Ako keby sme začínali odznovu

Na stránkach Metro sa objavilo interview s Daveom, ktoré poodhaľuje jeho vzťah k živým vystúpeniam, hranolkám či Anglicku, ale vrhá svetlo aj na nahrávací proces alebo Davevovo protidrogové liečenie.

Čoskoro sa vydáte prvý raz po piatich rokoch na svetové turné. Prečo ešte stále vystupujete?

Pretože sme toho schopní. Počas nahrávania albumu sme zistili, že je ešte množstvo vecí, ktoré by sme chceli spolu robiť a jeden z aspektov, ktorý má na biznise baví je koncertovanie. Neteší ma, keď musím byť odlúčený od mojej manželky a detí – to je na tom to najťažšie – ale hrať naživo je niečo, čo milujem.

Chýbajú ti štadióny?

Keď som vystupoval s mojím solo albumom Paper Monsters, hral som tak v malých kluboch ako aj v obrovských arénach v Európe, takže jeden deň prišlo 10000 ľudí a na druhý 10, ale mne to stále pripadalo rovnaké. Samozrejme, že na veľkých koncertoch je viac hluku a ty pociťuješ hrôzu z toho množstva ľudí na jednom mieste. Ale mňa jednoducho nesmierne baví vystupovať.

Prečo ste nahrali ďalší album? Povedal by som, že máte dostatok peňazí, predali ste viac než 40 miliónov albumov.

Nie. Darilo sa nám celkom dobre, ďakujem. Keby išlo o peniaze, asi by sme sa s tým neobťažovali, ibaže by sme boli o desať rokov odteraz na mizine. Po 25 rokoch spoločnej práce, je viac než jasné, že to robíme jednoducho preto, lebo chceme. Keby si sa ma pred 10 rokmi spýtal, prečo Rolling Stones stale nahrávajú, povedal by som:” Neviem.” Ale teraz ti to poviem. Jednoducho ich to baví. A prečo by aj nemalo, keď vidíš, ako tisícky ľudí oslavujú to, čomu si zasvätil svoj život.

Pomohlo Vám oživenie elektronickej hudby, aby ste sa dostali späť do popredia?

Elektronická hudba prišla a odišla. Veľmi veľa sa dbá na to, čo je v trende, ale kapely ako my, REM či U2 si vytvorili svoj vlastný svet a vlastné prostredie na prácu a to je dosť jedinečné. V dnešnej dobe je to pre kapely oveľa ťažšie. Jednoducho nedostanú ďalšiu šancu na vývin, ak ich prvý album nie je hit.

Na album si prispel vlastnými skladbami. Ovplyvnilo to spôsob práce?

Zmenila sa dynamika. Pri nahrávaní albumu sme si uvedomili, že každý môže niečím prispieť a to nabudilo akýsi pocit zdravej súťaže medzi mnou a Martinom. Náš producent uvítal fakt, že sme do štúdia priniesli 20 demo skladieb. A bolo známe, že ja prispejem tromi skladbami a zvyšné budú od Martina.

Bolo to po 20 rokoch čakania jednoduchšie ako si si myslel?

Áno. Neviem prečo, ale pre mňa osobne, to bolo o väčšom pocite dôvery. Takto sme sa všetci traja podielali na procese vývinu a všetko sme spravili spolu, čo je lepšie ako keď Martin napísal skladby a ja som ich naspieval. Mal som pocit čerstvosti, ako keby sme začínali odznovu.

Povedal si, že byť v Depeche Mode teraz, je lepšie ako počas 15 rokov.

No to je možno trochu veľa, ale je to určite lepšie ako za posledných 5. Je to môj osobný názor.

Vzťahuje sa to na tvoje problémy s drogami a alkoholom?

Určite. Nevedel som sa vysporiadať so životom. Ale pred desiatimi rokmi toho už bolo príliš a ja som už nevládal ďalej. Musel som s tým prestať a spraviť niečo iné: “Do zadku, aký chaos!”

Mal si dva srdcové infarkty spôsobené predávkovaním drogami. Čo ťa napokon prinútilo ísť na liečenie?

Zákon, ale vďaka Bohu za to. Bol som k tomu prinútený, alebo sa s tým zmierim a zmením sa, alebo pôjdem do väzenia.

Je to ťažké vyhýbať sa alkoholu?

Už nie. Stále chodím do barov na vystúpenia kapiel. Nejakú dobu to bolo problematické. Bolo zjavné, že to bol problém, pretože som o tom príliš premýšľal. Teraz je to už iné. A čo je najdôležitejšie, keby som sa zase dostal na to temné miesto, nebol by som tu pre moju manželku a deti.

Žiješ v New Yorku. Chýba ti niečo na Anglicku?

Skoro by som povedal vyprážané ryby s hranolkami, ale objavil som na našej ulici super obchod, ktorý patrí nejakým anglickým chlapíkom. Volá sa A Salt and Battery (Soľ a baterka). Majú tam veci, čo mi chýbajú. Britániu mám radšej ako keď som tam býval. Vyrastal som v robotníckej triede v duchu, že nie som dosť dobrý. Ale ja na to kašlem.

Názory Devotees (17)

Monghi

 1    3. október 2005 o 14:24

Elektronická hudba prišla a odišla… skvele a jednoducho povedane… medzi pohrobkami sa toho skutocne vydareneho najde velmi malo… a som strasne rad, ze DM sami seba neoznacuju pojmom elektronicka kapela…

.. cvengo, dobre praca wink


cvengo

 2    3. október 2005 o 15:28

kde je tvoj clanok, chlape?  :D


Monghi

 3    3. október 2005 o 15:45

jakze kde?


cvengo

 4    3. október 2005 o 17:11

nepisal si ze prekladas fletcha s goreom?


cvengo

 5    3. október 2005 o 17:12

ok, vidim :D


Monghi

 6    3. október 2005 o 19:07

ved preto… uz som myslel, ze stav zo sobotnej noci pretrvava smile


Madein79

 7    3. október 2005 o 19:34

V pripade ze prekladam clanok ktory treba este prejst dakym sikovnejsim okom komu ho poslat?


cvengo

 8    3. október 2005 o 19:45

gabovi, monghimu alebo mne


cvengo

 9    3. október 2005 o 19:46

ak nieco prekladas, skor ako zacnes posli u2u na fore, monghimu a mne, ze to robis, lebo je dost mozne, ze uz na tom makame


Turbocat

 10    3. október 2005 o 23:12

Dave bydlí na 112 Greenwich Ave , NY   smile Pokud nekeca smile


Turbocat

 11    3. október 2005 o 23:13

nebo na 80 2nd Ave smile


tommy

 12    5. október 2005 o 10:07

Dave mal dva srdcové kolapsy a nebojí sa ísť na turné... To je mi záhadou, veď väčšina ľudí s podobným osudom si dáva na seba predsa pozor.I keď na druhej strane, keď chlapec chodí každé ráno ako správny američan behať, tak asi bude fit a k tomu občas cigaretka…


Dangerous

 13    5. október 2005 o 10:18

tomy: kolapsy měl 2, 2 minuty nežil, takže se dá předpokládat poškození mozku a po ránu chodí běhat jenom magor, je jasné, že na turné vyrazí dvojník, pokud už teda nebyl ve studiu grin)


Ringo

 14    5. október 2005 o 12:08

no, teda by me zajimalo, jestli to byly fakt infarkty nebo kolapsy ci zastavy. Mozna je to blby preklad, protoze kolaps a infarkt je docela dost velky rozdil. Podle me slo o zastavu. Infarkt = prasknuti srdce s nasledkem jizvy, ktera srdce trvale oslabi. Kdyby tohle postihlo Dava, tezko bysme jej videli v takove forme, jako byl na Exciteru. Zapomente na to ze by daval takove otocky. Zapomente na to ze by zpival a jeste si vyskocil na repraky ci co to bylo u Its No Good. Mimochodem 2 minuty jeste mozek jakz takz vydrzi, je to jako by se treba na delsi dobu potapel:-)


Dangerous

 15    5. október 2005 o 12:20

to ringo: s tím mozkem to byl jok, ale to bylo dost jasný, a žádný infarkt skutečně neměl, ten jsme mohli mít tak akorát mi z něj .-))měl zástavu, jako důsledek aplikace narkotik, to byl ale ....


Dangerous

 16    5. október 2005 o 12:24

Ringo: ono s tím infarktem nikdy moc nevíš. Typický příklad je fotbalový trenér T.Pospíchal ten si prožil 3 infarkty, a když mu dělali transplataci srdce tak zjistili těch jizev 30!!!


Dangerous

 17    5. október 2005 o 12:36

to ringo: s tím mozkem to byl jok…...........ne jok ani šok, ale joke:-)))


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa