Drogy? Áno, teda vlastne možno (1990)

Drogy? Áno, teda vlastne možno (1990)

Megaúspešný rok 1990 odštartovali Depeche Mode vydaním ich najúspešnejšieho singla, "Enjoy The Silence", ktorý na rôznych remixových edíciach dopĺňali dve inštrumentálne skladby, "Mephisto" a "Sibeling".

Pôvodne bola "Enjoy The Silence" baladou, no bol to práve Alan Wilder, ktorý jej dodal tempo a tak z nej urobil hit.

Alan: "Keď som si po prvýkrát vypočul demo, tak mi napadlo, že by to mohol spievať Neil Tennant. Niečo mi v tom verši, "all I ever wanted" pripomínalo Pet Shop Boys. Martinove demá vždy obsahovali nejaké tie kúsky textov, no po hudobnej stránke to bývalo rôzne, niekedy boli spracované detailne, niekedy vo veľmi jednoduchej forme. Mal som pocit, že ponechať tú skladbu vo forme jednoduchej balady by sa mohlo považovať až za kriminálny čin, nakoľko som v nej videl obrovský komerčný potenciál. Obsahovala skvelú melódiu, ktorá doslova až kričala, aby sa na nej zapracovalo, čo sa nakoniec aj stalo. S Floodom som pracoval na backing tracku ešte predtým, než sme Martina požiadali o gitarový riff."

Martin však týmto nápadom nadšený nebol: "Myslel som, že samotnou podstatou skladby bude, viete, užívanie si ticha, takže by mala mať veľmi pokojnú atmosféru. Chvíľu mi trvalo, kým som si na novú verziu zvykol, ale s tým gitarovým riffom to jednoducho začalo fungovať."

Dave: "Spomínam si, ako tam sedel, hral na gitare a zrazu objavil ten riff. Ja som sa pridal so spevom a všetci zostali prekvapený, vrátane mňa, ako mi to šlo :) "

Fletch: "To bolo po prvýkrát v našej kariére, kedy sme vycítili, že máme hitový singel. Jednoducho sme to okamžite poznali."

To isté sa dá povedať aj o videu k singlu, hoci sa v prvom momente Corbijnov koncept kapele nepozdával. Obzvlášť Dave bol v tomto smere veľmi skeptický a chalani požiadali Antona o ďalší nápad, no neskôr si to, nielen Dave, rozmysleli.

Dave: "Klip "Enjoy The Silence" radím k tomu najlepšiemu od Antona."

Fletch: "Šli sme do štúdia a Anton nám povedal, "Bude to trvať iba chvíľu." No a asi po hodine z neho vyšlo, "Tak, a môžete ísť domov," na čo sme si pomysleli, "no super!". No a chudák Dave si užil šesť dní filmovania v mrazivých podmienkach."

Dave: "Strávili sme filmovaním asi týždeň. A bolo to celkom zložité, ale zároveň to bolo aj zábavné. Obliekal som sa do kostýmu kráľa, s korunou a všetkým, čo k tomu patrí. Točili sme v Portugalsku, následne v Škótsku, v Balmoral, potom vo Francúzskych Alpách ... v podstate to bolo len o mne, Antonovi a producentovi Richardovi Bellovi. Dokonca je tam zopár záberov, kde ma niekto zastúpil. Ku koncu filmovania som už toho začínal mať dosť a jednoducho som sa na pľaci rozhodol, že pôjdem späť na hotel. Mali sme k dispozícii helikoptéru, ktorá nás vyviezla na vrchol hory a Anton po mne chcel záber, na ktorom by som kráčal ďalej, ďalej, a ďalej, bola to nádherná scenéria, všade plno snehu ... napadlo ma, "Vieš ty čo Richard?" A dal som si korunu dolu, nasadil mu ju na hlavu, sňal zo seba róbu, zavesil mu ju na plecia a povedal, "A rob to ty!" Sadol som do helikoptéry, zviezol sa dolu a v hoteli si doprial šálku horúcej čokolády."

K singlu existuje ešte jedno video, ktoré kapela nafilmovala, pre francúzsku tv stanicu, na streche už neexistujúceho Svetového obchodného centra v New Yorku.

19.marca 1990 sa na trhu objavil očakávaný album "Violator", ktorý sa navždy zapísal do histórie kapely ako jej najúspešnejší. Možno to mnohí fanúšikovia nevedia, ale pri nahrávaní tohto albumu Depeche Mode po prvýkrát využili služby hosťujúceho hudobníka. Bol ním Nils Tuxen, ktorý sa postaral o steel gitaru v skladbe "Clean" (bicie a bassgitaru nahral Alan Wilder). Deň po vydaní došlo k ďalšej neslávnej udalosti, kedy sa kapela objavila na autogramiáde, ktorú zorganizoval obchod Wherehouse, v Los Angeles. Sami organizátori zostali šokovaní, keď už štyri dni pred akciou kempovalo v okolí obchodu 5 000 fanúšikov a na samotnú autogramiádu ich prišlo 20 000. Aj napriek všemožnej snahe polície dostať situáciu pod kontrolu sa organizátor, po odporúčaní predstaviteľov polície, rozhodol celú akciu, po 90 minútach, ukončiť a kapelu eskortovali späť do hotela, aby sa situácia ďalej nezhoršovala. Napriek tomu sa to neobišlo bez niekoľkých incidentov a zranení medzi fanúšikmi.

Dave: "Začalo to byť trochu desivé a vymykalo sa to spod kontroly. Nebolo možné vopred predpokladať, že sa tam dostaví toľko ľudí. Pod tlakom fanúšikov dokonca nevydržali ani veľké výkladové sklá. Doslova ste cítili, ako celková atmosféra na mieste hustne. Len sme jeden na druhého hľadeli a vysielali si jasný signál, "musíme sa odtiaľto čo najskôr dostať!"."

Martin: "Evidentne sa to spod kontroly začalo vymykať aj polícii, keďže nám povedali, aby sme odišli. Tak sme sa vrátili do hotela, tam si zapli telku a zistili sme, že sme sa vlastne dostali do hlavných správ po celej krajine."

Dave: "Posadali sme si okolo telky, prepínali jednotlivé spravodajské tv stanice a tam sme videli titulky ako "Anglická rocková kapela, Depeche Mode, spôsobila dopravné zápchy!" ... dobre sme sa na tom nasmiali "

7.mája 1989 vyšiel tretí singel z albumu, skladba "Policy Of Truth", obohatený o inštrumentálku "Kaleid", ktorou kapela otvárala koncerty World Violation turné. O remixy "Policy Of Truth" sa postarali François Kevorkian a KLF. Remixy "Kaleid" si rozdelili dvojice Daniel Miller + George Hold a Bruce Smith + Sean Oliver.

Spomenuté turné World Violation, bolo v porovnaní s predošlým Masses tour kratšie, no predalo sa v rámci neho 1,2 milióna vstupeniek. Pozostávalo z troch častí a tá prvá odštartovala v Spojených štátoch Amerických, 28.mája 1990, a zahŕňala 42 vystúpení. Množstvo fanúšikov dodnes vedie o tomto turné vášnivé diskusie a kladie si zároveň otázku, prečo kapela z neho nevydala žiaden videozáznam v podobe DVD.

Alan: "Po vydaní filmu "101" by pôsobilo vydanie ďalšieho záznamu, či nahrávky s live b-stranami, ako také dojenie kravy, kým dáva mlieko. Turné k albumu "Violator" začalo príliš skoro po predošlom turné. Film a album "101", podľa nás, skvele sumarizovali koncertnú stránku kapely a my sme mali pocit, že by sme mali od live záznamov na nejaký čas upustiť. Som si istý, že nejaká nahrávky z World Violation turné existujú, no netuším, či budú niekedy vydané."

Znalci a zasvätenci tvrdia, že turné k albumu "Violator" bol riadne divoké, neviazané a v tom odbobí všetci z kapely brali extázu. Jediný, kto neskôr otvorene priznal, že túto drogu bral, bol Martin. Fletcher v tom istom čase tvrdil, že ju nikdy neskúsil, ale zasvätenci tvrdia, že v tomto smere nebol žiadnou výnimkou.

Alan: "Čím Martin viac pil, tým bol láskyplnejší. Obklopoval sa absolútne neznámymi ľuďmi, rozprával im o svojom živote, ale na rozdiel od Davida tomu všetkému nikdy neprepadol. Zrejme musel mať Dave nejaké problémy sám so sebou. Martin zostal v pohode a mnoho vecí nikdy na povrch nevypláva. Úprimne, alkohol bol horší, než čokoľvek iné, no v období albumu "Violator" zohrávali drogy veľmi veľkú úlohu. Extáza, kokaín, všetko okrem heroínu. Naň siahol Dave až počas turné World Violation. Myslím, že to muselo súvisieť s jeho osobnosťou. Jednoducho cítil potrebu dohnať veci do extrému."

Martin: "Úprimne, nerád sa rozprávam o drogách. Je to téma, pri ktorej sa v rozhovoroch pre média cítim neisto. Vtedy to bola jedna divoká jazda. Dostal som sa k nim v roku 1988, ešte predtým, než som začal komponovať veci pre album "Violator" ... "

Fletch: "Myslím, že odpoveď je áno, možno!"

Martin: "Každý si vtedy s drogami užíval slastné obdobie. Vtedy sa zdalo všetko v pohode a na druhý deň ste sa mohli vrátiť do normálu. Lenže v mojom prípade to takto fungovalo len krátko. Dostával som sa potom totiž do depresii, ktoré trvali celé týždne. Takže áno, bral som drogy, teda vlastne možno ;)"

Ešte predtým, ako sa turné presunulo do Európy, odohrala kapela, v období 31.august - 12.september 1990, sedem koncertov v Austrálii a Japonsku. 28.septembra 1990 sa kapela predstavila publiku v Bruseli a celkovo odohrala v Európe 38 koncertov, s finále v známej birminghamskej hale N.E.C. Paradoxne však, aj napriek veľkým zmenám (a možno práve kvôli nim), vynechali Depeche Mode úplne Východnú Európu, teda ak nerátame dve vystúpenia v nemeckom Berlíne.

17.septembra 1990 prekvapili Depeche Mode fanúšikov štvrtým albumovým singlom "World In My Eyes", no hlavne potešili dvoma novými skladbami s vokálmi - "Sea Of Sin" a "Happiest Girl". Zaujímavosťou je fakt, že uvedené skladby sa nikdy neprezentovali v oficiálnej podobe, ale boli vydané len ako mixy.

S blížiacim sa záverom turné sa 6.novembra objavila na video trhu kompilácia "Strange Too", o ktorú sa samozrejme postaral Anton Corbijn. Kompilácia, okrem videoklipov jednotlivých singlov z albumu "Violator" ("World In My Eyes" dokonca v trochu odlišnej verzii), obsahuje aj videá k skladbám "Halo" a "Clean".

zdroj: depechemodebiographie.de

Názory Devotees (4)

Čítať a pridávať komentáre môžu iba zaregistrovaní a prihlásení depešáci.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa