měli mnohem horší, nežli my dívky, já nosila pouze koženou sukni a černé tílko, ale to bylo z čisté bavlny a nebo černé bavlněné minišaty v pase široký kožený pásek se cvočky smile


Michaela 146

 17    5. august 2017 o 21:13

Vzpomínám si, na první zhlédnutí hudebního pořadu Peter’s pop show bylo to o prázdninách v létě roku 1988. Pamatuji si, že tenkrát před chatou jsem hrála líný tenis a otec na mě volal, Míšo poběž honem právě hrají Depešáky…Peter’s pop show 1987 Depeche Mode Strangelove a Desireless Voyage Voyage
https://www.youtube.com/watch?v=tAt71h68zPg
https://www.youtube.com/watch?v=O3YGjo7Gc9M


jozefst

 18    5. august 2017 o 21:43

Peter’s pop show a zaznam Strangelove od DM. Tak to som na tej skladbe este ako nedepesak fical. Polonahy Martin Gore s obrovskou gitarou, tak to vtedy na mna zaposobilo a ani som nepostrehol, ze to je zrychlena singlova verzia skladby. Vtedy som fical na Sandre, Pet schop boys a velkou vychytavkou pre mna boli napr. Mixed emotions s you want love, ktorych momentalne opatovne znovuobjavujem. Clenom dua bol Drafi Deutscher, ktory zlozil par hitov a dokonca je podpisany aj pod skladbou Sim sala bim od Schelingera, aspoň tak som sa dopátral na nete. Obaja členovia Mixed emotions sú už mŕtvy. No to ze som vtedy pocuval spominanu komercnejsiu elektroniku stacilo na to, aby som sa dostal k DM. A na Desireless a Voyage, voyage nesmiem zabudnut. Tu skladbu mozem doteraz.


Michaela 146

 19    6. august 2017 o 11:48

Potlačuji v sobě neskutečný příval nostalgie a krásných vzpomínek smile Nedokážu to popsat slovy, ale dokázala bych o tom mluvit hodiny, není nad osobní setkání smile
Pet Shop Boys patřili k mým oblíbeným kapelám, jelikož zbožňuji ten zvuk syntezátorů, pro mě je to lahodné uchu, jsem vážně velká milovnice elektronické hudby…
https://www.youtube.com/watch?v=153fjFENDDI
Ano, Sandra byla velmi oblíbená zpěvačka především mezi chlapci, když jsem chlapcům položila otázku, která zpěvačka se jim líbí? Odpověď  zněla většinou Sandra a nebo Kim Wilde a Kylie Minogue wink Spíše komerční pop, ale Sandra byla oblíbená i mezi Depešáky….
https://www.youtube.com/watch?v=8T1NyhRYOM0
A málem bych zapomněla na Erasure…
https://www.youtube.com/watch?v=qVAAN12iZmI
jozefst: S těmi Mixed emotions si mě nachytal na švestkách, tak trochu jsem musela zapátrat v paměti a pak se mi to vybavilo, oblíbenci mojí maminky a její kamarádky, vzpomínám si, že to měly nahrané na MC kazetě...
https://www.youtube.com/watch?v=62yE-OCxV2Y

 


jozefst

 20    6. august 2017 o 15:34

V hudbe mnohé fakty človeka prekvapia a často ich zistí až po rokoch. Mám na mysli Drafi Deutschera z Mixed emotions. Je podpísaný pod skladbami Marmor stein und eisen bricht (jeho najznámejší hit), Guardian angel od Masquerade a najviac ma pred pár dňami prekvapila informácia, že je spoluatorom skladby mama Leone, ktorú coverovali Laibach. Človek si to vypočuje od Laibachu, potom zistí že to v origináli spieva Bino a skladba je mu povedomá, asi z detstva a napokon sa dopátra, že jej spoluatorom je Drafi Deutscher. Len neviem, ako to bolo s tým Schelingerom a Sim sala bim, keďže niekde je uvedený pri autorstve skladby pod pseudonymom Jack Goldbird a niekde pod svojím menom. Snažil som sa dopátrať, či je to potom cover, alebo nie. O tom by snáď vedel viacej František Ringo Čech. Sandra, Modern talking, alebo Mixed emotions robili skôr komerčnejší pop. Pet schop boys a Erasure, tí boli troška na inej úrovni. No a DM, tak tí boli s ich zvukom dosť tvrdí popári.


jozefst

 21    6. august 2017 o 18:52

Ešte aby som nezabudol na vtedajšiu slovenskú a českú pop scénu a skladby ktoré som mal v obľube. Napr. Beáta Dubasová - Šumienky z Polomu, Súrodenci Hečkovci - Betónové mesto, Iveta Bartošová - Když láska schází, alebo Petr Kotvald - Kdekto je dál. Kotvaldov album Gejzír som si dokonca, ak sa nemýlim bolo to tuším minulý rok aj kúpil a nie sú na ňom zlé veci. Všetky spomenuté skladby sa vyznačujú nejakou syntetickou linkou. Vtedy som išiel viacej po popovej a elektronickej línii, ako po metalovej, alebo punkovej, aj keď dnes si vypočujem aj dobrý gitarový nárez. Mimochodom na nejakej hodine som si kreslil ovplyvnený záznamom vystúpenia DM v peter’s pop show ich kvázi vystúpenie. Jednoducho štyri postavy a okolo diváci. Strangelove ako skladba ma zaujala natoľko, že som začal byť zvedavý, čo to tí depešáci hrajú. Aké majú aj iné pesničky a či aj tie iné pesničky sú také dobré. No a potom stačilo nalamovanie 101-tkou, aby ma zaujala melodika, spevákov hlas a taktiež zvuk, aby som si povedal, tak toto je pecka a bolo to.


Michaela 146

 22    6. august 2017 o 19:07

@jozefst: I pro mě zajímavá informace , skladba Mama Leone, je nádherná píseň, kterou si často broukával i můj otec smile
S tím Schelingerom a písní Sim sala bim, kdo byl autorem písně, vážně netuším, ale spíše se jedná o cover, jelikož vím, že v několika případech šlo o skladby převzaté ze zahraniční produkce.


Michaela 146

 23    6. august 2017 o 19:46

Mě oslovila slovenská Monte Rosa…
https://www.youtube.com/watch?v=vcvq2Dd9SFs
A samozřejmě Oceán….
https://www.youtube.com/watch?v=8eT16oqi58s

Tohle byl můj první koncert Oceánu…10…9…8…7..6..5…4…3…2…1 Oceáááán
https://www.youtube.com/watch?v=UkRyrFXKdc8


jozefst

 24    6. august 2017 o 21:39

Oceán, ten som začal registrovať v mojom prelomovom DM období, keďže ich dávali na vtedajšej televízii, taktiež to bola Lucie najmä s ich Šrouby do hlavy. Monte rosa, jasné, tak to už potom išlo s DM. O Erasure som vtedy nechyroval, až raz v rádiu hovorili o ich koncerte, ktorý sa mal vtedy v Prahe v 89-tom uskutočniť (teraz som pozeral, že 12.11.1989) a zahrali Sometimes. Myslel som si, že je to klasická popová kapela v zložení gitara, basa, bicie a nejaké klávesy. To bolo tesne pred nežnou. V našej triede sa Erasure na základnej moc nepočúvali. Rick Astley, Jason Donovan, Madonna, tak to hej. Niektoré spolužiačky počúvali Bros. Na hudobnej nám napríklad v rámci ukážok pop music púšťali napr. Pink floyd a Money a nad tým sme nejako ohŕňali nos. Ale toto všetko som našťastie časom dohnal. A aby som nezabudol spolužiak spomínal dosť často Pražský výběr a Stromboli. Čo sa týka Výběru, tak tie ich dva albumy Výběr a Pražský výběr sú geniálne. Skladby ako Mama leone, tak to je ešte dobre zvládnutý mainstreamový pop. Človeku sa tu naozaj povybavuje kopa spomienok.


radoo

 25    7. august 2017 o 10:26

ja som obrazovo zazil premieru v 1985 v piestanskom tuzexe,a to som ich uz asi rok pocuval.dookola tam predavac pustal na videu singlovku videi 81-85.stali sme tam ako prikovani.videl som to tam hadam aj 20 krat.chvilu na to kamarat zohnal koncert hamburg,a kedze sme nemali video,pustal nam to ten predavac.


jozefst

 26    7. august 2017 o 10:28

Počúvať DM od 84-ho, tak to je super.


radoo

 27    7. august 2017 o 10:40

ano,vyrastat s nimi by som prial zazit kazdemu,lebo to sa neda opisat,to treba prezit.prvy krat som ich zaznamenal v nedelnajsej hitparade na O3 so skladbou shake the disease,hned ma to dostalo,a to som este nevedel co je to za kapelu.no a potom to uz islo.


Michaela 146

 28    7. august 2017 o 18:50

@radoo:  Radost to číst, tak tohle je již hluboká nostalgie, právě v roce 1984 můj otec koupil v Tuzexu kazeťák zn. JVC na kterém, jsem později nahrávala a přehrávala MC kazety a nechávala dále kolovat lidem, myslím, že DM jsem naočkovala hodně lidí smile
Je zde někdo, kdo se stal tím šťastlivcem a byl na pražském koncertě v roce 1988….


radoo

 29    7. august 2017 o 19:11

mna rodicia nepustili.a to som mal o chvilu nato 18.


Michaela 146

 30    7. august 2017 o 19:27

...v duchu jsem se musela pousmát, tak to jsme na tom stejně, rodiče mě nepustili a to jsem měla v červnu slavit krásné....
https://www.youtube.com/watch?v=23Of4ErKbJs


Michaela 146

 31    8. august 2017 o 22:13

Včera se shodou náhod kolega vrátil z dovolené, ubytovaný byl v rekreačním středisku Jasná uprostřed překrásné scenérie Nízkých Tater. Na nádraží v Liptovskom Mikuláši, při čekání na vlakový spoj směr Praha, se občerstvil v nádražním stánku. Zaposlouchal se a uslyšel hrát Depeche Mode a říkal hned jsem si na tebe vzpomněl, tak jsem šel za tím mladým chlapcem a zeptal se ho, co je to za album od DM a on odpověděl, že to nezná, ale, že může zavolat svému kolegovi, co je to za album…ne, říkal, ať nevolá, že je to dobrý smile Ale zaujala ho ještě jedna věc, stála tam žena asi středního věku, která tam na DM tančila a byl tam s ní asi manžel, který ji vynadal, co prý dělá, ať si okamžitě sedne…


Peteman

 32    12. august 2017 o 18:04

Mal sa opýtať tej pani čo tancovala:). Teraz mi bude vŕtať v hlave čo to bolo. Ale najpozitívnejšie z toho je poznanie , že chlapec počúva DM aj ked´nevie čo je to za album.


Michaela 146

 33    12. august 2017 o 22:24

Peteman: Tak on už je to pán v letech, takový rozený getleman, bylo mu asi hloupé se na to té paní zeptat smile Měla po svém boku partnera, který prý měl tričko s nápisem pondělí až pátek na h***o, sobota a neděle skvělá. A jak se pán tvářil ptám se a on odpověděl, popíjel a usmíval se, no ona totiž byla neděle grin


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa