Dave Gahan: “Nechcem stratiť to, čo mám”

Bolo tu už pár zásadných zmien v histórii pop music, tak dramatických ako tie u Dave Gahana. Keď s ním robíte rozhovor musíte sami seba uistiť, že je to ten istý muž, spevák čisto elektro-popových Depeche Mode z roku 1981, chlapec s peknou tváričkou v nazberkanej košeli.

Ten istý Dave Gahan, ktorý sa stal jedným z najznámejších zhýralých drogovo závislých hudobníkov svojej generácie. Potetovaný, oblečený v koži - Axl Rose elektroniky, ak chcete- ktorý sa v máji 1996 v hotelovej izbe predávkoval speedballom zo zmesi heroínu a kokaínu, a cestou do nemocnice musel byť oživovaný, keď bol na dve minúty prehlásený za klinicky mŕtveho.

Ten Dave Gahan.

Gahan po týchto udalostiach musel prejsť mnohými zmenami. Dnes, keď sa pripravuje vydať svoj druhý sólo album, je vyliečeným narkomanom. Teraz mu už len zostáva udržať na uzde svoj egoizmus.

"Skončili sme turné Playing the Angel (album z roku 2005) niekedy minulý rok v tomto čase, a keď som sa vrátil späť domov (do New Yorku), mesiac som sa správal ako úplný blázon”, hovorí Gahan oblečený v šedom obleku a bielej veste. Fajčí a pije kávu vo svojej hotelovej izbe v Západnom Londýne. "Myslel som si, že sa môžem k mojej žene správať, tak ako k ľudom, ktorí pre mňa pracovali na turné. Vôbec som si to neuvedomoval, ale správal som sa strašne arogantne. Tak jednoducho zobrala deti a odišla s nimi.

Väčšina muzikantov vám takúto informáciu prezradí až po niekoľkých hodinách a mnohých výhovorkách. Ale Gahan je iný ako ostatní hudobníci. Veta hore bola jeho prvá, hneď po tradičnom potrasení si rukami a zdvorilostnom “Ako sa máš?” Toto je druhá.

"Dostalo sa to až do bodu, kedy sa pri mne nedalo vydržať. Tak Jen zobrala deti preč,” hovorí o svojej tretej manželke Jennifer, ich osem ročnej dcére Stelle Rose a 15 ročnom synovi jeho manželky Jimmym (tiež má syna, 20 ročného Jacka, z prvého manželstva). "Stalo sa to po turné. Je to ako byť zablokovaný, druh osobnosti ktorá je skvelá na pódiu, ale nie je to, čo chcete ťahať domov. Je to ako: chcem všetko, chcem to práve teraz a vezmem si to kedykoľvek budem chcieť, a vôbec ma nezaujíma, čo si o tom myslíš. Dokonca aj Jimmy mi hovoril, že nastúpi na vlak a pôjde k starej mame. Bol strašne nervózny, lebo sme sa dosť hádali.

Obrázok

Gahan používa rozhovory tak, ako iní ľudia používajú terapeutov. "Vlastne teraz nie som na terapii. Posunul som sa zo štádia, keď mám byť k sebe láskavý, do štádia keď sa snažím veci riešiť. Pokladám to za lepšie. So psychiatrom je to o tom: Tak čo si myslíš, že to znamená, David? Skrátka takéto veci. Netuším, platím ťa, aby si mi to do p… povedal.

Gahan a jeho psychiater majú toho veľa na práci. Mal 6 mesiacov, keď jeho otec opustil rodinu. Vyrastal v presvedčení, že druhý manžel jeho matky je jeho skutočný otec. Jedného dňa, keď mal desať, prišiel domov zo školy, kde zistil, že otec ktorého považoval sa skutočného je mŕtvy a jeho biologický otec bol späť doma, ale iba preto, aby o rok opäť zmizol z jeho života. Tento krát už navždy. Gahanova odpoveď na tieto udalosti, spojená s hlbokou túžbou po matkinej láske, bola náhla a dramatická. Stal sa z neho mladý kriminálnik. Kradol autá, rozbíjal cudzí majetok a sprejoval grafity na steny.

Súd pre mladistvých navštívil tri krát, predtým než mal vôbec 14. Byť len takým poskokom mu skrátka nesedelo.

"S mojimi výtržnosťami to bolo strašné,” hovorí. "Vôbec som v tom nebol dobrý. Nebol som dosť silný nato, aby som bol ako klasický chlapec z Essexu. Ak bola v nejakom bare bitka, aj by som sa zapojil, ale keď začali lietať poháre radšej som vliezol niekam pod stôl. Moji kamaráti boli na tom omnoho lepšie. Oni by povedali: Choď tam a udri ho!

Stretnutie s Andy Fletcherom, Vince Clarkom a Martinom Goreom ho zachránilo pred sebou samým. "Zrazu tu bol niekto, kto ma viedol,“ priznáva. "Pretože ja sám som nesmeroval nikam.

Pýtam sa , či sa pre neho stali Depeche Mode, akýmsi druhom rodiny, kde členovia hrajú jednotlivé úlohy. "Vieš, že je to zaujímavé,” hovorí, "nikdy som sa na to nepozeral takto. Ale myslím, že Fletch by bol otec, a Mart by bol matka, ktorá by si priala byť so mnou spokojná."

Ďalšou metódou, ako sa snaží zo seba vyhnať démonov, ktorí sa v ňom usadili počas jeho drogového obdobia, (začalo to už v začiatkoch Depeche Mode, niekedy vtedy, keď sa menili z jemného synthypopu na tvrdší idustriálom ovplyvnený elektronický rock) je jeho sólová tvorba.

Na albume Hourglass, nasledovníkovi jeho debutu Paper Monsters z roku 2003, mení všetok svoj hnev a zostávajúce negatívne myšlienky do silného a dokonca dramatického celku. Je to album plný pomalého elektronického blues, drsného tempa a chrapľavých výkrikov . Znie to, ako by sa Gahan snažil zo seba vydať všetko temné.

"Na Hourglass je téma, ktorá sa ako aj hudobne, tak aj textovo nesie celým albumom,” hovorí. "Všimol som si, že som začal písať o frustrácii z toho, že nebudem mať dosť času na to, aby som bol pochopený, alebo vypočutý. Myslím, že to vzišlo z návratu z turné a viac menej z toho, že som bol vykopnutý z domu, a musím povedať, že oprávnene."

Takže album je výsledkom kajania sa? "Vykúpenia!” smeje sa, pretože väčšina piesní od Depeche Mode odkazuje k vykúpeniu, aj keď prostredníctvom textára Martina Gorea. "Zvyčajne mi to chvíľu trvá, kým si uvedomím, že jedine moje vlastné rozhodnutia môžu za to, v akej situácii sa nachádzam. Pred pár rokmi by to asi trvalo dlhšie. Teraz sa zdá, pretože už nepijem ani nič neberiem, že sa to deje rýchlejšie. Je to ako: Á, zase som sa dostal do problémov.

"Za ten dlhý čas som sa naučil byť stále s niečím nespokojný.” Dodáva. "Ale zdá sa, že na základe tohto som schopný vytvoriť niečo kreatívne, a nie zase všetko zničiť. Som schopný o tom písať a dostať to von. Tak sa to stalo aj s týmto albumom. Konečne, ako 45 ročný, sa začínam spoznávať. Nechcem stratiť, to čo mám, krásny vzťah, ktorý mám so svojou ženou, so svojimi deťmi, tie veci ktoré sú pre mňa tak vzácne. A viem, že toto všetko môžem veľmi ľahko zničiť. Stále viem byť tým človekom , ktorý si povie: Sr…. na to. Toto nefunguje, je koniec! Ale aj tak radšej poviem toto, ako by som mal povedať: Tak sa o tom porozprávajme. Je to veľmi detinské. Moja žena mi často hovorí: Bože, si ako Jimmy, správaš sa ako pubertiak, ale ja radšej budem behať po byte a hovoriť: No a čo! Ale to nefunguje.

Obrázok

Zisťujem ako veľa vecí z jeho detstva sa stále objavuje v jeho hudbe. "Je ich pravdepodobne veľa,” potvrdzuje. "Počas tých rokov keď sme pracovali s Depeche, po celý ten čas som sa snažil zviditeľniť, snažil sa nájsť si svoj vlastný svet, v ktorom by som mohol žiť, taký aký som si vytvoril ešte keď som bol malé dieťa, vtedy keď som stratil svojho nevlastného otca."

"Ja viem, je to ako terapia,” smeje sa, uvedomujúc si že opäť sedí na pohovke v hoteli. Potom pokračuje. "Odišiel som vo veľmi mladom veku. Myslím, že stať sa členom nejakej kapely tak skoro je spôsob, ako si vytvoriť adoptívnu rodinu. Pamätám si ako som raz začul moju matku hovoriť svojim priateľom: David je trošku iný. Potrebuje veľa lásky. Vtedy ma to trápilo. Viem, že som si myslel: Wow, ona ma má fakt rada.

Tak sa zmenil - z basildonského Davida sa stal Dave Gahan, popová hviezda. A vysnívaný svet, ktorý si vytvoril ako dieťa, sa stával skutočnosťou , tak ako prichádzala sláva a úspechy. Toto ho priviedlo do Lonýna 80. rokov, kde sa, ako on sám hovorí, našiel na naozaj čudných miestach. Neskôr v 90. rokoch odišiel do LA, kde sa prevažne sústreďoval na to, aby našiel ľudí, ktorí mu môžu dať drogy, alebo ľudí, ktorí mu takých ľudí ukážu. Stýkal sa s ľuďmi, ktorí neboli v skutočnosti jeho priateľmi a cítil sa odcudzený.

Vtedy sa rozhodol, že svoju odvážnu, dokonca nebezpečnú experimentálnu stránku bude prejavovať v štúdiu a na javisku , začal si odvykať od alkoholu a drog a našiel si svoje kľudné miesto v živote.

Konečne prišiel na to, ako oddeliť život doma a v práci, ako ovládať nálady výstrednej a zhýčkanej rockovej hviezdy.

Dokonca zahral Deeper and Deeper, jednu z najtvrdších ale aj najosobnejších pesničiek na albume, svojej žene, potom čo sa jej ospravedlnil za svoje správanie po turné, samozrejme, a jej sa páčila, čo je pre neho najkrajšia odozva zo všetkých.

"Je to veľmi sexuálna, agresívna a temná pieseň a ona na ňu povedala, ”To je fajn, to si ty.” zveruje sa s potešením. "Je to zvláštne,” hovorí zároveň s ďalším zdvorilostným potrasením ruky a úsmevom, "ale posledných pár rokov, som sa začal naozaj cítiť omnoho lepšie. Je to ako deň a noc. Nedokážem to popísať. Tá potreba byť žiadaný, pochopený, byť dostatočne dobrý a všetky tieto veci, je to ako keby mi zrazu spadla z ramien všetka ťarcha."

Hourglass vydalo 22. októbra vydavateľstvo Mute.

Od Depeche Mode po sólovú dráhu.
1962 - Gahan sa narodil v Essexe
1980 - Vince Clarke pozval Gahana aby sa pripojil k ich kapele Composition of Sound, Na Gahanov návrh zmenili meno na Depeche Mode.
1981 - Skupina (Clarke, Gahan, plus Andy Fletcher a Martin Gore) vydala debutový album Speak and Spell. Clarke odišiel krátko po tom, neskôr vytvoril Yazoo a Erasure.
1986 - Ich hudba sa stane temnejšou po vydaní albumu Black Celebration.
1988 - Depeche Mode hrajú concert v Pasadena Rose Bowl pred 90 tisíc ľudmi, z koncertu neskôr vznikne album a film 101.
1990 - Je vydaný Violator, považovaný za najlepší album skupiny.
1996 - Gahan ide na liečenie. Nasledujúce albumy Ultra a Exciter vydané uprostred pokračujúceho napätia v kapele, nie sú prijímané až tak dobre.
2003 - Gahan vydáva svoj prvý sólový album, Paper Monsters.
2005 - Playing the Angel, zatiaľ posledný album Depeche Mode je oceňovaný ako návrat do starej formy.

Názory Devotees (19)

Beladona

 1    29. október 2007 o 11:28

Zajímavý rozhovor, díky.
Proč není chronologicky zařazený? Tady ho spousta lidí přehlédne.


Ringo

 2    29. október 2007 o 12:17

BELADONA: taky jsem to dneska tak asi 3x prehlidl, nez jsem si toho vsiml, rozklikl, precetl a zjistil jaky skvost se za tim skryva.

Ani jsem nevedel ze mel Dave po PTA “mensi” rodinny problem. Jsem si myslel ze kazdy den ma ted v rodine harmonicky:-)


chmelko

 3    29. október 2007 o 12:26

jo jo, super článok…pre davea je Jeny fakt vyslobodením od seba sameho..

inak už dlho bádam nad pravým množstvom divakov na pamatnom koncerte v Passadene..

od 60tis, sme sa už vyšplhali na 90tis..som zvedavý, kedy tento počet prekročí 100tis:-))))


Beladona

 4    29. október 2007 o 13:58

chmelko: jo, a nebo by se taky dalo říct, že se Dave zachránil sám tím, že se zamiloval smile


alanaw

 5    29. október 2007 o 14:31

ale Dave už to párkrát priznal, že po koncerte je s ním v rodine “ťažká” reč, kedže je malým Bohom na pódiu a po návrate domov je pre neho skutočne ťažké byť “normálnym” otcom a partnerom…no ale vždy ho niečo, v tomto prípade Jen vráti na zem….


12Ronny12

 6    29. október 2007 o 22:13

aspon vidime aky dave naozaj je…


Gabriel

 7    29. október 2007 o 23:38

Beladona & Ringo: Chronologicky radeny? Ved je, nemozem za to, ze vydanie clanku bolo naplanovane na pondelok 8:00 a hned na to dangi vlozil dalsi clanok. Inak nie vsetky clanky sa davaju ako top clanky. Myslim ze na webe vam potom unika strasny kopec veci len preto, ze to nie je zvyraznene, ci inak na to upozornene. Odporucam prebrouzat archiv, zrejme tam toho najdete…

A nakoniec si myslim, ze nevsimavostou si skodia iba ludia sami sebe wink


Ringo

 8    30. október 2007 o 06:59

CALEYDON: tak vis jak, malo casu, takze vzdy mrknu na posledni clanek v seznamu archivu a kdyz tam je porad ten, co uz jsem cetl, tak se dal nepidim po tom, jestli je pod tim neco nepribylo. Cekam co pribude nad tim:-)


Beladona

 9    30. október 2007 o 07:50

Caleydon: jestli se nepletu, tak původně byl až pod tím článkem o Antonovi z 24.10.


Gabriel

 10    30. október 2007 o 09:04

OK, nebudeme sa tu natahovat o takej hluposti, ci je clanok uverejneny nad alebo pod spravami. Je logicke a dm.sk roky zauzivane, ze clanok nad spravami je tam “prilepeny” a casovo nadradeny ostatnym nech sa deje co sa deje. Pod nimi su spravy, kde v ramci tohoto bloku moze byt tiez nejaka sprava nadradena a prilepena ako prva, kedze je casovo dolezita.

Pod spravami su clanky. Tam uz su radene IBA podla datumu. Znamena to, ze z tychto clankov moze byt kedykolvek akykolvek clanok “prilepeny” nad aktuality. Je preto potrebne slodovat:
- Top clanok
- Blok aktualit pod nimi
- Zaciatok bloku clankov
- a dolu Fanweb a Mediastate (momentalne necinne)

Ak sa dany clanok “odlepi” z top pozicie, zaradi sa medzi ostatne clanky, ale nie ako prvy v rade clankov, ale podla toho, kedy bol uverejneny.

That’s all folks. Myslim, ze pricastou navstevou webu sa stavate slepejsi a nevnimavejsi a popiera to skutocny dovod navstev. Cim viac na webe ste, tym skor a castejsie vam uniknu zmeny. Je to ako ked niekoho sledujete rast, ked ho vidite kazdy okamih, tak si nevsimnete a prehliadnente fakt, ze kazdu tu chvilu vyrastie a nevnimate zmenu. Tu si vsimnete a udrie jasne do oci, az ked cloveka vidite sporadickejsie. A takto to je so vsetkym.

Sorry za offtopic


Dangerous

 11    30. október 2007 o 09:18

sorry za offtopic: ale není to přece špatný námět, pro budoucí design stránek, kde by se nahoře objevovaly rychlé odkazy na hot zprávy a na hot články.


Gabriel

 12    30. október 2007 o 09:36

To ano, ja to beriem ako podnet. Preto aj uvazujem o viacstlpcovom rozdeleni uvodnej stranky. Konkretne som uvazoval o 3 stlpcoch. Dnes uz ludia zvacsa pouzivaju monitory s velkym rozlisenim, tak je asi na case toho vyuzit.


Ringo

 13    30. október 2007 o 09:44

CALEYDON: nechci to rozdmychavat, jen podotknu ze tady slo kapku o to, ze prave tento rozhovor byl zverejneny prave az po clanku o Antonovi, ktery byl sice puvodne jako top clanek, ale byl vystridan jinym a clanek o Antonovi se tak ocitnul nad aktualnejsim clankem - tedy timto rozhovorem, coz docela mate, protoze kdyz se podivam na seznam clanku, jedu logicky od vrchu a vidim-li tam clanek o Antonovi ktery jsem cetl uz predtim v top, nepocitam s tim, ze pod nim se objevi neco aktualnejsiho, pocitam s tim ze se to objevi nad tim clankem.

“Ak sa dany clanok “odlepi” z top pozicie, zaradi sa medzi ostatne clanky, ale nie ako prvy v rade clankov, ale podla toho, kedy bol uverejneny.”

toto pravidlo prave neplatilo, protoze clanek o Antonovi se presunul z TOP do seznamu aktualit na prvni misto, tedy nad aktualnejsi clanek cimz je tento rozhovor. Jedine ze by tento rozhovor zde byl uverejnen drive nez clanek o Antonovi a to bych byl asi fakt teda uz slepy, protoze clanky bedlive sleduji:-)


Gabriel

 14    30. október 2007 o 15:14

Stalo sa to pre to, lebo aj clanok o antonovi mal status “prilepeny”, ktory je potrebne u daneho clanku v admine odskrtnut, ak sa ma zaradit korektne podla datumu medzi ostatne.

Na druhej strane, poriadok sa lepsie udrzuje, ked vsetko manazuje minimum ludi. Ja som rad, ze tu vznika urcity “bordel” z titulu, ze je konecne viac ludi ochotnych pisat na tento web a ktori zatial nevedia ako veci funguju a zobrazuju sa. Tazke ja osobne takyto typ “neporiadku” len vitam wink


Beladona

 15    30. október 2007 o 15:38

Caleydon: ten bordel nikomu nevadí. Jen by byla škoda, kdyby práce těch nových redaktorů zanikla wink


Dangerous

 16    30. október 2007 o 15:43

to Beladona: ale chápeš, že velmi gentlemansky se Caleydon nerozšiřuje o tom, že já sem měl odškrtnout přilepení o článku s Antonem smile))
Chce to více svědomitosti od redaktorů (a nebo času):)))


Beladona

 17    30. október 2007 o 15:57

dangerous: a nebo víc tolerance od čtenářů smile Taky jsem vám to mohla napsat do mejlu wink


Ringo

 18    30. október 2007 o 21:27

By me ted zajimalo, jestli Gahanova zena vubec Dava pusti na dalsi turne:-)


Gabriel

 19    30. október 2007 o 22:48

Ringo: zena vzdy pusti chlapa do roboty, to by som sa neobaval :D Vid ziarivy priklad Hep, ktora dokopala Alana k albumu…


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa