Andrew “Fletch” Fletcher (1961 - 2022)

Andrew “Fletch” Fletcher (1961 - 2022)

26.mája 2022, vo večerných hodinách, zverejnila kapela Depeche Mode smutnú správu. Svet opustil jeden z jej zakladajúcich členov, klávesák Andy Fletcher, ktorý bol kapele verný do posledných chvíľ. Pripomeňme si ho niekoľkými zaujímavými citáciami.

"Martin je skladateľ, Alan výborný hudobník, Dave je spevák ... a ja sa motám okolo nich."

"Ako 16-roční sme mali s Vincem kapelu s názvom No Romance In China, s ktorou sme sa snažili podobať The Cure. Úplne sme boli totiž zbláznení do ich albumu "Three Imaginary Boys". Vince sa dokonca snažil spievať rovnako ako Robert Smith."

"Nemáme nič proti gitarám, dokonca sme na nich v minulosti hrali. Možno sa k nim raz opäť vrátime, ale so syntezátormi to ide omnoho ľahšie. K dispozícií je kopec skvelej gitarovej hudby, ale človek v tom musí byť fakt dobrý!"

"Myslím, že dnes sme väčší profesionáli. Kedysi sme pred publikom pôsobili afektovane, no dnes, ak aj urobíme na pódiu nejakú chybu, tak sa na to vinníka pozrieme a dobre sa zasmejeme."

"Na prvé turné nikdy nezabudnem. Boli sme natlačení v dodávke, spolu s našim technickým vybavením, a jazdili sme po cestách, z ktorých sú už dnes diaľnice. Dnes máme k dispozícií luxusný autobus a môžeme si toho dovoliť viac. Máme k dispozícií video, stereo, ale aj tak si veľmi nemôžeme dopriať pohodlie, ktoré človeku navodí dobrú náladu, pretože keď dorazíme do ďalšieho mesta, tak musíme okamžite na zvukovú skúšku. Potom si môžeme trochu oddýchnuť."

"Kľudne sme mohli byť "tradičnou" kapelou, ak by sme chceli. Martin je skvelý gitarista, Alan zvláda hru na bicie a ja viem hrať na bassgitare. Predstavte si, David je dokonca známy tým, že spieva! Ale viete, nás nástroje veľmi nezaujímajú, len zvuky, ktoré dokážu zo seba vydať. A dodnes sme presvedčení, že syntezátory vydávajú ďaleko zaujímavejšie zvuky, než tradičné nástroje, a práve preto ich stále používame. Napríklad, Martin hral na gitare v skladbe "Get The Balance Right!", ale aby to znelo zaujímavejšie, tak sme ten zvuk prehnali syntezátorom a ešte ho aj rozfázovali."

"Ľudia majú dojem, že žijeme v nejakých luxusných podkrovných bytoch, ale bývanie v dome mi poskytuje všetko, čo potrebujem. A aj tak si nemôže dovoliť kúpiť si čokoľvek a kdekoľvek. Kedysi som si myslel, "jeden hitový singel a kúpiš si Rolls-Royce". Dnes mi je jasné, že na to, aby ste sa dopracovali k pohodliu, kedy už nemusíte vôbec pracovať, potrebujete vydať tak 10 úspešných albumov."

"Cítim sa tak trochu ako pako, keď stláčam klávesy a spievam do mikrofónu, ktorý vlastne ani nie je zapojený. V polovici koncertu ma napadne, 'Bože, čo tu vlastne robím? Však pred tými miliónmi ľudí vyzerám ako idiot!'"

"Počas nahrávania albumu "Songs Of Faith And Devotion" som sa nervovo zrútil. Po jeho dokončení sme okamžite vyrazili na turné, na veľmi dlhé a veľmi stresujúce turné. A to pokračovalo stále ďalej a ďalej, a oni sa rozhodli podniknúť ďalšie americké turné, s čím som rozhodne nesúhlasil, považoval som to jednoducho za chybu, nič dobré pre našu kariéru. Potreboval som si oddýchnuť a tak som sa rozhodol v turné nepokračovať. Bolo mi ľúto, že ostatní neuvažovali rovnako, ale oni sa totálne viezli na tej nekonečnej párty vlne."

"Dúfame, že na dôchodok odídeme potom, čo naše deti budú mať 16 - 17 rokov. Davidove a Martinove deti sú v podstate rovnako staré. Odídeme do dôchodku, zmizneme z centra pozornosti a potom, o pár rokov, by sme tu mohli mať úplne nových, mladých Depeche Mode."

"Jedným z dôvodov, prečo ako kapela dodnes fungujeme, je to, že sme vnímaní ako súčasná kapela. Rozhodne nechceme, aby nás vnímali ako kapelu, ktorá koncertuje a ponúka svoje staré piesne. Máme pocit, že aktuálne produkujeme najlepšiu hudbu našej kariéry."

Odpočívaj v pokoji, Andy ...

zdroj: Stripped / Internet

Názory Devotees (13)

Fido

 1    27. máj 2022 o 11:13

Po smiechu býva plač. - Teraz je to naopak. Diky Monghi


tommy

 2    27. máj 2022 o 12:21

Je to zvláštne… V stredu podvečer som prišiel domov a bol som ako bez duše… Len tak som sa ponevieral, poznáte to… Máte pocit skľúčenosti, tichého smútku, nič Vás nebaví... A tak si po dlhom čase máte chuť pustiť niečo, čo Vám pripomína niekoho blízkeho, ktorý tu nie je ... A ja som si takto nahodil do krátkeho setlistu veci DM z r. 1985 -1986, hlavne z boxu známeho ako “DMBX3” na jednej známej platforme… Hlavne som mal po rokoch chuť na pieseň ” A Question Of Time”, ktorou som začal, potom som si pustil “Stripped - Highland Mix”, “But Not Tonight - Extended Mix”, ” It Doesn’t Matter Two - Instrumental” a na záver “Fly On The Windscreen - Quiet Mix”, ktorý mám veľmi rád, ale občas mám z neho strach… Som akýsi poverčivý a tak si v duchu vravím… “Bože, túto pieseň som počul naposledy, keď moja veľmi blízka osoba odišla na večnosť... ” . Ešte si tak v tichosti hovorím, chvála Bohu, že v týchto ťažkých a neistých dňoch sme všetci ako tak OK a hádam sa nič vážne nestane, nezazvoní telefón a niekto z druhej strany linky mi neoznámi tú najsmutnejšiu správu… Vo štvrtok som naladený podobne, riešim dilemu, či budem pozerať hokej alebo nie, lebo, keď nepozerám, vtedy vyhrávame, ale teraz ma to štvrťfinále fakt láka… Hovorím si, raz to prekliatie musíme prelomiť... Začnem pozerať, ale nie na našom programe… Hádam tým prekabátim poverčivosť... Tesne pred hokejom volím krátky setlist z r. 1985-1986, štyri piesne… Už dlhšie som nepočul “Shake The Disease”, “It’s Called A Heart”, opäť mám chuť na “But Not Tonight” a opäť to chcem zakončiť  “Fly On The Windscreen”... Obe v pôvodných verziách ako „b strany singlov“...
Ticho si pospevujem prvú slohu:
“Death is everywhere
there are flies on the windscreen
for a start
reminding us
we could be torn apart
tonight”

Zrazu počujem 2x rýchlo po sebe vibrovať telefón… Dve SMS, teraz večer…? Nezdá sa mi to…
Čakám, že kolega mi ide vyčítať,  že som určite pozeral hokej a preto tá prehra…
Píše Gabriel, píše Monghi… Obaja mi posielajú stručnú a rovnakú správu: “Fletcher zomrel…” Ukazujem to dcére… Je to pravda, čo píšu? Otvára počítač a hľadá “breaking news” ... Áno, je to všade… :( Zaliala ma čudná prázdnota, tak typická pre moju dušu… V tento večer som chcel bez sĺ vzlykať nad sebou, ale spomenul som si na slová priateľa, s ktorým som sa v pondelok stretol po dlhých mesiacoch… “Tí, ktorí lamentujú, že niečo nemajú, majú najmenší dôvod sťažovať sa… Parafrázujem… ” Má pravdu. Nebudem nad sebou lamentovať, nestojím za to… Otváram bar, hľadám niečo namiesto tých suchých sĺz… Našiel som, kdesi vzadu… Whisky - Johnnie Walker Red Label… Aká symbolika. Andyho stredné meno je John, má červené vlasy… Tvrdý alkohol zväčša nepijem, ale teraz si dávam poriadny lok… Muži neplačú, oni v takejto situácii v tichosti pijú... Tak na Teba, Andy! Odpočívaj v pokoji.
Poznámka: Milý Andy, pozdravujem Ťa tam hore, do hudobného neba. A ďakujem Ti. Otvoril si mi oči a ani o tom nevieš... Neskoro večer som si na Tvoju pamiatku pustil Tvoju obľúbenú “World In My Eyes” v dvoch verziách (Daniel Miller mix a live 1993) a malú smutnú bodku v podobe ” Death’s Door - live in France, v podaní tvojho najlepšieho priateľa - Martina Goreho. Asi si neviem, resp. nechcem predstaviť, čo Ti bude spievať na poslednej rozlúčke… A či vôbec bude mať dostatok síl… Asi ťažko… Ale po čase si určite povie: „Andy, mal si krátky život, ale veľmi pekný“. A to je dôležité. Na ničom inom nezáleží. Predstaviť si Depeche Mode bez Teba bude nesmierne ťažké, ak nie - priam nemožné.


Liba

 3    27. máj 2022 o 19:35

Kto bude daľší? Treba si uvedomiť, čím si prešli, ako žili. Hekticky, naplno a so všetkým, čo k tomu patrí. Gahanovi už tiež párkrát ten umieráčik zvonil.
Nikde sa zatiaľ nepíše,prečo Andy zomrel. Osobne si myslím, že tam svoje urobil alkohol.  Napísať, že v 60 - tke zomrel prirodz. smrťou je proste blbosť.
A teraz by to mohol byť impulz pre ostat. členov kapely, aby sa spamätali a vzali späť Alana, veľa času už nemajú.
Odpočívaj v pokoji Andy.


Petrik12

 4    28. máj 2022 o 08:32

Uplne suhlasim s tym predošlym komentarom,lebo oni si predsa na tych koncertoch niečim prešli,proste to musi na človeku zanechať stopy…...Ano vela času už nemaju,tak nech sa dohodnu s alanom,ked už teraz,tak už nikdy…...R.I.P Andy…...


trent

 5    29. máj 2022 o 10:30

teraz je ten správny čas aby zobrali späť Alana Wildera myslím že by to v tomto smutnom období potešilo nás všetkých fanúšikov DM


donniedarko

 6    29. máj 2022 o 12:05

Ahojte, tiez by som prial posledny album s Alanom, ale nenahovarajme si, ze kapela, ktoru opustil Alan je stale ta ista ako ta z pred jeho odchodu. Maju v kapele premotivovaneho metaloveho bubenika a neuspesneho klavesistu, ktory hra skladby DM ako na karaoke show. Obaja na svojich osobnych startupovych zivotnych misiach. Ti dvaja sasovia musia z kola von, s Alanom na podiu, nedajboze v studiu si ich neviem predstavit.


jozefmariaivan

 7    29. máj 2022 o 22:18

RIP milý Fletch, mnohokrát vďaka za tvoju éru, bolo mi cťou žiť ju s Tebou. A pre fanúšikov, ktorí teraz vidia možnosť pre Alana - tak ako DM prestalo byť DM po jeho odchode, rovnako by DM nebolo DM bez Fletcha.


Liba

 8    3. jún 2022 o 14:34

donniedarko: tých dvoch von! Alan zvládne aj za troch. Ide len o to, aby Gore sklopil hlavu, popol si na ňu nasypal a Alan prijal jeho podávanú ruku. Proste - chlapská ješitnosť a hrdosť už tu nemá miesto a je na čase, aby prekročili tiene minulosti, značke DM vzdali hold a vypálili taký album, že aj Music for the Masses s Black Celebration budú na neho krátke!


Jarik

 9    4. jún 2022 o 17:22

Ala n s NIKDY do DM nevrati, okrem toho aj preto lebo sa Gore a Gahan od Wildera uplne hudobne vzdialili, bez sance .
DM este vydaju album 2023 plus mozno posledne turne a finito, game over


bob3

 10    5. jún 2022 o 09:31

Nez by sel Wilder zpatky, to spise prohlasi oba “cizi” live spoluhrace za cleny kapely.


Liba

 11    6. jún 2022 o 13:34

...máte vešteckú guľu, že to tak naisto viete?
Smrť jedného člena DM tu ešte nebola, a nikto nevie, čo to s ostatnými urobí. Osobne si myslím, že sa ich to veľmi dotklo a otvorilo oči v mnohom a ak nie, ak naozaj nedokážu svoju hrdosť prehltnúť, tak nech ozaj skončia, to bude najlepšie, čo môžu urobiť - niekedy je lepšie žiť z minulosti ako začať liezť na nervy a vyvolávať súcitné pohľady.
( hudobne vzdialili….smilesmile....no hlavne ” veľmi chudobne ” ako hudobne ).


tommy

 12    6. jún 2022 o 13:48

Nik z nás nevidí do hláv zostávajúcich členov DM, ako aj ľudí, ktorí sa okolo nich motajú... Bude to nesmierne ťažké, hlavne pre Martina, vyrovnať sa so stratou najlepšieho priateľa a či vôbec bude mať vôľu a chuť niečo tvoriť, či už ako člen DM alebo len čisto pre seba ako MG… To druhé mi príde asi prirodzenejšie, ale máš pravdu, škoda špekulovať... A ani sa to nehodí... Možno ho ten smútok neprejde… Ja si myslím, že všetci máme pochopenie a rešpekt v týchto ťažkých časoch… A pochopili by sme, keby by už nič... No radšej nepredbiehajme… :(


Liba

 13    6. jún 2022 o 15:18

tomy: určite súhlas.
Každá smrť je strašná a najviac zasiahne najbližších, o to viac, že je nečakaná a o to viac šokujúca. Andy tu pokojne mohol byť ešte ďalších, min. 20 rokov, ak aj nie s kapelou, tak so svojou rodinou a hlavne pre ňu, a to je tragédia.
A preto by bol naozaj nádherný počin, keby sa tí zvyšní traja dali dohromady, na počesť značky DM a hlavne na počesť Andyho vytvorili posledný album, bolo by to proste úžasné gesto a zakončenie celej ich kariéry. Nuž...hviezdy nad hlavou o tom rozprávajú.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa