koncert Depeche Mode v Bratislave

Dave Gahan o spolu-producentke “Memento Mori” Marte Salogni

Rádio Expres urobilo 5.10. v Berlíne osobný rozhovor s Dave Gahanom a umožnilo nám za depechemode.sk položiť jednu otázku. Odpoveď Davea si môžete ako prečítať, tak aj vypočuť. Touto cestou sa chceme Michaele Vrábovej vrelo poďakovať.

Chcela by som sa spýtať na producentku Martu Salogni, kde ste ju objavili?

Dave Gahan: Album v podstate produkuje James Ford, ktorý produkoval aj náš posledný album, ale Marta Salogni je takisto producent a aktuálne album mixuje v Londýne, takže v štúdiu s nami strávila značnú časť nahrávania, spolu s Martinom, mnou a Jamesom. Je veľmi talentovaná, pokiaľ ide o budovanie atmosféry okolo hudby, ktorú práve tvoríte, nech už použijete akékoľvek nástoje. Využíva páskové slučky, ozveny, nahrávanie hudby pospiatku na analógové pásky a následne ich púšťa opäť pospiatky, s masívnym využitím opozdení, ozvien, dokonca aj keď spievam využíva tieto techniky takisto, čím vytvára atmosféry, do ktorých následne spievam, čo je lepšie, než by sa to robilo neskôr. Toto všetko sa dialo priamo počas nahrávacieho procesu a Marta je v tomto skutočne zručná. Ona dokonca mixovala už náš posledný album s Richom Machinom (Soulsavers), ktorý vyšiel v minulom roku. Ale bola to úplná náhoda, keď mi James povedal, že by rád prizval k nášmu projektu Martu, na čo som zareagoval "oh, ona mixovala..."

Ty si o tom nevedel?

Dave Gahan: Nie, vôbec som o tom nevedel. Ale viete, keď som sa to dozvedel, veci dostali dokonalý význam.

No, neviem sa dočkať, kedy si album vypočujem.

Dave Gahan: Áno, ona so sebou priniesla niečo výnimočné. Ten album má určitú atmosféru od samého začiatku do konca, aj poradie skladieb je dobre zvolené. Bude na ňom 12 skladieb, vo vinylovom formáte bude mať dokonca až 3 strany, pretože musíte do tohto formátu vtesnať všetkých 12 skladieb a zachovať pritom tú najlepšiu kvalitu zvuku. Takže, minulý týždeň, pred odchodom zo Santa Barbary, sme si to s Martinom vypočuli, Marta už mala pripravené surové mixy skladieb, dokonca v poradí, v akom by sme ich radi na albume mali a obaja sme nadobudli pocit, že už nie je potrebné to veľmi meniť, takže ďalší týždeň strávi dokončovaním a dúfam, že keď sa cez víkend vrátim do New Yorku, tak si to budem môcť s nadšením vypočuť.

Autor rozhovoru: Michaela Vrábová
Prepis: Monghi

Doplnené 17.10.

Celý rozhovor s Dave Gahanom

Názory Devotees (6)

radoo

 1    8. október 2022 o 20:54

tandem marta a ford.dufajme,ze to nebude druhy spirit.

Gabriel

 2    8. október 2022 o 21:30

Ak by som nevedel, ze rozprava o Marte Salogni, myslel by som si, ze v studiu je s nimi Alan :D Su to totiz postupy a manipulacie so zvukmi a vokalmi, ake v studiu stvaral prave on.

Gabriel

 3    8. október 2022 o 22:22

A este jedna vec ma napadla. Dave hovori o tvorbe atmosfery vsetkymi tymi procesmi so zvukmi. Sudiac podla ukazky z 2 skladieb to vyzera, ze to moze byt hodne ambientny album, ziadne vyrazne bicie, ci samostatne skripania a vrzgania - vsetko bude pekne mnohonasobne navrstvene. A kedze vacsinou nahravali u Martina, tak album bude aj nizkonakladovy (co nepovazujem nevyhnutne za negativum).

Gabriel

 4    17. október 2022 o 10:48

Doplneny bol celý rozhovor s Dave Gahanom.
Wilderovci si tam najdu priamu odpoved…

samueldm

 5    17. október 2022 o 12:10

tá moderátorka tragédia celkom, obraz celého rádia expres, ale inak celkom fajn rozhovor, respektive odpovede od Davida

Jakub73

 6    25. október 2022 o 15:08

Ha ha, ta moderátorka. Proč se voblíká do černý? Si myslela, že si toho dave všimne? Gahan byl cool, havajská košilka, forek o nadějné kapele z NYC, který slečna nepochopila. Ale trapný bylo, jak otázku na Alana sváděla na svého kamaráda. Pro kapelu jsou tyhle dny vyhrazené tisku mučení. Otázky se opakují. Já bych se ho zeptal třeba, jestli vyjde s důchodem, když je cena energí tak vysoko. Star Treatment z poslední desky Arctic Monkeys (je-li to teda poslední deska) je nádhera. Poprvé od World Violation si nechám koncert asi ujít. Pokud přijedou na zimní část, což je více než pravděpodobné, tak na DM do haly..to ještě stojí za to. To, co koluje z nového singlu mě připomíná Coldplay. Je tam podobná až povznášející atmosféra. Je to čistý, neruší to, to by mohl hrát i Impuls…což je rádio na blití.
mODE ON!

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa