Daniel Miller o albume “Exciter”

Daniel Miller o albume “Exciter”

"Exciter" bol prvým albumom Depeche Mode po "Ultra" a prvým po Davidových veľkých problémoch s drogami. Bol to vlastne album, s ktorým sa v určitom zmysle vrátilo do kapely svetlo.

Nakoniec, pri každom albume vás napadne, že ďalší album už nenahrajú, dokonca sa to dalo predpokladať aj v ich najlepších časoch.

Dave, Martin a Fletch započali práce s dosť vážnymi konfrontáciami týkajúcimi sa vnútornými záležitosťami, ktoré si jednoducho museli vyjasniť. Samotný začiatok bol teda veľmi zložitý. Deň alebo dva strávili vo veľmi ťažkých diskusiách. Myslím, že hlavne Dave to zo seba potreboval dostať, ešte predtým, ako získal pocit, že môže ísť ďalej. Ale vyjasnili sme si to. Vždy si to bolo potrebné vyjasniť.

Martin takisto trochu trpel, hlavne skladateľským blokom. Spomínam si, ako sme s Martinom a Fletchom zašli niekde v Londýne do čínskej reštaurácie. Šlo o akési "jedlo osudu". Bol to náš tradičný rituál pred začatím nahrávania nového albumu, ale odvtedy to už nerobíme. Mne osobne to dnes veľmi chýba. Odbehol som však od témy. Martin mal problém s písaním skladieb a tak sme sa s Fletchom rozhodli, že by sme mu našli niekoho, kto by s ním pracoval, aby prišiel na iné myšlienky.

S našim návrhom súhlasil. Tak sme povolali Garetha Jonesa, ktorý s kapelou nespolupracoval už veľmi dlho. Naposledy to bolo na albume "Black Celebration", po ktorom sme sa všetci rozhodli vystavať úplne nový tím. Každý mal pocit, že sme pri tom albume vyhoreli. Gareth bol však vždy priateľom kapely, takže takto to nejako s týmto albumom začalo. V tom čase sme dokonca nemali vybratého ani producenta, no mali sme už k dispozícii niekoľko skladieb dokončených z polovice s vcelku príznačným zvukom.

Martin v tej dobe počúval veľa nemeckého minimal techna, ktorému som takisto prepadol, takže to ovplyvnilo zvuk "Exciter"-a. Začalo sa teda pátranie po producentovi, ale hlavne sme hľadali odpoveď na otázku, aký by mal byť producent Depeche Mode. Mal to byť niekto, kto skutočne rozumel elektronike, no takisto rozumel samotným skladbám. Takisto by mal ovládať aj iné nástroje, no nesmel byť z rockovej oblasti. Rovnako sme postupovali predtým, než sme našli Tima Simenona a Flooda, no je len zopár ľudí, ktorí našim podmienkam vyhovujú.

Marka Bella som poznal vcelku dobre ešte z čias LFO, odvtedy však produkčne pracuje s Bjork, tak sme sa s ním rozhodli dať reč. Navštívil nás v Martinovom byte, pustili sme mu zopár demo snímkov a potom zbehli na pivo. Proste všetko to prebiehalo v klasickom štýle Depeche Mode. Nikdy sme v súvislosti s produkciou albumu nemali oficiálny míting, dokonca sa oni sami medzi sebou nerozprávali. Jednoducho po tom stretnutí, ktoré trvalo zhruba 90 minút, bolo zrejmé, že Mark získal prácu.

S nahrávaním sme začali v Santa Barbare, pretože Martin sa tam práve presťahoval. Nevyhnutne však veci natiahli, vždy veci natiahnu, takže sme album dokončili v Londýne. V Santa Barbare sme dokončili tri, či štyri skladby. Moja úloha spočívala iba v tom, že tu a tam som prišiel s nejakým nápadom, vlastne takto sa to deje už od čias "Music For The Masses". Pridám sa k nim na pár dní, vypočujem si to, čo urobili, zistím, či nemajú nejaké otázky a ak treba, snažím sa pomôcť. Ale skutočnosť je taká, že ja sa dnes procesu zúčastňujem na jeho samotnom začiatku a na samotnom konci.

Po zvukovej stránke priniesol Mark Bell na album toho strašne veľa. Je to skutočne nahrávací umelec a nie producent. Posunul to celé na úplne inú úroveň, ale bolo to dobré, nakoľko to bol stále zvuk kapely a stále to vychádzalo z toho, čo samotní Depeche Mode chceli. Mark odviedol veľa práce na štruktúrach a aranžmánoch a následne s ním Gareth veľmi úzko spolupracoval na technikom pozadí a vokáloch.

"Exciter" je zvukovo veľmi elektronická nahrávka a trochu "riedka". Prebehla veľmi veľká diskusia o tom, ktorá skladba by mala byť prvým singlom a ja som mal veľmi silné tušenie, že by to mala byť "Dream On", nakoľko šlo o veľmi zaujímavú zmes akustickej gitary a elektroniky. Ten zvuk je už dnes celkom bežný, hlavne vďaka Radiohead a všetkým tým tzv. folkotronickým kapelám. Dokonca ho neskôr použila aj Madonna, no v čase tohto albumu šlo o niečo nové. Mal som pocit, že "Dream On" je veľmi dôležitá skladba, nešlo o nevyhnutne rádiovú záležitosť, ale bola dôležitá pokiaľ išlo o postoj Depeche Mode: stále idú na doraz, stále spolu produkujú jedinečné zvukové obrazy.

"Exciter" sa objavil v zložitom období Depeche Mode, teda pokiaľ išlo o ich vzťah s médiami. Jednoznačne nedržali tempo s tým, čo sa práve dialo na britskej hudobnej scéne, čo sa hralo v rádiách a tlačilo v médiách. Danny Tenagila spracoval remix "I Feel Love", popovej tancovačky, ktorá znela odvšadiaľ. V kluboch bola veľmi žiadaná, vyšplhala sa na prvú pozíciu v tanečnom rebríčku, no mainstreamové rádiá jej prakticky nevenovali pozornosť.

"Exciter" zaznamenal prakticky rovnaký predaj ako jeho predchodca, album "Ultra", celosvetovo takmer 2 milióny predaných nosičov, čo je celkom dobré, no nič extra. Predaj nasledujúceho albumu, "Playing The Angel", prekonal dokonca súčet oboch spomenutých a to z jednoduchého dôvodu - singel "Precious" sa stal veľkým rádiovým hitom. No "Exciter", jeho tvorba, sa stal pre Depeche Mode veľmi dôležitým albumom a nakoniec to šlo veľmi dobre. Nemyslím si, že je to ich najlepší album. Nechápte ma zle, je na ňom niekoľko skvelých skladieb. Nepatrí medzi ich najlepšie tri albumy, ale pravdepodobne patrí do ich Top5-ky.

Daniel Miller

zdroj: “Exciter”, Collectors Edition, 2007

Názory Devotees (10)

Monghi

 1    30. marec 2012 o 22:28

dufam, ze tento clanok na tomto webe uz prelozeny nie je. to by som uz nezvladol…


Night

 2    30. marec 2012 o 22:47

VĎAKA Monghi grin


jozefst

 3    30. marec 2012 o 23:49

Toľko nenávidený, no predsa dobrý. Zvukovo to Martin ešte viacej rozpracoval na svojej druhej sólovke.


tommy

 4    31. marec 2012 o 09:01

a kde sa stratil ten starý článok ohľadom SaS ? Nevadí spojitosť s Exciter tam celkom je - pomenovanie “Exciter” je zvukovo veľmi elektronická nahrávka a trochu “riedka” je trefné aj na Speak and Spell , ale pri prvotine im nemôžeme nič vyčítať, veď mali 20 a boli na začiatku kalvárie (prvé zastavenie)... Smutnejší bol fakt, že o 20 rokov vyprodukovali tú kašu s názvom Exciter. Daniel ten problém opísal výstižne hľadali sme producenta , ale nie rockového… Opäť krok vedľa. Martin je pri skladaní piesní viac pop-rockkový ako elektronický, tak preto mohli zvoliť iné meno…Dnes (po vydanom projekte Ssss) sám vie, že je najpovolanejší, len vtedy sa mu ešte nechcelo siahnúť na dno svojich síl. Mark Bell (spolu s Garethom) urobili skvelú predprodukciu, ale nič viac. Preto tá riedkosť. Povedal som to tisíc krát a poviem to opäť - tie 30 sekundové upútavky zneli vtedy skvelo, ale len preto, lebo človek mal pocit, že počuje dielo pred finálnym dokončením a o to bolo väčšie sklamanie, že išlo o hotový produkt
:( Postráda to hĺbku, ale to už je za posledné roky u DM klišé. PS. Tak by ma zaujímala Danielova top 5 DM lp?


dvestotri

 5    31. marec 2012 o 09:18

Mne sa Exciter vzdy velmi pacil.
Skvely clanok. Dik Monghi.


Monghi

 6    31. marec 2012 o 11:27

@ tomy: ten clanok o SaS som skryl, pretoze som opat prelozil nieco, co tu uz prelozene davno je a tak planovany serial stratil zmysel. cela chronologia je uvedena v suvisiacich clankoch…


eternal outsider

 7    31. marec 2012 o 11:51

Monghi, to je mi líto, snad sis to překladatelsky vybral smile
je pravda, že tady je přeloženo pozoruhodné množství materiálu (to je samozřejmě dobře), tak se těžko hledá nový materiál…


Monghi

 8    31. marec 2012 o 12:52

@eternal: to je v poho, ono je radost prekladat cokolvek, co je zaujimave, akurat ta radost zo zverejnenia potom nemusi vyjst smile dnes sa mi uz tazko hladaju nove materialy pre preklad…


tommy

 9    1. apríl 2012 o 09:11

no a ja som som včera večer zistil, že mi chýba originál cd - otvorím obal, že si pustím na dobrú noc trochu vzrušenia, ale zostal som na ocot :( Kurnik horšie je, že vôbec neviem, kde by som to cd mohol mať, veď som ho nepočúval dobrých pár mesiacov…Tak či tak bola by to strata :( Inak keby bolo na mne, tak z toho albumu vyhodím dva tracky - 5 a 9 a bol by to celkom “exciting album”.


Jakub73

 10    21. apríl 2012 o 14:11

Já si pamatuju, že jsem byl z Exciteru nadšen, když vyšel. Obvykle nemívám takovou lásku na první poslech s alby DM. Jenže jak šel čas, deska se mi líbila a líbí čím dál tím méně. Podle mého laického názoru je hlavní problém desky v tom, že ty písničky, to nejpodstatnější u muziky koneckonců, jsou podprůměrné v kontextu tvorby DM. Přitom ten Martin je takovej borec, že i v tomhle slabším období, splodil takovej skvost jako je Dream On…podle mě jedna z nejinvenčnějších a nejkvalitnějších věcí od DM. Freelove je krásná skladba, která podle mě trpí produkcí M.Bella. A to je druhej kámen úrazu. Produkce. Holt když se nesejde kvalitní materiál a ránu tomu dá produkce Marka Bella, výsledek je takovej, jakej je. Nemám rád Bjork, respektive měl jsem rád Sugarcubes a její první dvě sólový desky, ale od tý doby, co se stylizuje do postřelený uječený labutě, mě její hudba nebere. Dobrý věci z Exciteru dle mého osobního vkusu: Dream On, Shine, Freelove, Comatose, I Am You, obal alba. Za vyslovenej průser považuju Breathe a hlavně The Dead Of Night. A to, jak strašnej klip, vznikl k Dream On. Tohle album má u mě tak 2,5 z 5. Zaplaťpánbůh, že pak přišel Playing The Angel!


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa