Dream On (2001)

Dream On (2001)

Takmer tri mesiace pred vydaním albumu "Exciter" sa Dave Gahan objavil v štúdiu rádia KROQ a odprezentoval prvú skladbu, spolu s ďalšími ukážkami.

Kevin + Bean: Hlási sa svetoznáme rádio KROQ, je 8:44 a počúvate šou s Kevinom a Beanom. Hmm.. no ale moment, toto znie ako Depeche Mode. Počkať! To predsa nemalo byť vonku ešte ďalšie dva mesiace. To by potom mohla byť zbrusu nová skladba z albumu "Exciter", "Dream On". Tu je Kevin a Beanom, počúvate rádio KROQ a toto je Dave Gahan. Ako sa ti dari, Dave? Daaaaaave, dobré ráno!
Dave: Dobré ráno.

Vitaj, sme radi, že si tu s nami.
Tiež sa z toho teším.

Aké to je, počuť z rádia Vašu novú skladbu?
Mali by ste byť medzi prvými, ktorí ju počuli. Znie to dobre, to je fakt.

Jasné, čo je lepšie ako počuť, "Panebože, to je príšerné, neznášam to, nečakal som, že to bude znieť takto, mali by sme sa vrátiť späť do štúdia!" Tuším od albumu "Ultra" ubehli už štyri roky, nie?
Áno. Dali by ste mi tie... Pán Bean, nepočujem Vás.

Dobre, ak je toto to, čo potrebuješ... slúchadlá, slúchadlá. Nech sa páči, Dave.
Super, už sme späť.

Štyri roky od albumu "Ultra". Zhrň nám v krátkosti toto obdobie v tvojom živote.
No, tak sa na to pozrime, čo sme robili... hmm... zdá sa...

Po turné ste sa prakticky na celý rok odmlčali.
No, nie tak celkom. Ja som bol po skončení turné tak z vecí nadšený, že som sa okamžite vrátil do práce. Bolo to skvelé opäť niekam vyraziť, no teraz som to celé cítil trochu inak.

Zdá sa, že fanúšikovia a všetko to okolo, ti zvýšilo apetít do práce, nie?
Presne. Dnes to všetko vnímam omnoho viac. Opäť mám radosť z hudby. Dnes sa snažím viac pracovať s mojim hlasom, viac cvičím a chcem si udržať správne pracovné tempo.

A čím presne si tie štyri roky vyplnil?
Aby som bol úprimný, ono sa to nezdá až tak dlhý čas odvtedy, čo som bol u Vás naposledy. Fakt je, že dnes sa cítim úplne inak. Dnes som si totiž istejší v otázkach kto som a čo chcem robiť... a hlavne, čo chcem robiť so svojim životom.

Je tvorba hudby dnes zložitejšia? Je ťažké nahrať album? Pretože sú kapely, ktoré to zvládnu za 5-6 dní a iným to trvá aj celé roky.
V našom prípade je to určitý proces, no samotný čas nahrávania až taký dlhý nie je. Tentoraz sme pracovali s producentom Markom Bellom, ktorý sa preslávil spoluprácou s Bjork. Bolo to skvelé, je to veľmi inštrumentálny typ človeka a je veľmi zručný. Vo väčšine našej aktuálnej produkcie cítiť vplyv Marka Bella.

Robí teda tie rozdiely v produkcii priamo producent alebo... chcem tým naznačiť, že niektorých producentov na albumoch ani nepostrehneš, a niektorí odvedú poznateľne rozdielnu prácu.
Podľa mňa to záleží od kapely a jej spôsobu práce. Čo od nás Alan odišiel... viete, on bol niečo ako hudobný riaditeľ, ktorý pomáhal Martinovi so skladbami, rozpracoval ich a posunul do iných polôh. Po Alanovi proste zostala jedna veľká diera, nemali sme nikoho podobného k dispozícii, tak sme museli niekoho takého nájsť, na poslednom albume to bol Tim Simenon a s jeho pracovný tím. No a pri tomto albume to bol v podstate Mark Bell. A zdá sa, že Martin sa mu omnoho viac otvoril, čerpal v ňom inšpiráciu. Mark bol otvorenejší aj ku mne, viac experimentoval s mojim hlasom. Na tomto albume sa mi páči práve to, že na ňom nájdete inú polohu môjho hlasu, takú, ktorú by ste odo mňa neočakávali. Sám sebe som dával väčšie výzvy, napr. v skladbách ako "Goodnight Lovers" alebo "When The Body Speaks". No a potom tam nájdete typicky temného Davida Gahana, v skladbe "Dead Of Night", v ktorej hrám doslova všetky svoje obľúbené role.

Prepáč, zasmial som sa pri tom slove "temný", pretože keď z času na čas začujem tie "gothické" skladby Depeche Mode v rádiu, pomyslím si, hlavne preto, že sme za tie roky strávili spolu dosť času, že mi prídeš v skutočnosti ako presný opak nejakého gothika. Vieš, väčšinou si dobre naladený, šťastný, priateľský a milý... si skutočne tá posledná osoba, pri ktorej by som očakával, že sa bude venovať ponurnému rocku.
Ale, taký som iba kvôli vám. Väčšinu času trávim v hoteli a ležím vo svojej rakve...

No jasné. Sme sa pred chvíľou rozprávali s Davidom Grohlom a priznal sa nám, že ťa raz stretol a bol prekvapený, aký si bol šťastný a dobre naladený. Neprekvapujú ťa tieto názory?
(smiech) Ale viete, ja mám toto všetko v sebe, tak ako všetci ostatní. Ono, ak sa chcete prehupnúť na tú temnú stránku života, je to veľmi ľahké. Je to omnoho ľahšie, ako byť vo všeobecnosti optimistický, aspoň pre mňa. Ale dnes, aby som bol úprimný, som fakt neskutočne vďačný, že tu môžem byť a venovať sa tomuto všetkému. Ráno, keď som sem prichádzal, som dole na parkovisku stretol asi 30 našich fanúšikov. O ôsmej ráno! Chcem tým povedať, fungujeme už 20 rokov a oni sú tu stále s nami!

Áno, to je naozaj úžasné. Po 20tich rokoch sa nájde 30 ľudí, ktorí majú radi Vašu kapelu :) Fakt pôsobivé! :)
Presne! Vyberáme si miesta, kde budeme hrať v rámci turné a povedali, že tam budú :)

Naposledy si bol v našom vysielaní asi pred rokom a pol, keď si telefonoval s Richardom Bladeom. Pokiaľ si dobre pamätám, spomínal si vtedy, že sa Vám narodilo dieťa.
Správne, máme malú dcérku, Stalla Rose, a ona je ...

Tak to vysvetľuje, kde si po celý ten čas bol...
Ona je pre mňa... zbožňujem ju, je niečo ako dar.

Asi ti zmenila život viac, než by si očakával.
Myslím, že áno. Tentoraz som bol viac pripravený na rolu otca, pretože som sa tej úlohe priučil. Nakoniec takéto niečo Vás naučia deti samotné, žiaden tréning predtým neabsolvujete.

To teda nie, tam nemáš na výber. Buď áno alebo nie!
Presne :) Ale je to radosť.

Ona ale teraz bude tým, na čo budeš prihliadať pri plánovaní turné k novému albumu. Myslíš, že ju zoberieš so sebou?
Určite ma budú navštevovať. Rovnako ako aj môj syn, ktorý žije v Anglicku. Má 13. Príde na prázdniny do Štátov a nejaký čas bude s nami cestovať. Rovnako ako moja žena, adoptívny syn a Stella Rose. Prídu na nejaký čas, ale ono je to trochu zložité, myslím to neustále cestovanie. A takisto nebude jednoduché byť počas celého turné mimo domu na celých 7-8 mesiacov.

Pre väčšinu kapiel by to znamenalo skutočne veľké turné, ale pre Vás, vcelku malé, nie?
No áno, ale, je to fakt dosť.

Dosť, ale nie tak veľa.
Ale viete, už to nechceme preháňať.

Máme v štúdiu Davida Gahana, ale potrebujeme krátku pauzu. Chceš sa trochu uvoľniť?
Jasné.

Máme tu nové CD od Depeche Mode a myslím, že nejaké ukážky sú už dostupné na depechemode.com, správne?
Úplne správne. www.depechemode.com

Môžete zájsť tam alebo si to vypočuť priamo tu. S Davidom sa o tom porozprávame trochu viac o malú chvíľu, tu na rádiu KROQ.

Toto je šou Kevina a Beana, máme 8:56 a v štúdiu je s nami David Gahan z Depeche Mode. Tento týždeň sa odovzdávajú ceny Grammy, vy ste tuším túto cenu nikdy nezískali.
Nie, nikdy sme nič nevyhrali.

Nikdy ste nezískali cenu Grammy? A čo myslíš tým, že ste nikdy nič nevyhrali?
Už sme tomu boli veľmi blízko, myslím, že v období albumu "Songs Of Faith And Devotion". Na Grammy sme boli tuším nominovaný za film. "101"? Ale nie som si v tomto smere veľmi istý.

No, sme sa tu dnes zišli. Samí smoliari.
Tak nejak.

Ako môžete byť tak úspešní a nemať...
Ale veď aj David, David Grohl... ani on...

Jasné, ani on nikdy nezískal žiadnu cenu.
No vidíte ...

Nový album nesie názov "Exciter", vydanie je plánované na 15.mája, teda ak mám správne informácie. David, čo vlastne znamená "Exciter"?
No, chceli sme opäť názov, ktorý zaujme, ako "Ultra", "Violator" a podobne. Proste za tie sa roky sa cez Depeche Mode niesla akási téma. Ale s tým názvom prišiel Martin. No mali sme kopec iných názvov, tie sme rozvešali po stenách štúdia a prakticky sme s nimi počas nahrávania žili. Až sme sa s nimi zžili.

Ale ten názov znie skvele.
To je pravda. A vlastne všetky skladby na albume akosi zosobňujú všetky aspekty lásky. Ako aj túžby a podobne, proste všetko, čo v sebe prežívate, keď ste do niekoho zaľúbený, alebo aj nie.

Dá sa teda povedať, že láska je ústrednou témou albumu?
Skôr bolesť, to je presne to, čo cítime, keď prechádzame negatívnymi vecami. Alebo keď niekoho stratíte.

Niekto z toho dostane aj vyrážky (smiech). Záleží, o koho ide...
Presne! Aj o tomto je na albume skladba!

Máte pieseň o vyrážke? Ale veď stačí navštíviť lekára.
Infeeeeeeekcciiiiiaaaaa, chápete? Pocity viny! Hanby!

Páči sa ti viac, keď ľudia počúvajú albumy ako celok, ako nejakú tému, alebo myslíte aj na ľudí, ktorí si vyberú nejakú skladbu z albumu a tú počúvajú stále dokola? Sú totiž určite ľudia, ktorí albumy preferujú práve ako celok.
Áno, takto premýšľam aj ja.

Áno?
Jasné. Viete, my sa snažíme skladby na albume spájať a vybrať ich tak, aby vás vzali na akúsi pomyslenú cestu, ktorú ukončíme poslednou skladbou. Posledná skladba tohto albumu sa volá "Goodnight Lovers", ktorá pripomína niečo ako uspávanku. V tej skladbe sme sa takmer kompletne vzdali elektroniky. Album takisto obsahuje niekoľko skladieb, ktoré sú ovplyvnené bluesom, či rock´n´rollom 1950-tych rokov, ale silným DM spôsobom.

Pred pár minútami sme pustili "Dream On", prakticky vo svetovej premiére.
Tak tak.

Čo sa budete snažiť zachytiť v chystanom videu k tejto skladbe?
V podstate v ňom budem väčšinou šoférovať, jazdiť autom po púšti, počas jazdy budem premýšľať o veciach, ktoré sa mi stali, pôjde o takú retrospektívu. Režíruje to Stephane Sednaoni, dúfam, že som to vyslovil správne.

Snáď áno!
Je to Francúz. Inak sme pri natáčaní zažili kopec zábavy. Fakt som si to užil. Je to pre nás celé veľká výzva. Ideme s tou skladbou trochu proti prúdu, tak sa celkom teším na výsledok. Ale on tú skladbu vcelku pochopil. Viete, vokály sú v tej skladbe veľmi blízko, akoby som Vám spieval priamo pri uchu, až je to trochu strašidelné. No a melódia skladby, gitara, človek má pocit, akoby šoféroval. Inak neviem...

Keď som si ju vypočul prvý krát, tak mi skôr pripomenula inú vašu skladbu, "Personal Jesus", hlavne tou gitarou.
Tak tak.

Prepáč inak, ale prečo je práve to brnkanie nosnou časťou skladby?
To vieš, stále hľadáme bubeníka.

Tak vidíš, dostal to zo seba! Ale inak to má rytmus. Dobre, dáme si ďalšiu pauzu. Vyberieš ďalšiu ukážku?
Iste.

S Davidom Gahanom sa budeme ešte rozprávať. Máme pre Vás niekoľko ukážok z nového CD, aby ste vedeli, o čom sa budeme baviť, keď sa vrátime späť do vysielania na KROQ.

Toto je slávne rádio KROQ na frekvencii 106,7. Je 9:08 ráno a v relácii Kevin a Bean šou máme týždeň Grammy. Pred hodinou sme tu mali Dave Grohla z Foo Fighters a teraz sme v štúdiu s Davidom Gahanom. Je to pre nás skutočne bonus, pretože album vyjde až v máji, ale my máme Davida v štúdiu už dnes. Album ponesie názov "Exciter" a pred pár minútami sme si vypočuli skladbu "Dream On". Bohužiaľ, viac z albumu hrať nemáme dovolené. Pochopil som to správne, Dave?
Presne tak, všetko čo máme k dispozícii sú iba krátke ukážky skladieb.

To kvôli Napsteru? Prinútil Vás Napster uvoľňovať skladby opatrnejšie?
V podstate sa dá povedať, že áno.

Pretože by album niekto ukradol a poskytol iným na download?
Čo si budeme nahovárať, stane sa to aj tak.

Hnevá ťa to? Aký máš vlastne názor na túto službu?
Môj názor by som zhrnul do slova Keitha Richardsa, "Ak sa to nedá stiahnuť, akoby si to ani nemal."

Heh, mrkli sme sa na Napster včera a našli sme tam na stiahnutie skladbu z albumu "Exciter" s názvom "Breathe".
Pche (potlačí smiech)

Tak sme ti ju dnes prehrali a tvrdíš, že to nie je Vaša skladba.
Nie je! (smiech)

Dokonca si ju nevedel ani identifikovať!
Nemám ani poňatia, čo to je.

No dobre, tak toto údajne spieva Dave (zaznie ukážka zo "Surrender"). Na Napsteri sa to prezentuje ako "Breathe", ale "Breathe" od Depeche Mode to podľa Davida rozhodne nie je. Všetci dúfame, že sa nájde nejaký fanúšik Depeche Mode, ktorý bude schopný to identifikovať a dá nám vedieť, čo to je, keďže Dave to identifikovať nedokáže.

Takže v tej ukážke si to rozhodne ty, áno?
Presne.

Ale nie je to vaša skladba?
Nie (smiech), ale je to môj hlas, to áno.

Mali by ste ho vidieť. Doslova sa mu dá z tváre vyčítať veta, "absolútne netuším, čo to je". A nemôže to by niečo z toho nešťastného nahrávania s Master P? Niečo, čo niekde len tak ležalo a zrazu to zmizlo?
Nie!

Nemôže to byť nejaké b-čko?
Ale tým vokálom som šokovaný.

(V skladbe zaznie "I´m a man of flesh..." a David sa pridá "and boooone")

Máme na telefóne niekoho, kto si myslí, že vie, čo to je.
Dave: Možno nám volá Martin (smiech).

Connie? Čo myslíš, čo to je?
Connie: Je to "Surrender"
Dave: Surrrendeeeeeeeerrrrrrrrrrr! Jasné! Vedel som to! Vedel som to ...

Mal by si. Veď si to predsa naspieval!
Jasné, bol som pri nahrávaní.

Connie: Je to nádherná skladba, veľmi často ju počúvam.
Dave: Na ktorom albume to bolo? Alebo to je z nejakej b-strany?
Connie: Správne, je to zo singla "Only When I Lose Myself"
Dave: No jasné. Bolo to na b-strane. Máme to.

Super, máte publikum, ktoré vie o vašej kapele viac, než vy sami.
Áno, vďaka Bohu.

Myslím to vážne, niektorí z nich vašu kariéru sledujú až tak pozorne, že by Vás v prípadnom vedomostnom teste porazili.
Je to tak, na turné mi mnohokrát pomohli spomenúť si na texty.

To myslíš vážne?
Kedykoľvek sa na nich pozriem, tak spievajú všetko so mnou, takže aj keď sa na malú chvíľu so spevom stiahnem, nič sa nedeje.

Connie, čo si myslíš o "Dream On", ktorú si dnes ráno mohla počuť po prvýkrát?
Connie: Ó Bože, tešila som sa na to, kedy ju budem počuť. Zbožňujem ju.
Dave: Vďaka.

Bolo nám povedané, aby sme na skladbu zbytočne neupozorňovali, pretože nechceme, aby sa dostala na Napster. Ale na druhej strane, ak sa tam už dostane, tak budete môcť povedať, že sú to naozaj Depeche Mode.
Connie: No jasné.

No dobre Connie, ďakujeme ti.
Connie: Nie je za čo. A môžem niečo povedať Davidovi?

Samozrejme.
Connie: Mám ťa neskutočne rada, Dave! A strašne ťa obdivujem, ako aj Depeche Mode.
Dave: Ďakujem.
Connie: Som vašou veľkou fanynkou už od mladosti a chcem len povedať, že Vás zbožňujem.
Dave: Srdečná vďaka a ďakujem za podporu.

Ďakujeme, Connie.
Connie: Vďaka.

Maj sa.
Connie: Ahojte.

Ozvala sa v pravú chvíľu. Tak máme záhadu vyriešenú.
Ja som to inak vedel, len som Vás testoval (smiech)

Pustíme si nejaké ukážky z albumu "Exciter"? Máme na to čas?
Prečo nie.

Naozaj? Tak poďme na to. Album obsahuje myslím 13 skladieb, je tak?
Zrejme... 13? Nie, je ich 11. No dobre teda, toto sú... povedzme, že sú to hudobné ukážky, berte to niečo ako úvod, nie sú to kompletné skladby. V podstate sú to len inštrumentálne úvody.

Tak fajn. Toto je "Dream On", teda ukážka zo skladby, ktorú sme pred polhodinou mohli počuť celú.
(zaznie ukážka "Dream On")

Dave, nemáte obavy, či sa budú vaše skladby hrať v rádiu, obzvlášť, keď medzi vydaniami vašich albumov ubehnú 4 roky? Za ten čas sa toho veľa zmení, hlavne v tom, čo práve letí a čo už nie.
Samozrejme. Ale úprimne, deje sa to počas celej našej kariéry. A po celý ten čas produkujeme hudbu. Nakoniec, neustále sa objavuje niečo nové a nerobím si v tomto smere starosti. Samozrejme, že chcem, aby naša hudba znela v rádiách, chcem, aby si ľudia kupovali našu hudbu a chcem, aby chodili na naše koncerty. Lebo inak...

Je len zopár kapiel, ktoré stoja trochu mimo aktuálnych trendov a vy ste jednou z nich. Napr. aj takí U2, tých hráme od úplného začiatku, bez ohľadu na to, akému štýlu sa práve venujú, či aká hudba práve fičí. A vy ste jednou z kapiel, ktoré si robia veci po svojom a takých je len zopár.
Presne, v tomto smere sme naozaj požehnaní. V tomto biznise, v tej obrovskej aréne, v ktorej je každý k niečomu tlačený, máme výnimočnú pozíciu. V podstate sme sa rozhodli akýmkoľvek spôsobom zotrvať. A máte pravdu, podarilo sa to iba zopár kapelám.

Premýšľal si niekedy o tom, ako dlho budete ešte fungovať? Nie veľa skupín vydrží spolu tak dlho.
No viete, to sa odhadnúť nedá. V našom prípade je to už od albumu k albumu, od turné k turné a keď to všetkých zunuje, tak si poviem, "tak dobre, už sa to ..."

Prepáč, ale vulgárne slová v éteri používať nemôžeš. Skús to inak.
Prečítajte si môj nápis na tričku.

Tvoje tričko hovorí za všetko.
Presne.

Tak si dajme ďalšie ukážky. Toto je skladba s názvom "Sweetest Condition", teda 30 sekúnd z nej.
Uhm.

Takže, malá ukážka z toho, čo nás čaká. Mimochodom, ukážky sú dostupné aj na depechemode.com, ak by ste si ich chceli vypočuť neskôr. Nemáme čas si ich prehrať všetky, ale Dave, ktorú skladby máš z nového albumu najradšej?
Mmmm

Zdá sa, že Dave sa snaží spomenúť na názov.
Ale nie, momentálne túto, myslím, že tú poslednú, "Goodnight Lovers". Naspieval som ju na spôsob uspávanky pre moju dcéru.

Počkaj, skúsime ju nájsť. Takže, tu je ukážka z "Goodnight Lovers".

Tak už viem, čo si myslel tým rock´n´rollom z 1950tych rokov.
Super.

Je to super, také iné.
To je. Keď sme to nahrávali, mal som pocit akejsi nezvyčajnosti. Ale na albume je viacero skladieb, ktoré majú pre mňa zvláštny význam. Skladba s názvom "When The Body Speaks", v ktorej hráme v podstate len ja s Martinom, Martin hrá na gitare. Nahrávali sme spoločne, ja vokály a on gitaru. Tá chvíľa v štúdiu bola pre mňa veľmi výnimočná, snažili sme sa ten moment zachovať na nahrávke ako to len šlo. Neskôr sme k tomu pridali sláky a nejaké bassy na pozadí.
(zaznie ukážka z "When The Body Speaks")

A na zbytok si musíme počkať do 15. mája?
Tak, tak (smiech)

Turné, ktoré sme spomínali, a ktoré potrvá 7-8 mesiacov. V akých priestoroch budete asi hrať?
No, v Spojených štátoch budeme hrať ako vonku, tak aj v uzavretých priestoroch, s kapacitou 12-15 000 ľudí. Ale je dosť možné, že skúsime aj niečo menšie a intímnejšie.

A môžeme dúfať, že sa zastavíte aj v Los Angeles?
To dúfam.

A pozvete nás aj na nejakú "opekačku"?
To záleží od toho, ako často nás budete hrať.

Teda, ak sa môžete v hranosti Vašich skladieb na nejakú stanicu spoľahnúť, tak je to rozhodne KROQ.
A to je fakt!

To bol Dave Gahan...
Ďakujem.

My ďakujeme za návštevu, ceníme si to.
Vďaka chlapci.

Názory Devotees (107)

Notik

 1    22. jún 2015 o 09:01

Podľa mňa to záleží od kapely a jej spôsobu práce. Čo od nás Alan odišiel… viete, on bol niečo ako hudobný riaditeľ, ktorý pomáhal Martinovi so skladbami, rozpracoval ich a posunul do iných polôh. Po Alanovi proste zostala jedna veľká diera.
No a toto hovori za všetko Mr.ALAN WILDER bol motor a genius , takze som veelmi rad ze si to uvedomili gore s davidom jasne ze okrem ,,hrajka,,


Weller

 2    22. jún 2015 o 15:03

S tymi detmi ma Dave pravdu.

Where she came from is hard to say
Tiny angel guides my way


tommy

 3    22. jún 2015 o 15:47

No zaujímavé čítanie a videnie Exciteru, resp. aj Alana a jeho prínosu pre DM…
Lenže aj keď to Dave (na margo Alana) povedal a máme to čierne na bielom, tak:
1) určitá skupina fans si bude stále tvrdiť svoje, t.j. že bol len najatý hudobník a DM je aj bez neho stále ten istý “arabský plnokrvník”
2) Od tohto vyjadrenia už ubehlo dosť rokov a v DM sa udialo (relatívne) dosť zmien (hlavne Davidovo autorstvo), na základe ktorých to (už) dnes vidí Dave pravdepodobne inak… Asi aj politika v DM mu kladie na dôraz, aby sa podobným veciam radšej nevyjadroval… Vtedy to bolo predsa len iné - Dave si bol istý, že takto to ďalej nejde, že chce skúsiť sólovku, t.j. tomu prispôsobil aj promotion k PM (každý druhý rozhovor bol v štýle : “kašlem na DM”)
3) Už aj tento rozhovor naznačuje, že Dave nepokladal Exciter za niečo úžasné, práve naopak - viac-menej sa zdržoval akéhokoľvek pozitívneho vyjadrenia na album ako taký... Decentne sa tomu vyhol, ale medzi riadkami sa to dá prečítať aj tak, ako to vidia kritici Exciteru smile
4) Ako svetlý moment vystihol jeho spoluprácu s Martinom pri nahrávaní When The Body Speaks a tieto slová ma doslová hrejú, pretože potvrdzujú to, čo som už napísal veľakrát - takto mal znieť celý album Exciter smile
5) Škoda len (aspoň ja si to myslím), že s Alanom sa David akosi odcudzili :(


Logic

 4    22. jún 2015 o 16:24

Na Ultre a Delte nechýba nikto, bohužiaľ ani Alan, akurát by tie albumy .....


bob3

 5    22. jún 2015 o 17:09

Jde o to nehledat v rozhovorech vždycky jen to, co tam chci najít, zbytek přehlížet.

Ani si to pořádně v kontextu celé nepřečíst, jenom to rychle přeletět a vytáhnout to, ce se mi nejvíce líbí a hodí a to potom řádně a pochvalně v příspěvku okomentovat.

Nejvíce úsměvné je pak číst, jak někdo něco vyčetl mezi řádky, nebo že ta věta něco naznačuje smile

Až tak že tomu pak sám začne věřit, že to tam je..

..a nakonec se z toho stane fakt.


tommy

 6    22. jún 2015 o 19:35

Zatiaľ sa mi zdá, že viem rozlíšiť realitu… No neviem, či niekedy Dave Gahan povedal na Exciter, že je to ich Violator 2 alebo Violator 21. storočia a podobné žvásty… Mám proste pocit, že Dave sa chcel v tomto rozhovore zámerne vyhnúť celkovému hodnoteniu Exciteru, skôr vytiahol akože skvelé momenty, ako je jeho iná poloha hlasu, blízkosť Martina pri nahrávaní When The Body Speaks, určitá otvorenosť Martina smerom k Mark Bellovi atď... V podstate to ten moderátor s tou narážkou Dream On k Persnoal Jesus vystihol… Toľko k tým faktom a realite… PS. Mark Bell mal Davidov hlas ťahať iným smerom - k temným hlbinám, tak ako to fungovalo u Bjork… Ku všetkej úcte k depešáckemu barytónu, ale Bjork je predsa len iná káva… Jedna z mála vecí na nasledujúcom albume (PTA) je Davidov vokál na “Johnovi” smile


bob3

 7    22. jún 2015 o 20:05

Tomy:

Promiň, se vší úctou k Tobě, ale David v rozhovoru popisuje nahrávání desky kladně, zmínil spolupráci s Bellem, přidal pár detailů z nahrávání společně s Martinem a celkově je spokojený, žádné odpovědi se nevyhýbal.

Tobě se prostě ta deska nelíbí a proto to vidíš po svém, domyslel sis zápory tam kde nejsou a nakonec je označíš jako fakta..


tommy

 8    22. jún 2015 o 20:20

v pohode, ja sa žiadnych faktov na tomto fóre takmer nikdy nedržím, pretože som nikdy nebol nejako začlenený do procesu nahrávania nejakého depešáckeho albumu smile, čo je pri všetkej skromnosti škoda smile ... Podľa mňa by nebolo zlé raz začas vybrať nejakého náhodného fanúšika do štúdia a opýtať sa ho, ako to vidí, resp. počuje smile
Inak, aj toto je Davidova odpoveď na “bezduchosť” Exciteru - až na ten spev to ujde: https://www.youtube.com/watch?v=0FRiMbeCXuk


Monghi

 9    22. jún 2015 o 20:27

tento rozhovor je vobec to najhorsie, co som kedy od DM prekladal! V polovici som myslel, ze to zahodim… Dave nebol schopny povedat jednu ucelenu vetu, to bolo same “ehm”, “yeah”, “you know”... som to musel trochu poludstit. A hlavne, cele je to nadsazka, s moderatormi si robili cely cas srandu a samotny “Exciter” siel v podstate bokom, hoci to obe strany ani nechceli…


bob3

 10    22. jún 2015 o 20:37

tomy: To si vystihl dobře smile, nikdo ve studiu nebyl, ale zaručená fakta jsou taková, že tam byla příšerná atmosféra a Gahan se nudil a byl znechucený smile

A pak si dokonce vybere song Dream On z té desky, kterou nechtěl točit a nelíbí se mu na své turné smile


eternal outsider

 11    22. jún 2015 o 20:55

“Ale, taký som iba kvôli vám. Väčšinu času trávim v hoteli a ležím vo svojej rakve…”
grin grin grin
Monghi: Jsem si při čtení říkala, že ten rozhovor musí být až nevděčná práce, klobouk dolů smile


Monghi

 12    22. jún 2015 o 21:25

@eternal: to ja som obdivoval toho cloveka, ktory urobil prepis, pretoze audio z interview, to je totalny chaos :D


Ringo

 13    22. jún 2015 o 21:28

Bobe, chováš se jak hlupák a taháš to i sem z vedlejšího vlákna koukám. Já jsem ocitoval přesné věty jednoho rozhovoru, které Dave doslova řekl, jak o tom kulhavém třínohém psovi, tak o tom, že by měl Martin uznat, že jim Alan strašně chybí. Kdo se o DM zajímá, tak to stoprocentně ví, že to takto bylo řečeno a nebude o tom vést nesmyslné pochybovačné kecy. Ale ty budeš mlet pořád tu svou, že jsem si to vymyslel. Ne, nevymyslel, slova o kulhavém třínohém psovi skutečně pronesl Dave Gahan v rozhovoru po vydání Paper Monsters, stejně jako slova, že se u nahrávání Exciteru nudil v koutě, zatímco Martin skládal ve vedlejší místnosti svůj DJ set. Tolik fakta, ani slůvko jsem si nevymyslel, nepřimyslel ani nevyvodil, takhle to přesně vyšlo sz Dejvových úst. Tak přestaň blekotat nesmysly.


Ringo

 14    22. jún 2015 o 21:35

jedna oprava, jeden fanoušek mě upozornil ,že tam mám chybku, takže doslova to nebyl třínohý kulhavý pes, ale třínohý kulhavý kůň.


bob3

 15    22. jún 2015 o 22:10

Ringo: Vem si ty svoje fakta a běž s tím někam, přestaň tady lidem nadávat do hlupáků, nebo tě nahlásím adminovi.


Monghi

 16    22. jún 2015 o 22:24

chlapi, prosiiim, vykaslite sa uz na ten Gahanov koment wink a podme dalej…


Ringo

 17    23. jún 2015 o 07:20

bob3: a neměl jsem tě teda já dříve nahlásit za toho opožděného a posílání do prdele? Lidem tady nenadávám, jen trollovi jako jsi ty.

A tímto už z tebou nemíním ztrácet čas.


bel canto

 18    23. jún 2015 o 07:45

Exiter je velmi vdacny album na kopnutie si do neho. Je to velmi lahke oznacit ho za omyl. A môze posluzit ako dôkaz toho, kam DM spadli bez Alana. Kazdopadne melodie Gore zlozil opat zas a znova bravurne. V principe ale polozit to cele Bellovi na plecia s tym, ze nech si to dokonci sa dnes javi ako hazard. Co sa vsak dalo cakat od ludi, ktori boli zvyknuti po nociach chlastat, zatial co to nejaky “najaty hudobnik” za nich cele zosrobuje ....


Logic

 19    23. jún 2015 o 08:50

Bel canto: Exciter je stokrát lepší album ako tie tvoje príklady, čo si mi tu dával. Nemalo to nič ani hlavu,ani pätu, kde ešte nejaký zmysel a emócia? Chlapci hrajú ďalej bez Alana. A Alan sa ľutuje a predáva, čo sa dá. Nechápem prečo, keď je taký výborný zvukár a hudobník, prečo tu nemáme ďalšiu kapelu DM 2 s Alanom, prečo niekto nerobí takú skvelú hudby ako DM, mali by sa o neho pobiť,nie?!Asi až taký nebude dobrý, alebo najskôr Alana z DM nepoznajú, ale tá prvá možnosť je oveľa pravdepodobnejšia. A Recoil, o tom projekte som sa vyjadril a nemienim to opakovať.


bel canto

 20    23. jún 2015 o 09:18

Nuz taku znasku nezmyslov, polobludov a subjektivnych hodnoteni dokazes vyprodukovat asi len ty.


Logic

 21    23. jún 2015 o 10:26

Napodobne kámo. Veď, keď je to môj subjektívny názor, tak mi odpovedz, prečo nie je v nejakej známej skupine, ktorá by prerazila a nám by spadla sánka. A povedali ba sme si, k….a, tak to sa v pohode vyrovná DM. Realita je realita, DM šľape, aj keď podľa teba je to trojnohý pes a Alan stonožka je v…..(Ale nie je to nič osobné proti Alanovi, proste je to tak a je to smutné).


grapher

 22    23. jún 2015 o 10:47

Poculi ste uz Bergov mix Pinking? Kurnik, keby takto znel novy album, tak mi to mohol byt dalsi vyrazny posun vpred smile
Exciter uz asi zostane velmi diskutabilny a co by bolo keby, o tom je zbytocne sa hadat. Je na svete a basta. Ja ho nemam rad, rovnako ako PTA a SOTU (az na par vynimiek), ale az si ho pustim za 20 rokov a porovnam so sucasnou hudbou, tak budem zrejme pri nom slintat smile


bob3

 23    23. jún 2015 o 10:49

Ringo: Hele mě se Exciter líbí, stejně jako se líbí všem členům DM, protože jej společně stvořili, dokázali prodat, odjet turné..

Nemám rád ignoranty, lidi co se nesnaží pochopit názory jiných lidí, nevěřím všemu co se píše a na věci si dělám své vlastní názory.

Jsi velmi špatný fanoušek DM, to je fakt.


bob3

 24    23. jún 2015 o 10:52

grapher: kde se to dá poslechnout? dík


Weller

 25    23. jún 2015 o 10:53

Adolf Hitler! (https://en.wikipedia.org/wiki/Godwin’s_law)

BTW
Logic ty si dokazal napisat prispevok, ktory nespomina Delta Machine ani Ultra


grapher

 26    23. jún 2015 o 10:57

bob3: vcera bol funkcny link na ceskej stranke, ale pozeram, ze uz to nefunguje…


Weller

 27    23. jún 2015 o 11:01

smariajozef!
Ignorujte moj posledny prispevok prosim. Nez som to stihol napisat, tak uz to bolo absolutne mimo kontext.

Weller zahanbene zalieza naspat do svojej jaskyne


eternal outsider

 28    23. jún 2015 o 11:10

Já to nechápu, v každém článku jsou zajímavé informace, o kterých by se dalo bavit. Ale fandové vždycky sklouznou k Wilderovi a nemožnosti Exciteru a zakončí to tím, že začnou řešit sami sebe. Jak po DM chcete progres, když sami nemáte špetku fantazie wink

Monghi: Si představ, že bys to přepisoval z odposlechu grin


Ringo

 29    23. jún 2015 o 11:21

bobe: jak jsem psal, nechci ztrácet s tebou čas. Názory nikomu neberu, ale jestli je někdo ignorant, tak ty, protože si tvoříš názor na základě domněnek a reálná fakta jsou něčím, čemu nevěříš, protože s tvým vykonstruovaným názorem ta fakta kolidují, nebo ti je přednesou lidé, které rád posíláš do patřičných míst. Takže asi tak. Klidně ať se ti Exciter líbí, to je v pohodě, mě se z něj některé písně taky líbí, ale produkční stránka mi prostě nesedla. To je celé. A to, že se ti líbí, ještě nemusí znamenat, že to kapela udělala v naprosté pohodě, radosti, zápalu pro práci a nemohou si to vynachválit. Někteří to tu tak vnímají, tak jsem se jen pokusil jim tyhle představy trochu rozptýlit tím, že jsem ocitoval některé věty, které řekl Dave Gahan k Exciteru a práci s Martinem s odstupem času. 

Nevím, dle čeho soudíš, že jsem špatný fanoušek DM, podle toho, že se mi Exciter líbí méně než celá jejich ostatní tvorba? :-D

Nejdříve jsi mě nudil, ale začínáš mě bavit:-)


bel canto

 30    23. jún 2015 o 11:23

Logic a odkedy je mierkou kvality, to ci Alan neprejde do inej kapely a ta kapely hviezdi ? Myslis ze ho nenapadlo sa s niekym komercne potencionalnym spojit, obchadzat festifaly, robit albumy a z toho zit ? Napadlo, Alan je typicky a idealny clovek na spolupracu ale komercia, to je to co ho nezaujima. A prave ten jeho nekomercny alternativny pristup posunul Goreho dema do tej spravnej pozicie. Ked ti toto mam vysvetlovat, mam dojem, ze nevies kolko je dva a dva.


bob3

 31    23. jún 2015 o 11:33

Ringo: Já se u těch tvých názorů taky nudím, ale na rozdíl od tebe mě to nepřešlo.

Nejde o to, jestli se ti Exciter líbí nebo ne, DM je moje oblíbená kapela, nikoliv jediná a vadí mi když musím číst tyhle zaručené nesmysly.

Kámo já tě lituju, přece nemůžeš věřit všemu co se kde napíše, to neplatí jen o DM, ale všeobecně, o politice a dění ve světě nemluvě..


Logic

 32    23. jún 2015 o 11:35

dva a dva je päť, alebo sa mýlim. Realita je realita.Chceš mi povedať, že je málo nekomerčných alternatívnych skupín? Vieš, to je ako s dobrým futbalistom. Keď je dobrý, bijú sa o neho, ale keď už je po záruke, tak oňho sa nikto nezaujíma. Alebo je ešte jedna vec “EGO” a to už nezmeníš. Weller, daj si radšej ryzku so zemiakmi a šalátom, lebo si hladnučký a taraš, taraš. Alebo nie? Ultra a Delta, tak to sú super albumy, čo ty nato Weller?????


WellerUK

 33    23. jún 2015 o 12:17

Ked vysiel Ultra okamzite sa stal pre mna cislo jedna a je nim doteraz.

Kym dorazil Exciter, tak som mal spatne dopocuvane 1981-2001. O celu mytologiu so samplovanim, polskymi kazetami, Alanom, drogami a terapeutickymi interview som sa nestaral.

Dream on som prvy krat pocul z uchrchlaneho radia. Do kolien ma to nedostalo ale znelo to nadejne. Na druhej strane nadejne znelo aj Wrong zeano.

Na obed mam cheddar & pickle sandwich s cajom jablkom. Ale hodinu a pol este budem tarat a tarat.


Ringo

 34    23. jún 2015 o 12:34

Bobe: pokud je pro tebe zaručený nesmysl to, co řekl Dave Gahan v rozhovoru, tak jsi zoufalec.


bob3

 35    23. jún 2015 o 12:49

Ringo: Tvoje bába je zoufalec.


Logic

 36    23. jún 2015 o 17:08

Weller, ešte jedno jabĺčko by sa nenašlo?? Myslím to, zo srandy.


Logic

 37    23. jún 2015 o 20:40

Ringo a bob3, tak vy si tu fajne dávate. Serte na to, buďme radi, že máme skvelú kapelu, ktorá robí skvelé pesničky a nie sa tu hadáte na somarinách. Ringo my máme rovnaký vkus na hudbu, Devision, Mesh, Camouflage. Ja si napríklad radšej vypočujem Exciter ako SOFAD, aj keď na tri skvosty nedám dopustiť. Proste je to môj názor. Každý sme iný, ale všetci máme radi DM.


bel canto

 38    23. jún 2015 o 21:28

Logic co tu motas ine kapely. Vysiel si na svetlo s tym, ze Alan sa nepripojil ku nejakej kapele a neukazal co je v nom. A opak je pravdou. Vytvoril niekolko albumov, spolupracoval s kopec ludmi, je tvorivy. Melodicky je slaby ale povedal to sam, ze skladanie nechava na Martina lebo v tom nie je tak dobry, to nie je nic nove. A ked napises ze preco sa niekde nepripojil, nieco nedokazal, clovece, on nemusi nic dokazovat. Uz ukazal co je v nom, pre mna osobne je Wilder svetova špička.


Logic

 39    23. jún 2015 o 21:44

O tom nepochybujem, ale špička bol len, keď bol s DM, dnes už nie je nič.Je taký istý bezvýznamný človek, čo sa týka hudby ako ja, alebo ty. To mi nevyvratiš! A Recoil, nič v zlom, ale MG od Goreho je stokrát lepšie.


Monghi

 40    23. jún 2015 o 23:07

@Logic: Recoil je otazka nielen vkusu, ale aj pochopenia… to nie je tvorba pre kazdeho. A je to stale velmi velmi kultova zalezitost, co dokazuje znacne mnozstvo stale vernych fans. Bohuzial, Alan bol a vzdy bude realista. Nie je aktivista, ani samaritan, z niecoho zit musi, takze, ked nevynasa jeho vlastna tvorba, presmeroval svoje aktivity inde, ale co viem, tak sa stale pohybuje v hudobnej branzi, len jeho meno nikde nefiguruje.

Jedna vec ma vsak stale stve… a aj ked je tato diskusia venovana Exciteru… nechapem, preco sa mu vycita jednak jeho odchod (urobil to absolutne gentlemansky, to sa malokedy tak stava, ze hudobnik odisiel z kapely s absolutne cistym stitom), preco mu niektori fans vycitaju, ze tu a tam vo svojej tvorbe zacuju sampel z tvorby DM.. a hlavne ta blbost o tej rozpredanej zbierke DM… si pozrite pre Boha video Collected a hlavne to cele riadne pocuvajte… je pekna blbost tvrdit, ze su nanho kvoli tomu DM nastvati… co by s tym oni robili? Kto sa postara o tie article lepsie, nez fans? Okrem toho, rozpredal v podstate bezvyznamne veci… nic skutocne hodnotne… original sample aj s Emulatorom? Tie uz ma kapela, vdaka nemu, davno zdigitalizovane… stare oblecenie? Komu by bolo naco? Test printy vinylov? Aku hodnotu by mali pre zbytok kapely? Goreho gitara z turne? Co do pekla robila Martinova gitara u Alana? Asi mala pre Martina fakt velku cenu… a podobne…

Nechajte Alana zit svoj zivot, je sam sebe panom, 20 rokov mimo DM, on uz je niekde uplne inde, skor mna osobne bude stvat fakt, ze sa mu v dost dolezitom obdobi otocil chrbtom Daniel Miller…

A “Exciter”... ako som povedal, kazda kapela ma obdobie hladania, smerovania… u DM je to prave tento album. Je to posledny vykrik Martinovej dominancie, posledny album, pri ktorom bol Fletch “pan dolezity” a posledna kapitola, v ktorej David plnil ulohu sekundanta v studiu… “Exciter” je zrkadlo preskupovania sil a dobovy zaznam prerodu 30tnikov na 40tnikov… to mozno niektori pochopite, ked si podobnym prerodom prejdete :D


Logic

 41    24. jún 2015 o 06:52

Monghi, máš pravdu, je otázka vkusu, ale mna sa to proste nepáči. O Alanovi tu stále dookola basní Bel canto. Ja by so ho isto už nespomínal. Veď pri DM už nie je 20 rokov, tak na čo.


bel canto

 42    24. jún 2015 o 07:10

Logic si zabil, ty to beres tak akoze Pete Sampras bol svetova jednotka a dnes uz neznamena nic. Ze je Alan dnes bezvyznamny ? Alebo porovnavas alternativnu nezavislu produkcne fantasticku a lodicky slabu produkciu s komercnymi pocinmi Goreho ? Nuz dobre. Tak sa mi zda, ze na teba uz prestanem reagovat. Neviem preco mas alias logic, pretoze tvoje zmyslanie je vsetko, len nie logika.


Ringo

 43    24. jún 2015 o 07:37

Monghi: tak jasné, ať si Alan prodá co chce, spíše to u fanoušků vyvolalo pocit, že už nechce s DM mít vůbec nic společného.  A prodávat ocenění v aukcích, no nevím, možná sportovci taky prodávají své medaile.
ad Recoil - já mám k němu rozporuplný vztas, Bloodlines a Unsound Methods se mi celkem líbily. Ne z hlediska melodií, ne z hlediska vokálů, ale čistě zvukově. Bylo mi příjemné ty zvuky poslouchat. Problém jsem měl s Liquid. To mi přišlo ve své době úplně jako mimo mísu. Když vyšel Subhuman, tak jsem si říkal, že větší nudu jsem snad ještě neslyšel a najednou mě začal bavit ten Liquid, oproti subhumanu rozmanitý, členitý, najednou jsem v něm našel velké zalíbení. Mám koupené všechny CD Recoilu, kromě Subhumanu. Myslím, žemě nikdo nemůže obvinit z toho, že mám něco proti Wilderovi. Naopak, souhlasím s tím, že byl s DM v jedinečné době a dokázal s nimi jedinečné věci, které už se nikdy nebudou opakovat.Co se týče kvality nových alb, je otázkou, zda by je Alan ještě dokázal někam posunout. On udělal fantastickou produkci a mixy třeba pro Nitzer Ebb, vždy to bude taková ta líbivá forma, do které on to umí zabalit, nicméně se v té kráse zacyklil a buď jsou to mixy ve stylu singlu World in my Eyes nebo jsou to mixy typu Rush. Nádherné, ale pořád se v podstatě opakující. Tady je teda otázka, zda jeho odchod nebyl v podstatě v pravý čas i z důvodu, že už neměl DM kam dále posunout, jestli už by neopakoval své osvědčené a oblíbené postupy, které slyšime na Recoilu. DM se chtěli posouvat, ne třeba dopředu, ale prostě jinam. Dokázali by to s Alanem?


Ringo

 44    24. jún 2015 o 07:38

ad Exciter - s odstupem času jsem se naučil poslouchat i minimal elektro, hodně skupin k němu v té době sahalo. Bohužel jsem tohle nečekal od DM, proto z prvu to album dost zklamalo. Dnes jej vnímám prostě jako experiment, který si občas poslechnu. Ale vesměs jej nepovažuji za dobrý směr pro DM, prostě jim sluší hutnější podoba, ne takové nimrání se v minimalismu. Alan by to asi jinak udělal, ale asi je třeba vzít v potaz, že Martin to album takové opravdu chtěl, protože se v tomhle směru tehdy shlížel a proto taky vybrali producenta jakého vybrali.
Kvalita dalších alb se už odvíjí od určitého návratu k hutnosti přes Martinovu touhu s tím více pracovat. PTA by se dalo v podstatě považovat produkčně za fanouškovské album fanouška bena Hilliera. Podle mě se to povedlo, SOTU je ovlivněno Martinovou vášní pro elektronické mašinky. Aby bylo odlišné od PTA, musel podle mě kapku Hillier ustoupit Matrtinovi a ten dostal opět prostor ke svému hračičkovánií a experimentování a opět trochu minimalismu. Delta Machine se dostala do rukou Bergovi a hned je to znát, v podstatě by to mohl být novodobý Wilder a pokud mu DM dají v produkci prostor, mohlo by ve spojení s Martinovým novým studiovým zápalem (viz fantastické MG) vzniknout zvukově něco, co mnohým fandům a vlastně trochu i mě chybí v albech DM od odchodu Alana Wildera.
Celé to vnímám tak nějak neutrálně, za Alana super, ale fajn že DM pokračují i bez něj a odlišnosti jsou možná dány tím, že je takto DM sami chtějí a třeba by s tím nezmohl nic ani Alan Wilder, kdyby s nimi stále byl. Já si našel velké zalíbení i v té post alanovské éře.


dvestotri

 45    24. jún 2015 o 07:56

V istom zmysle sú pre kapelu niektorí fanúšikovia nešťastím. Hlavne tí akože „ultras“. Čo napríklad pískajú na predkapelu a pod…. (vypískať Fad Gadget, alebo na MUTE akcii ukazovať palec dole na Laibach chce riadnu dávku obmedzenosti)
Aj mne je za Alanom ľúto, ale zrejme spravil najlepšie keď išiel preč. Zrejme videl, že by to už nefungovalo. Doteraz tvrdím, že Unsound Methods je najlepší alternatívny počin všetkých čias. Bohužiaľ nepochopený.
Exciter mám rád. Zaujímavý je fakt, že oficiálne remixy sú pre mňa absolútne nepočúvateľné (okrem Dave Clarke), ale tie neoficiálne milujem. Aj turné k tomuto albumu bolo také prvé, ktoré som si dokonale užil. O partys ani nehovorím…...
Dream On, Shine, I am you…....
... A viete čo, idem si ho na ráno pustiť grin


Logic

 46    24. jún 2015 o 09:16

Bel canto, ty už konečne pochop, že ja počúvam, to čo sa mi páči a nie či je komerčné, či to počúva miliony ľudí, alebo preto, lebo ty povieš, že je to dobré. Nebudem sa predsa do niečoho nútiť počúvať, lebo je Alan, lebo je to nekomerčné, je mi až v prdeli, chápeš to už konečne. Ako som povedal, SOFAD je u mňa slabý počin, za tým si stojím aj keby bolo proti miliony ľudí. Idem si to teraz pustiť, lebo ty si povedal, že je to dobré, tak jedine volume na nule. Ja si za svojím názorom stojím a nenuť mi tu svoje názory a nhľadaj logiku pri hudbe, ja hudbu počúvam, preto lebo sa mi páči a nie preto, lebo je nekomerčné, alebo komerčné. Ja hľadám v hudbe potešenie, nič viac, nič menej.


Dangerous

 47    24. jún 2015 o 10:21

@Logic: Recoil je otazka nielen vkusu, ale aj pochopenia

wow! sorry Mongi, ale to zní hodně bolševicky :D To je jako když komančové tvrdili, že chápat marxismus-leninismus mohou jen uvědomělí příslušníci dělnické třídy :D
Chlapci, vy jste na Slovači snad úplně zešíleli :D :D


grapher

 48    24. jún 2015 o 10:25

Na margo Alanovho “vypredaja” by ma zaujimalo, co vsetko maju v osobnych archivoch ostatni clenovia kapely z produkcie DM. Mysli si, ze Alan ako perfekcionalista skreckoval uplne vsetko a urcite toho musia byt tony. Ci to predava alebo nie podla mna vobec nesuvisi s jeho vztahom k DM, ale mal na to ine dovody. Nakoniec aj mnohi z fans rozpredavaju svoje zbierky alebo casti z nich (vcitane mna) a suvisi to s uplne inymi vecami ako s vztahom k DM (v mojom pripade urcite).


ico

 49    24. jún 2015 o 10:44

@dangerous: Ak by Česi v 1946. nevolili tak ako volili, tak sme my na “Slovači” ani nevedeli, že nejakí komančovia existujú.


Ringo

 50    24. jún 2015 o 10:50

ICO: možná proto, že jste měli sklony k tomu druhému extrému;-)


WellerUK

 51    24. jún 2015 o 10:55

Tak predsa som mal vcera pravdu! Godwinov zakon sa chysta naplnit.


Logic

 52    24. jún 2015 o 11:13

Dangerous u mňa je hudba potešenie, že sa citim pri tom dobre, relaxujem. Ak sa mi raz niečo nepáči, tak to nepočúvam. A je to jedno, či je to DM, Recoil, Peter Lipa atď.


ico

 53    24. jún 2015 o 11:14

@ringo. Obávam sa, že Ti opäť nerozumiem.


ico

 54    24. jún 2015 o 11:23

@welleruk: ano, ano, mal si pravdu.


jozefst

 55    24. jún 2015 o 12:26

dvestotri, tak s tými “DM ultras” si trafil klinec po hlavičke. Osobne som bol rád, že som zažil naživo Fad gadgeta, ktorého si spomenul.


grapher

 56    24. jún 2015 o 13:17

@ico: comu si z posledneho prispevku Ringa nerozumel? Na Slovensku vtedy predsa zvitazila Demokraticka strana (61,43 %) a demokrati boli pre komancov nepriatelia a extremisti, ktorych tvrdo potlacovali smile smile


Monghi

 57    24. jún 2015 o 13:37

sakra, serte na politiku, nemate toho dost v tych stupidnych mediach?

@dangerous: co je na tom sialene, ked napisem, ze projekt Recoil treba aj pochopit? Chces mi napr, povedat, ze aj k DM sa stavias len ako k hudbe z radia a nesnazis sa pochopit vyznam textov, pripadne, ak mas k dispozicii hlbsie informacie, tak sa nesnazis pochopit, preco volili pri konkretnom albume danu strategiu a postupy?

Recoil nie je prvoplanova produkcia, su to do detailov prepracovane postupy a napady, staci trochu viac citat Alanove komenty a rozhovory s nim. Ale podotykam, nie je to povinne :D Kto ma zaujem, ten potom siahne, kto nie, necha to tak… tak to ma fungovat vo vsetkom smile


ico

 58    24. jún 2015 o 14:16

@grapher: Ej bisťu, tak to onakvých extrémistov ten Ringo mysleu. A ja, že už valašku prebrúsim smile smile


Ringo

 59    24. jún 2015 o 14:36

ico: ne, tyhle jsem nemyslel, měl jsem na mysli ten extrém, který na Slovensku vládl většinu druhé světové války do chvíle, než bylo jasné, jak se ta válka nakonec vyvine. Ale nechme to být, nepatří to tu.


Ringo

 60    24. jún 2015 o 14:39

Monhgi: zase na druhou stranu, stává se mi v hudbě i to, že pochopím, jak to autor myslel, přes to se mi to nelíbí. Někdo může zpívat třeba nějakou temnou hudbu o sadismu, pochopím jak to autor myslel, ale to samotné chápání nemusí vést k nějakému zalíbení se, protože mi to téma prostě není blízké:-)


ico

 61    24. jún 2015 o 15:00

@ringo: Kamarát, ale začal si s tým Ty. Toto je veľmi tenký ľad. Nechci aby so m Ti začal vypočítavať koľko Čechov bolo po vojne súdených za kolaboráciu s nacistami.


Ringo

 62    24. jún 2015 o 15:27

ico: to jsem si teda nezačal, ani by mě nenapadlo tu něco takového rozebírat, co tvůj příspěvek 24.6.2015 o 9:44? Trochu soudnosti by to tady chtělo.

A doufám, že si nepleteš opravdové kolaboranty s těmi, co byli křivě nařčeni a odsouzeni z kolaborace režimem, protože šlo o nepohodlné osoby pro soudruhy. A taky doufám, že nezaměňuješ kolaboraci několika stovek, dejme tomu i tisíců jedinců s regulérním Slovenským státem, který se zařadil po bok Německa podobně jako Maďarsko.

Radši té diskuse na toto téma nechme. Myslím, že to je už hodně překročená hranice toho, co by tyhle stránky mohly unést.


ico

 63    24. jún 2015 o 15:57

@ringo: Ano súdnosť by to chcelo. Najmä, keď niekoho obviníš z extrémizmu tohoto typu. A dokonca princípom kolektívnej viny. Opäť Ti hovorím, že sa púšťaš na tenký ľad. Je a vždy to bolo také typické české. Tak mi sme všetci náckovia, lebo sme boli obyvateľmi Slovenského štátu, ktorého vtedajšia vláda (mimochodom nie celá, bola to úzka skupina) deklarovala lojalitu voči Hitlerovi. Na druhú stranu český kolaboranti, boli iba obetami vykonštruovaných procesov, dokonca v čase tesne po vojne, keď komunisti de facto ešte ani neboli pri moci. A ešte pre porovnanie, keď máš tak rád tie “fakty”: Počet ocenení Spravodlivý medzi národmi udeľované osobám nežidovského pôvodu, ktorí prispeli k záchrane Židov počas holokaustu): Slovensko 539, Česko 114.


grapher

 64    24. jún 2015 o 16:43

Ringo, co si zosalel??? Co to tu preboha pises? To akoze vsetci Slovaci a Madari boli fasisti??? Tak potom si zabudol okrem Nemcov aj na Rakusanov, Talianov, Spanielov, Norov a neviem kto este vsetko.
Chybaju ti evidentne tie najzakladnejsie fakty, inak by si nemohol taketo cosi napisat.


Ringo

 65    24. jún 2015 o 16:49

grapher: nechybí, WW II mám docela podrobně prostudovanou. A určitě jsem to nezjednodušil tak, že jsou to všechno fašisti, jen se prostě přidali na tu stranu, to chceš jako nějak popírat?


Logic

 66    24. jún 2015 o 16:57

Tak to je sila ,z problému a Alanom, sme sa dostáli do politiky.Do toho ja nejdem, niet väčšej špinavosti ako je politika.


grapher

 67    24. jún 2015 o 16:59

Slovensky stat bol samozrejme priveskom Nemecka a vladol tu fasismus. To je pravda. Ale nebolo to z vole naroda, pozri si ako sa vyhlasil Slovensky stat, ani sa vtedy v slovenskom parlamente o tom nehlasovalo, okrem ineho. Radovi ludia sa nikam nikdy nepridali. AK si taky znalec, tak to musis vediet.  A predpokladam, ze poznas aj protifasticky odboj na Slovensku.


WellerUK

 68    24. jún 2015 o 17:01

Tak to je sila ,z problému a Alanom, sme sa dostáli do politiky.

Told You So smile


Notik

 69    24. jún 2015 o 17:51

trosku k Vam zabrdnem , nikoho neobvinujem ani nezboznujem len jedna veta my utkvela v pamati od mojej babicky sluzila u grofa v Moravanoch nad Vahom , prezila dve vojny a komunistov,, ked prisiel nemec mal kulturu a uctu k cloveku , rus vsetko pobral a znasilnil , len spust a slzy , takze tak a ta veta,, za nemcov bolo dobre,,


Ringo

 70    24. jún 2015 o 18:14

graper + ico: chlapci, když jsem hovořil o té soudnosti, já jsem vůbec se nechtěl bavit o tomhle, do čeho tu zabředáváte, já jsem jen malinko jízlivě popichl ICO za jeho hlášku o tom, že Češi zavlekli na Slovensko komunismus. To bylo asi tak stejně objektivní, jao to moje popichnutí. a vy z toho uděláte politické téma, nechci tady házet vědomostmi, WW II je můj koníček, studoval jsem kolem toho spoustu souvislostí, mám to téma rád, ale určitě tady o něm nechci vést filosofickou debatu a nechat se tady zatahovat do diskuse, kde pochopitelně žádná postižená strana nebude chtít přijímat nepříjemná fakta. Když v nějaké zemi zvítězil fašismus, stal se loajální vůči nacistickému německu, kde ten fašismus nezvítězil, byla tato země Německem anektována. To je takové základní vodítko. Jestli to v dané zemi bylo 70 ku 30 pro fašismus nebo 60 ku 40 pro fašismus je až další údaj. V Německu asi taky nebyl každý kovaný nacista, ale pro mnohé jsou němci za tohleto odvěké zlo navždycky.


Ringo

 71    24. jún 2015 o 18:16

Notik: no, je to taky takové zobecnění, ale tento dojem měl třeba i můj děda, který vždycky říkal, že za Němce byl aspoň pořádek, za Rusy a za komunisty je jen bordel:-)


grapher

 72    24. jún 2015 o 18:29

Ringo,ja ti neviem, ale ja proti Nemcom nic nemam. Nikto z nas v tej dobe nezil a a nikto si to ani nevie predstavit. Sialena doba prinasa aj sialene rozhodnutia. Tema fasizmu je pre kazdeho Slovaka velmi citliva, je to sice nasa historia, ale nikto normalny nie je na to pysny, tento rezim nam bol vnuteny a nezvitazil ako pises. Mozno je to len slovko, ale dost vyznamne.


ico

 73    24. jún 2015 o 18:49

@Logic: Toto nie je politika, toto je história.


Ringo

 74    24. jún 2015 o 19:06

grapher: dobrá, já se nechci hádat a už vůbec ne na základě jízlivého popíchnutí. Máš pravdu, že obyvatelstvo bylo protinacisticky naladěné. Druhá věc ovšem je, že spousta Slováků byla na Slovenský Štát náležitě hrdá. Třetí věc je, že to byl boj mezi vlky a měli-li se Slováci vzpouzet Hitlerovi hned, byl by ámen, Maďaři by si Slovensko vzali celé. No i tak byli zrazeni a Maďaři si vzali co potřebovali. Slováci pak od Poláků řekněme osvobodili svůj sever. To jen tak úplně letmo píšu, nijak moc dopodrobna, jenom chci naznačit, že to chápu, že se to tak stalo. Z morálního hlediska to nejhorší, co Slovensko mohlo udělat, z hlediska přežití asi jediné možné co šlo udělat. Co se týče Němců, taky proti nim nic nemám, oni byli zatlačeni do kouta a pak uvěřili strašnému magorovi. Já bych to uzavřel a dále se v tom nevrtal. Dream on:-)


ico

 75    24. jún 2015 o 19:18

wow! sorry Mongi, ale to zní hodně bolševicky :D To je jako když komančové tvrdili, že chápat marxismus-leninismus mohou jen uvědomělí příslušníci dělnické třídy :D
Chlapci, vy jste na Slovači snad úplně zešíleli :D :D

@ringo: Pôvodne som reagoval na tento nie príliš bystrý ani vtipný, ale zato trocha šovinistický komentár od DANGEROUS-a. A ty si len tak, mimochodom, nemohol túto mnou vyslovenú nehoráznu lož nechať nepovšimnutú a označil si Slovákov (en bloc) za fašistov.


Monghi

 76    24. jún 2015 o 19:29

moc vas prosim, stopnite to!!!!


ico

 77    24. jún 2015 o 19:59

@monghi: ok. z mojej strany nepovazujem tuto temu za uzavretu, ale uz sa k nej nebudem vyjadrovat. na druhej strane, pri skoro 300 prispevkoch to bola len otazka casu, kedy sa temy k Excite-u vycerpaju. predpokladam, za na tomto fore bol Godwinov zakon k videniu po prvykrat.


Ringo

 78    24. jún 2015 o 20:15

Dobrá tak zpátky k tématu. Docela by mě zajímala oblíbenost písní z Exciteru (bez instrumentálek) od 1 do 11. Já to mám takhle

1. Sweetest Condition
2. Shine
3. I am You
4. Dream On
5. The Dead of Night
6. I Feel Loved
7. Freelove
8. Breathe
9. Comatose
10. When The Body Speaks
11. Goodnight Lovers

z toho 1 - 5 místo považuji v podstatě za čistokrevný depeš velmi slušné kvality.


ico

 79    24. jún 2015 o 20:25

Ja takto:
1. Goodnight Lovers
2. When The Body Speaks
3. Comatose
4. Breathe
5. Freelove
6. I Feel Loved
7. The Dead of Night
8. Dream On
9. I am You
10. Shine
11. Sweetest Condition


Ringo

 80    24. jún 2015 o 20:31

ICO: vtipné, apoň že tu I Feel Loved máme na stejném místě;-)


ico

 81    24. jún 2015 o 20:37

@ringo: Priznávam, bolo to odo mňa zlomyseľné, ale neodolal som smile


Monghi

 82    24. jún 2015 o 20:54

1. breathe
2. freelove
3. dream on
4. comatose
5. i feel loved
6. when the body speaks
7. shine
8. i am you
9. sweetest condition
10. the dead of night
11. goodnight lovers

a prva trojka bola u mna top aj na turne smile


ico

 83    24. jún 2015 o 21:25

Nikdy som o to takto nerozmýšľal. Albumy vždy vnímam ako celok. Dokonca žiadne piesne nikdy nepreskakujem. Takže veľmi narýchlo.
1. Sweetest condition
2. I am You
3. Goodnight Lovers (ja viém, ale nemôžem si pomôcť)
4. Freelove
5. Dream On
6. Comatose
7. The Dead Of Night
8. Breathe
9. When The Body Speaks
10. I Feel Loved
11. Shine


grapher

 84    24. jún 2015 o 22:20

Ringo, som rad, ze sme to normalne uzavreli smile Spat k teme:
1. Sweetest condition
2. Freelove (Flood mix)
3. Dream on
4. Shine
ostatne su pre mna na rovnakej urovni


bob3

 85    25. jún 2015 o 00:08

Ono je taky zajímavé jít při poslechu po albech zpět, třeba od Delty postupně až po Exciter.

Vzpomínám, taky jsem takto šel když jsem objevoval DM, od MFTM po Speak a musím říct, že to bylo velmi zajímavé.

Zkusím dokreslit proč pozpátku, protože jsem při seznámení s DM tu kapelu neměl rád, za prvé mě s ní štval bratr, protože od rána do večera, den co den točil vinyl výběr 81-85, na plakátu vyculený Gore v oblečku za děvče. MFTM jsem ale podlehl a začalo zpětné objevování alb na kazetách, kde jsem se taky postupně dostával k těm singlům, skončilo to chorobnou potřebou sesbírat všechno do posledního remixu, dle vyšlé diskografie, tuším v Populáru.

Možná jsem jediný kdo začal poslouchat DM na základe silné averze k nim, ale zafungovalo to, jsou součástí mého systému i s Exciter.


dvestotri

 86    25. jún 2015 o 07:28

Moja TOP Exciter

shine
when the body speaks
i am you
dream on
freelove
i feel loved
sweetest condition
breathe
comatose
the dead of night
goodnight lovers


ico

 87    25. jún 2015 o 12:33

Diskusia stráca šťavu. Prosím navrhnite nejaké kontroverznejšie témy smile


bob3

 88    25. jún 2015 o 16:08

Není šance, všichni poslouchají tu ošklivou desku smile


grapher

 89    25. jún 2015 o 20:06

bobe, tu diskografiu v Populari mam tusim este stale niekde odlozenu, farebne som si znacil, co vsetko uz mam smile pamatam, si, ze nedostihnutelny bol limitovany 12 palec People are people, ale nakoniec som ziskal aj ten. Ozaj, pamatate si niekto na MUTE Magazin? Bol taky samizdat, priserna xeroxova kvalita, ale boli tam diskografie aj ostatnych kapiel zo stajne MUTE, inak s vtedy tie informacie nedali ziskat.


ico

 90    25. jún 2015 o 21:23

A keď sa tu už spomínal MUTE Records, tak na 25.09.2015 je ohlásené vydanie nového albumu NEW ORDER. Je to prvý album bez Hookyho a prvý album, ktorý vyjde práve pod Mute Records. 
https://www.youtube.com/watch?v=0SbkcTjJscA


bob3

 91    25. jún 2015 o 21:31

ico: Super zpráva, nevěděl jsem, že to vyjde pod Mute.


bob3

 92    25. jún 2015 o 21:38

grapher: Vyšla někde kolem 90-91, ale nevím jestli už tam byli věci z Violatoru. Naštěstí v té době už začali být v Polsku k sehnání singly na pirátských kazetách smile


deepspace101

 93    25. jún 2015 o 21:58

Možná jsem jediný kdo začal poslouchat DM na základe silné averze k nim…

bob3: Nejsi. grin Já jsem se ofrňovala ještě nad singly z PTA. Ale paradoxně právě díky Precious a APTIUT jsem se podívala na pořad, kde dávali depešácké klipy od BC po Personal Jesus - a byla jsem nenávratně ztracena. smile


ico

 94    25. jún 2015 o 22:00

@bob3: V minulosti som mal voči New Order trošku ambivalentný vzťah. Asi ma ovplyvnil Robert Smiths z Cure, ktorý sa vyjadroval s veľkým dešpektom na margo ich “nových” vecí. V súčasnej dobe patria New Order spolu s Joy Division medzi moje najobľúbenejšie kapely.
V 2012 som bol s rodinkou na dovolenke na Malorke. Na večernej prechádzke s deckami zbadám plagát, že vo vedľajšom hoteli majú hrať New Order. Najprv, že jasné, New Order, viete komu hovorte. Lístky boli dosť “drahé”, ale aj tak som si myslel, že to určite bude nejaký španielsky revival. Napriek tomu, som išiel a neveril som vlastným očiam. V átriu turistického hotela zahrali New Order normálny regulárny koncert. A ja som bol pri tom. Dodnes tomu nedokážem uveriť smile


bob3

 95    25. jún 2015 o 22:29

ico: Tak to máš luxusní zážitek!

New Order je stejně divná kapela, možná ukázková v tom jak mít všechno v p… a stejně se proslavit..smile


ico

 96    25. jún 2015 o 22:37

@bob3: Raz som o nich čítal niečo v zmysle: “... spevák nevie spievať, kapela prvú polovicu piesne akoby sa nevedela vôbec zosynchronizovať, ... a aj tak to na konci celé znie geniálne.”


bob3

 97    25. jún 2015 o 22:59

ico: No ono to tak je, aspoň bylo, když poslechneš první desky, to byla hodně těžká ” alternativa ” ve smyslu nějakých hudebních výkonů..ale ono to k New Order prostě patří..


Monghi

 98    25. jún 2015 o 23:18

@ico: ten dovolenkovy zazitok s NO ti uprimne zavidim… jednym z mojich snov je stretnutie s Bernardom a moznost si s nim pokecat… on patri k 5tke ludi,  s ktorymi chcem zajst na drink alebo mineralku :D ... Martin, Robo Smith, Alan, Bernie a Bono… s Trentom Reznorom by som to asi nezvladol, on mi pride dost divny, pritom fenomenalny. Ale s Martinom by to mohlo byt genialne :D


bob3

 99    26. jún 2015 o 00:00

Monghi: Myslím že Reznor je v pohodě, jen z těch všech vyjmenovaných má nejagresivnější rockový projev..


bel canto

 100    26. jún 2015 o 06:48

Ico ma tak napadlo a ber ma s rezervou, mozno si mal nieco vecer popite, fakt to bol NO ? smile


Ringo

 101    26. jún 2015 o 07:45

od New Order mám právě nejraději ty staré alba, kdy Sumner zpívá, jako by to měl na háku:-)


Monghi

 102    26. jún 2015 o 08:00

inak, co sa mi na tychto starych harcovnikoch paci, je skutocnost, ze konecne zhodili svoje masky a verejne priznavaju, ze svoje produkcie navzajom obdivovali smile  Je sice jasne, ze nejaka spolocna “superband” absolutne nehrozi, ale predstava by to nebola zla smile Alebo aspon nejaka EP, kde by spolocne prekopali po jednej skladbe svojich domovskych kapiel. Kto vie, co by z toho vzniklo :D


ico

 103    26. jún 2015 o 09:26

@bel canto: vôbec nevylučujem, že som nemal čo to popité... ale s mierou… veď som tam bol s deťmi smile


ico

 104    26. jún 2015 o 09:32

@ringo: dokonca na gitare hrá horšie ako Gore…a to je už čo povedať. typický guitar hero: https://www.youtube.com/watch?v=6dBt3mJtgJc


ico

 105    26. jún 2015 o 09:50

@monghi: Taký malý pokus o superband tu už v minulosti bol: https://www.youtube.com/watch?v=DSfjtdnUsls


grapher

 106    26. jún 2015 o 11:19

Mne sa na NO prave ta kostrbatost zvuku paci, niekedy to znie ako keby vobec nemali naladene nastroje. Niekedy mi ich koncerty pripadaju ako keby sa nahodou stretli hodinu pred koncertom a prvy krat sa v zivote videli smile


bob3

 107    26. jún 2015 o 13:46

Taky je to jediná kapela na světě, která si dovolí použít ve skladbě presetový zvuk kuňkajících žabiček a vůbec jim to netrhá žíly..


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa