Keď remixy zachraňujú situáciu (2004)

Keď remixy zachraňujú situáciu (2004)

Rok 2004 pokračoval v znamení Davida Gahana, ktorý zo svojho sólového debutu vydal posledný singel "A Little Piece" (09/02/2004), za ktorým nasledovalo koncertné video "Live Monsters" (01/03/2004)

Bohužiaľ, stále pokračovali vzájomné mediálny prekáračky a to až do chvíle, kým nenastal vzájomný zmier a Depeche Mode neohlásili, že by predsalen mohol vzniknúť ďalší štúdiový album.

Fletch: "Bohužiaľ, Dave niekedy využíva poskytované rozhovory ako náhradnú terapiu. Vždy toho porozpráva veľa, hlavne o veciach, ktoré ho pália. A samozrejme to nezabudne zveličiť. Dám Vám jasný príklad: na otázky "Prečo si sa zrazu vrhol na komponovanie, Dave? Prečo si to neskúsil už skôr?", odpovedal: "Pretože mi to Martin neumožnil." A to je úplný nezmysel, už len preto, že Dave nikdy predtým neprejavoval v tomto smere žiadne ambície."

Celkom pravdivé tvrdenie to však nebude, nakoľko Alan už v roku 1987 spomínal, že Dave mal zopár nápadov na piesne a v jednom rádio interview, v roku 1994, Dave povedal, že uvažuje o sólovom albume. Žeby Fletch o tom nevedel? A takisto je známe, že Dave Martinovi prehrával vlastné demá počas nahrávania albumov "Ultra" a "Exciter", nespýtal sa ho nikdy priamo, či by boli skladby vhodné aj pre dané albumy, ale ako môže niekto túto skutočnosť okomentovať slovami "nikdy neprejavoval v tomto smere žiadne ambície?"

Dave: "Ja som sa pokúšal Martinovi cez média odkázať, že tak, ako dovtedy, už v Depeche Mode pracovať nedokážem."

Áno, je tu oprávnená otázka, prečo to Martinovi nepovedal priamo, medzi štyrmi očami, prečo musel použiť média? Nuž, odpoveď je aj v tomto prípade jednoduchá - táto kapela jednoducho medzi sebou komunikovať nedokáže.

Dave: "Chcem vedieť, čo si Martin o mne myslí, no zároveň aj nechcem, pretože mám pocit, že by to veci zhoršilo. On je extrovert, na druhej strane má však v sebe aj introverta, tak, ako každý z nás. Ja si ho skutočne vážim, rešpektujem a viem, že teraz prežíva veľmi ťažké životné obdobie (pozn. Martin sa práve rozvádzal so svojou manželkou Suzanne) a dokonca s ním súcitím. Možno si poviete, že sa po toľkých rokoch musíme už dosť dobre poznať, no nemyslím si však, že tomu tak naozaj je."

Martin: "V jeho prípade to však malo len dve možnosti, buď budem jeho požiadavky akceptovať alebo sa na kapelu vykašle. Nenazval by som to priamo ultimátom, ale všetkým zainteresovaným muselo byť jasné, že ak Dave nebude mať možnosť autorsky prispievať, tak možno o kapelu stratí záujem."

Martin sa však trochu trápil a dokonca bol urazený. "Počas tých tlačoviek k jeho sólovému albumu zašiel už trochu priďaleko, hlavne keď vytiahol, že sa pri mne cíti ako bábka a ja som bol akýsi diktátor, a že cíti právo prispievať k tvorbe kapely. Vtedy som si uvedomil, že ak má kapela pokračovať ďalej, budem musieť ustúpiť. Ale na druhej strane som si však nemyslel, že by bolo správne, aby po 25tich rokov zrazu prišiel a dostal možnosť napísať polovicu nových skladieb."

Dave: "Povedal som, že "cez všetky tie roky som prispieval prakticky ku všetkému, čo kapela robila. Jednoducho žiadam satisfakciu." A takisto som povedal, "skúsme trochu systémom zatriasť. Prídem s vlastnými vecami." Lenže Martin sa hneď spýtal, "no dobre, a koľko tých skladieb bude? Koľko?""

Martin: "Dave do nového projektu vstúpil ako veľká voda, doslova ako chvastúň. Dožadoval sa autorstva polovice albumu! Všetci sme v tomto smere boli trochu opatrní. Mal za sebou vydanie debutového albumu a s písaním skladieb prakticky len začal."

Dave: "Martin zahlásil,"myslím, že pre fanúšikov Depeche Mode bude veľmi ťažké takéto niečo stráviť." Ja som stroho odpovedal, "Ale h*vno!""
Takisto však Dave povedal, že mu bolo jasné, že to skončí kompromisom.

Je teda Martin "totalitný diktátor"?
Martin: "Áno, presne takto ma Dave nazval :) A bolo to trochu nefér, pretože ja taký nie som. Každý, kto ma pozná, vie, že nie som žiaden diktátor."

Fletch: "No, ale máš svoje chvíľky. Pravdou ale je, že Dave narozprával kopec divných vecí. Nuž ale, taký Dave jednoducho je. Vždy povie presne to, čo si myslí."

Martin: "Dokonca aj počas rozhovorov s Depeche Mode povedal tu a tam niečo, kedy mi v mysli vyskočilo: "Čože???" Ale tak, my vieme, že je jednoducho taký. Nie vždy veci vyjadrí tak, ako pôvodne zamýšľal."

Tu a tam sa to zrejme dá povedať aj o Fletchovi. Ten sa v rozhovore pre Channel News Asia, 14.októbra 2005, vyjadril, na prekvapenie, aj takto: "Je smutné, ako sa veci niekedy vyvinú, hlavne v období, keď odišiel Alan. Príšerne mi chýba; bol to skvelý kamarát." Keď si toto fanúšik, znalý pomerov, prečíta, tiež ho v momente napadne "čože????" :)

Je zložité z pohľadu fanúšika posúdiť, či Davidove naliehanie bolo opodstatnené. Iste, Martin tiež nie je bez viny, určite s ním nie je jednoduché pracovať, ale označovať ho za diktátora? Kto vie, prečo si Dave myslel, že riešením problémov kapely bude práve písanie jeho vlastných piesní, niektorí fanúšikovia s tým majú problém dodnes. Takže, Martinove obavy z predstavy, že by Dave mal autorsky pokryť hneď polovicu albumu kapely, boli oprávnené.

Na druhej strane, aspoň Dave si uvedomil, že kapela má skutočný problém, obzvlášť po albume "Exciter", ktorý v podstate rozdelil fanúšikovskú základňu. Snažil sa teda nájsť nejaké riešenie. Síce uprednostňoval metódu Alexandra Veľkého, "rozviaž Gordický uzol mečom", no aspoň dal kapele nový impulz do ďalšieho fungovania.

A aby to celé nebolo len o osobných sporoch, aj rok 2004 bol bohatý na produkciu samotných Depeche Mode. Kapela dala o sebe vedieť na jeseň, kedy 18.októbra 2004 vypustila singel "Enjoy The Silence 04". Šlo o zremixovanú verziu legendárnej skladby z roku 1990, o ktorú sa postaral Mike Shinoda z kapely Linkin Park, ktorý singel zároveň produkoval. B-stranu singla tvorí remix skladby "Halo", z dielne kapely Goldfrapp. O nové remixy skladby "Enjoy The Silence" sa postarali ľudia ako Timo Maas, Ewan Pearson, či Richard X.

Spomenutý singel nebol vydaný náhodou. Išlo totiž o predzvesť veľkej remixovej kompilácie "Remixes 81 - 04", ktorá sa na trhu objavila 25.októbra 2004, vo formátoch 2CD, limitovaná 3CD edícia a deluxe vinyl box set. Kompilácia je vlastne výberom tých najlepších remixov z predošlých singlov, vrátane "Enjoy The Silence 04". 3CD edícia bola obohatená o nové remixy skladieb "Photographic", "Little 15", "Nothing" a "Clean". Vinylová edícia je pre zmenu bohatšia o remix skladby "Lie To Me" od LFO.

zdroj: depechemodebiographie.de

Názory Devotees (6)

Peteman

 1    1. máj 2020 o 16:40

Tak to dopadá keď´ sa poskytujú rozhovory ako na bežiacom páse, roky a roky…potom sa stane že tie výroky občas nesedia. Ako vo filme ,Čest a sláva´ kde sa mi veľmi páči farárova hláška ,,Psáno jest…mnoho…a často protichůdně´´.


tommy

 2    2. máj 2020 o 06:27

Veru tak, boli to čudné časy V skupine, ktorá si každým prichádzajúcim albumom (po odchode Alana) nahovárala, v akej skvelej kondícii je. A neustále opakovala, že taký dlhý časový odstup medzi jednotlivými albumami je spôsobený vyššími nárokmi na produkciu a pod. a potom príde Dave Gahan, ktorý začne písať piesne pomaly na úrovni Dušana Grúňa (iniciále majú rovnaké) a zo superskupiny (tak ju počas posledných rokov s Alanom pokojne môžeme nastať) sa stáva niečo, čomu prestávate rozumieť, obdivovať a nasledovať... Obyčajná skupina so svojimi krízami, stratou nadčasovosti, tajomnosti a čo je najhoršie aj významu. Jeden rozpačitý album časom nahradí druhý, medzitým vychádza sólovka o ktorej kvalite radšej pomlčíme (ale tá druhá z dielne MG stála zato) a aby toho nebolo málo, tak vydajú singel a kolekciu remixov, ktoré celý projekt DM ešte viac spochybnia… Vtedy som si povedal, že mám (nielen tejto skupiny) dosť. A zatriasol som vlastným systémom. A či som vydržal?


ViolateYou

 3    2. máj 2020 o 12:39

Daveove skladby pre DM su skvele, som rad ze sa angazoval viac.. inak by nebolo tolko bciek z kt.by niektore isto skoncili na albume (fantasticke newborn ci free napr.).. takto je tych skladieb viac a su rovnako dobre.. skoda ze si veci nevedeli vyjasnit osobne no chapem to.. ak prechovavate k niekomu velky respekt je to tazsie povedat kritiku do oci.. mne tito dvaja obcas pripominaju mna s mojim otcom. Neviem ako to maju oni, ja by som bol rad niekedy uprimnejsi a mal viac odvahy. Myslim ze Martin aj Dave su velmi citlive duse. Koniec patetickej chvilky.

K albumu remixov, myslim ze som ho pocul raz. Neviem preco ma remixy nikdy nezaujimali no zopar ich je dobrych a najme na dm party je to fajn ozivenie. Tu mam resty azda 4-5 rokov.


tommy

 4    3. máj 2020 o 06:56

Osobne si myslím, že Dave skladby nepíše v takej osobnej hĺbke ako Martin. On (Dave) má skôr akýsi nápad, možno melódiu, či verš, ktorý niekto z jeho kreatívneho tímu - “Knox Chendler, resp. Ken Thomas na PM”, resp. neskôr Christian Eigner, Kurt a pod. poriadne rozvinuli… Ale tak či tak, niektoré sú dobré a po hudobnej stránke zapadnú na album, teda okrem PTA, tak je to celé akési mätúce… Mne to jeho prvé sólové turné prišlo dosť čudné, tak isto, ako mi prišlo divné, že hral veci od Martina a bolo by to divné, keby ich nehral… Zatriasť systémov je jedna vec a klesnúť na úroveň (pod)priemeru je vec druhá... Dosť sa zahrával so svojím menom, ktoré bolo po tých nešťastných udalostiach v 90-rokoch už dosť poznačené... Áno, dnes si môžeme povedať, že to ako-tak ustál, ale je to taká lišiacka mačka: na jednej strane pokorný priam duchovný Dave Gahan v skupine Soulsavers a na strane druhej - “pľuvajúci nemecký sobášny podvodník” na pódiu s DM… A medzitým človek, ktorý “napíše” pre posledné DM albumy, single, či špeciálne edície vážne dobré veci… Nuž, buď sa s tým zmierime, alebo ...


ViolateYou

 5    3. máj 2020 o 13:42

Ano Dave ma partakov a zrejme prinesie “len” melodiu a text no na tom nezalezi. Pre DM priniesol(sli) a najma na PTA ako aj Deltu ci Spirit uzasne skladby a pokial sa nemylim, sam Martin bol v pripade PTA prekvapeny ich silou. Dave ako aj mnoho ludi v beznych zamestnaniach zrazu nadobudnu pocit ze ich praca nebavi a potrebuju nieco kreativnejsie a sa viac posunut, je to bezne. Nastastie tie skladby su tak dobre ze takmer nezbadas v pripade niektorych rozdiel medzi Martinom a Davidom. A o to ide, je viac kvalitnejsieho materialu a Martin aspom uplne nespohodlnie a skor to v nom budi zdravu sutazivost. Nastastie to najlepsie co Dave napisal putovalo pre DM lebo keby ktorykolvek song z paper monsters skoncil na albume PTA tak by bol o triedu slabsi.


Andy

 6    6. máj 2020 o 20:04

... Florian Schneider ...


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa