Dave Gahan o spolu-producentke “Memento Mori” Marte Salogni

Rádio Expres urobilo 5.10. v Berlíne osobný rozhovor s Dave Gahanom a umožnilo nám za depechemode.sk položiť jednu otázku. Odpoveď Davea si môžete ako prečítať, tak aj vypočuť. Touto cestou sa chceme Michaele Vrábovej vrelo poďakovať.

Chcela by som sa spýtať na producentku Martu Salogni, kde ste ju objavili?

Dave Gahan: Album v podstate produkuje James Ford, ktorý produkoval aj náš posledný album, ale Marta Salogni je takisto producent a aktuálne album mixuje v Londýne, takže v štúdiu s nami strávila značnú časť nahrávania, spolu s Martinom, mnou a Jamesom. Je veľmi talentovaná, pokiaľ ide o budovanie atmosféry okolo hudby, ktorú práve tvoríte, nech už použijete akékoľvek nástoje. Využíva páskové slučky, ozveny, nahrávanie hudby pospiatku na analógové pásky a následne ich púšťa opäť pospiatky, s masívnym využitím opozdení, ozvien, dokonca aj keď spievam využíva tieto techniky takisto, čím vytvára atmosféry, do ktorých následne spievam, čo je lepšie, než by sa to robilo neskôr. Toto všetko sa dialo priamo počas nahrávacieho procesu a Marta je v tomto skutočne zručná. Ona dokonca mixovala už náš posledný album s Richom Machinom (Soulsavers), ktorý vyšiel v minulom roku. Ale bola to úplná náhoda, keď mi James povedal, že by rád prizval k nášmu projektu Martu, na čo som zareagoval "oh, ona mixovala..."

Ty si o tom nevedel?

Dave Gahan: Nie, vôbec som o tom nevedel. Ale viete, keď som sa to dozvedel, veci dostali dokonalý význam.

No, neviem sa dočkať, kedy si album vypočujem.

Dave Gahan: Áno, ona so sebou priniesla niečo výnimočné. Ten album má určitú atmosféru od samého začiatku do konca, aj poradie skladieb je dobre zvolené. Bude na ňom 12 skladieb, vo vinylovom formáte bude mať dokonca až 3 strany, pretože musíte do tohto formátu vtesnať všetkých 12 skladieb a zachovať pritom tú najlepšiu kvalitu zvuku. Takže, minulý týždeň, pred odchodom zo Santa Barbary, sme si to s Martinom vypočuli, Marta už mala pripravené surové mixy skladieb, dokonca v poradí, v akom by sme ich radi na albume mali a obaja sme nadobudli pocit, že už nie je potrebné to veľmi meniť, takže ďalší týždeň strávi dokončovaním a dúfam, že keď sa cez víkend vrátim do New Yorku, tak si to budem môcť s nadšením vypočuť.

Autor rozhovoru: Michaela Vrábová
Prepis: Monghi

Doplnené 17.10.

Celý rozhovor s Dave Gahanom

Názory Devotees (6)

Čítať a pridávať komentáre môžu iba zaregistrovaní a prihlásení depešáci.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa