Dave Gahan - Hourglass

"Sólový projekt člena známej skupiny" - Keď niečo takéto uvedú média, tak to rozhodne zapôsobí. Či už sa tým zdvihne vlna záujmu o samotný projekt alebo to vyvolá otázky týkajúce sa budúcnosti samotnej skupiny. Ak však daný interpret vydá svoj druhý album, začne sa oň zaujímať zväčša len úzka skupina ľudí. Dave Gahan prichádza so svojimi "presýpacími hodinami".

Keď v roku 2003 prišiel Dave Gahan so svojim debutom "Paper Monsters", spôsobilo to na hudobnej scéne menší rozruch. Nebolo to niečo, čo by svet neočakával (Dave to predsa ohlasoval už počas príprav albumu "Exciter" od Depeche Mode), ale predsalen to prilákalo pozornosť. Či už zaslúženú, to aj po rokoch ťažko posúdiť. Z môjho dnešného pohľadu totiž išlo o projekt "samopašného dieťaťa", ktoré malo silnú potrebu svetu dokázať, že nie je len bábkou v rukách iných, ale že je samo schopné prísť s niečím výnimočným. A ako každé dieťa, aj Dave si svoju pozornosť, či už fanúšikov alebo kritiky, vynútil viac-menej krikom a rôznymi vyhláseniami, na ktoré by zrejme dnes najradšej zabudol. No podarilo sa, ešte viac posilnil svoju pozíciu v Depeche Mode, výsledkom čoho je spoluautorstvo posledného štúdiového počinu skupiny a svojim turné, postavenom na čisto rockovom základe, si zasa získal priazeň širokého publika. Dieťa však časom vyrastie, začne vnímať svet inak, viac premýšľať a podľa toho aj konať.

David Gahan nám teda "dospel". Prichádza s novým albumom, no už z prvých vyhlásení je evidentné, že sa k nemu chová profesionálne, teda tak, ako sa od člena známej kapely žiada. Teraz je hoden postaviť sa do zástupu ľudí ako Mick Jagger, Keith Richards, Thom Yorke, či Earl Slick. Jednoducho majú nápad, ktorý by s ich domovskou kapelou veľmi dohromady nešiel, no príde im natoľko zaujímavý, že ho chcú určitým spôsobom zvečniť. Nepotrebujú okolo toho robiť veľký rozruch, nežiadajú jeho masívnu podporu, jednoducho len ponúkajú ďalší rozmer svojho hudobného ja. A to je všetko. No vďaka takémuto prístupu pritiahnu k sebe tú pravú pozornosť. A Dave to konečne pochopil!

Hoursglass - symbolizuje v podobe presýpacích hodín nedočkavosť, trpezlivosť alebo uvedomenie si krátkosti ľudského života? Zrejme všetko spomenuté, nakoľko to poznať zo samotných textov, ktoré sú napáchnuté naliehavosťou dať veci do poriadku, kým je ešte čas, prípadne odkazom nestrácať čas hlúposťami a strážiť si to najcennejšie, čo na tomto svete je, priateľstvo, láska... vyberte si z jeho slov sami.

Po hudobnej stránke je to takisto už "iné café". Zabudnite na kostrbatosť, neohrabanosť a podivnú rozmanitosť "Paper Monsters". "Hourglass" je ucelený album, za ktorý by sa nehanbil žiaden profesionál. Skutočné dielo hodné značky Dave Gahan. A hoci je okamžite poznateľná prítomnosť Andrew Phillpotta, ktorého meno naznačuje, že o elektroniku nebude núdza, je táto využitá len ako určité pozadie, ktorým sa navodí konkrétna nálada. Ostatné už je nefalšovaná "živá" hudba, ktorá vás prevedie snáď všetkými hudobnými štýlmi, hoci si to pri prvom posluchu ani riadne neuvedomíte. A to je ďalšie plus pre Davida.

Mate radi súčasnú synthi scénu? Ale samozrejme, "Kingdom" je doslova pre vás ako stvorená. Žiada sa vám pop v pravom slova zmysle (myslím, ten skutočne hodnotný, ktorý produkuje už málo kto)? "Saw Something" vás dostane už z prvých tónov. Psychedélia? Nech sa páči: "21 Days" a ste v 70-tych rokoch bez toho, aby ste si to uvedomili. Prvky súčasnej klubovej tanečnej scény? Tak si zapáľte tú marihuanu, čo vám zostala z piatkovej akcie vo vrecku, pustite si "Deeper & Deeper" a ste znova v tom. Ambient? Aj na ten si prídete, "Miracles" vám ho poskytne dostatok. Industriálny rock v pravom slova zmysle? Čo tak "Use You" alebo "Little Lie"? Minimal? "Insoluble" je vaša. Spomienka na Davidov debut? "Endless" vás k nemu vráti a vy sa zároveň spýtate, "chlape, prečo si v takomto štýle neurobil aj "Paper Monsters"?". Blues? Posledná "Down" vás doslova omámi.

Máte z posledných riadkov pocit, že je to až príliš veľký "miš-maš"? Omyl páni a dámy, Dave, Andrew a Christian poznateľne vidia, kam smeruje hudobný svet a nechali sa len unášať prúdom. Jednoducho len to, čo má každý z nich rád, šikovne zamaskovali za príjemnú jednoliatu produkciu, v ktorej si každý čosi nájde a vďaka ktorej sa bude môcť dostať aj k hudbe inej. "Hourglass" je teda akýmsi zhmotnením dnes už legendárneho, no pritom aj zabudnutého výroku Davida Gahana: "Treba počúvať všetko!"

Album si určite zaslúži pozornosť, nakoľko je zaujímavý a rozhodne so svojim predchodcom neporovnateľný. Je možné, že skončí v poličke zberateľov, tak ako to býva u bočných projektoch zvykom. Skutočne hodnotné diela však preveruje čas, nie predajnosť, či úspech v rebríčkoch. "Hourglass" má v sebe atribúty, ktoré by mu mohli pomôcť prežiť.


Poznámka redakcie: Nakoľko počet a poradie skladieb albumu Hourglass nebol oficiálne ešte uvedený, k recenzii boli ponúknuté nasledujúce skladby.

Saw Something (05:13), Kingdom (04:33), Deeper & Deeper (04:33), 21 Days (04:34), Miracles (04:37), Use You (04:46), Insoluble (04:56), Endless (05:46), A Little Lie (04:54), Down (04:34)

Album "Hourglass" sa na pultoch objaví 22.10.2007 doprevádzaný singlom "Kingdom" v predaji od 8.10.2007. Už 27.8. však môžete singel zachytiť v mediách.

Názory Devotees (25)

tommy

 1    12. august 2007 o 13:24

myslím, že snívam…Aký je dnes deň? Som dnes nejaký rozsypaný a ešte aj tieto Hourglass wink


chmelko

 2    12. august 2007 o 13:33

Gahan is back, monghi is back..such a nice combination:-)


2strange2

 3    12. august 2007 o 13:58

Chmelkovi: Nó, tiež som ,,kukal” a som rád! To sa blýska na lepšie časy. Monghi je nazad….a značka DG možno bude natoľko podobná DM, že to bude žrádlo!
Ale prečo to ,,Kráľovstvo” výjde do médií v auguste a na pulty až v októbri?
Veď to už bude lístie opadané. Takže letný hit sa nekoná...8/


chmelko

 4    12. august 2007 o 14:05

2strange2: no DM boli vždy super na jesenne depky, tak možno Dave na to vsádza..grin

monghi: ale fakt máš normalne talent na napisanie super recenzie…klobuk dole..


Monghi

 5    12. august 2007 o 14:12

to all: vdaka za poklonu, ale nepokladajte to za navrat, skor ako urcite vyjadrenie vdaky za kopec veci suvisiacich s tymito strankami. Nazor mimo recenzie: Gahan tymto albumom dal riadny kopanec na zobudenie sa Goracovi a celemu DM. A to do slova a do pismena!!! A k jeho cti sluzi fakt, ze nejde okolo neho robit velke halo.

Prajem tu vsetkym hodne hodne pohody a hlavne kopec skvelej hudby, ktorej je na svete stale dostatok, staci len nacuvat a hlavne sa odputat od nejakych predsudkov wink


vanitas

 6    12. august 2007 o 16:38

kuklac: Otázka “úplne” namieste….


chmelko

 7    12. august 2007 o 21:18

marec:predtým než niečo zapotíš, prečítaj si uplne všetko k tejto teme..
myslíš, že ked monghi písal tento článok tak opisoval iba názvy piesni?
jasne že ho počul… x-(


jozefst

 8    12. august 2007 o 21:50

Samé dobré správy. Teraz Davidov album a vo februári sa ide opäť do štúdia, ale už s inými ľuďmi. Čo sa týka Hourglas, z tých recenzí to znie sľubne a avizujú Gahanov posun. Paper Monsters nebol zlý album, sú tam skvelé kúsky, je to skôr alternatívny rock, ktorý sa však nesnaží za každú cenu posúvať hudobné hranice. Niečo zo SOFAD, Sigur ros a podobne. Proste kráčanie v osvedčených šlapajách. Ten sme však počuli a stáva nám už iba čakať. Vo vrchnej časti presýpacích hodín, odrátavajúcich oficiálne spustenie nového davidovho sólo počinu je ešte nejaký ten piesok, ale už ho tam čoskoro našťastie nebude!


deepspace101

 9    12. august 2007 o 22:04

Opravdu moc pěkně napsáno. Skoro už začínám věřit, že by to album nemusela být až taková tragédie, jak jsem doposud očekávala.


Ringo

 10    13. august 2007 o 07:35

bomba, kdyz jsem cetl ten clanek, byl jsem nadsen, kdyz jsem si precetl kdo jej napsal, tak snad jeste vice:-))) Monghi to album pochvalil a to znamena velmi mnoho, obzvlaste kdyz se mu nelibil velmi povedeny PTA.


Dangerous

 11    13. august 2007 o 08:29

Skvělá recenze, Monghi!

Hourglass - symbolizuje v podobe presýpacích hodín nedočkavosť, trpezlivosť alebo uvedomenie si krátkosti ľudského života? Zrejme všetko spomenuté, nakoľko to poznať zo samotných textov, ktoré sú napáchnuté naliehavosťou dať veci do poriadku, kým je ešte čas, prípadne odkazom nestrácať čas hlúposťami a strážiť si to najcennejšie, čo na tomto svete je, priateľstvo, láska….

tohle je naprosto nádherně výstižné!


Ringo

 12    13. august 2007 o 08:33

nejsou uz nekde aspon nejake ochutnavky?


Gabriel

 13    13. august 2007 o 10:43

Bohuzial ochutnavky nie su ziadne a zrejme ani dlhsiu dobu asi nebudu. Abum je vskutku zaujimavy, urcite nic z toho co by ste ocakavali a mate sa na co tesit. Urcite Gahan otvoril novu sferu vo svojej tvorbe a viac elektroniky mu naproti “rockovemu” ponatiu pri PM sedi omnoho lepsie.


Wanna

 14    14. august 2007 o 16:20

jéj :-D konečne sa niečo deje! sorry ale od roku 2005 som mala pocit ako by bol mrtvy či čo :-(  ale Dave is not dead never die! strašne sa teším aj na Nový Depeche Mode dúfam že prídu aj do Bratislavy alebo aspoň niekde blízko….


2strange2

 15    14. august 2007 o 17:36

Gabovi: Ale aké dlhé čakanie - snád už o dva týždne sa aj ,,plebs” ako my čohosi dočká! Hoc - ja si skôr ako depešák pripadám ako prieberčivý patrícijec, vedomý kvalitky DM 8).

Monghimu: Moja reč, DM /t.j. +- Goráč a jeho nosič kávy ,,Fletčo"8/ by ľahko mohli skĺznuť do žump..pardon do suterénu seba samých, kde je len samý prach,pavučiny, nepreniknuteľná tma,  starý nábytok a to by sme predsa nechceli!


2strange2

 16    14. august 2007 o 17:40

Chmelkovi - no ten ,,vinič” na obale ,,Aurglásu” mi skôr pripomína, že v Pezinku budeme mať nedlho predtým vinobranie! Jooj, toľká lahoda a smakota! Mali by ten singel predávať spolu s vínom! 80


Gabriel

 17    14. august 2007 o 17:42

Vo fore mate linku na “Kingdom” wink


Turbocat

 18    14. august 2007 o 23:31

Jak se mohu zaregistrovat do fóra???  :blush:


Gabriel

 19    14. august 2007 o 23:52

<strike>Registrovat sa neda. Musis tam uz mat ucet urobeny v minulosti. Ak nie, je mi luto…</strike>


ago

 20    14. august 2007 o 23:53

to je fakt dobrý dotaz..ako sa zaregistrovať do fóra… ani mne to nejde :-(


Gabriel

 21    15. august 2007 o 05:50

2strange2: netusim na co si reagoval, nerozumiem obsahu tvojho komentaru smerom ku mne, kedze nesuvisi s nicim, co som v diskusii napisal.

kuklac: Ak Ta zaujima nieco ohladne behu tohoto servera a mas vyhrady, v diskusnom fore je na to specialne urcena tema, kde sa mozes realizovat. Nerus prosim diskusiu uplne zbytocnym offtopicom.

Dakujem


2strange2

 22    15. august 2007 o 21:25

Gabrielovi: Predsa tými ochutnávkami si asi narážal na prienik ukážok Daveovej novej práce medzi verejnosť, nie? A ja som povedal, že aj my - menej zasvätení sa čoskoro dočkáme, lebo čas beží rýchlo asi ako To Have And To Hold 8/ alebo Sometimes I Wish na magneťáku…


Gabriel

 23    15. august 2007 o 21:42

2strange2: ja som predsa nikde nenapisal ze nahravka prenikla na verejnost. Bohuzial si si len zle pospajal suvislosti a fakty a nespravne vylozil.


Gonerg85

 24    16. august 2007 o 09:42

Hm vsetko co som sa tu docital boli pre mna velmi zaujimave info ... o to viac ked som si precital clanok po dlhej dobe od Monghi-ho smile


2strange2

 25    16. august 2007 o 17:44

Gabrielovi - únik a prienik sú dva rozdielne pojmy! Ja som myslel len ten druhý.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa