Master And Servant

Master And Servant

Je to už celých 35 rokov, čo Depeche Mode zabodovali so singlom "People Are People", ktorého úspech kapelu mierne vystrašil. Preto sa rozhodli prísť s niečím kontraverznejším a s augustovým singlom "Master And Servant" sa im to podarilo priam dokonale.

Martin: "Myslím, že som vždy písal príjemné piesne. Dokonca aj keď ma obviňovali z toho, že sú depresívne, tak si myslím, že vždy predstavovali svetlo na konci tunela. "Master And Servant" je jedna z tých, na ktoré ľudia poukazujjú, nakoľko majú pocit, že pojednáva o S&M praktikách. Keď ju však zanalyzujete, zistíte, že to tak nie je." (Vox magazine, 1993)

Martin: "Tú skladbu som napísal niekedy v roku 1984. Vtedy som tu a tam navštívil nejaké S&M kluby a podobne, no a prišiel som na akúsi koreláciu medzi tým, čo sa tam deje a samotným životom, politikmi a podobne. Tu treba hľadať tú podstatu, tam sa niekde zrodil ten nápad." (DVD 101, 2003)

Martin: "Ak Vás zaujíma, kde sa vzala prvotná inšpirácia, tak v prípade "Master And Servant" sa tak stalo v momente, ako som čítal v novinách o chlapíkovi s prezývkou "Vrah z Notting Hillu". Pozýval k sebe mladých chalanov a následne ich zabíjal. A to mnou otriaslo, tá hra, ktorú s nimi vlastne hral ... "pán a sluha" ... prišlo mi to veľmi zaujímavé" (1984, radio interview)

Daniel Miller: "Monštrum tohto albumu - každé dokončené album má svoje monštrum - je skladba "Master And Servant". Myslím, že šlo o akúsi protireakciu k úspechu singla "People Are People". 'Dan, začíname byť príliš popoví, treba byť v tomto opatrní,' čo som pokladal za správny prístup, veľmi korektní. Myslím si však, že nešlo o nejakú vedomú snahu vytvoriť ... jednoducho sme mali pocit, že ďalší singel by mal byť omnoho tvrdší, mal by byť opäť odlišný." (Some Great Reward Remaster, 2006)

Alan Wilder: "S tou skladbou sme zabili veľmi veľa času. Ani nie tak nahrávaním, ktoré bolo vcelku komplikované, ale aj následným mixovaním, ktoré zabralo, myslím, až 7 dní." (Some Great Reward Remaster, 2006)

Daniel Miller: "Spomínam si, ako sme boli počas poslednej noci v štúdiu hore celú noc, editovali sme pásky, ktoré sme mali porozhadzované po celej miestnosti, a pamätám si, ako sme odchádzali ráno rovno na letisko. Celú noc zúrila snehová búrka, parádne mrzlo, bolo 7 hodín ráno a ja som nespal už tri noci po sebe. Keďže sme so všetkým meškali, tak som nemal možnosť finálnu verziu skladby niekomu prehrať. Tak som všetkých následne zhromaždil v mastering miestnosti, kde sme skladbu počúvali a pri poslednom refréne sa udialo niečo čudné. Uvedomili sme si, že nám tam chýba malý (snare) bubon. 10 dní sme zabili mixom, bolo to neskutočne komplikované a ku koncu sme už boli tak na dne, že sme si nevšimli, že sme prakticky umlčali malý bubon. Sedeli sme asi 5 minúť a premýšľali, "A teraz čo urobíme? Zremixujeme to znova?". V tom niekto povedal, "Nie, veď aj tak si to nik nevšimne"." (Some Great Reward Remaster, 2006)

Alan: "Hoci "Master And Servant" znamenal ďalší úspech pre Depeche Mode, skladba prekvapila sériou nešťastných incidentov počas nahrávania. Na trhu sa objavila v rovnakom čase ako obrovský hit Frankie Goes To Hollywood, "Relax", ktorým sa takisto podarilo dosiahnúť ten "hutný, rotujúci bassový zvuk". Náš štúdiový tím sa tak zúfalo snažil zachytiť to najlepšie, až sme sa vlastne sami nakopali do zadku, keďže sme dosiahli úplne opačný efekt a 7-dňová, nekonečná, mixáž skončila vynechaním drobných detailov ... malého bubna.
Aby sme zistili skutočnú hodnotu nahrávky, tak úplne čerstvý testovací výlisok singla vzali Gareth a Dan do jedného z berlínsky nočných klubov, kde očakávali, že miestni z toho zostanú "na prášky". Podľa informácii od účastníkov, Dan s Garethom pustili skladbu hneď po odmlčaní búšivej bassy skladby "Relax". Nikoho zrejme neprekvapí, keď napíšem, že na parkete zostalo okamžite pusto a oni dvaja tam zostali stáť, v tých ich dlhých plášťoch, s červeňou v tvári a v rukách stískali svoje kufríky. Ale inak bolo nahrávanie skutočne zábavné. Ak sa do skladby započúvate poriadne, tak okrem plieskania biča môžete počuť dve dievčatá z Basildonu, ako spievajú "Treat me like a dog"." (Singles 81-85 editorial)

David: "Bič, vzduchový kompresor z pištole na klince, kvapkanie vody, detské piáno a ešte tam môžete počuť Andyho, ktorého Martin šľahal pravítkom." (Star Hits, 1984)

Andy: "Urobil to iba raz, samozrejme výsledok ja zaznamenaný práve v "Master And Servant". A bolo to fakt divné!" (Uncle Sally magazine, 2009)

Jeden z najpopulárnejších zvukov bicích v počítači Fairlight, inak Trevor Horn ním vytvoril veľa zvukov pre Frankie Goes To Hollywood, je ten led zeppelinovský ...
Alan: "Ten sme ukradli ..."
Andy: "Pssst!"
Alan: "Nebojím sa to priznať. Zobrali sme jednu z ich nahrávok a vysamplovali jeden zvuk. Neukradli sme im nápad, iba jeden zvuk. Veď zvuk bicích nie je to, čo nahrávku predáva. Predáva sa sa predsa samotná pieseň a hudobné nápady." (The Face, 1985)

David: "Odkedy sme tú skladbu nahrali, tak ju na našich koncertoch hráme. Okamžite, ako zaznie prvý zvuk, tak publikum zareaguje. Je to akási hymna Depeche Mode. Niečo ako "Baba O´Riley" pre The Who." (Best, 1989)

zdroj: depechemode-live.com

Názory Devotees (10)

jozefst

 1    21. marec 2019 o 11:47

Master and servant, skladba tvrdá, ako je niekedy život, ktorý svoju tvrdosť vystrieda zjemnením ako b-strana singla Master and servant, (Set me free) remotivate me.


tommy

 2    22. marec 2019 o 09:58

Takže najprv k samotnej piesni… Už som to napísal veľakrát – keď som prvý raz počul túto pieseň, myslel som si, že som vstúpil do hudobného raja, do zvukovej symfónie, ktorú neviete vstrebať, ani nie na tretí raz, ale ani na stý raz… Po prvom počutí Vám ostane v ušiach len akýsi neidentifikovateľný pocit, pri ktorom tušíte, že to bolo krásne, ale neviete to opísať, neviete to „rozmeniť na drobné“... Je to, ako keď prvýkrát pri západe slnka vstúpite do krištáľovo čistého mora na príjemne chladivej, čistej a prázdnej pláži, na ktorej stojíte Vy a krásna morská víla, ktorá Vás jediným pohľadom presvieti do poslednej bunky, jediný jej bozk tak nádherne bolí, ste prikovaný k zemi a predsa lietate vo vesmíre, podlamujú sa Vám kolená a predsa pevne stojíte… Neviete, či sníte alebo umierate… Ale je Vám tak krásne, že je Vám to v konečnom dôsledku jedno… Slová v tej chvíli nie sú dôležité, pochybnosti sú vymazané, hriechy zabudnuté... Čas je abstraktný pojem, niet minulosti, niet budúcnosti… Okamih je večný! Okamih vášne, okamih nehy obmýva jej krásne brehy… A Vy chcete v tej zátoke navždy zakotviť...

Láska ani žiadny vzťah nemá byť o týraní a nadvláde… Má byť o porozumení a pohode… A už vôbec nie o tej najhoršej chorobe – žiarlivosti…
Text tohto singla som nikdy nepochopil, resp. nemal rád… Prišiel mi tvrdý, priamočiary, ale aj o tom je život…

Radšej mám rád tri posledné slohy piesne, ktorá je tak trochu zabudnutá:
*
„When I kiss you And you kiss me Don ́t pretend you miss me The worst kind Of diseased mind Is one filled with jealousy If we should meet again Don ́t try to solve the puzzle Just lay down next to me And please don ́t move a muscle I will thank you Most of all for The respect you have for me I ́m embarrassed It overwhelms me Because
I don ́t deserve any“

Nevadí (*It Doesn ́t Matter) , že to možno navždy odišlo, podstatné je, že to na okamih prišlo.


dmark

 3    22. marec 2019 o 22:01

Asi mimo témy ale zaujímavé video enjoy the silence https://youtu.be/GScjMk8sPtM


Michaela 146

 4    23. marec 2019 o 15:38

@tomy: Sním či bdím…vážně jsem moc ráda, že v tom nejsem sama a že to cítíš stejně, hudba DM je opiátem bláznů
věčných snílků a něžných romantiků, a vy ostatní, co je vám už o trošku více, věřte, že být bez naděje v lásku je ten největší hřích. I v dnešní době se dá poeticky přemítat o sentimentálních chvílích a snílcích, kteří ještě chodili na rande včas…
Ano, máš pravdu na It Doesn ́t Matter se téměř zapomíná...bohužel a přitom zní krásně jako básně...pro nás romantické duše jako stvořená.....
https://www.youtube.com/watch?v=fL-0H5I48nM

Mám hodně ráda tohle období Depeche Mode, řekla bych, že album SGR je jedno z nejklasičtějších alb Depeche Mode a vlastní jeden hudební bonbónek v podobě skladby “Lie To Me”, která má naprosto fascinující atmosféru zní naprosto úžasně, klasický ryzí depeš nášlapný rytmus, opravdový hudební skvost!


tommy

 5    24. marec 2019 o 10:40

@Michaela 146 - aj ja pozorne (a s očakávaním) čítam tvoje reakcie… Vždy ma pohladia po duši… grin


Andy

 6    24. marec 2019 o 11:48

ja som sa strasne rehotal ked jedna nemenovana anglicka stanica v jednom nemenovanom DETSKOM RANNOM programe pozvali DM aby tam zahrali MaS smile))

ono to dokonca bolo neskor spomenute aj v programe najvacsich TV Trapasov v anglickej televizii smile 

https://www.youtube.com/watch?v=UNfAriHz0yM


DM-80

 7    25. marec 2019 o 13:18

Skladba je určite dobrá, ale úprimne, nie som z nej nejak namäkko. Podľa mňa sú skladby, ktoré si viac zaslúžia byť brané ako hit, napr. taká Things you said alebo Insight.


bob3

 8    25. marec 2019 o 16:20

Master And Servant jsem nikdy nevnímal jako hit, na rozdíl od People Are People. To neznamená že by se mi nelíbíla. Někdy mě napadá, jaké by asi bylo zažít vydání těchto singlů..


Michaela 146

 9    25. marec 2019 o 22:32

@tomy: Nápodobně grin Plujeme na stejné vlně a proto hádej, hádej, hádači a uhádni z které písně je tento slogan “Poznal nás jen jako zasněné” Milý brat, ja myslím, že to pre teba nebude žiadny oriešok smile


Michaela 146

 10    25. marec 2019 o 23:23

@Andy: Přiznám se, že mě tohle vážně pobavilo, přála bych si vidět reakci dětí, co si asi ty děti myslely… Anděl seděl na obláčku, čáry máry, čaroval, vyčaroval strejdu Dave, moc se z toho radoval. Pozor na to milé děti, čarovani není žert, něco se mu nepovedlo a tak přibyl čert. Ty se budeš bát, my se budem smát, budeme si zpívat, budem tancovat, ty se budeš bát, my se budem smát, budeme si užívat grin


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa