Fletch: Pred nástupom do štúdia chceme mať skladby dokončené

Fletch: Pred nástupom do štúdia chceme mať skladby dokončené

Telefonický rozhovor s Andym Fletcherom pre bieloruský portál TUT.BY

Prvá otázka je tradičná: čo všetko vieš o našej krajine, Bielorusku?
AF:
Veľa toho nie je. Viem, kde sa nachádza a čo to som počul o Minsku. Ale teším sa na prvú návštevu vašej krajiny.

Takže si asi nič nepamätáš z toho, keď si prechádzal našou krajinou vlakom z Varšavy do Mosky, však?
Pravdepodobne nie.

Mnohí vravia, že to bola tvoja prvá a jediná návšteva našej krajiny.
A možno to bol Dave, nepamätám sa, že by som také čosi zažil s Depeche Mode.

Možno.
Nepamätám si, že by som niekedy cestoval do Moskvy vlakom. Možno to bolo s Davidom na jeho sólovom turné.

Ak sa ti u nás bude páčiť, presvedčíš Martina a Davida, aby ste našu krajinu zahrnuli do rozpisu budúceho turné kapely?
Áno! Aj to je jeden z dôvodov mojej návštevy: pozrieť si krajinu, stretnúť sa s fanúšikmi. No a rád by som sa potom vrátil s celou kapelou. Bolo by to skvelé.

To by bolo naozaj skvelé. V Minsku sa chystáš vystúpiť ako DJ, ale pre väčšinu tunajších fanúšikov si jednoducho člen Depeche Mode. Ako vnímaš tento fakt?
Prirodzene, nemám s tým problém. Viete, Dave a Martin, oni sú skutočne veľké hviezdy, ja som len ten chlapík v úzadí a vlastne sa tak aj chovám.

A ako sa darí tvojmu labelu, Toast Hawaii? Plánuješ ešte vôbec s niekým spolupracovať, keďže spoluprácu s Client si už dávno ukončil?
No viete, opäť sa začali práce s Depeche Mode. Nemyslím si, že budem mať dostatok času nájsť kapelu, ktorá by sa mi páčila a s ktorou by som bol aktuálne schopný pracovať a produkovať. Vždy je však šanca, že sa tak stane.

Vieš nám prezradiť nejaké novinky ohľadne nového albumu Depeche Mode? Začali Martin s Daveom komponovať nové skladby?
Áno, Dave s Martinom už komponujú. Máme v pláne čo najskôr nastúpiť do štúdia a všetci sme v tejto chvíli veľmi spokojní a šťastní. Dúfam, že po skončení nahrávania vyrazíme na turné.

Skvelé!
Takže možno prídeme do Bieloruska.

Budeme vás túžobne očakávať. Kedy teda začne nahrávanie a kedy bude všetko dokončené?
To s istotou neviem povedať. Všetko to závisí od toho, v akom čase Martin s Davidom dokončia komponovanie. Ale jednu vec vám povedať môžem: skladby by sme radi dokončili už pred nástupom do štúdia. A som si istý, že sa tak stane začiatkom budúceho roka.

To je úžasné! Myslíš, že by si aj ty mohol na album prispieť nejakou skladbou?
Viete, skladanie piesní, to nie moja silná stránka. Mám to šťastie, že som v kapele, ktorá vyprodukovala veľmi známych skladateľov - Vince Clarke, Martin Gore, David Gahan. Podľa mňa je skladanie piesní omnoho ťažšie, než sa na prvý pohľad zdá.

Zrejme áno. Poďme sa chvíľu rozprávať o kapele. Je pravda, že David by počas nahrávania albumu "Plaing The Angel" kapelu opustil, ak by sa na album nedostali aj jeho skladby?
Ani nie. O tom to nebolo. Dave mal vtedy dosť ťažké obdobie: počas celej svojej kariéry spieval skladby niekoho iného. Mal pocit, že aj on by mal čímsi prispieť a my sme mali ten istý pocit. Takže dnes už prispieva viacerými skladbami a tie sú naozaj vydarené.

Veľmi úzko spolu pracujete už viac ako tri dekády. Nie ste jeden z druhého už unavení alebo si jednoducho tak skvele vychádzate?
Viete, my máme šťastie v tom, že všetci traja pochádzame z toho istého mesta. Máme rovnaký zmysel pre humor a rovnaké záujmy. Iba raz za celú kariéru sme mali pocit, že by to všetko mohlo skončiť. To bolo vtedy, keď bol Dave vážne chorý a musel do nemocnice. Sme však veľmi silný tím a v práci budeme pokračovať.

Ešte stále ste organizovaná kapela?
Nie, už nie tak, ako tomu bolo kedysi. Dnes máme manažéra. Ako viete, kedysi sme si všetko robili sami.

Jasné.
Aj ja som do toho viac zainteresovaný. Dnes však žijeme tisícky míľ od seba vzdialení a veci nejdú tak hladko ako v starých dobrých časoch, keď sme vlastne všetci žili blízko seba, doslova za rohom.

Naverbovanie manažéra je v takýchto prípadoch logické. Tvoj názor na obnovenie spolupráce s Alanom Wilderom?
Ako viete, na koncerte v Royal Albert Hall odohral s Martinom jednu skladbu a nedávno pre nás pripravil remix skladby "In Chains". Nemyslím si, že sa vráti do skupiny, no k určitej spolupráci by dôjsť mohlo.

Keď sme pripravovali tento rozhovor, všimli sme si jednu vec. Členovia Depeche Mode sa nikdy nevyjadrovali k politike. Išlo vždy o zámer alebo je to náhoda?
Neviem. Skladáme piesne o živote, o každodenných pocitoch a skúsenostiach. No nemyslím si, že sme natoľko skúsení, aby sme hovorili o udalostiach vo svete.

Možno posledná otázka týkajúca sa kapely. Aký má tvoja rodina vzťah k Depeche Mode?
Ja myslím, že sa im naša kapela páči.

Si o tom presvedčený?
Mám dve deti. Môj 17-ročný syn počúva Depeche Mode veľmi často. Moju dcéru som však DM nikdy počúvať nepristihol, hoci pár rokov dozadu zvykla na našich koncertoch tancovať v postranných častiach pódia. Ale samozrejme, rodina je na našu skupinu veľmi hrdá, veď s nami prežila toľké roky. Viac než 30! Som si istý, že naši partneri, súrodenci, jednoducho všetci sú na nás veľmi pyšní.

To musia! Ako si sa dopracoval k nápadu založiť si vlastný nahrávací label?
K tomu došlo krátko na to, ako som sa stretol s Client. Po stretnutí s nimi som práve kvôli nim label založil. Lenže dnes mám problém nájsť pre label nový tím. Už som sa zmienil, že mám veľmi veľký problém s dostatkom času.

Ako pripravuješ skladby pre tvoj dj-ský set?
Je mnoho spôsobov, ako k tomu pristupovať. Kedysi som chodil do hudobných obchodov. Dnes je už všetko digitalizované, existuje spústa webstránok, kde si človek môže skladby vypočuť. Samozrejme, že to tam nefunguje ako v klasických obchodoch. Tam je veľmi ťažké dopracovať sa k novým skladbám. Ak taký nájdete, máte doslova šťastný deň. Trávime teda veľa času hľadaním. Veľa času mi zaberie aj predprodukcioa, mixovanie skladieb a podobne. Dúfam, že v Minsku budú mať fanúšikovia možnosť počuť dobré skladby v štýle Depeche Mode, tak ako sú na to zvyknutí.

Takže v podstate surfuješ po webe, počúvaš rôzne skladby a vyberáš to najlepšie?
Tak nejako.

Posledná otázka, ktorú nám poslal jeden z našich fanúšikov. Myslím však, že odpoveď bude mnohých zaujímať. Vieš si predstaviť, že pri počúvaní vašej hudby v aute sa môže človek pozabudnúť a neúmyselne prekročiť povolenú rýchlosť o 20 míľ/hod? Čo na to povieš?
To asi nie je veľmi dobré, však? Snažíme sa pochopiť všetky druhy emócii, ktoré sa k nám dostávajú zo strany fanúšikov. No pokiaľ ide o rýchlosť, tak to už je trochu príliš.

Názory Devotees (6)

Čítať a pridávať komentáre môžu iba zaregistrovaní a prihlásení depešáci.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa