Andy: Sme najväčšia elektronická kapela

Andy: Sme najväčšia elektronická kapela

Andy Fletcher z Depeche Mode tvrdí, že ich hudba je v podstate nadčasová a sú najväčšou kultovou kapelou.

Nikdy sa počas viac ako 33 ročnej kariéry ničím nevystatovali, no dnes majú Depeche Mode jasno v tom, že sa podpísali pod históriu hudby.

"Množstvo ľudí nás miluje a asi rovnaké množstvo nenávidí, no myslím, že sa môžeme považovať za najväčšiu elektronickú kapelu sveta. A podľa mňa to tak aj je," prehlási otvorene klávesák a jeden zo zakladajúcich členov Depeche Mode, Andrew Fletcher. Popri fakte, že dosiahli 100 miliónový predaj ich nosičov, je tu paradox: považujú sa za večnú kultovú kapelu, no plnia štadióny.

"Domnievam sa, že sme najväčšou kultovou kapelou. Nikdy sme nepatrili medzi mainstream, nie sme ani tradičnou rockovou kapelou a väčšinu cien a ocenení si rozdelia "biznisovo" orientované kapely. V tomto smere sme jednocho iní," povie Fletcher v telefonickom rozhovore z New Yorku.

Práve v New Yorku testuje trio, ktoré dopĺňa Dave Gahan a Martin Gore, nový koncertný program pre "Delta Machine World Tour", o ktorého produkciu sa opäť stará dánsky fotograf Anton Corbijn.

Hudobníka v okuliaroch dnes už netrápi fakt, že ich texty sú plné večného pesimizmu, ako ho ani netrápia pokusy o samovraždu, či problémy s drogami frontmana Davida Gahana v 1990-tych rokoch. "Gang Depeche Mode má svoje zlé časy už za sebou," dodá.

"Počas turné "Devotional", v rokoch 1993 - 1994, sa Dave utápal v drogách, ja som upadal do depresii a veľa pil. Stratili sme nad sebou kontrolu, no našťastie sme to prekonali a temné roky sú už spomienkou. Dnes je výnimočnosť našich životov postavená na našich rodinách a fyzicky sme na tom takisto veľmi dobre, takže sme pripravení odštartovať začiatkom mája nové turné."

"Byť úspešní v našom súčasnom postavení, to je naozaj ako sen. Sme nadčasoví, tešíme sa z obrovského množstva fanúšikov a rád by som povedal, že máme pred sebou ešte niekoľko albumov a turné."

"Vieme o čom je život a uvedomujeme si, čo sa Davidovi prihodilo začiatkom posledného turné, ale skutočne dúfam, že nahráme ďalšie albumy a podnikneme ďalšie turné."

"Delta Machine", trinásty štúdiový album kapely, dosiahol prvú priečku v predajnosti albumov, v období marec - apríl, v 14-tich krajinách sveta, vrátane Mexika. Album sa tak, pokiaľ ide o úspešnosť, radí k produkciám ako "Songs Of Faith And Devotion" (1993) a "Ultra" (1997).

Zmienené turné v sebe zahŕňa 82 plánovaných koncertov v Európe, Severnej Amerike a samozrejme sa nerátajú zatiaľ nepotvrdené vystúpenia v Ázii a Južnej Amerike v budúcnom roku.

"Album nesie poradové číslo 13, no paradoxne sme s týmto číslom očakávali šťastie a čaká nás skvelý koncertný rok. V Mexiku máme obrovské množstvo fanúšikov, publikum, ako aj koncerty, sú tam vždy skvelé, preto s ním rátame aj tentoraz a čoskoro ohlásime presné termíny."

Hoci sú Depeche Mode médiami označovaní za temnú a pesimistickú kapelu, podľa Andyho je toto označenie nesprávne.

"Nemyslím si, že je naša hudba temná, skôr je realistická. A na druhej strane, naše koncerty sa dajú označiť ako jedna veľká oslava pre fanúšikov, takže by som to skôr klasifikoval ako emotívnu hudbu, ktorá ľuďmi pohne a má svoju hĺbku."

Aké miesto zohráva dnes kapela v životoch jej členov?
"Samozrejme, prioritou číslo jedna sú naše rodiny, to je dôvod frustrácie našich fanúšikov, keďže vydávame albumy v podstate každé štyri roky. Lenže, potrebujeme dostatok času, aby sme tým, ktorí nás milujú, podporujú nás, keď sme v štúdiu a ktorí pre nás tak veľa znamenajú, poskytli kvalitu."

zdroj: Reforma, MX

Názory Devotees (8)

ViolateYou

 1    13. máj 2013 o 21:24

presne tak najkultovejsia kapela vsetkych cias, DM v tomto nikto neprekona!


cabik

 2    14. máj 2013 o 10:16

Dodal by som este, ze dufam, ze toto Andyho vyhlasenie o najvacsej elektronickej kapele sveta, definitivne zavrie usta tym, ktori hovoria, ze DM su uz v podstate rockova kapela…

Nikdy neboli, nie su a nebudu. Aj ked v 93/94 si z toho trocha robili prcu…


Monghi

 3    14. máj 2013 o 17:03

robili si prcu, ale v podstate sa v ich live prezentacii od cias Devotional nic nezmenilo… bicie a gitara su tam pocas polovice koncertu stale… ale status elektronickej kapely im nikto neuprie smile ten sa hodnoti z hladiska albumov a SOFAD je v samotnej podstate stale elektronicky album smile


cabik

 4    14. máj 2013 o 18:18

Ta gitara a velmi vzacne aj bicie (v podani Alana), sa objavovali live uz v 80-tych rokoch. Gitara je uz klasika a horko-tazko som si zvykol, ale Eigner (hoci vynikajuci) za bicimi a prispaty nesympaticky Gordeno na mna na koncertoch stale posobia velmi rusivo-ako cudzie elementy.

Bohuzial koncertnu vypomoc potrebuju. Myslim si ale, ze by stacil jeden aj to za syntakom.

Inak zaujimave, ze Martin, taky fanatik do elektronickej muziky a vasnivy zberatel syntezatorov, tak casto siaha po gitare. Mozno kvoli tomu, ze piesne sklada prave na nej.


2strange2

 5    18. máj 2013 o 16:34

Trosku mi to gitarove pozerstvo Martina G. pripada miestami trapne, ved napr. aj v klipe k Soothe sa s nou objavi, a pritom tam ten nastroj poriadne ani neznie


tommy

 6    19. máj 2013 o 14:42

Pokiaľ bude na scéne kapela KRAFTWERK, tak Andyho výrok určite nemôže platiť smile Okrem toho, stále neviem, či je DM popová, rocková či synthi-popová kapela? Skôr by som povedal, že Depeche Mode je projekt troch “večných chlapcov” z Basildonu, ktorí si myslia, že s pribudajúcimi rokmi získajú punc kultu a kvality, respektíve status skutočných hviezd, ktorí právom patria do siene slávy… Ja hovorím, že nie! To neznamená, že ich nemám rád smile Tento “projekt” má stále zaujímavé nápady, občas je to “trefa vedľa”, občas je to nudné, občas opakovačka, či sebainšpirácia smile, ale dá sa… Tak sa tešme a pomaly baľme kufre - starý Inter čaká ... smile


cabik

 7    20. máj 2013 o 16:30

DM rockova kapela??? Si robis srandu? Kolko “rockov” ich pocuvas?

Vsak ti Fletcher jasne povedal co su zac.

Ja by som povedal: elektronicka kapela balansujuca na pomedzi alternativnej a komercnej sceny, ozivujuca live vystupenia o prvky gitary a bicich…


weller_uk

 8    3. jún 2013 o 19:18

A ja som si myslel, ze Anton je Holandan ...


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa