9 vecí, o ktorých by ste mali vedieť (2017)

9 vecí, o ktorých by ste mali vedieť (2017)

Keď sa Depeche Mode objavia na scéne s novou nahrávkou, býva tradíciou, že bulvárnejšie média prinášajú články o tom, čo by ste mali o kapele vedieť, aké sú ich najdepresívnejšie skladby a podobne. Tu je ukážka v podobe článku z produckie rádia BBC6 Music.

1. Martin si zvykol robiť z Fletcha srandu s tým, že mu vymieňal okuliare s okuliarmi ich producenta
Príbehy Depeche Mode sa k temnej strane presunuli až po roku 1990, no ich začiatky boli plné žartov a humoru, čo prináležalo ich vtedajšiemu veku (veď kapelu založili ako pubertiaci). V roku 1984, Martin Gore, ktorý sa po odchode Vince Clarka, v roku 1981, stal hlavným skladateľom kapely, prezradil reportérovi z magazínu Smash hits, že okuliare Andyho Fletchera boli takmer identické s tými, ktoré nosil ich vtedajší producent Daniel Miller, inak šéf vydavateľstva Mute Records. Martin sa priznal, "vymieňali sme ich, takže keď si ich Andy nasadil, prakticky nevidel. Zakaždým ho to riadne vytočilo."

2. Ich účtovník im dával životnosť tri roky
V roku 1984 fungovali Depeche Mode už celé štyri roky. Z faktu, že stále pokračovali, bol najviac prekvapený účtovník kapely, ktorý mal pod palcom všetky ich finančné záležitosti. V roku 2009 sa Fletch vyjadril pre magazín The National: "V podstate sme boli stále chlapčenskou kapelou. Stále sme boli decká. Hneď v prvom roku fungovania pripravil náš účtovník daňový rozvrh pre ďalšie tri roky. No a vidíte, dnes fungujeme už 10krát dlhšie. On totiž počítal s tým, že dopadneme ako väčšina kapiel."

3. Americkí fanúšikovia po nich zvykli hádzať topánky
Na svoje prvé vystúpenie v relácii Top Of The Pops, v roku 1981, cestovali Depeche Mode vlakom, so syntezátormi pod pazuchami. Fanúšikov však začali získavať raketovým tempom. V roku 1982 sa Fletch vyjadril pre magazín New Sounds New Styles nasledovne: "Môžete robiť množstvo chýb, myslieť si, že hráte úplne príšerne, zdá sa, že fanúšikom je to nakoniec jedno. Rozhodne za Vami neprídu a nepovedia, "bol to skvelý koncert". Hudobný aspekt akoby sa vytratil. Všetko čo chcú, je vidieť Vás. Stali sme sa pre nich udalosťou."

Krátko na to sa začali diať zaujímavé veci. Fanúšikovia ich začali obhadzovať všetkým možným, bolo dokonca obdobie, keď na pódium pravidelne lietali topánky. "Áno, bolo také obdobie," zaspomínal Dave , počas rozhovoru pre magazín The Guardian, v roku 2015. "Dodnes neviem, čo to malo vlastne znamenať. Spomínam si však na jeden konkrétny koncert Jane´s Addiction, niekedy začiatkom 1990tych rokov, kedy Perry Farrell schytal topánku rovno do tváre."

4. Nemecká hudobná tlač o nich neustále vytvárala nové a nové príbehy
V poradí 10-ty singel kapely, "People Are People", použila západonemecká televízia, v roku 1984, ako zvučku prenosov z Olympijských hier, vďaka čomu Depeche Mode prerazili nielen v Nemecku, ale obsadzovali prvé priečky hitparád takmer po celom svete. Stali sa ikonami nemeckého pop magazínu Bravo, ktorého čitatelia sa jednoducho svojich anglických idolov nevedeli nabažiť. Keďže k informáciam o kapele bol v tej dobe značne obmedzený prístup, začala redakcia Bravo a jej televízna odnož jednoducho príbehy o kapele sama vytvárať.

"Nie je dobré odmietať rozhovory s nimi," povedal Fletch reportérovi magazinu NME, ktorý s kapelou absolvoval časť turné po Západnom Nemecku, v roku 1984. "Oni si tie rozhovory napíšu v podstate aj bez Vás. Naposledy, keď sme im odmietli poskytnúť rozhovor, tak si vymysleli príbeh o tom, ako je potrebné sa o Davida po každom vystúpeni starať, že má samostatnú šatňu a musí mať neustály prísun tekutín. A ešte predtým si vymysleli, že nenávidíme všetkých, ktorí sú mladší, než 20 roční, čo nám ale medzi ich čitateľmi zvýšilo popularitu."

5. Vojenské lietadlo, ktoré narazilo do úbočia hory, takmer zabilo Alana Wildera
V roku 1982, po Clarkeovom odchode, reagoval na inzerát v Melody Maker klávesák Alan Wilder a stal sa postupne právoplatný členom kapely, neskôr defacto ich hudobný riaditeľ. O mnoho rokov neskôr, v roku 1994, sa takmer dotkol smrti, doslova bizarným spôsobom. Bol práve na ceste autom, v Perthshire, v Škótsku, keď vojenská stíhačka Kráľovského letectva, typu Tornado, narazila do svahu kúsok od neho a v tejto nehode tragicky zahynili dvaja piloti.

Pri spomienke na tento incident uviedol, že musel "okamžite odbočiť na poľnú cestu" a následne bol "svedkom ohromnej explózie, z ktorej dym a prach zahalili celé okolie a takmer pohltili aj mňa ...Byť na tom mieste o desať sekúnd skôr, bol by som už mŕtvy alebo riadne zmrzačený. Najvtipnejšie na tom je, že šanca, že sa ocitnete v takejto situácii, je asi jedna k biliónu."

6. Vystrašili Primal Scream tak, že vytriezveli
So siedmym štúdiovým albumom, "Violator" (1990), sa z Depeche Mode stala globálna megakapela a o tri roky neskôr vydali album "Songs Of Faith And Devotion", s ktorým dobili prvé priečky hitparád v Británii a v Spojených štátoch. Z následného turné sa stala legendárna záležitosť. "V normálnom čase som sa za tých 14 mesiacov dostal do postele iba jediný raz. Bolo to v Park West, neďaleko Salt Lake City," zaspomínal si Dave v rozhovore pre Q magazín, v roku 1997.

Na finálnu americkú časť turné si Depeche Mode prizvali kapelu Prima Scream, pritom dobre vedeli o ich zhýralosti. Ale ani Primal Scream s nimi nedokázali udržať tempo. Ako napísal Phil Sutcliffe pre Q: "Zasvätenci tvrdia, že aj samotní PS boli otrasený zhýralosťou Depeche Mode a to až tak, že sa sami polepšili ... Až sa nakoniec začalo tvrdiť... Depeche Mode: kapela, ktorá vystrašila Primal Screm natoľko, že vytriezveli."

Pre samotnú kapelu to však nebolo šťastné obdobie. Prechádzali od stresu k depresii, Fletch dočasne dokonca kapelu opustil; Alan v roku 1995, po 13 rokoch poskytovania svojich služieb, dokonca navždy; Martin prepadával záchvatom a Davidova šokujúca závislosť na tvrdých drogách vyvrcholila v jeho takmer fatálnom predávkovaní.

7. Dave si zvykol pred vystúpením pospať v rakvy
Dave bol v čase Devotional turné mierne posadnutý vampirizmom. Britský novinár Andrew Parry svojho času tvrdil, že na neho Dave "uvalil kliatbu" a pokúšal sa ho dokonca uhryznúť do krku, na čo si Dave samozrejme nedokáže spomenúť, no zároveň priznal, že by to mohla byť aj pravda. Dokonca v roku 2001, priznal, v rozhovore pre magazín Uncut, že mal v tom čase k dispozícii trochu nezvyčajnú posteľ: "Určite som mohol byť upír, vo vlastnej predstave. Aj moja posteľ, doma, v Los Angeles, mala tvar rakvy - obrovská manželská posteľ v tvare rakvy! Ha ha! Celý môj život, v tej dobe, bol v štýle Spinal Tap."

Ako sa neskôr ukázalo, v prípade turné šlo o nemiestny žart, kedy niekto doručil Davidovi rakvu, počas turné po Južnej Amerike, a on mal v nej údajne, pred koncertmi, odpočívať.

8. Ich vydavateľstvo premenovalo skupinu na "Čaj a sušienky"
Albumy Depeche Mode pravidelne smerujú na prvé pozície hitparád v 15-25 krajinách sveta. Aby sa predišlo k ich únikom pred samotným vydaním, zvyklo vydavateľstvo Mute rozposielať promo-vydania albumov a singlov Depeche Mode rádiám s klamlivým názvom kapely na obaloch a samotných CD nosičoch. V prípade albumu "Playing The Angel" (2005) boli premenovaní na "Black Swarm", na albume nasledujúcom, "Sounds Of The Universe", sa na promo kópiach objavil názov "Tea And Biscuits" - možno odkaz na triezvosť kapely. Dave bol už v tom období niekoľko rokov "čistý" a Martin sa takisto definitívne vzdal alkoholu.

9. Martin sa stále doťahuje o pozíciu s Davidom
V marci 2017 vydali Depeche Mode svoj 14.štúdiový album, "Spirit" a pár mesiacov predtým, v októbri 2016, prišiel o chystanom albume porozprávať David do štúdia rádia BBC6 Music. Dave priznal, že aj v tomto prípade bude na album prispievať vlastnými skladbami, no Martin je stále hlavným autorom kapely.

Dave vysvetlil: "Martin je dominantným autorom tejto kapely prakticky od začiatku. Počas nahrávania mi povedal, "Ty sa skladateľstvu venuješ 15 rokov." Prakticky, počas nahrávania, len posedávam, tu a tam dostanem pár minút na hranie, a je to v pohode. Som šťastný, že som súčasťou toho všetkého a verím tomu, že Martin dokáže k mojim skladbám pristupovať rovnakým spôsobom, ako k jeho vlastným. Nemusí to však nutne fungovať opačným spôsobom, mám na mysli situáciu, kedy ma niečo napadne v prípade Martinových piesní."

Názory Devotees (2)

Jakub73

 1    11. júl 2019 o 07:59

S těma brejlema je to k popukání.  My jsme kamarádovi tak před 15 lety změnili jazykové nastavení úplně nového mobilu na čínštinu. A teď k článku. Bod 9 aneb přetahování se MG s DG o to, čí písničky budou na albu. Přitom nechápu toho, kdo se trochu zajímá o Depeche a ví, kdo je autorem jednotlivých písní, že nevidí, že od Playing The Angel jde v podstatě o obchodní a kreativní dohodu.
1. Počet skladeb a jejich rozdělení. Dave má 3 věci na každém albu, tedy zhruba 25% materiálu. Nemůžu to nijak dokázat. Mým jediným gumentem, že to tak je, jsou bonusy na Delta Machine. Tři z nich (vyjma All That´s Mine) svou kvalitou dle mého názoru, který se samozřejmě liší od názoru asi každého fanouška, jsou albové tracky a ne odpad na bonusy. Jenže dvě z nich jsou Gahanovy. Nebo na PTA. Suffer Well a Nothing´s Impossible mám za dvě jasně nejlepší věci na desce, zatímco I Want It All je typický “filler”. Přitom byla k dispozici úžasná Newborn či punkově našláplí Better Days.
2. Martin Gore má garantované první dva singly na albu, Dave má garantovaný ten třetí. Na všech 4 posledních deskách to tak bylo. Přitom nechápu, jak Suffer Well mohla nebýt druhým singlem. To samé platí pro Should Be Higher, která by také should be higher než neskutečně trapná Soothe My Soul, která zaprvé vykrádá dřívější tvorbu kapely a zadruhé obsahuje mimořádně pitomej text. I come to your house, Break down the door, Girl I’m shaking, I need more. Tohle zpíval tehdy už jednapadesátiletý Gahan grin. Jasně, je tu argument třetího singlu ze Sounds, který měl dvě A strany. Myslím, že je k tomu dotlačil label, který věděl, že Hole to Feed nemá nejmeněí naději na airplay. Přitom na desce je In Sympathy. Splňuje všechno..analogový “starý” zvuk, rychlejší tempo, žádné rušivé zvuky, co by nutily konzumenty stanic přeladit a kouzelný chytlavý refrén.
3. Přijde mi zvláštní, že Dave o těch skladbách mluví jako o svých. Dave bude vždy spoluautor,protože on je zpěvák a ne hudebník v pravém smyslu toho slova.
Takže já jsem přesvědčenej o tom, že mezi Martinem a Davem existuje tahle v podstatě obchodní dohoda, a úplně stejný model se bude opakovat v r. 2021 nehledě na singlový a radiový potenciál písniček. Samozřejmě chápu Martina, že poslal Gahana někam s požadavkem na půlku alba. Nebýt Martina, neměl by nejvíc sexy chlap s nejlepším hlasem na světě co zpívat, a Alan by neměl co (ko)produkovat. Ale rozhodovat by měla kvalita tracků, ne kdo je napsal. Jsem prostě přesvědčenej o tom, že v bodě 9, Dave kecá. Je to obchodní dohoda. U skupiny, která až do roku 1987 vydávala u Mute jen na základě podání ruky, to obzvlášť zamrzí. Jenže tehdy byli DM ještě hudební kapela. Dnes jde o firmu, o značku, o ekonomický moloch.


Jakub73

 2    11. júl 2019 o 08:06

Panebože, celou noc jsem probendil a text si po sobě nepřečetl. Omlouvám se za ty šílený chyby, ale snad je k pochopení, co jsem měl na mysli. Pozdravy do Čech, Moravy, Slezska a na Slovensko!


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa