Gahana nemáme dosť

Gahana nemáme dosť

“Aj napriek dvojminútovej klinickej smrti po predávkovaní, je Dave Gahan z Depeche Mode stále jedným z najlepších frontmanov,“ tvrdí Barry Egan z írskeho Independent.

Začiatkom roka sa známy americký neonacista, Richard Spencer, nechal na konferencii Conservative Political Action počuť, že "Depeche Mode sú oficiálnou kapelou alternatívnej pravice." Bolo to vyhlásenie, ktoré vyznelo ohavnejšie, než ktorýkoľvek z niekdajších koncertných outfitov kapely. Líder Depeche Mode, Dave Gahan, doslova vybuchol od hnevu. "Na ľudoch ako RIchard Spencer je nebezpečné hlavne to, že je to diletant, bohužiaľ však vzdelaný a to je na to ešte strašnejšie. Za tie roky sa stalo nespočetne krát, že boli veci, s nami súvisiace, nesprávne interpretované, buď šlo o náš imidž alebo niečo, čo si ľudia nesprávne prečítali medzi riadkami. Ak už nič iné, v našom industríálne znejúcom estetične videli niektorí niečo socialistické, spájané s pracujúcou triedou."

Hlboko existenciálna genialita ich hudby - majú toľko nezabudnuteľných skladieb ako "Enjoy The Silence", "Personal Jesus", "Walking In My Shoes", "Shake The Disease", "Just Can´t Get Enough" a "Policy Of Truth" - urobila z Depeche Mode jednu z najväčších kapiel na svete. Piesne o smrti, vnútornom trýznení, Bohu a odcudzení nie sú práve piesňami, pri ktorých si dokážete predstaviť, že si ich po svete pospevujú milióny ľudí. A keď Depeche Mode vystúpia 15.novembra v takmer vypredanej 3 Aréne, v Dubline, môžete očakávať, že 12 000-ový dav bude hľadať vykúpenie v speve s Gahanom, v skladbách ako "Shake The Disease" ("I'm not going down on my knees/ Begging you to adore me/ Can't you see it's misery. And torture for me.") alebo "Everything Counts" ("The turning point of a career in Korea, being insincere").

Kapela vznikla v roku 1980, v Basildone, Essex, no Depeche Mode rozhodne nie sú bežnou kapelou. Ani byť nemohli. Keď sa Gahan, ako 11-ročný, vrátil zo školy, bol konfrontovaný s mužom sediacim vedľa jeho matky. Povedala mu, že "ten muž bol mojím otcom." Dovtedy totiž veril, že nevlastný otec, ktorý zomrel, keď bolo Gahanovi 9, bol jeho biologickým otcom.

"Vysvitlo, že nás skutočný otec opustil, keď som bol veľmi malý ... po tom, čo som ho spoznal, som začal fungovať v štýle, "seriem na všetko!". Takže som lietal z jedného problému do druhého, kradol som autá a bol zo mňa zlodej. Ako 15-ročného ma poslali do polepšovne na celých šesť týždňov- Bolo to skutočné väzenie pre deti. Cez halu ste museli pochodovať, dali vám prikrývku, nové oblečenie, kričali na Vás a bili. To, že som sa pridal k Depeche Mode, mi v podstate zachránilo život."

Dave Gahan je jedným z najvýznamnejších frontmanov 21.storočia. A na význame mu pridáva aj skutočnosť, že porazil smrť. 28.mája 1996 sa prebral k životu po dvoch minútach oficiálnej smrti, ktorá u neho nastala po predávkovaní sa v hoteli Sunset Marquis, v Los Angeles. Jeho srdce sa na dve minúty zastavilo, kým sa ho záchranárovi nepodarilo oživiť. Gahan neskôr prehlásil, že v tej chvíli videl, alebo počul, ako ho jeho neskoršia priateľka Jennifer volá späť na tento svet. "Mal som v tej chvíli pocit, že ona bola tým svetlom, dobrou vecou v mojom živote."

"Neskôr som zistil, že Jennifer, ktorá bola v tej chvíli v New Yorku, mala neskutočne zvláštny pocit, že sa so mnou deje niečo príšerné. V prvom momente bolo všetko, čo som videl a cítil, len absolútna temnota. Nikdy predtým, ani potom, som sa neocitol v priestore tak čiernom a spomínam si na ten pocit, že čokoľvek som dovtedy urobil, bolo absolútne zlé."
V roku 2009 povedal v rozhovore pre americký magazín Blender, že po tom, čo takmer zomrel, sa rozhodol vzdať drog. "Aj tak mi však trvalo ďalšie dva roky, než som požiadal o pomoc. To som už dostal aj nariadené súdom zostať čistý. Buď toto alebo väzenie. Šiel som teda najskôr na odvykaciu kúru, kde nám náhodne kontrolovali moč na prítomnosť drog. Celé to bolo o skutočnej pokore, no na druhej strane som sa cítil najlepšie za celý svoj dovtedajší život."

Názory Devotees (6)

Monghi

 1    9. november 2017 o 14:14

oj joj joj ... zrovnavat Gahana s Nickom Caveom?? Nick uz je posledne dve dekady daleko daleko niekde inde! Proti Gahanovi je Cave skutocny pan! O takych emociach z podioveho a albumoveho prejavu mozu skutocne DM a Gahan obzvlast len snivat ... ale to je dobre ... DM maju svoj smer a prezentaciu, Bad Seeds zasa svoju ... su to dva odlisne svety, ktore sa tazko porovnavaju, aj ked Gahana casto spajaju s Caveom, su to, podla mna, nezlucitelne osobnosti ...

Gahan a Bowie ... ano, tu je velmi vela spolocnych prienikov. Logicky smile


Lojzo

 2    10. november 2017 o 09:41

A ja si zasa myslim ze Gahan vo svojom prejave bol sam sebou do roku 2000 cca. Potom sa zmenil na parodujuceho Bowieho-Cavea-Jaggera a to mu ostalo az dodnes, napodobnuje tych na ktorych nema, kedze nie je ziaden rocker, akokolvek to uz citi mna osobne nepresvedcil “GAHANA MAME DOST” :D Jediny kto si drzi svoj standard a svoju tvar je Gorac… wink


Monghi

 3    10. november 2017 o 10:42

@Lojzo: to, ze v jeho podiovom vystupovani najdes pohybove prvky aj tych, co si spomenul, je nespochybnitelne. A ze sa tak deje od Exciter tour, v tom tiez suhlasim smile


Lojzo

 4    10. november 2017 o 14:40

@Monghi: No na Exciter Tour to zacalo sak ked si pozries One Night in Paris (ktore mimochodom nazyvame tiez One Man Show) tak nevies ci sa mas z tych jeho poz smiat alebo co… Pre mna asi najnepozeranejsi live zaznam prave kvoli jeho vystupovaniu (umele, smiesne, afektovane, trapne)...


Dusan

 5    18. november 2017 o 20:25

Veľmi vystižne to, ako Gahanov prejav pôsobí, vyjadruje fotografia k tomuto článku. Tie jeho ksichty, úšklabky, opice, pohyby ako keby mal “zlomený chrbát”, afektované výkriky spievané vo falzete atď... a k tomu ešte aj tá jeho súčasná technika spevu… uf, veľa kritického som napísal na jeho adresu… asi je to aj príliš, ale toto nie je on, je to taká “karikatúra”, zahodil svoje silné a hlavne originálne stránky z minulosti, na ktorých mal stávať a rozvíjať ich…toto čo teraz predvádza mi už na neho nesedí... tak ako ich tvorba od excitera… darmo, je to úplne iný depeche ako v časoch, keď boli skutočným undergroundom.


Dusan

 6    20. november 2017 o 20:53

Aha, sorry… nevedel som, že to čo predvádza je “in”... ale už to praktizuje 17 rokov, takže účelom asi nie je, aby bol aktuálny podľa toho čo je momentálne “cool”...


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa