DM a ich reputácia

DM a ich reputácia

Krátky návrat k úspešnému severoamerickému turné prostredníctvom telefonického rozhovoru s Andym z Toronta.

Ako veľmi oživilo skupinu obohatenie skladateľských síl po tak dlhom čase?
Pre nás je to úplne skvelé, že Dave je taký výborný skladateľ. A ja som tomu ešte viac rád, pretože jeho dôvera v skupinu je ešte väčšia než kedykoľvek predtým. Samozrejme, že od začiatku, čo bol len spevák, významným podielom k činnosti skupiny prispieval, no dnes sám cíti, že prispieva viac. Dave bol totiž jeden z mála spevákov, ktorý nepísal vlastné texty. Dnes je takých okrem Rogera Daltreya už len zopár, no Dave stále cítil, že má čo povedať. Na novom albume sú jedny z našich najlepších skladieb z hľadiska konceptu, aké sme kedy nahrali. A Dave má s nimi veľa spoločného.

Priniesol značný kontrast k intenzívnym skladbám Martina Goreho.
A je to veľmi pekný kontrast. Pre nás je to len prínos. Jeho skladby sú samozrejme trochu odlišné. Je to pre nás zaujímavé hlavne odkedy nás ľudia pokladajú za obchodníkov s beznádejou. Takí predsa vôbec nie sme. Píšeme o živote, každodennom živote.

Vaša kapela nikdy neprepisovala dejiny hudby, ale ovplyvnili ste množstvo ďalších skupín.
To je pravda. Myslím, že žurnalisti sa o klávesové kapely nezaujímajú až tak, ako o tie klasické gitarové. Ale od mnohých kapiel sme sa dočkali krásnych slov uznania a to z takých rôznych žánrových oblastí, že si to ani nedokážete predstaviť. A to sme neovplyvnili iba The Killers, ktorých sme stretli. Sú to veľmi milí chalani hodní rešpektu.

No ale tvrdé gitaré kapely ako The Deftones a Fear Factory tiež často citujú Depeche Mode ako skupinu, ktorá mala na nich značný vplyv.
Aby ste boli nami ovplyvnený, nemusíte znieť zákonite ako my. Keď sme začínali, boli sme veľmi ovplyvnení Kraftwerkom a rannými Human League, ale zneli sme úplne inak. Vytvorili sme vlastný zvuk. Musíte si vytvoriť vlastnú existenciu, no zároveň musíte niekde začať a je skvelé počuť, že niektoré kapely začali svoju kariéru práve preto, že počúvali Depeche Mode.

Čo si v súvislosti s Depeche Mode ľudia vysvetľujú nesprávne?
Že v Martinových skladbách je nádej. Jeho odkaz tkvie v tom, že je tu nádej. Nie všetko je zlé.

Myslím, že fanúšikovia to hľadajú práve v "Enjoy The Silence".
Je zábavné, že ste spomenuli práve túto skladbu. Pri nástupe do štúdia v tom čase mala podobu melancholickej balady. Zmenili sme to potom, čo sme jej pridali disco tempo a Martin do toho pridal gitarový riff. Také niečo sa nám nikdy predtým stať nemohlo. Vtedy sme okamžite pochopili, že to bude masová záležitosť.

Ktoré ďalšie skladby sa dramaticky líšia od svojej pôvodnej podoby?
Tak okrem "Enjoy The Silence" to boli...

Čo tak "People Are People"? Tá musela určite prejsť dramatickou zmenou od demo podoby po finálnu verziu.
To áno. Keď sme s ňou začali pracovať, bola omnoho priamočiarejšia. Lenže všetky tie kovové zvuky boli výsledkom nášho samplového šialenstva. Začali sme trieskať do všetkého kovového okolo nás. Len sme robili rachot a pridávali to do skladieb.

Ako zložité je pre vás zostaviť setlist?
Pre nás je to tá najťažšia vec. Nahrávanie je jednoduchá záležitosť v porovnaní so zostavením zoznamu skladieb, ktoré budeme hrať na koncertoch. A odkedy máme v katalógu viac ako 200 skladieb je to doslova obtiažne. Je totiž veľmi zložité dať dohromady každého obľúbené veci a ešte k tomu proklamovať nový album. V tomto smere je ťažké uspokojiť každého. Bolo by to možné, ak by sme hrali trojhodinové koncerty ako Robert Smith s The Cure. Rozdiel je však v tom, že Robert stojí za mikrofónom, spieva a hrá na gitare. Dave sa ale pohybuje po celom pódiu. Na koncerte vydá zo seba absolútne všetko.

Gahan prežíva náročné obdobie. Vyliečil sa z gastroenteritídy a potom mu bol odstránený nádor na močovom mechúre. A len čo sa z toho dostal, počas koncertu si poranil sval.
Pre Davida sú to skutočne bizarné časy, ale tá gastroenteritída bola preňho požehnaním, pretože inak by mu ten nádor neobjavili a o dva roky by to už nemuselo byť veľmi príjemné. Močový mechúr mu zoperovali a všetko je teraz lepšie. Skutočne mal šťastie. Potom prišiel na rad ten nešťastný sval, ale aj z toho sa už zotavil. Dave je vytrvalý, takže sme stále na turné.

A s ním zavítate aj do Atlantic City. Naposledy ste vystupovali v The Borgata a bola to skutočne energická šou. Pamätáš sa vôbec na ten koncert z pred troch rokov?
Samozrejme, ako aj veci po ňom. Aj tentoraz mám v pláne si tam zahrať blackjack. Totiž, keď sme hrali v The Borgate, tak som vyhral svoju najvyššiu výhru v živote. Skutočne mi vtedy išla karta. Ale myslím, že ma tam vtedy nechali vyhrať, keďže som bol umelec hrajúci v ich kasíne.

Ale to predsa takto nefunguje.
Jasné, že nie. Mal som štastie.

A koľko si vyhral?
Povedzme, že to zasa nebola taká suma, ktorá by ma dokázala vtiahnuť do ligy gamblerov. Ale potešilo ma to a ku stolu sa rozhodne opäť posadím.

Názory Devotees (5)

tommy

 1    2. október 2009 o 10:34

ako povedal Andy v inom rozhovore na margo Davida - už sa teším na jeho autobiografiu smile .
No nepovedal by som, že zostaviť setlist je ľahké


chmelko

 2    3. október 2009 o 19:11

tak casino v atlantic city je fakt psycho a stravenie jedneho dna vam v pohode stačí na napísanie knihy o zbankrotovanych blaznov, tak happy faces..nikdy som tento druh zabavy nepochopil


Jakub73

 3    4. október 2009 o 04:23

Make: přesně si uhodil hřebíček na hlavičku….co ze SOTU budou v budoucnu hrát? Myslím, že moc toho nebude…Dodnes nechápu, co udělali s In Sympathy…

Ty kecy o tom, jak je težký sestavit setlist, když má člověk backcatalogue dvou set skladeb, už nemůžu číst…jak kolovrátek.  Těžko někdo očekává, že DM budou hrát třeba Puppets, Monument, Two Minute Warning, Something To Do, New Dress, To Have And To Hold, Mercy In You nebo třeba Bottom Line… stejně do úvahy nepřipadá víc než pár desítek skladeb… + věci z akt. desky.

Ledaže by Andy zavelel…udal takt a zbylé členy svým famózním výkonem donutil k překvapení, i kdyby měl improvizovat grin)


beatmasters

 4    13. október 2009 o 03:22

Jakub73: V tom máš jistě pravdu. Ale jak chceš sestavit setlist, když máš prezentovat novou desku a ještě k tomu sázet na svoje starý, jistý a nejosvědčenější hity? A oni to tak opravdu dělají. Všimni si jak se od dob The Singles Tour nijak radikálně základní část setlistů nezměnila…... intro… nejlépe z nový desky…. jak jinak, že? no a pak už to jede podle obvyklýho scénáře, že jo. 2 až 3 kousky z nový desky na rozehřátí, pak 3 až 4 kousky z osvědčených desek, který rozhýbou show, pak opět něco málo z nový desky a zhruba někde trochu za polovinou sklidnění v podobě Martinovy intervence, no a pak už se to sype jeden hit za druhým z těch nejprovařenějších desek (Violator, Songs of…, něco málo z Music…. a Black Celebration nebo něco ještě staršího a ted’ za poslední dvě tour nově duet Mart/Dave a tím to končí. Ale zas tak černobílý to neni. Já osobně jsem vděčnej za každou, kakoukoliv skladbu, kterou od nich uslyším a uvidím na živo a je mi úplně šumák co by kdo chtěl a co se naopak nelíbilo a proč hrajou zrovna tuhle a proč ne tamtu….. to je totiž ve finále jedno. Ta atmosféra těch koncertů je zaplat’pánbůh ještě pořád natolik fantastická, že je naprosto jedno co hrajou. Já myslím, že v jejich tvorbě není nic za co by se museli vyloženě stydět


devotional94

 5    17. október 2009 o 11:26

Hmmm Setlist DM ...

Je to uplne sialene , ved keby sa dalo hlasovat medzi vsetkymi fanusikmy skupiny DM o tom ake skladby maju hrat na koncerte co i len jednom ,povedzme na zelanie ... tak by DM hrali minimalne 10 hodin v kuse ,ale tiez suhlasim uz povedanymi nazormi ze ten ich hrany playlist sa zial nejako radikalne neobmiena i ked teda zaradaju veci ktore dlhsie nehrali,alebo ich hraju ako raritu vid strangelove alebo master and servant ,osobne som ocakal od Sotu tour viac , bolo to skvele ,ale pre mna bolo zivsim ale aj lepsim nemozem si pomoct PTA Tour ... No uprimne povedane ked teda chcu DM potesit svojich fans tak preco nehraju vsade nieco ine ... ved z dvesto skladieb ktore maju na vyber + nejake tie singlove veci maju takmer astronomicky pocet moznosti ako sa da kde co zahrat .. no nie ? Ja som velmi dlho cakal na skladbu Leave in Silence a ked som sa v 2oo5 dockal tak som bol mierne sklamany ,lebo v podani Martinovom ta pesnicka stratila svoju krasu ... no a tiez mi hodne chybalo na tomto poslednom turne skladba Suffer Well alebo John The Revelator ... ale to je uz na inu diskusiu , myslim ze DM nemaju problem s vyberanim ale s tym ze sa im uz nechce nejako moc radikalne hrat stale nieco ine ...


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa