Dave Gahan: ‘Nepatríme nikam…’

Januárové vydanie britského magazínu Soundcontrol prinieslo krátky rozhovor s Depeche Mode súvisiaci s blížiacim sa britským turné skupiny. Odzneli v ňom už nám dobre známe výroky, no nebude na škodu si ich opäť pripomenúť, veď opakovanie je matkou múdrosti smile.

Hovorili ste ešte pred samotným nahrávaním spoločne o smerovaní nového albumu Depeche Mode?
Andy Fletcher:
Skupina pre nástupom do štúdia nemala nikdy konkrétne plány, takisto sme ich nemali ani pred začiatkom prác na tomto albume. A čo sa týka tohto albumu, myslím že jeho zvuk sa začal definovať až po niekoľkých týždňoch od začiatku nahrávania. Chceli sme sa odvrátiť od digitálneho zvuku predošlých albumov a viac sa priblížiť k zvuku "starších" Depeche Mode - viac analógových syntezátorov zmiešaných s gitarou, a to bol smer ktorým sme sa nechali viesť a boli sme s tým vcelku spokojní. Bol to prirodzený proces. Aj náš producent, Ben Hiller, bol naklonený analógovým syntezátorom, dokonca si priviezol svoju vlastnú zbierku a spojenie s tou našou sa ukázalo ako správna voľba a takisto protipól k našim predchádzajúcim albumom.

Ako by ste opísali zvuk "Playing The Angel" komukoľvek, kto ešte album nepočul?
Martin Gore:
To je dosť zložité. Je rýchlejší, údernejší ako naše posledné nahrávky, ktoré sme vydali. Viete, bavíme sa o kompletne analógovej záležitosti a to sa s našimi predošlými nahrávkami ťažšie porovnáva... Jedna z vecí, ktoré Ben strašne rád robil, bolo posunúť každú skladbu čo najďalej, ako to len šlo, a keď ju už tam mal, tak potom ju pritiahol späť!

Prekvapilo vás to, keď boli Depeche Mode citovaní ako hlavný vplyv tanečnej kultúry a detroitskej techno scény na konci 1980-tych rokov?
Andy Fletcher:
To bolo naozaj veľmi veľmi zvláštne, pretože som si myslel, že sme boli vnímaní ako najnenápadnejšia z nenápadných skupín z Basildonu a zrazu sa ukázalo, že sme ovplyvnili množstvo rôznych typov ľudí.

Skupina sa chystá na britskú časť svetového turné. Vaše plány na turné?
Dave Gahan:
Viete, môj hnací motor čerpá energiu z turné, a posledné dve koncertné šnúry boli presne o tom. Zobudím sa a presne si pamätám, čo sa dialo večer predtým. Pamätám si tváre z davu, pamätám si svoje pocity, a chcem to zažiť znova a presne to ma poháňa vpred. Viete, chcem v tej chvíli dať zo seba to najlepšie, vyjsť na pódium a všetko to vykričať. Presne takto to teraz cítim. Akoby mi to dávalo určitý pocit slobody a cítim akúsi povinnosť vyjsť na pódium, byť v tej najlepšej forme a dať zo seba to najlepšie. Vyraziť na turné a vystupovať každý večer je príležitosť, aby som do tých skladieb opäť vložil presne to, čo chcem a dal im tak opäť nový život.

Depeche Mode sú neuveriteľne úspešná skupina. Cítite v sebe hrdosť na to, čo ste dosiahli?
Dave Gahan:
Samozrejme, že áno. Je evidentné, že to, čo sme dosiahli za celý dvadsaťpäť rokov, sme dosiahli hlavne vďaka tomu, že jeden druhého veľmi dobre poznáme. Určitým spôsobom sme prežili. Myslím, že zo všetkých skupín je táto jediná, na ktorú by som stavil, že nezotrvá. Pravdepodobne máme čosi viac spoločné so skupinami ako REM a U2, ako so skupinami, s ktorými sme začínali, súvisí to zrejme s dlhovekosťou... nie je to len o tom, že idete do štúdia a nahráte nový album. Keď ste tak dlho spolu, tak musíte mať v sebe snahu nájsť čosi nové a prácu brať ako výzvu, pretože inak dlho nevydržíte. Nie je to o zdolaní tohto alebo tamtoho.

Kam po hudobnej stránke patria Depeche Mode dnešných dní?
Dave Gahan:
Nepatríme nikam a nikdy sme nikam nepatrili a to je jeden z dôvodov, prečo sme stále tu. A práve teraz sa o to musíme dbať. Viete, na scéne nie je nik kto sa podobá Depeche Mode, či už spôsobom práce, spôsobom prístupu k veciam, čímkoľvek. Ide o jedinečnú skúsenosť a z takého čosi sa treba tešiť, aktívne k tomu pristupovať, pretože ide o niečo nezvyčajné a to je jedna zo silných stránok Depeche Mode.

Názory Devotees (16)

Monghi

 1    26. február 2006 o 00:05

V posledne dobe mam pocit, akoby DM vobec neposkytovali rozhovory, ale novinari si ich poskladaju sami z interview disku, pripadne starsich rozhovorov, a daju skupine na schvalenie… ale som tento rozhovor uz prekladal… no v archive dm.sk som ho nenasiel :D


aries

 2    26. február 2006 o 12:56

ze? :-D


Bedra

 3    26. február 2006 o 14:14

Ono je to spíše tím, že novináři se ptají pořád na to samé, protože si nepřečtou předchozí rozhovory (tak se to má správně dělat (novinařinu dělám), aby se člověk neptal na již odpovězené otázky). Furt dokola totéž a je to děsná nuda. Já kdybych dělal rozhovor s DM, tak bych se styděl furt ptát - co říkáte na to, že Dave napsal na nové album tři písně. Co říkáte na to, že vás lidi stále poslouchají. Proč se nikdo nezeptá na Alana? Proč se nikdo nezeptá třeba na pozadí současné sňůry, jak se dělala světla, projekce… Proč se nikdo nezeptá Davea na hlas, jak to zvládá, když mají přes sto koncertů? Proč se nikdo nezeptá bubeníka a klávesisty, ti by určitě ke šnůře řekli něco zajímavého. Ach jo…


Dangerous

 4    27. február 2006 o 08:37

to monghi: já se vrátím, k tomu prvnímu odstavci, neví se náhodou kdo je její otec?? grin


Beladona

 5    27. február 2006 o 08:52

to dangerous:  :-D Rika se, ze se rodi z bolesti, ale 2 matky jsou samozrejme nesmysl grin


Dangerous

 6    27. február 2006 o 09:14

to beladona: smile
takže jako vždycky, otec nejistý :-D


Beladona

 7    27. február 2006 o 09:27

to dangerous: a nebo nezodpovedny grin


Dangerous

 8    27. február 2006 o 10:21

to Beladona: lol no a to je právě jeho úkol, aby přenes ve své polovině genů tu nezodpovědnost dál smile


Monghi

 9    27. február 2006 o 10:35

dangerous: chvilu mi trvalo, co mas vlastne na mysli:D , ale potom mi to zaplo…:D


Beladona

 10    27. február 2006 o 11:00

to dangerous: grin tak to nebude ON. Nezodpovedna moudrost je prece blbost   wink


Dangerous

 11    27. február 2006 o 12:19

to Beladona: okay, a mohla bys mi prosím definovat moudrost? Nebo blbost? Pls..


Beladona

 12    27. február 2006 o 12:48

to dangerous: no tak to bych nemohla. Jsem jen hloupa zena a ne filozof grin


Dangerous

 13    27. február 2006 o 12:51

to Beladona: no, já jsem právě myslel, že moudrost, jenž je ženského rodu může správně definovat pouze žena….


Beladona

 14    27. február 2006 o 13:36

to dangerous: OK, mas pravdu. Je to spis pristup nez 1 pojem a ma tolik podob, ze muze byt nekdy i nezodpovedna.


nissan

 15    2. marec 2006 o 11:33

keď sa tu spomína rovnaký kolotoč otázok, čo je jeden z dôvôdov prečo nečítam nič o DM, iba monghiho skvelá práca je výnimka, tak ma napáda, či by chlapci náhodou nemali chuť odpovedať počas live v Blave na pár otázok…


Monghi

 16    4. marec 2006 o 00:25

nissan: zda sa, ze bude aj tlacovka wink


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa