Long Time Lie (2013)

Long Time Lie (2013)

V radostnom období očakávania nového projektu Depeche Mode si poďme zaspomínať na časy, kedy kapela odštartovala promo k albumu "Delta Machine". Dva úryvky z rozhovorov, ktoré poskytli David a Martin.

Prečo Ti príde zložité komponovať spolu s Martinom?
Dave: Na novom albume ("Delta Machine") máme spoločnú skladbu, "Long Time Lie". Martin mi posunul svoj nápad a ja som mu následne dodal text a vokálnou melódiou. Obyčajne však radšej pracujeme s hudobníkmi, ktorých poriadne nepoznám. To je pre mňa tá pravá výzva. Čím surovšie a čo najmenej dokončená nápady mi poskytnú, tým viac sa potom teším, ak sa niečo z toho podarí dokončiť.

Na albume "Delta Machine" sa nedá prepočuť, že Martin hrá na gitare viac, ako bolo u neho zvykom.
Dave: Martin je veľmi talentovaný gitarista. S gitarou vlastne pracuje pri komponovaní a rád na nej hrá aj naživo. Pokiaľ však ide o samotnú hudobnú tvorbu, tam uprednostňuje viac nezvyčajné zvuky. Zvuk gitary tak schováva za množstvo syntezátorov a takisto ju veľmi často sampluje. Je to veľmi dlhá cesta od momentu, kedy vznikne pod jeho prstami nápad až po jeho realizáciu v podobe nahrávky.

Niektoré gitarové riffy znejú veľmi bluesovo. Dá sa povedať, že tento album vlastne reprezentuje vašu podobu bluesovej hudby?
Dave: Neoznačil by som to priamo ako bluesový album. Ale jednoznačne je bluesom ovplyvnený, ako po hudobnej, tak aj textovej stránke. Ide o vyjadrenie tých najvnútornejších pocitov prostredníctvom neustáleho opakovania gitarových riffov. Preto aj ten názov - "Delta Machine". Slovo "Delta" odkazuje na deltu rieky Mississippi, ktorá je vlastne kolískou bluesu. A "Machine" odkazuje na nástroje, ktorými blues interpretujeme.

Viedol si dosť rušný život, aj vďaka drogám. Rozprávaš sa o tom s Tvojimi deťmi?
Dave: Moje deti už nie sú deťmi, teda okrem mojej dcéry. Synovia majú 21 a 25 rokov. Mladí muži, ktorí už majú vlastné životy, nezamýšľajú sa nad životom svojho otca, neriešia ho. Len dúfam, že si z mojich chýb zoberú nejaké ponaučenie. Nemali by ísť v mojich šľapajách. Ale toho sa ani neobávam, sú to silné osobnosti."

zdroj: MDR Jump 90,4 FM, Leipzig, 22/03/2013

Martin: "Neviem, či som sa vôbec niekedy trápil tým, aké je naše cieľové publikum a čo konkrétne by sme mali vydať. Komponujem prirodzene, živeľne a snažím sa písať od srdca. Viete, kým si k tomu sadnem a napíšem prvú skladbu, tak kým následne nemám k dispozícií dohromady tri, či štyri skladby, tak je to vždy taký istý pocit, ako keď leziete na vysokú horu. Pozeráte na čistý papier a myslíte si "Bože, koľko skladieb musím napísať?"

"Človek má pocit, akoby naňho tlačili, no akonáhle má k dispozícií tri, či štyri skladby, tak myslím, že ten tlak poľaví a zrazu nadobudne pocit, že je to tak trochu ako jazda na bicykli."

"Názov "Delta Machine" vlastne reprezentuje aj našu kapelu, nakoľko vo veľkej miere využívame počítače a elektroniku. Ale máme aj inú stránku, ktorá je tak trochu "bažinatá" a bluesová"

zdroj: Jack 96,5 FM, Seattle, 25/03/2013

Názory Devotees (4)

samueldm

 1    10. november 2022 o 12:26

mám rád toto delta obdobie, mne osobne sa album páčil najviac z posledných troch, a hlavne vizuálna stránka kapely bola podarená (hlavne logo, tvar live projekcie, klipy zo štúdia, klip soothe my soul, live projekcie hlavne k heaven)

potešilo by ma ak by sa aj teraz Antonovi podarilo vymyslieť niečo originálne a zároveň trendové, aj keď zo zatiaľ novo zverejneného loga atd až tak nadšený nie som, ale verím že už to musí byť ťažké po toľkých rokoch stále prísť s niečim novým a dobrým, keď to robí dookola jeden človek smile


Michaela 146

 2    13. november 2022 o 12:03

Milovala jsem tohle období Delta Machine, album č.13 - znovuzrozená. Těsně před vydáním alba, má cesta mě zavedla až sem. Netuším co jsem zde hledala…přátelství či lásku. Prvotní byla komunikace s lidmi, což mě zaujalo na první dobrou. Přiznám se, že jsem hledala přátelství ze strany muže, vždy jsem si více rozuměla s muži. Příští rok to bude dlouhých deset let, co zde přispívám….Je mi velmi líto, že jsem zde nenašla žádné přátelství a teď nemluvím o lásce. Nepodlehla jsem kouzlu Facebooku je to velmi nebezpečné a pro lajky platí... Kolik lajků máš, tolikrát jsi člověkem. Nesdílím své fotografie na sociálních sítí....V postatě neexistuju, když odejdu, marně mě někdo bude hledat, momentálně přispívám pouze na stránky dm.sk… Album č.14 symbol tajemna, otevře se pandořina skříňka ano, či ne ....A tohle období končí. A právě čekám jak na boží smilování, na vydání nového alba…č.15 - Pojítko.


Dave & Mart

 3    14. november 2022 o 18:46

Delta Machine mi pripomína ešte to obdobie, keď bolo “dobre”. Koncerty 2013 a 2014 sa mi veľmi páčili, boli dobré, príjemné. Dave podával kvalitné výkony a zbytočne nešaškoval. No pamätám si, keď som odchádzal zo štadióna O. Nepelu, že v tej tuhej februárovej zime som rozmýšľal nad tým, ako sa to asi všetko “dobre” končí. Lebo práve začiatkom roka 2014 začali devastovať Ukrajinu zlé sily (a nemyslím tým len RF). Album ako taký si rád vypočujem vždy celý, je to naozaj dobrý projekt, moja topka z albumu je ‘Goodbye’.

TOTO JE PRE VÁS DEVOTEES:
3 roky dozadu som zhotovil album Ultra Spirits “od fanúšika pre fanúšikov” a bol resp. je inšpirovaný Global Spirit Tour, dokonca aj niektoré piesne prešli menšími úpravami, aby to bolo zaujímavejšie na počúvanie. Po 3 rokoch som tento album hodil aj na YouTube. Dam vám sem odkaz, ak si to budete chcieť vypočuť, či už pri čaji, pive, káve, relaxe, v aute, ...
https://www.youtube.com/playlist?list=PLVXNfkCoSi5ir4UlTeb0lG3my5YGdWCXa


Michaela 146

 4    15. november 2022 o 09:56

„Opravdový přítel je ten, který první přijde, když celý svět odejde.“  O přátelství se neprosí. Zůstanu zde až do pražského koncertu 30.7. 2023 a následně se v tichosti rozloučím…Pokud do té doby nenajdu…,půjdu své štěstí hledat jinam.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa