Depeš, kým nezomrieš (2002)

Depeš, kým nezomrieš (2002)

Polhodinka s Davidom Gahanom v New Yorku, deň pred jeho 40tkou, ktorú venoval fanúšikovi z Nórska.

Tri roky dozadu mi zomrel kamarát z detstva. Na náhrobnom kameni má napísané "Enjoy The Silence" - táto skladba znela aj na jeho pohrebe.

"Čože? No, ale aj tak prekrásne," povedal spevák Depeche Mode, Dave Gahan (40), po tom, čo sa dozvedel, že jeho hlas zaplnil nórsky kostol v jeden májový deň roku 1999.

Na svete asi nie je osoba, s ktorou by som spoločne spieval tak nespočetne krát. Spolu sme tisíckrát doslova odkričali skladby ako "Never Let Me Down Again" a "Shake The Disease". Dave Gahan na CD a ja... v aute, na párty alebo pri raňajkách.

A dnes sme spolu v jednej miestnosti, ja a môj "Osobný Ježiš" - človek, ktorý sám hľadel do očí smrti. Ale akoby zázrakom Dave Gahan prežil, pretože sa snažil.

"Pred chvíľou so mnou robil rozhovor jeden športový komentátor," prehlásil, kým rozdal asi tri autogramy. "Sľúbil mi, že ma hodí domov."

Nie je veľa takých, ktorí si doslova osvojili mýtus Sex, drogy (hlavne drogy) a rock´n ´roll. Rocková hviezda z Basildonu k nim však rozhodne patrí. 28.mája 1996 ho totiž rockový koktail, zložený z heroínu a rôznych amfetamímov, poslal do krajiny ticha. Jeho srdce prestalo biť na viac ako dve minúty, kým sa opäť neprebral.

Po šiestich rokoch je šťastný, s tenkou cigaretkou v ruke, pri pohári čistej vody a bez problémov debatí o tom, ako sa jeho život takmer priblížil k definitívnemu koncu.

"Mal som obdobie, kedy som si myslel, že sa 40-tky vôbec nedožijem," prizná sa Gahan, ktorý dnes vedie harmonický a usporiadaný život v New Yorku, spolu so svojou manželkou, deťmi a hlavne malým prekvapením v podobe chystaného sólového albumu, na ktorom sa vôbec po prvýkrát predstaví s vlastnými skladbami.

Dnes sa teda pri spomienkach na šialené turné "Devotional", z roku 1993, dokáže smiať a žartovať. Spomenuté turné trvalo 14 mesiacov, zahŕňalo 158 koncertov a takmer zničilo celú kapelu. Alan Wilder, veľmi dôležitý štúdiový korigátor skladateľa Martina Gorea, však tento tlak už ďalej nezvládal a kapelu opustil.

S kapelou vraj boli na turné ako psychiater, tak údajne aj drogový díler
"Áno," prehlási Dave a zároveň sa zasmeje.

Ale psychiater dostal myslím padáka.
"No, nie tak celkom. Od odišiel sám. Len dodal, "vy chlapci ste úplne šialení, ja Vám pomôcť nedokážem." Ja osobne som sa s ním nikdy nestretol, ale bol to pekne finančne drahý terapeut z New Yorku," dodal Gahan, ktorý bol viac v kontakte s drogovým dílerom.

Depeche Mode prerazili pred 21 rokmi s jednoduchým synth-popom, no počas nasledujúcej dekády prepracovali svoj zvuk do výnimočnej, reflektujúcej, pochmúrnej a minimalistickej podoby. Začiatkom 1990tych rokov však Dave Gahan naskočil na vlnu grunge a zatúžil stať sa rockovým hrdinom, akým bol Kurt Cobain z Nirvany. A rovnako chcel žiť podobným štýlom.

"Dnes už viem, že išlo len o hľadanie vlastnej identity. Akurát som to robil veľmi deštrukčným spôsobom."

"Veľmi dlho sa mi darilo od seba odstrkovať ľudí, ktorí sa mi snažili pomôcť. Až mi v podstate zostal v živote iba jediný, môj najlepší priateľ, náš manažér Jonathan. A nakoniec som stratil aj jeho. Ale práve preto, že som nakoniec dotiahol veci až na hranu, požiadal som ho pomoc. Počas toho obdobia bola pre mňa veľmi dôležitá aj moja súčasná manželka Jennifer. Ukázala mi, že veci boli ešte horšie, než som ich sám videl a vnímal."

Ale aj nevyliečiteľnému norskému fanúšikovi Depeche Mode narobil tento potetovaný bývalý rebel kopec starostí. Nedalo mi však nepriznať sa mu, aké magické to bolo, čo som ho videl naposledy.

Bolo to 22.septembra 2001 v Oslo, v Spektrume, a bolo to niečo absolútne výnimočné. Bol to večer určený pre 8.500 k smrti oddaných fanúšikov Depeche Mode. Noc pre tých, ktorí celých 13 rokov čakali na moment, kedy sa Depeche Mode opäť vrátili do Nórska. Pripomínalo to futbalové stretnutie Rangers a Celtic. Každý mal nachystané vlastné zbrane a spieval, po celý čas. Rozdiel bol len v tom, že sme fandili rovnakému mužstvu. Môj známy, hudobný novinár a nie veľký fanúšik DM, mi povedal, že ešte nikdy nezažil Spektrum explodovať do niečoho tak šialeného, ako keď britské trio finišovalo koncert s iba dvoma skladbami z 1980tych rokov.

Aký to je pocit dokázať pohnúť toľkými ľuďmi?
"Byť schopný odspievať zopár skladieb a vidieť, že to ľuďmi fyzicky pohne, to je jeden z najvzácnejších darov, aké si dokážem predstaviť. Hudba, môj hlas a to, čo robíme, ľuďmi hýbe. Pre našich fanúšikov je typické, že sa pri hudbe hýbu. Ale aj tak mám pocit, že to, čo robíme po hudobnej stránke je istým spôsobom jedna z najväčších záhad."

Čiže to označenie "najväčšia undergroundová kapela na svete" celkom sedí?
"Presne! Je pre mňa neuveriteľné fungovať aj po 20tich rokoch," prizná Dave Gahan, ktorý 9.mája, deň po našom stretnutí v NY, oslávil 40-tku.

"Áno, dnešný deň je posledný, kedy sa môžem označiť za 30tnika," dodá s úsmevom.

Aký je to pocit?

"Ani o tom nedokážem rozprávať! Toto sú vôbec prvé narodeniny, nad ktorými premýšľam. Bude mi venovaná veľká pozornosť, moja manželka totiž chystá veľkú oslavu. Pozvaných je asi 60 mojich priateľov. Témou oslavy je rok 1962, takže každý musí so sebou priniesť niečo z toho roku. Ale je milé, že to pre mňa robí, hoci by som bol radšej bez všetkej tej pozornosti. A hlavne to musím zopakovať: bolo obdobie, kedy som si myslel, že sa 40tky nedožijem. Na druhej strane však môj život už lepší, ako je teraz, ani byť nemôže. Dnes sa venujem všetkému, čomu sa venovať chcem a hlavne sa zo mňa stal lepší otec, dúfam... ," dodá Dave Gahan a v tej chvíli nám už dievčina z nahrávacej spoločnosti pripomenie, že naša polhodina už uplynula.

Je ešte jedna vec, ktorú musím vedieť: Tvoja najobľúbenejšia skladba Depeche Mode?
"Pravdepodobne "Condemnation"," podá neuspokojivú odpoveď. Gospelom inšpirovaná skladba teda rozhodne nepatrí ani do mojej Top 5ky: 1. Never Let Me Down Again, 2. Halo, 3. Shake The Disease, 4. Enjoy The Silence, 5. Walking In My Shoes. Ale o tom som mu už nestihol povedať.zdroj: dmtvarchives.com

Názory Devotees (65)

Tomasito

 1    14. júl 2015 o 14:07

Comndemnation - cim dalej - tym viac si tu skladbu uzivam. Asi preto, ze mi uz tiez taha na…A ano - patrim do skupiny kde je SOFAD jeden z mojich top albumov pri BC, MFTM, V,
Pekny den


Logic

 2    14. júl 2015 o 18:31

Codemnation, spolu s GRWM, najhoršie skladby tvorby DM pre mňa.


dvestotri

 3    14. júl 2015 o 22:12

Condemnation na devotional najsilnejsia skladba hned po In Your Room.


Monghi

 4    14. júl 2015 o 22:46

suhlasim! ked sa na MTV v premiere odvysielal klip ku “Condemnation” v live verzii z “Devotional” videa, skoro som sa… proste ma tam Gorac so svojim vokalom a “choreografiou” uplne dostal. Aj po textovej stranke je to prekrasne dielo. A proste SOFAD… pre mna navzdy EPIC!!! Nic sa tomu od DM uz nikdy nevyrovna, pretoze som ten album dokonale prezil v tom najspravnejsom veku… a to tak ma asi uplne kazdy… ked je clovek v najvnimavejsom veku, tak vsetky veci, ktore vtedy spozna, uz nikdy nic neprekona smile

1985 - 1995 ... pre mna najdokonalejsia hudobna dekada… vtedy som spoznal vsetko klucove a myslim, ze vtedy vysli tie naj albumy smile


bel canto

 5    14. júl 2015 o 23:22

Monghi obavam sa ze Sofad nie je naj - predsa len Violator je zda sa top dielo. Kazdopadne prist po takej slehe ako je Violator do studia a robit dalsie veci - to chcelo riadnu guraz a hlavne gule. Mam dojem, ze radikalnou zmenou zvuku sa vyhli porovnavaniu s Violatorom, mozno aj o tom im slo, ktovie. V principe z neho citit to, co o nom povedal Alan - ze niektore skladby nedosiahli svoj plny potencial.


tommy

 6    14. júl 2015 o 23:30

Podľa mňa je Condemnation kľúčom k objasneniu viacerých “depešáckych záhad”. Zosobňuje tak silné stránky DM, ako aj tie slabšie smile. Tak ako je DNA nositeľkou genetickej informácie bunky, tak je Condemnation tzv. DMA, t.j. nositeľkou depešáckej genetickej informácie smile. U mňa platí klišé - čím je staršia, tým je pre mňa krajšia. Keď si dnes púšťam SOFAD, tak začínam(e) práve s touto perlou (moja 9. ročná dcéra ju práve objavuje, t.j. nahlas si číta anglický text a sama si ju prekladá). Čo môže byť krajším dôkazom jej sily? smile
No a čo sa týka titulku a Davidovmu pohľadu na 40-tku? Mal som na vec rovnaký pohľad…
PS. Citát: “Veľmi dlho sa mi darilo od seba odstrkovať ľudí, ktorí sa mi snažili pomôcť. Až mi v podstate zostal v živote iba jediný, môj najlepší priateľ, náš manažér Jonathan. A nakoniec som stratil aj jeho. Ale práve preto, že som nakoniec dotiahol veci až na hranu, požiadal som ho pomoc. Počas toho obdobia bola pre mňa veľmi dôležitá aj moja súčasná manželka Jennifer. Ukázala mi, že veci boli ešte horšie, než som ich sám videl a vnímal.” Zaujímavý odsek


Monghi

 7    15. júl 2015 o 05:37

@bel canto: to “naj” beriem z cisto subjektivneho pohladu smile a eru albumu “Violator” som tiez prezil so zjezenymi chlpmi na tele (ak o ochlpeni v tom veku mohla byt vobec rec :D)


bel canto

 8    15. júl 2015 o 14:11

Ale sak jasne, secko co piseme je subjektivne. Ked chalani doniesli na intraku Sofad, pustili sme ho na magnetaku, skoro sme sa pos.ali. Bola to velmi ocakavana vec, boli sme uplne vytraseni. Tak ako som sa vytesoval po jeho vypocuti, tak som bol sklamany po Ultre. Ale Condemnation prave povazujem za tu z tych skladieb, ktore nedosiahli svoj potencial. Za dotiahnute az na kost povazujem Rush a Walking.


dvestotri

 9    16. júl 2015 o 14:36

pre mna bol SOFAD po prvom vypocuti velka neznama. Nevedel som, co si mam o tom mysliet. Cakal som nieco ako Violator.


tommy

 10    16. júl 2015 o 20:52

No vidíš - pre mňa sú všetky DM albumy od r. 2001 až do 2009 tiež “veľká neznáma”... Stále nechápem “čo chcel nimi autor povedať”?! Dnes sa dm fans tešia z Delta Machine, ale v kontexte predtým vydaných vyššie spomenutých albumov je to skôr návrat do “bezpečných vôd”... Čo z toho hrali na poslednom turné? When the body speaks (jeden z mála silných trackov na Exciter) a “PAIN” v tanečnom remixe… Dosť málo na to, aká bola úžasná nálada v tábore DM, keď vydávali tieto “najlepšie albumy” smile.


bel canto

 11    17. júl 2015 o 08:18

Tomy trafil si klinec po hlave s bezpecnymi vodami. Je to tak, pri snahe opat to urobit inak sa priblizili k pôvodnym veciam, nieco sa povykradalo co fungovalo (ked sa tu pise ako recoil vykrada sofad) a tak. Ale v principe, okrem 4 trackov, nic po odchode Alana nie je dotiahnute tak daleko ako ked bol s nimi on. Robia dobre veci ale uz nie fantasticke.


dvestotri

 12    17. júl 2015 o 08:59

Ale zas povedzme si pravdu. DM uz nebudu vymyslat nieco prevratne, alebo sokovat. Na to su tu ine a mlade kapely. DM dali svetu hudby naozaj vela a teraz si uzivaju pohodu a dôchodok. A ako kazdy dochodca maju svoj stereotyp a to im staci. NEcakajme preto od nich viac. Aj dinosaury vymreli grin


tommy

 13    17. júl 2015 o 17:07

Takémuto pohľadu na vec ja nerozumiem… Umelec je z môjho pohľadu masochista, ktorý sa musí snažiť posúvať svoje hranice a ak mu to proste nejde, tak nech to odloží, aby to poriadne dozrelo a popasujem sa s tým neskôr… Oni si nemôžu dovoliť vydávať ležiaky na sklad… Argumenty typu “aj oni musia platiť účty apod.” Ha ha ha - zoberme si nelichotivú situáciu Davida Gahana okolo r. 1996-1998. Údajne prišiel o všetko atď. Odvtedy kapela vydala tri viac-menej nemastné-neslané albumy (2001 -2009), Dave vydal dva sólové albumy a už na konci minulej dekády, t.j. 10 rokov po kríze vlastnil Dave okrem bytu v NY, aj dom na Long Islande (hľa:  http://virtualglobetrotting.com/map/dave-gahans-house/view/bing/), jazdí na AUDI R8, má svoje (malé) štúdio atď. Tým nechcem nejako nevhodne komentovať jeho sociálny status, ja každému rád doprajem, len chcem poukázať na to, že až tak zle na tom kapela DM určite nie je… Nehovoriac o tom, že si (podľa môjho názoru) viac-menej sám financoval svoje sólovky a spolufinancoval projekt so “SS”... Akosi sa mi nechce veriť, že “ešte stále musia myslieť na horšie časy”... Alebo si každé ráno odrieka mantru - refrén zo singlu Everything Counts:
The grabbing hands
grab all they can
all for themselves
after all

* inak zo socialistického albumu Construction time again smile smile smile


bel canto

 14    17. júl 2015 o 17:49

Ono je tu aj jeden fenomen o ktorom moc nehovorime. Vysiel novy Royksopp, v podstate nepriniesli nic fenomenalne a nove ale fanuskovia si povedia, OK, moze byt. Ale ked DM vydal Exciter, to bol poprask. Na DM sme omnoho prisnejsi ako na ostatnych nemyslite ?


bob3

 15    17. júl 2015 o 18:45

Že vás to chalani pořád dokola baví..smile

Stačí si uvědomit, že v 80 letech byl prostor na to nahrávky zvukově šperkovat k dokonalosti, dneska už se zvukově není kam posouvat, naopak dnešní trend je zvuk záměrně špinit.

DM každou svoji desku dokážou prodat, i ten Exciter šel na dračku, nemluvím o turné. Jak někoho může napadnout, že někdo někdy z DM finančně strádal smile

Dneska v hudbě přijít s něčím novým je takřka nemožné, navíc po 35 leté kariéře se to DM pořád daří, i když to nemůže být jako v roce 1984 nové album, na vinulu ve stereu, to musel být odvaz!


Logic

 16    18. júl 2015 o 07:33

Súhlas s bob3. Dm sú stále bohovia na hudobnej scéne. Bel Canto, čo hovoríš na remix Berga pesničky “pinking”. Mne sa zdá, že položil do smútku remix in chains (Alan), na cz fórume isto.


tommy

 17    18. júl 2015 o 07:38

Baví nás to preto, lebo máme prísnejší pohľad na DM (tak ako napísal bel canto) smile a osobne si myslím, že DM sa majú stále kam posúvať, rozvíjať a hudobne zdokonalovať... Táto informácia by má zvlášť zaujímala, t.j. či sa taký Martin napr. zlepšuje v hre na gitaru a študuje teóriu či kompozíciu, ale nakoniec aj Dave by mohol mať záujem o štúdium hudobnej teórie a hry na nejaký nástroj, nie? Andy to zabalil už s príchodom Alana, to je mi jasné... smile Keď sa spustí promo k nejakej novej platni DM, tak nikdy nezaznievajú otázky typu: “Čo ste za tie štyri roky robili? Zlepšovali ste sa v hre na nejaký nástroj? Viete čítať z nôt?” Ja neviem, ale keby som mal ich možnosti a talent (viď Martin), tak asi nemám problém najať si dobrého učiteľa hudby, nie? Teraz si uvedomujem, že problém Exciteru mohol byť aj v tom, že Mark Bell pracoval s ľudmi, ktorí sú de facto nemuzikálni… Jedna vec sú dobré nápady, silné melódie, ale vec druhá je tá podstatná výplň toho-ktorého tracku a to je hlavne o muzikálnosti (hudobnosti)... Túto v DM celkom dobre zvládal Alan, túto má v sebe aj Bjork (tiež je hudobne vzdelaná, takže spolupráca s Markom Bellom bola na inej úrovni), ale muzikálnosť v DM teraz?


Logic

 18    18. júl 2015 o 16:50

tomy: Túto v DM celkom dobre zvládal Alan, túto má v sebe aj Bjork (tiež je hudobne vzdelaná, takže spolupráca s Markom Bellom bola na inej úrovni), ale muzikálnosť v DM teraz?
Teraz tomy, je úplne super!!!Album Delta Machine, jednoznačne najlepší album roka 2013 vo všetkých kategóriach a tým myslím všetky!!!To je môj názor a nezmením ho!!!A Bjork, tak to mi nič nehovorilo a ani nič nehovorí.


bob3

 19    18. júl 2015 o 19:15

Problém s Exciter ale žádný nebyl, jen ti co tu desku nepochopili s ní mají dodnes trable, nemůžeš dělat furt to samé dokola.

DM byli s Exciter nadmíru spokojeni a bylo to na nich na koncertech vidět.


bel canto

 20    19. júl 2015 o 10:21

Exciter bol live lepsi ako doska samotna, vysvetlujem si to tvrdymi bicimi, ktore dali tym skladbam energiu ktora na albume chybala. Tomy ja by som sa ich spytal len jedno, preco na Exciter vynechali tvrde bicie, na ktorych postavili celu svoju predoslu tvorbu. Koho tento “zlepsovak” napadol ? Inak, hudobne vzdelanie je zdriedkave, ja viem len o 2 co vystudovali kompoziciu - Annie Lennox a Vaso Patejdl, vacsinou sa tato komercna vlna nesie na vlastnom talente, ktory je bud mega ako Gore alebo mizerny ako .....


tommy

 21    19. júl 2015 o 11:22

Tak to máš pravdu - ja som tento týždeň oprášil starý dobrý Construction Time Again a BlackCelebration a prvé čo ma zaujalo boli práve tie “prirodzené tvrdšie bicie sekcie”, na ktoré si DM a hlavne Daniel Miller vždy potrpeli a na druhej strane som si spomenul na Christiana, ktorý povedal, že je (mierne) sklamaný z toho, ako niekto v štúdiu “zničí (sprzní) jeho bicie party… Súhlasím s tým, že DM sú bez “týchto bicích” zvukovo plochejší a nudnejší a to nechcem spomenúť taký Recoil a jeho Unsound Methods, kde sú bicie neskutočne dobré... Alan presne vedel, kde je sila a zároveň Achillova päta…


bob3

 22    19. júl 2015 o 12:15

Chlapi, ale pointa Exciteru je právě v NE..použití rytmiky běžným způsobem, to je základní rys zvuku té desky a byl vytvořen záměrně..naživo je potřeba ty songy ohulit, to je jasné.

Deska má podstatně nižší dynamiku než jindy, ale nenapadá mě jak takové dílo dynamicky nabudit, při absenci regulérních bicích. S klidem se totiž dá Exciter označil jako folk-elektronická deska smile


bel canto

 23    20. júl 2015 o 07:40

Bobe tak si pusti Breathe z albumu a hned na to live. Toto dielo je dynamicky nabudene tvrdsimi live bicimi a to je ono. Tej piesni to len pomohlo. Jednoducho pre exciterom si povedali, ze to idu urobit zasa inak a nejaku mudru hlavu napadlo,  ze zmenia tvdost bicich. Sorac ale DM, to je predsa synonymum tvrdych bicich, mozno najtvrdsich v ich lige. Prvy album ktory som ako decko nasaval naplno bola 101 a to su v prvom rade brutalne bicie, ktore od nich uplne zerem.


Logic

 24    20. júl 2015 o 08:27

Bel Canto to: Toto je standardny, dobry, nicim vynimocny remix skladby - originalu, nehitu bez komercnej ambicie.
Remix pinking od Berga položil do smútku remix in chains (Wilder) a to si nemyslím len ja, ale väčšina na DM fóre v Česku. Ale mýlim sa, in chains je lepší remix, lebo ho spravil Wilder. Kopírka SOFAD. Nemám, čo viac dodať.


tommy

 25    20. júl 2015 o 09:14

Presne tak - Breathe je najkrajšia ukážka rozdielu medzi studio / live smile
“Súboj” medzi Wilderom / Bergom - ja som za, aby Berg pokračoval v DM v načatej práci pána Alana Wildera smile Myslím, že je toho hoden, len je škoda toho strateného času, už tam mal dávno byť... Dúfam, že už bude sedieť na producentskej stoličke… Neviem ktorá múdra hlava 3x rozhodla, že pán Hillier je ten najpovolanejší... :(


bel canto

 26    20. júl 2015 o 11:34

Musim sa trochu zasmiat ake suboje smile Vnimanie kvality mixov je hlboko subjektivne vec, len uplny shit od super vec je jasne vnimat ale ktora z dvoch dobrych veci je lepsia, to je kazdeho iny nazor. Takisto subjektivne vnimam ze veci DM za Wildera su TOP a to co sa robi dnes je slaby odlesk.


bob3

 27    20. júl 2015 o 19:24

Psal jsem ano, že naživo bylo pořeba ty songy z Exciteru ohulit, to znamená jakože souhlas, jinak by do live programu nezapadly díky své původní nízké dynamice.


Logic

 28    21. júl 2015 o 10:49

Bel Canto, to máš pravdu, že všetko je subjektívny názor, nielen mixy, ale celkové vnímanie hudby. Mix Berga je super vec, oveľa lepší ako in chains (Wilder), sú tam viaceré zvukové vrstvy, ale kurňak mal ho urobiť Wilder, už by to bolo iné, že???


dvestotri

 29    21. júl 2015 o 14:16

KEd tu uz porovnavate wildwrovske a powilderovske obdobie, tak mne pripada album Ultra asi “najdepešáckeší” z ich tvorby grin
KEd som pocul BOAG skoro som sa po…
grin


bel canto

 30    21. júl 2015 o 18:32

Bol som 2x na koncerte Simply Red. Vzdy som stal pod klavesami a na nich hral Dave Clayton, ktory robil v studiu na Ultre. Dave je pre Simply Red spica, jeho klavirne party su tam nenormalne (A new flame) a vsetka ucta k nemu. Ale jeho prispevok k DM nebolo ono. Barel je OK ale nemozem zabudnut na Alanove prirovnanie - zneje to ako lepsie demo. Cela Ultra mi pride ako dobre vycistene demo s fantastickymi melodiami.


Logic

 31    21. júl 2015 o 18:48

No Alan má vo všetkom pravdu, ego nepustí, nič v zlom, tak aj dopadol. SOFAD nie je demo, čo to vlastne je?Sorry tri songy sú tam perly, ostatné...


suspy

 32    21. júl 2015 o 23:52

...Diamanty:-)))


Logic

 33    22. júl 2015 o 07:19

suspy, pravdaaaaaa


bel canto

 34    22. júl 2015 o 07:56

Dvestotri - Ked sa Goreho v 80.rokoch pytali preco nepouzivaju gitaru povedal, ze je prilis jednoduche ju zobrat a rovno hrat. Ze muziku chcu robit inak, zlozitejsie a premyslenejsie. Ultra - tento jeho princip porusila. Mozme si povedat ze Useless je OK ale pre mna je to dôkaz toho co Martin o Ultre povedal - ze je to prechodny album a so zvukmi sa moc nehrali. Ak Ti nevadi ze to nie je zvukovo naslapane (mozno Barell je vynimka) tak OK, kazdy mas svoj vkus a je to v principe jedno, ide o zabavu. Ale ked pocujem tu zvukovu uspornost, nahukane gitary (Useless) tak mi dochadza ze aj im v studiu to bolo do velkej miery jedno. Zrazu to uz Goremu nevadilo, robit to jednoducho, z gitarami. A nepiste mi tu o gitare na Personal alebo Enjoy, to len dokaze ze ste pôvodny princip DM nepochopili.


tommy

 35    22. júl 2015 o 10:42

ULTRA je hlavne o emociálny album, tam sa im hlavne podarilo z minimálneho zvuku extrahovať poriadnu dávku emócií, samozrejme v kombinácií silných textov a presvedčivého vokálu Davida Gahana. Asi preto je to taký výnimočný album, nehovoriac o tej (ne)šťastnej konštelácii čo všetko tomu albumu predchádzalo. To sa už (určite) nezopakuje… Neviem či je výraz “prechodný album” ten správny? Ale keď mr. MG povie, že áno, tak asi vie prečo… grin
DM je kapela plná kontrastov, keď si zoberieme prvé dva single z albumu Violator, tak tieto to len dokazujú - Personal Jesus, elektro-bluesový hymnus, na ktorom sa ako b strana objaví silná akustická verzia tohto hitu, na strane druhej tak isto Dangerous - magická elektronická lahôdka na počkanie, ďalej tu máme Enjoy The Silence - trade mark of Depeche Mode a na strane druhej silné inštrumentálne veci s nádychom vážnej (klavírnej) a minimalistickej hudby… Fakt asi ich “Mount Everest” a potom tu máme aj ich K2 (Mount Godwin-Austen), t.j. SOFAD grin
Slabosťou Exciteru je proste skutočnosť, že nedokázali vylúhovať viac emócií z pôvodných (údajne silných) demo snímkov a je to na tom albume (veľmi) cítiť, lepšie povedané počut.
Delta Machine, je na rozdiel Exciteru, presvedčivý retro album so sviežim dizajnom a za taký album chcel byť považovaný aj spomínaný Exciter.


bel canto

 36    22. júl 2015 o 11:06

V prvom rade sa nam velmi lahko filozofuje ze smile Tazsie je zapnut masinu a vytvorit nieco skvele ... V principe si myslim ze Alan a ti ludia ktori s nim travili noci nad Martinovymi demami ich vedeli pochopit, uchopit najlepsie. David uz na Ultre zacal spievat inak ako predtym (mne sa to menej paci ale to je na diskusiu). Napr. Freestate tam je nahulakanej gitary bez rozmyslu co to dalo a nosna gitarova linka na konci je takmer dobodky skopirovany Duran Duran, to Martinovi preskocilo, sak to vsetci pozname ......? Untitled from Ultra je uplne pod uroven DM, tie bicie su fakt ubohe sorac ze to pisem. Vsade nahulakanej gitary, fakt citit ze hladat nove zvuky sa im nechcelo a ja to berem tak, ze to osalili. Tak ako Pet Shop Boys urobili Very. Super album ale takmer vsade furt ten isty klavir, dokola, tym to zabili.


Logic

 37    22. júl 2015 o 11:11

Bel Canto, hlavne, že ti nevadia gitary na SOFAD, je to prvý ich album, kde sú v prevahe gitary, ale tam nič neporušili, lebo tam bol aj Alan, zabudol som. ty len rozpraváš, to čo sa ti hodí. Ale to by si nebol ty, nič v zlom.


Logic

 38    22. júl 2015 o 11:15

tomy to: To sa už (určite) nezopakuje… Neviem či je výraz “prechodný album” ten správny? Ale keď mr. MG povie, že áno, tak asi vie prečo…
Lenže, MG povedal, že na exciter je hrdý a že je to super album, takže s ním súhlasíte ty aj Bel Canto. ja si robím obraz o albumoch sám a hlavne podľa toho, ako ich často počúvam, to je moja vizitka albumu. Možno budeš prekvapený, ale exciter častejšie počúvam ako SOFAD, ten mi absolútne nereže a nevyvoláva vo mne žiadne emócie, až na 3 songy.


bob3

 39    31. júl 2015 o 23:36

DM točí desky protože je to společně baví, nakonec jsou s výsledkem spokojení a vždycky odjedou úspěšné turné smile, od jisté doby prohlašují že neví jestli bude další deska a je to právě proto, pokud by z těch tří přišel jeden s tím, že do toho nejde, tak by se rozpadli.

Já nerozumím jak někdo může říct že DM odflákli desku, že je slabá, nebo že s ní nejsou spokojeni, že jsou bez Wildera bezradní atd..nemůžeš sedět ve studiu, pracovat a stěžovat si že je všechno nanic..nic by si neudělal ani nedokončil, to nemluvím o tom že tam tvoříš a musíš ze se dostávat co je v tobě a dávat to do těch skladeb. Všechno to jsou jenom kecy..

DM údajně v rozhovoru prohlásili že A Broken Frame je jejich nejslabší deska, mě to nezajímá, ta deska je kouzelná, je to spíš o tom, že novináři se ptají na tyhle debilní otázky..nejde mlčet a neodpovědět..


bel canto

 40    1. august 2015 o 10:55

Bobe preco by som to nemohol povedat, je to moj nazor. Preco, povedali si Alan tu nie je, nebude to sperkovat po nociach, uz tu toho cloveka nemame, kto tie zvuky bude vytvarat, kombinovat, brusit. Zaplatili si kvalitnych studiovych hudobnikov aby bola Ultra vyborna. No a ti novi ludia to robili logicky inak ako Alan, preto je aj vysledok uplne iny ako predosle albumy DM. A Gore zretelne povedal ze sa so zvukmi tolko nehrali, a jeho slova vysledok potvrdzuju. Ale DM bolo v prvom rade o hratkach so zvukmi, preto nemam problem napsiat, ze to osalili. Ale stale to stacilo pre masy, beznym ludom to bohate stacilo.


bob3

 41    1. august 2015 o 11:40

Jde spíš o to trochu si popřemýšlet, ty rozhovory nelze brát příliš vážně, novináři dělají svou práci, bohužel. Kdyby bylo všechno tak jak se píše, DM by už dávno neexistovali.

Je dobré si uvědomit že i Violator se hodně v průběhu natáčení měnil, ale nakonec se všem společně líbil a sestavili desku do konečné podoby, takže spokojenost, jdeme to prodat, hurá na turné..a tohle se odehrává po každé desce, já si nedovedu představit že by to bylo jinak, příklad:

Člen kapely si říká ” Mě se ta deska nelíbí, ty zvuky jsou nanic, kdyby tady byl Alan, ach jo, ted s tím ještě budu muset trajdat po celém světě, jak to zvládnu když se za tu desku stydím..

Lidé s takovým přemýšlením nikdy nic nezískají, nevytvoří, nedokončí, nikam se neposunou, nakonec je tam Daniel jako vydavatel a přes toho by se něco nekvalitního z DM ven nedostalo, protože jsou hlavním artiklem Mute..


bel canto

 42    1. august 2015 o 18:40

To si zextremizoval, tak som to urcite nemyslel. Ultra akisto dobre vies mal byt Counterfeit II, dalsia Martinova solovka. Stastnou zhodou nahod sa David dostal do “formy” a skusili to nahrat s nim a vyslo to. Rozhodli sa ze to bude standardny album DM, Martin ho definoval ako prechodny, lebo sa nevedelo co bude dalej atd ... ci bude turne (sak bolo az po EP Only when ...). Zaplatili si skvelych studiovych hracov, Martin priniesol skvele dema a srobovali to dokopy. Ale mas dojem ze bicie Untitled from Ultra su dobre ? Su ubohe a v studiu si povedali, ze ich take nechaju a je to OK. Ze Uselless je vysostne gitarovy rock a s pôvodnym DM to nema nic spolocne, ze Martin v 80.rokoch jasne povedal ze pouzit rovno gitaru je prilis jednoduche a ze to tak robit nechcu a zrazu to urobia len s gitarou. To pre mna znamena ze zamerne opustili pôvodne principy, povedali si ze to urobia inak, jednoduchsie, nebudu to tak prezivat a vyhodia album von a bude to. A ukazalo sa, ze pre masy tento na spickovku znacku DM priemerny zvuk bohate staci.


bob3

 43    1. august 2015 o 19:06

DM nemají zapotřebí vydávat desku za kterou se potom nepostaví, oni prostě nedělají věci jen tak z nudy a napůl plynu, nekvalitně, to nemá žádnou logiku..tos popsal nějaký amatérský přístup kapely plné lenivců a opilců někde na vesnici smile

Když nemáte limetu, tak tam dejte citron, když nemáte citron tak tam dejte houby..takže tak to asi funguje u DM? smile

Nevím přesně co kdo údajně řekl z kapely o Ultra, mě zajímá to že ta deska je našlapaná, plná nápadů, zvukově dokonalá, propracovaná, má obsah.

Jinak co se týče kytary, tak tu použili na deskách kde o tom možná ani nevíš, i na industriální CTA je kytara, ano od SOFAD šla kytara ve zvukovém rejstříku hodně dopředu. Ten názor na kytary asi pochází někde ze začátku kariery..


Logic

 44    1. august 2015 o 21:11

Súhlas s bob3. Bel canto tie gitary v SOFAD sú úplne iné ako na Ultre, vyrábal ich sám Pán Wilder.


bel canto

 45    2. august 2015 o 15:07

Bobe DM sa postavil aj za Exciter. Vyhlasovali ze je skvely a podobne. Mas dojem ze je fantasticky ? Myslis ze ked Gore povedal chlapikovi od Bjork, ze to cele urobi sam a hotovo, ze do toho vlozil vsetko ? Zabudni na slapanie naplno od Goreho a Gahana, tam slapal naplno po nociach v studiu len Alan, alebo to chciet potriet ? Goreho nazor na gitary pochadza z 80.rokov, netvrdim ze ju vtedy nepouzivali ale mala “len” status zvuku, nie hlavneho nosneho prvku ako je tomu v rockovej hudbe. Ultra je plna napadov a vybornych napadov, s tym s Tebou suhlasim. Ale nie je naslapana. Naslapany je Painkiller, Headstar a Surrender - to je uroven naslapanosti pôvodneho DM, to je rydzi a cisty DM extrakt naslapany az na kost. z Ultry ma na tieto 3 skvosty iba Barrell, ale uz aj tam je tak gitara hodena len tak ...


bob3

 46    2. august 2015 o 15:33

U Exciter bych si dával hodně velký pozor na to, co kdo kdy z kapely řekl, tam se překrucoval a překrucuje obsah rozhovorů extrémně. I novináři jsou jen lidi, když je to navíc fanoušek DM a Exciter se mu hold nezamlouvá, tak je vymalováno.

Gore a spol si kytary představují přesně tak jak je slyšíš z nahrávky smile, kytara tam jen tak hozená není, proč to pořád opakuješ..smile


Logic

 47    2. august 2015 o 19:15

Bel canto, ty rozpravaš, to čo sa ti hodí. Gore povie, že Ultra je prechodný album, s tým súhlasíš. Keď povie Gore, že Exciter album je dobrý a že je naňho hrdý, to ti už nesedí. Ja mám na tie albumy vlastný názor a nie čo, kdo povedal.


Logic

 48    2. august 2015 o 20:35

A gitary na SOFAD???ja viem boli iné, asi od nejakých mimozamšťanov.


bob3

 49    2. august 2015 o 21:05

Moc bych to neřešil, každý fanoušek má představu jak by měla nová deska od DM znít, ale dožadovat se po členech aby pracovali podle přání každého, na tom se určitě shodneme, že to je nemožné..

Jasné že by hodně lidí chtělo další Violator, nebo Music For The Masses, ale zaprvé kapelu by to nebavilo, ať si každý říká co chce, ale oni chtějí být progresivní a není fér se pořád dokola dožadovat toho co už tu bylo, to zavání ignorací a to není zrovna fér..


Logic

 50    2. august 2015 o 21:43

bob3 máš pravdu. DM, keby chceli, tak urobia druhý MFTM, alebo Violator, ale to by už neboli DM. Stále sú na vrchole a to je jedno, či to je exciter, ultra, alebo nie veľmi môj obľúbený SOFAD.


bob3

 51    2. august 2015 o 22:20

No, DM je prostě už dlouho zavedená kapela, ale to neznamená že by vydávali horší desky, prostě si to společně užívají, a když to vydrželi dodnes, určitě budou točit ještě dlouho..protože jsou všichni spolu v pohodě jak je vidno..


bel canto

 52    3. august 2015 o 07:45

Bobe to je presne ono, uzivaju si to. Zvuky uz moc neriesia. Navyse, pocas prac v studiu vecer sa slo chlastat a makali za nich ini, a tento spôsob prace myslim dramaticky nezmenili. Na margo toto ze fanuskovia chceli dalsi Violator alebo MFTM - ja medzi nich rozhodne nepatrim. A k tej istej teme a to opakovania - I feel you je nechutne dvojca Personal, It´s no good je totalna DM parodia, este aj klip je gycovy, Precious je nechutny klon Enjoy the Silence, Suffer well nema problem s vykradnutim rytmu a basy z Question fo time a Soothe My Soul zasa s vykradnutim rytmu Personal. Toto je dôkaz toho, ze robit super muziku je extremne tazke.


bob3

 53    3. august 2015 o 13:18

Nejsi na jejich vlně, mimo frekvenci, doporučuji přeladit smile


bel canto

 54    3. august 2015 o 15:46

Bobe som na dalsich 300 vlnach, denne nasavam novu a novu kvalitnu hudbu. To ze DM behaju ako trojnohy pes spracuvavam 20 rokov smile


bob3

 55    3. august 2015 o 17:23

To je v pořádku že posloucháš i jinou muziku, ale tím že se do DM budeš navážet se nic nezmění, navíc jsi na fan stránkách DM smile


Logic

 56    3. august 2015 o 19:05

bob3, ty asi nepoznáš bel canta. pre neho je alan boh. pre mňa bohužiaľ egoista a tak aj skončil. DM idú a valcujú, s Deltou dokázali, že sú stále na vrchole. Vieš, keď použili gitary na SOFAD, tak to bolo ok, lebo tam bol alan. Ale keď použili na Ultra, už to je zlé, lebo tam není Alan.takže tak s bel cantom. Pritom SOFAD nesiaha Ultra ani po členky.


bob3

 57    3. august 2015 o 20:02

Tak on je zvukový rozdíl mezi kytarami na SOFAD a například na Delta. Na SOFAD jsou prostorově efektované, na Ultra je hodně kytar obaleno zvukovými bankami, které spíš znějí jako synth, současné DM používají klasický zkreslený kytarový zvuk, protože to tam tak prostě pasuje a chtějí to tak. Určitě to není proto, že tam není nikdo schopný, kdo by zvuk kytary dále upravoval, je to záměr.


bob3

 58    3. august 2015 o 20:15

Dostal jsem navečer chuť na ULTRA, jdu objevovat nové zvuky, vždycky tam slyším něco nového.


bel canto

 59    3. august 2015 o 21:34

Bobe, ja som uz pisal, co znamenala gitara pre Alana a co s nou robili na Ultre. Diametralny rozdiel, kto chce pochopi, kto ne tak ne. Ja idem v piatok do Trnavy na tuto supu : https://www.youtube.com/watch?v=vdN-gZ7xSfk


bob3

 60    3. august 2015 o 23:21

Diametrální rozdíl, ale účelový, protože chtějí mít jiné kytary, to je progrese a to je to co DM chtějí dělat.

To neznám, může to být pohodový večer..


bel canto

 61    4. august 2015 o 07:33

Bobe ja to vidim takto - aky status ma gitara na Never Let me ? Je to znak, znacka tej piesne, vizitka. Ale je to “len” zvuk, jeden zo skladacky ktory zapada do kompozicie. Pusti si mix Personal bez gitary - pump mix. Ta piesen zije aj bez nej a v nemenej vysokej kvalite. Gitaru za Alana povazovali za jeden z mnoha zvukov, v podstate sa vedeli vacsinou obist aj bez nej. Na Sofad ich David tlacil do rockovejsej podoby, dokonca tam dotrepal zenske hlasy, co povazujem za chybu. Ale Alan napriek tlaku pouzil gitary na Sofad minimalne a ked tak, tak opat len ako zvuk. Naproti tomu Uselless je cista, gitarova, rockova skladba, kde je gitara nosna a dominantna, nic okrem nej neobsahuje rovnyk stupen dôlezitosti. Nik, naozaj nik ma nepresvedci o tom, ze Ultra produkcne a zvukovo vyrazne zaostava za predoslymi albumami DM. Anna Maria Jopek ma skvely hlas, robila album s Patom Methenym a to je uz iny gitarovy mág. Inak s gitarou nemam problem, ale DM - to je predsa elektronicka kapela.


bob3

 62    4. august 2015 o 12:36

To už ale debatu zavádíš jinam, hele to se fakt nedá srovnat, ani v přístupu k funkci kytary, ani ve zvuku.

V Never je hlavní kytarový riff, o kterém jsem si dlouho myslel že je to synth, mimochodem by mě zajímalo,

JESTLI NĚKDO NEMÁ RECEPT NA TEN KYTAROVÝ ZVUKOVÝ PRESET Z NEVER!! smile

Jinak bych to viděl že fakt přicházíš o hodně, ses nějak zakabonil v roce 1997 a furt se ti nedaří se z toho dostat, to je škoda!!! smile


bel canto

 63    4. august 2015 o 14:54

Bobe neprichadzam, lebo pocuvam plne vrecia inej hudby. DM nie je jedina na svete ale u mna bude stale c.1, to je jasne. Pozri kazdy to vsetko vnima inak, mal som znameho ktory mi tvrdil ze Judas spieva Gahan. A to uz nevysvetlis.


Logic

 64    4. august 2015 o 15:19

inak bych to viděl že fakt přicházíš o hodně, ses nějak zakabonil v roce 1997 a furt se ti nedaří se z toho dostat, to je škoda!!! tak s tým si trafil klinec po hlavičke, v tom máš úplne pravdu.


bob3

 65    4. august 2015 o 16:07

Počkej tam někde začal internet ne smile 96-97, že by to mělo nějakou spojitost? smile


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa