Behind The Wheel / Route 66

Behind The Wheel / Route 66

Tesne po Vianociach, v roku 1987, vrhli Depeche Mode na trh tretí singel z albumu "Music For The Masses" - "Behind The Wheel". Ten sa v ich rodnej Británii umiestnil na 21.pozícii v rebríčkoch, v Nemecku dokonca na 6. V rebríčku magazínu Spin "The 100 Greatest Singles Of All Time", v roku 1989, sa prekvapivo umiestnil na 30.mieste.

Autorom skladby je samozrejme Martin Gore. Ten sa v roku 1998, pre magazín Bong (no.37), vyjadril nasledovne:
"Mám túto skladbu veľmi rád. Spomínam si, ako sme ju dokončili a vyrazili na Montreux Pop Festival, do Švajčiarska (v máji 1987). Pred samotným vydaním sme tú skladbu odprezentovali práve tam. Spomínam si, ako som bol s ňou spokojný a bola odlišná od všetkého, čo na tom festivale zaznelo."

Alan Wilder: "Bola to skvelá otváracia skladba večera, pretože je rýchla, nová a už prakticky veľmi známa. V ten večer, v Pasadene, som bol nervóznejší, než zvyčajne, z časti aj kvôli tomu obrovskému davu, ale hlavne pretože, že bol koncert nahrávaný a filmovaný, a hlavne som bol zvedavý, či to všetko bude správne fungovať. Na pódiu som mal zlý príjem, nepočul som vlastný spev. A hneď na to začalo popŕchať. Našťastie dážď veľmi rýchlo ustal, takže našu techniku to neohrozilo." (Best, 1989)

O videoklip k singlu sa postaral opäť Anton Corbijn a klip sa stal neskôr súčasťou videokompilácie "Strange". Čierno-biele video zachytáva odtiahnutie Davidovho auta z predchádzajúceho videa "Never Let Me Down Again" a neskôr sa vezie k pohľadnou dievčinou na jej motocykli Vespa SS180. Spolu končia v akomsi mestečku na Juhozápade, kde trávi večer aj zvyšok kapely. Zvukovú stopu videoklipu tvorí 7" remix pôvodnej skladby, hoci existuje aj video s pôvodnou, albumovou verziou.

Na b-stranu singla zaradili Depeche Mode ich vôbec prvú, oficiálne vydanú, prespievanú skladbu iného autora. Išlo o legendárnu rythm&bluesovú záležitosť amerického pesničkára Bobbyho Troupa - "Route 66". Jej text vlastne opisuje cestu po legendárnej, "matke všetkých ciest", diaľnici spájajúcej Chicago a Los Angeles.

Martin Gore: "Prišlo mi to ako skvelý nápad, zaradiť na b-stranu singla "Behind The Wheel" nejakú šoférsku skladbu. A bolo dobré zahrnúť do nej prvky z hlavnej skladby." (DVD 101, 2003)

Andy Fletcher: "O jeden z remixov tejto skladby sa postarali The Beatmasters. Vzali sme našu pôvodnú verziu a posunuli sme ju tým talentovaným ľuďom, no a výsledok poznáte. Oni tú skladbu zmixovali s A-stranou singla, s "Behind The Wheel". Ako k singlu, tak aj k filmu sme chceli nejakú hybnú skladbu, tak sme si vybrali "Route 66". A ukázala sa ako úplne vhodná, pretože ako skladba, tak aj film vlastne pojednávajú o cestovaní naprieč Amerikou. A náš film takisto končí v Los Angeles, takže je vlastne dokonalá. Po tom, čo sme skladbu nahrali a vydali, sa Martinovi dokonca telefonicky ozval jej autor, Bobby Troup, ktorý mu povedal, že je to jedna z jeho najobľúbenejších verzií." (DVD 101, 2003)

Martin Gore: "Skladba "Route 66" bola nahratá tak vlastne podomácky. Nahrávanie nám trvalo menej než deň a zmixovaná bola hneď na druhý deň. Nestavali sme sa k nej nijak vážne, bola to len vydarená b-strana singla, skladba do auta. Ale všetci sa z nej išli zblázniť a tak sme ju použili aj do filmu "101". Američania sa dožadovali dokonca jej vydania v podobe singla (A-strana). Faktom však je, že táto skladba už bola vydaná nespočetnekrát v iných interpretáciách, tak k tomu nakoniec nedošlo." (Best, 1990)

zdroj: depechemode-live.com

Názory Devotees (20)

Tomasito

 1    4. apríl 2019 o 14:18

DM opus

Peteman

 2    4. apríl 2019 o 15:40

Po hudobnej stránke minimalistická skladba, pritom jeden z nosných hitov kapely. Menej je niekedy viac. A v jednoduchosti je krása.

Fero89

 3    4. apríl 2019 o 17:38

Sorry za odbočenie , ale chcel by som Monghimu takto poďakovať za vedenie stranok thecure.sk . Hlavne keď sa na jeseň niečo chystá.

Monghi

 4    4. apríl 2019 o 19:46

@Fero89: dik ... drzme si palce, nech to vyjde! ... ale na tychto stránkach radšej k téme: “If you ever plan to motor west, travel my way, take the highway that is best!!!” smile

Tomba

 5    4. apríl 2019 o 20:37

BTW = pro mě ta vůbec největší jízda naživo!

Andy

 6    4. apríl 2019 o 20:53

1987 singel je dost dobry, fakt slusne urobena vec, 2011 az tak super nie je ale 7” Promo remix z 1987 je fakt dost dobry.

Rajny

 7    4. apríl 2019 o 21:24

Peteman [#2]:
Po hudobnej stránke minimalistická skladba, pritom jeden z nosných hitov kapely. Menej je niekedy viac. A v jednoduchosti je krása.

Ja si praveze myslim, ze je to velmi bohata skladba co sa tyka zvukov.  Ale ano - v jednoduchosti je krasa. Nieco ako Stripped 87.
V kazdom pripade albumova verzia vedie.

Michaela 146

 8    4. apríl 2019 o 22:50

A opět jeden skvěle namíchaný koktejl, DM muziky, dnes již legendární singl Behind The Wheel, pro mě jeden z nejlepších videoklipů pod taktovkou Antona…vřelé díky za klip, stylizaci a image pro kapelu….a ta image mě více než-li ovlivnila…můj outfit se skládal černá minisukně, černé silonky, černý dlouhý plášť, černý baret, naše heslo znělo “Máme rádi všechny barvy, hlavně, že je černá” Byla to podivná doba, podivnost sílí a podivnost slábne, ale byla to nádherná doba, mládí radost, žádná starost smile
A dnešní večer, bych si přála zažít to vzrušení na silnici 66…
https://www.youtube.com/watch?v=uVE2oDSAOPo

Monghi

 9    4. apríl 2019 o 23:18

@Michaela: audio stopa k tomu videu bola vobec prva verzia Route66, ku ktorej som sa v roku 1988 dostal ... pouzijem citat z jedneho klasickeho serialu: “byly to opojné časy ... ” smile

Michaela 146

 10    4. apríl 2019 o 23:37

@Monghi: Pravdu díš, milý bratře…:)

jozefst

 11    5. apríl 2019 o 15:04

Len škoda, že verziu Route 66, ktorá zaznie vo filme 101 DM nevydali oficiálne na nejakom svojom singli, tak ako to neurobili s mnohými inými skladbami, napr. Death’s door. Útržky tejto verzie tuším znejú v nejakom remixe. Ohľadom Behind the wheel, teda albumovej verzie, na vonok je to možno minimalistická skladba, ale na tvorbu jej tuším basového zvuku použili niekoľko iných zvukov. Tak si to nejako pamätám z ich biografie.

Andy

 12    5. apríl 2019 o 15:30

JozefST: ono v podstate Death’s door ako singel vysiel pod hlavickou Mute, len se strasne vzacny a vysiel iba na platni ako promo. neviem presne kolko kusov sa vydalo, ale myslim ze to nebolo ani 10

https://www.discogs.com/Depeche-Mode-Deaths-Door/release/2547335

Inak vsetky tie remixy su na youtube, jeden je len instrumentalka, dalsi je nieco ako Jazz Mix, atd, atd…

Jarik

 13    5. apríl 2019 o 18:32

Ak si dobre pamatam tak bola dokonca nasadena v ceskej rokovej relacii Vetrnik, a neverili ze je to DM a dlho sa viedli debaty koho hlas to spieva smile

jozefst

 14    5. apríl 2019 o 18:38

Andy, myslím si, že v klasickej diskografii sa Death’s door v pôvodnej verzii nenachádza. Mám na mysli napr. 7” singel, alebo nejaký maxi singel. Ako promo to mohlo výjsť.

Keď sme už pri nevydaných skladbách DM v ich diskografii, tak nevydali ani cover od U2 So cruel a bowieho Heroes hrali len na koncertoch na poslednom turné. Ďalej mohli vydať ETS s tou predohrou, ktorá je vo videu. Nechápem politiku kapely ohľadom vydávania niektorých skladieb, ktoré takto vyšli na sountracku k filmu, alebo výberovke coververzii, no v diskografii kapely sa neobjavili.

jozefst

 15    5. apríl 2019 o 18:43

Inak ten singel s Death’s door, ktorého link postol Andy obsahuje remixy skladby a o tom som ani nevedel. Je to promo nosič a má to oficiálne logo Mute records. Tak to je naozaj pekná rarita. A že DM nemá materiál na vydávanie.

jozefst

 16    5. apríl 2019 o 18:45

Oprava, logo Mute tam nie je ale názov firmy.

Michaela 146

 17    6. apríl 2019 o 09:17

@tomy: Nikdy se nesmíš zříci svého snu! Sny živí naši duší stejně, jako potrava živí tělo. I kdybychom sebe víckrát v životě ztroskotali a viděli své naděje obrácené vniveč, nesmíme přestat snít.

Jedině dobře, že nejsem poslední romantička pod sluncem, štěstí, že romantický duše na tomhle světě ještě pořád nevymřely….
https://www.youtube.com/watch?v=q0G4RXjjxDs

Právě díky tomuhle videoklipu, jsem začala více přemýšlet o Alanovi, jak tam stál za těmi synťáky, byl přímo okouzlující a ten jeho zasněný výraz ve tváři…Pravda je, že v té době  jsem platonicky milovala Dave, ale Alan mi připadal takový ten správný muž pro život, co se týká Martina tak ten byl pro mě něžný, milý, roztomilý romantik, ale ne můj typ a Andy to byl takový ten chlapec od vedle… Omlouvám se, ale takhle jsem hodnotila chlapce, když mi bylo krásných -náct wink

A zde něco ze života….
Druhy lásky… Studentská - je čím, není ale s kým a kde.
Milenecká - je čím i s kým, ale není kde.
Staromládenecká - je čím i kde, ale není s kým.
Manželská - je s kým i kde, ale není čím.
Firemní - je čím, s kým i kde, ale musí se na školení.
Filosofická - je čím, s kým i kde. Já se však ptám: “Proč?”
a mně zde chybí láska hudební…
” Hudba je těsnopis emocí. Emoce, které lze popsat tak nesnadno, jsou přímo sdělovány člověku v hudbě a v tom je její síla a význam” smile

Michaela 146

 18    7. apríl 2019 o 09:04

@tomy: Dobré ranko, krásné ranko, dnes je krásně, že by se daly psát básně...ale já vím co ta slova znamenají a pochopila jsem, co tím pan básník chtěl říci smile Jen si mě přivedl do rozpaků, máme toho více než- li společného, témat se mi otvírá hnedle několik a kdybych je otevřela jako Pandořinu skříňku ...tak bych zde psala sáhodlouhé romány a byla bych rázem Off topic a to raději ne smile

Tomasito

 19    8. apríl 2019 o 11:12

@Fero89 & Monghi: takze jesen…? to by bola paradicka - ze by sa tu zastavili? ci?

Monghi

 20    9. apríl 2019 o 10:29

@Tomasite: no, zastavit sa tu asi tak skoro nezastavia, ale jesen 2019 to Cure s novym albumom istia!

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa