Little 15

Little 15

Vydaním singla "Behind The Wheel" mali Depeche Mode v pláne uzavrieť promo kampaň k albumu "Music For The Masses" a sústrediť sa na koncertné turné. Francúzska pobočka Mute Records si však presadila niečo iné. Žiadala skladbu "Little 15".

Centrála požiadavke vyhovela a singlu pridelila jedinečné katalógové číslo s rovnakým názvom - LITTLE15. Paradoxné bolo, že v samotnom Francúzsku sa do rebríčkov ani nedostala, no singel sa objavil na trhu aj iných krajinách a tak zabodoval v Nemecku (#16), v Rakúsku (#25) a vo Švajčiarsku (#18)

Dave: "Skladba "Little 15" je vlastne o mužovi, resp. o chlapcovi. Množstvo ľudí si ju vysvetľuje nesprávnym spôsobom, myslia si, že je o malom dievčati, ale nie je. Je to o chlapcovi a o matke, ktorá sa mu prihovára. Vravím mu, 'Pozri, raz vyrastieš a svet a veci budú fungovať takto. Nebude to posteľ plná ruží a ty sa budeš musieť veľmi skoro tým zlým svetom predierať.' Je to o chlapcovi a jeho matke, o jeho staršej matke. Úprimne, keď Martin napísal tú skladbu a prezentoval nám ju, tak ma tiež okamžite napadlo, že je to o malom dievčati a veciach, o ktorých radšej nebudeme hovoriť! Inak, je to jedna z mojich obľúbených skladieb na albume." (KROQ, 1987)

Alan: "Čo si spomínam, tak "Little 15" bola trochu zložitá skladba. Odkladali sme ju až do samého konca, pretože sme vôbec nevedeli, ako s ňou naložiť. Bola k dispozícii, ale nevedeli sme, čo s ňou. Spomínam si, že som si bol pozrieť film Petra Greenwaya, "A Zed & Two Noughts", v ktorom sa o hudbu postaral Michael Nyman. No a počas jednej z diskusii o tejto skladbe zaznelo, 'Prečo to neskúsiť na spôsob Nymana a "A Zed & Two Noughts"?' A od toho momentu to šlo ako po masle. Celé to začalo s tou zábavnou, hypnotickou slučkou a potom - bum, bum, bum - a všetky party dohromady." (MFTM Remaster, 2006)

Dave: "To bol jednoducho Alanov prístup, jeho škola, jeho muzikantstvo. Je to vynikajúci hráč na piáno. Nemyslím si, že sme to v tých časoch vôbec dokázali oceniť." (MFTM Remaster, 2006)

Singel bol vydaný (16.05.1988) v 7" a 12" formáte, neobsahoval však jediný remix. B-stranu 7" verzie tvorila inštrumentálna skladba (autorom je opäť Martin Gore) "Stjärna", čo je slovo pochádzajúce zo švédštiny a v preklade znamená "hviezda". 12" edíciu dopĺňa ďalšia inštrumentálka, Beethovenova "Polnočná sonáta" ("Moonlight Sonata #14."). O interpretáciu oboch skladieb sa postaral Alan Wilder a boli nahraté a zmixované v londýnskom štúdiu Strongroom.

Podľa dostupných informácii (Daniel Miller to dokonca spomenul v autorizovanej biografii "Stripped: A True Story of Depeche Mode") Alan nemal v pláne Beethovenovu skladbu vydať ako b-stranu, zahral ju v štúdiu len pre zábavu, no Martin Gore ho tajne nahral. Dokazuje to aj fakt, že skladba nie je zahratá precízne a ku koncu je možné zaznamenať niekoľko chýb.

A hoci v tej dobe kapela už intenzívne spolupracovala s Antonom Corbijnom, réžie videoklipu sa chopil Martyn Atkins, ktorý s kapelou dovtedy spolupracoval v oblasti dizajnu. Filmovalo sa v Trellick Tower, v Londýne.

Martin: "Bol to jediný singel, ktorý sme vydali špeciálne vo Francúzsku. Tamojšia pobočka Mute nás presviedčala, že to bude skvelý singel a má v sebe všetky ingrediencie, aby sa z toho vo Francúzsku stal obrovský hit. Len sme na nich s údivom hľadeli a vraveli, 'vy ste sa museli zblázniť, "Little 15" nemá singlový potenciál'. No keďže to boli ľudia z Mute France, ktorých sme veľmi dobre poznali, dali sme na nich a dovolili im singel vydať vo vlastnej réžii. Bol z toho obrovský hit? Bol to vôbec hit? Rozhodne nie!" (Bong 37, 1998)

zdroj: depechemode-live.com

Názory Devotees (13)

vocal

 1    14. marec 2019 o 08:31

všetky preklady tejto skladby sú po výroku Gahana : “Skladba “Little 15” je vlastne o mužovi, resp. o chlapcovi ” chybné ... Bolo by pekné to opraviť a dať do mužského rodu.


Monghi

 2    14. marec 2019 o 09:26

@vocal: hehe, teraz ma konecne ta skladba zmysel ... ked sa na to clovek pozrie optikou, kedy sa Martin prihovara 15-rocnemu chalanovi a vysvetluje mu, ako jeho matka vnima jeho dospievanie, tak je ten text jednoznacny ... darmo, Gore je fenomenalny autor a dokaze skutocne carovat s dvojzmyslami smile


jozefst

 3    14. marec 2019 o 10:07

Zaradenie beethovenovej sonáty mesačného svitu na singel bol geniálny ťah. Skladba nie je nanovo aranžovaná, len interpretovaná a to sa v pop music ohľadom singlov nevidí.


tommy

 4    14. marec 2019 o 10:32

Nech si Dave hovorí čo chce, možno nie vždy rozumie tomu, čo Martin napíše… Ale aspoň to boli časy, kedy sa celkom často vyjadrovali k textom… Hlavne tí, čo ho nepísali…

Pre mňa je táto pieseň o malej pätnásťročnej dievčine, pochádzajúcej z krásnej panenskej prírody, z miesta, kde niet cynizmu a irónie, kde slovo platí aj bez podpisu, kde sú ľudia k sebe milí, kde sú láske, viere a prírode navždy oddaní...
Napriek tomu chce byť s okolitým svetom konfrontovaná, pre svoju úprimnosť je nepochopená, miluje a je neustále zraňovaná, pociťuje najväčšiu bolesť, krváca, má pocit, že podceňovaná...
Uštedrila si nám najväčšiu lekciu života, sama, bez pomoci…
Z posledných síl šepkáš: „Zbav ma tej nemoci“...
Žiaľ, už jej niet pomoci…
Nevesta s bielym závojom ťa do svojich šiat odela, nádej na zmenu pominula…
Mala si len tri malé prania: pozerať sa na svet očami svojej dcéry, byť milovaná a byť plná viery…
Nikdy nepochopíme situáciu ako je táto…
Dnes tu stojíme my, s očami sklopenými, a všetko čo chceme, je pozerať sa svet tvojimi očami, pätnásťročnými…

* Rest in peace, Evina.


bob3

 5    14. marec 2019 o 15:51

Zajímavé info, dle závěrečné textové pasáže by těžko někdo uvažoval, že je to o chlapci a ne o dívce..


Michaela 146

 6    14. marec 2019 o 20:55

MFTM… moje první album, které jsem vlastnila od DM, již nikdy nezapomenu na první poslech u své kamarádky, díky Helčo ( rodačka z Bratislavy) ona měla doma gramofon položený na klavíru a stále dokola mi tuhle LP desku pouštěla, vlastně celé odpoledne jsem u ní strávila, přišla jsem domů až večer, rodiče samozřejmě měli o mě strach, kde tak dlouho jsem, mezi dveřmi padla facka s poznámkou “Ty máš v hlavě jen depešáky, místo toho aby ses učila” Míšo takhle to daleko nedotáhneš grin
Nádherná, dojemně temná skladba. Když jsem slavila já své 15. narozeniny, neměla jsem, ani tušení, že za čtyři dny po mých narozeninách se uskuteční legendární koncert v Pasadeně 101 ♫


Michaela 146

 7    14. marec 2019 o 22:29

tomy: Ale aspoň to boli časy, kedy sa celkom často vyjadrovali k textom…
Je potřeba se přizpůsobit. Už se po večerech nečtou knížky, neotáčí desky a nesledují dva černobílé programy. Není čas. Vyrojily se nové technologie, názory a zvyklosti. Co bylo včera je dávno, ale co bude zítra neví nikdo. Kdo se nepřízpůsobí, snadno vypadne z kola ven….ale já nevypadnu, já se držím dál…

Čtu mezi řádky, tohle je vážně bolestivé...smutný příběh.


jozefst

 8    17. marec 2019 o 13:57

Dnes 17.3.2019 je tomu už dva roky, čo DM vydali svoj posledný štúdiový album Spirit. Síce mimo tému, ale na pripomenutie.


Michaela 146

 9    17. marec 2019 o 20:44

@jozefst: Díky za připomenutí v tom každodenním spěchu bych málem zapomněla. Čas plyne stále rychleji a to se mi vážně nezdá...Někde jsem prý dokonce četla, že zatímco ještě před 20 lety si návštěvník galerie prohlížel každý obraz průměrně 10 vteřin, dnes jsou to pouhé 3 sekundy!
Album Spirit s chutí poslouchám, dnes bylo krásně, že by se daly psát básně, tak mě to vytáhlo do přírody, kterou vážně miluji, příroda a hudba úžasný relax jak si odpočinout od pracovního shonu.


El Quinto

 10    19. marec 2019 o 00:23

Na MFTM je pár skvostov (Things you said, Sacred, Behind the wheel, I want you know, To have and to hold) ale aj pár divných piesní. Nikdy som nepochopil to spľasnutie Strangelove po geniálnej singlovej/video verzii. Nothing a NLMDA dostali grády až na 101, úžasne podporené vizuálom. A potom Little 15. 
Túto pieseň prakticky celý život preskakujem, nedokážem počúvať tie akože sláky a pohrebnú atmosféru. Cestu k nej som si našiel až cez krásny blacksabbathovsko-coverme-like Ulrich Schnauss Mix.
Môj obľúbený MFTM tracklist je preto:
NLMDA (101)
The Things You Said
Strangelove (Singles 86-98) 
Sacred
Little 15 (Ulrich Schnauss Mix)
Behind the Wheel (Beatmasters Mix)
I Want You Now (Alan Wilder Mix)
To Have and to Hold (Spanish Taster)
Nothing (101)


tommy

 11    19. marec 2019 o 08:35

Práve to je na tej piesni, ako aj albume pekné... Taká čierna labuť... Je v nej bolesť i krása, smútok i spása… Také typické pre vtedajšiu tvorbu DM. Celý album je určitým sountrackom môjho života, bol môj prvý depešácky, prvý, ktorý som si kúpil na CD a celkovo ma zmenil… Dovtedy som bol celkom veselý chlapec, ktorý mal všetko “na háku”, ale so spoznávaním tohto albumu sa vo mne niečo obrátilo a ja som postupne stal akýsi iný... Objavil som v sebe niečo, čo radšej mohlo vo mne spať naďalej… Ale čo už... Už to nezmením… grin Keď som po čase spoznal aj bonusové veci, tak ma uchvátila inštrumentálna vec: “AGENT ORANGE”... Aj bez slov vyjadruje silné emócie. Album “MFTM” je aj môj najobľúbenejší a bol som dosť rozčarovaný, že na mojom prvom koncerte DM vôbec v Prahe 1998 hrali z neho iba jeden hymnus… A Dave nemal v sebe veľa energie na rozdávanie… Ale na druhej strane - bol som na prvom koncerte inej mojej obľúbenej kapely (až po 22 rokoch počúvania), od ktorej počúvam v podstate iba jeden album (celkovo môj najobľúbenejší) a z toho nezahrali ani sekundu… Už na nich nepôjdem, aj keď sú tento rok opäť na turné... Aj to sa občas stáva… :-(


Andy

 12    20. marec 2019 o 20:51

El Quinto: zaujimave, to je asi prvy krat ked citam/pocujem ze niekto uprednostnuje goreho verziu To Have and to Hold pred ciste Wilderovou verziou ...

Inak plny suhlas s i Want you now ...

Inak skoda ze sa tu nedaju propijit obrazky, dnes som sa zasekol s autom v zapche a predo mnou Mercedes Benz E class rocnik 2010, cely strieborny a na narazniku logo DM ( spirit font ) a este mal clovek aj osviezovac vzduch na zrkadle tiez DM Spirit Global Tour promo smile nevidel som mu moc do tvare, bol som za nim, ale co som tam postrehol v zrkadle tak to bol postarsi pan smile


MODRY

 13    21. marec 2019 o 16:57

TO HAVE AND TO HOLD-SPANISH TASTER /skor GOREHO/ AJ MARTIN VIE…
                            - ALBUM VERZIA   /skor WILDER/  JE TEMNEJSIA…
MNE SA PACIA.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa