Hmmm… to stojí za zamyslenie

Pri príležitosti výstúpenia v programe CD:UK, poskytli Depeche Mode krátky a v celku príjemný rozhovor. Ako sa ukázalo, Depeche Mode je teraz zoskupením troch skladateľov, ale viac v preloženom rozhovore.

[b]Takže, počuli sme o chlapíkovi z Poľska, ktorý ukradol a zverejnil online váš nový materiál. Navštívite ho vo väzení, ak sa tam dostane?[/b] Fletch: On sa predsa nechcel dostať do väzenia. Nechcel... Dave: Ale pôjde. F: Ále, dostane iba pokutu. 50 Euro je v pohode. D: To nie je iba o downloade. Je to o tom, že vás niekto okradne ešte skôr, ako niečo dokončíte. Ak vám niekto šiahne do vrecka a ukradne desať libier, budete pekne naštvatý. [b]Skomponovali ste kopec hitových singlov, ale ani jeden sa nestal No.1. Zmení to teraz "Precious"?[/b] D: No, mohol by byť kľúčovým. Akonáhle dosiahneme prvú pozíciu, mohlo by to skončiť! Martin: Jediné, čo tým dosiahnete je, že potom idete z kopca. D: Stále máme dostatok priestoru. Momentálne je pre nás najlepšie zostať na pekných nižších pozíciách v rebríčku, ale ono to je vždy inak - naši fanúšikovia sú blázniví... [b]Nový album má 12 skladieb. Vyžiadal si viac ako štyri roky. To je menej ako tri skladby za jeden rok. Budete teraz zasa leňošiť alebo vydáte viacej skladieb?[/b] F: Ešte ich zopár bude. Teraz máme v talóne ešte nejaké béčka. D: Keď sme začínali s nahrávaním, mali sme hotových asi 20 skladieb, taký stav bol doteraz pre nás neznámy. Myslím, že sme zvyčajne začínali s troma, či štyrmi... [b]Dave, tentoraz si niekoľko skladieb napísal aj ty sám. Nemá toto na svedomí fanúšik Chelsea, Fletch, ktorý ako Jose Mourinho, donútil teba a Martina k súpereniu na poli komponovania?[/b] F: To je celkom dobré prirovnanie! D: Hra na dve polovice? F: Myslím si, že po tom, čo Dave vydal svoj sólový album to bola pre neho prirodzená voľba. Prinieslo to pre album jeden veľký kompromis. [b]Vy vlastne všetci skladáte piesne, však?[/b] D: Fletch mal vlastný sólový album dávno predtým, ako sme vydali albumy ja s Martinom. [b]Záhadný album coververzií...[/b] D: Áno, viete o ňom? [b]Áno, ale zatiaľ som ho nepočul...[/b] D: No, Martin vám s tým pomôže. Vždy pomôže každému, kto ho ide počúvať po prvýkrát. [b]Bude niekedy vydaný?[/b] F: Nie! M: Ako vieš? Si predsa umelec.
[b]Zdá sa, že nový album bude tvrdší a rýchlejší, ako ktorýkoľvek pre ním. Je to správny opis?[/b] M: Vcelku výstižný. Posledné dva albumy síce boli výsledkom toho najlepšieho, čo bolo v nás, ale pre nás samotných boli pomerne pochmúrne. Teraz sme sa pokúsili o niečo úplne odlišné, chceli sme zmenu. D: Viete, v danej chvíli môžete nahrať ten najlepší album, aký len dokážete a budete s ním relatívne spokojný celé roky. Viac sa mu už venovať nemôžete. Tentoraz sme pracovali so skutočne skvelým tímom, a hlavne bol produkovaný Benom Hillierom. To nám dodávalo patričný entuziazmus, ktorý sme v štúdiu tak potrebovali. [b]Máte za sebou 25 rokov kariéry. Ako ju chcete osláviť?[/b] F: No problém je, že tých dátumov 25-teho výročia je viacero. Jeden z tých, kedy sme začali pôsobiť ako skupina, už máme za sebou, ale nejak moc sme to neoslávili. Povedali sme si: "Máme to za sebou! 25 rokov!", to sme boli práve v štúdiu. Potom tu je výročie vydania prvého singla... D: ... a prvého koncertu. F: To sa už neoslavuje. Ale pre Rock & Rollovú sieň slávy je podstatné 25.výročie vydania prvej nahrávky. D: Konkrétne prvého albumu. F: Zaujímavé, neviem kto iný z roku 1981 pôsobí stále aktívne. Spandau? D: Platí tam však jedno pravidlo, musíte byť stále aktívny a nahrávať - teraz neviem, či to oni spĺňajú. Ale je tu tendencia obchádzať toto pravidlo, pokiaľ je skupina stále v pôvodnej zostave: Pamätám sa na The Four Tops, som si istý, že im v pôvodnej zostave chýbal jeden člen. Trochu smutné... [b]Nebol by som tu, keby nebolo vás - jednoducho preto, že ste boli prvou skupinou, ktorá ma nasmerovala k tej "správnej hudbe". Myslíte si, že s rovnakým efektom môžete zapôsobiť aj na novú generáciu poslucháčov?[/b] D: Hmmmm.... F: S každou našou novou nahrávku pritiahneme nových poslucháčov. Myslím, že tvoríme dobrú hudbu. Radi získame nových fanúšikov, tak ako sme ich získali za posledných pár rokov. [b]Myslíte, že budete mať ešte v kariére ďalší zlomový moment, akým bol koncert v Passadene?[/b] D: Myslím, že ak taký moment má prísť, tak príde. Keď ich však plánujete, či sa o ne pokúšate, tak to zvyčajne nevyjde. Ale za tých 25 rokov, čo sme spolu, bolo takých zlomových momentov niekoľko - chvíle, kedy sa napriek všetkým očakávania stane čosi nepredvídané. Aby som pravdu povedal, jedným takým zlomom je skutočnosť, že sme spolu nahrali ďalší album a máme z toho radosť, čo je po všetkých tých rokoch fakt skvelé. M: Z Passadeny sa stala veľká vec len preto, že bola skvele zdokumentovaná. Ale v skutočnosti sme na poslednom turné hrali v Nemecku na dvoch koncertoch pred väčším publikom, ako v Passadene. Bolo tam 80 000 ľudí! Len sme to nefilmovali. D: Hmmm... to stojí za zamyslenie!

Názory Devotees (4)

imi1

 1    13. september 2005 o 21:50

Tak toto je fakt vydareny rozhovor.
Uplne su v pohode a to je dobre.

 

aries

 2    13. september 2005 o 22:02

že?presne to ma napadlo…troxu sa v nich nevyznam ale teraz posobia uvolnene a to je fayn…pohodka smile

strangelover

 3    16. september 2005 o 09:19

Ja by som im navrhol, aby natáčali Bratislavu, takých fanúšikov inde nenájdu :cool:

chmelko

 4    16. september 2005 o 09:27

strangelover:kéž by…, ale mám taký citák že to budú states…ale kto vie, ešte nenatočili nič s “výchdného bloku” tak by to mohli urobit teraz
Ináč s tým PL fan som čákal presne opačné reakcie Gahana a Fletcha..

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa