Barcelona, 05/11/1990 - 2/2

Alan Wilder v rozhovore pre španielsky magazín Rock De Lux, ktorý postytol krátko pred vystúpením Depeche Mode v Barcelone, v rámci turné World Violation.
V poslednej dobe sa prestíž kapely rapídne zvýšila aj vďaka komentárom ľudí z house scény, ktorí priznali vplyv Vašej produkcie na ich hudbu.
Alan: Na toto sa mi ťažko odpovedá, ale nemyslím si, že máme konkrétny vplyv na iných umelcov, hoci niektorí z nich tvrdia, že áno.
Nevnímaš ako nespravodlivosť, že Vám práve z vyššie spomenutého dôvodu venujú kritici prílišnú pozornosť namiesto toho, aby sa riadili vlastným úsudkom.
Tak áno, každý na to môže mať vlastný názor. Pravda je však taká, že úroveň hudobnej žurnalistiky v Británií je veľmi nízka, a to ako z hľadiska inteligencie, tak aj štýlu písania článkov. Tých skutočne dobrých kritikov je len hŕstka, väčšina sa nechá ovplyvňovať aktuálnymi trendami a nie tým, čo skutočne cítia. Takže to, či sme v hudobnej tlači populárni, závisí od toho, čo je aktuálne v kurze. Pravda je taká, že nás nejaké tie "prechodné" hudobné záležitosti veľmi nezaujímajú.
A je to zvláštne, nakoľko z hľadiska popularity zaujímate jedinečnú pozíciu a aj napriek tradičnej ľahostajnosti médií sa počet Vašich fanúšikov postupne, takmer samovoľne, zvyšoval.
Myslím, že v konečnom dôsledku jednoducho nasledujeme svoju vlastnú cestu. Máme skvelého skladateľa a medzi nami v kapele vládne dobrá chémia, čo nám dáva dostatok tvorivej sily. Čím sme boli úspešnejší, tým sme mali väčšiu silu robiť si veci po svojom. Nesledujeme trendy, hoci sme ovplyvnení hudbu, ktorá sa dnes produkuje, čo však považujem za zdravé. Stále však veríme, že kľúčové je mať naozaj dobrú pieseň. A myslím, že práve to motivuje ľudí v tom, aby venovali našej práci pozornosť, s každým ďalším albumom.
Myslíš, že ten silný vzťah, ktorý s Vami nadväzuje publikum, vychádza v podstate z emocionálnej reakcie na Vaše skladby?
Áno, do veľkej miery je to pravda. Samozrejme treba zohľadniť množstvo iných faktorov, no ak tie piesne nemáte, nezostane Vám prakticky nič.
Skôr som myslel, že tou hlavnou ingredienciou sa zdá byť pocit, ktorý vedie až k hysterickým reakciám. Máš vôbec predstavu, čo si o Tebe fanúšikovia myslia a čo sa im preháňa hlavou, keď počúvajú Vašu hudbu?
Toto by som negeneralizoval. Nerád hádžem všetkých tých ľudí do jedného vreca, kedy si poviem, "toto si myslia". Každý je totiž iný, každý je jedinečný vo svojich názoroch a obľubuje vlastné prvky, ktoré robia pre neho kapelu výnimočnou. Ťažko povedať, totiž, ak začnete príliš veci analyzovať, môže Vás to priviesť k šialenstvu. V istom zmysle je lepšie nad tým nepremýšľať a robiť to, čo sa Vám zdá, inštinktívne, najlepšie. Hlavným faktorom je podľa mňa to, že piesne sú melodicky bohaté a texty sa zaoberajú témami, s ktorými sa ľudia vedia stotožniť, pretože sú realistické a dávajú zmysel. Pojednávajú o každodenných veciach, ktoré sa ľuďom stávajú ... v živote, v láske. A Martin má tendeciu sa neustále k istým témam vracať. Ak sa lepšie pozriete na tie piesne, tak zistíte, že sa niektoré témy veľakrát opakujú, ale rôznymi spôsobmi. Tie piesne sú však zároveň veľmi otvorené a nejednoznačné, čiže umožňujú poslucháčom zapojiť vlastnú fantáziu. Spýtajte sa desiatich ľudí, čo si o význame konkrétnej piesne myslia a dostanete desať rôznych odpovedí.

Povedal by si, že Martin sa niekedy voči svojmu publiku snaží byť perverzný a hrať sa s jeho pocitmi alebo to považuješ za nepodložené tvrdenie?
Skôr si myslím, že píše úprimne a snaží sa vyjadriť svoje vlastné pocity, namiesto toho, aby sa pohrával s pocitmi iných.
Niekedy je to však zvláštny pocit, keď píše piesne prakticky o pubertiakoch, vzhľadom na vekový rozdiel medzi ním a nimi.
No, myslím, že dospievanie je veľmi dôležitá fáza v živote každého človeka a má veľmi značný vplyv na to, ako sa Váš život vyvíja; je to obdobie, kedy človek začína rozumieť mnohým veciam. Je možné, že hoci má Martin 29 rokov, tak sa stále cíti ako pubertiak, neviem. Ale som presvedčený, že ho otvorenosť tínejdžerov fascinuje, ako aj to, že nemajú veľa zábran, pokiaľ ide o vyjadrenie svojich emócií a pocitov. Nie sú cynickí, pretože ešte nemali čas sa tomu priučiť. Ale, o tom by ste sa mali porozprávať s ním.
Pokiaľ ide o Váš imidž, zdá sa, že sa zámerne snažíte udržať v pozadí (napr. na obaloch albumov)
Dá sa povedať. Umiestniť fotku kapely na obal nahrávky je veľmi jednoduchá voľba, no keďže existuje toľko vecí, ktoré môžete urobiť, tak prečo sa obmedzovať? Neradi nútime ľudí, aby sa na nás pozerali. Pri výbere fotografií sme veľmi selektívni, rovnako pri poskytovaní rozhovorov a nenávidíme, keď niekde vidíme nevydarené fotografie našej kapely. Takže sa vždy snažíme, aby nás fotili ľudia ako Anton Corbijn alebo iní. Ťažko sa to však kontroluje, nakoľko sme v tomto smere, za tie roky, urobili veľa chýb, ktoré robíme dokonca aj dnes, mám na mysli propagáciu, média a pod. Ako kapela však, podľa mňa, dozrievame a v tomto smere sa zlepšujeme.
A čo budúcnosť? Zdá sa, že máte v pláne možno aj trojročnú pauzu, kým nahráte ďalší album.
No, nebude to pauza. Nahratie ďalšieho albumu potrvá odhadom dva a pol roka: na samotné nahrávanie budeme potrebovať rok a možno pár ďalších mesiacov na skomponovanie všetkých skladieb. Navyše budeme potrebovať nejaký čas na oddych po skončení turné. Dnes už vlastne väčšina kapiel v našej pozícií potrebuje medzi albumami trojročnú pauzu. Samozrejme sa do dá stihnúť aj za kratší čas, ale uprednostňujeme dosiahnutie vysokej kvality, takže si dáme načas. Nechceme to uponáhľať: kvalita je veľmi dôležitá a nemá zmysel vydávať albumy len tak pre nič za nič. Je lepšie sa snažiť prekonať to, čo ste urobili predtým.
Tvoj názor na koncertovanie? Mávate veľmi dlhé turné a zdá sa, že to zvládate celkom dobre.
No, je to stresujúce a niekedy aj nudné. Nemyslím si, že by sme v blízkej dobe opäť koncertovali, určite nie najbližšie tri, či štyri roky. A možno to bude aj dlhšie ...
Máš dnes vôbec nejakú predstavu o tom, ako by mohol znieť Váš ďalší album, vzhľadom na to, že pri albume "Violator" ste vychádzali z myšlienky jednoduchosti?
Mohol by som o tom niečo povedať, ale nemalo by to žiaden zmysel, nakoľko sme zatiaľ žiadne nové nápady neformulovali. Pravdepodobne budeme opäť spolupracovať s Floodom. To je tak všetko, čo môžem povedať, teda okrem toho, že sa pokúsime nahrať album odlišný od toho predchádzajúceho. Do veľkej miery to závisí aj od samotných skladieb; kým ich nepočujete, nemôžete mať žiadnu predstavu o tom, ako by ste ich mohli rozvinúť. Myslím si, že v tomto smere je dobré zostať otvorený a nemať žiadne predpojaté predstavy, pokiaľ naozaj neviete, s čím máte dočinenia.

zdroj: Rock De Lux, Španielsko, 12/1990


Názory Devotees (1)
tommy
1 27. február 2026 o 18:16
Ďakujem za túto minisériu . Alan, nemohol si to lepšie povedať, viď citát: “Hlavným faktorom je podľa mňa to, že piesne sú melodicky bohaté a texty sa zaoberajú témami, s ktorými sa ľudia vedia stotožniť, pretože sú realistické a dávajú zmysel.”
Kam sa to stratilo? A či vôbec? To je “Shakespearovská otázka”.