koncert Depeche Mode v Bratislave

Vtip je už len to, že som stále tu

V decembri 1994 poskytol David Gahan rozhovor prestížnemu magazínu Q. Hoci sa Dave fyzicky z letného turné zotavil, jeho životný štýl, myslenie a názory ešte stále plávali na vlnách bujarej zábavy, alkoholu a tvrdých drog. Posúďte sami.

Ako sa máš, do pekla?
Skvele, vďaka všetkým, ktorí sa o mňa ešte zaujímajú. Viem, že moja mama určite. A môj syn tiež, takisto moja manželka. Mám sa naozaj dobre. Ale, aby som bol úprimný, na konci turné to nebolo bohviečo. Nemal som sa najlepšie. No teraz je to omnoho lepšie.

Na čo myslíš pri čítaní magazínu Q?
Fakt váš časopis zbožňujem, a to nehovorím len preto, že sa so mnou práve rozprávaš. Kupujem si skoro každé vydanie, na Malrose stojí okolo 20 doláčov. Je to asi jediný magazín, ktorý nemá o sebe príliš vysokú mienku, a to ľudia dokážu oceniť. Rád čítam opätovne publikované veci z archívu, veľa čítam o Johnovi Lee Hookerovi a podobne.

Tak prehoďme tému na turné. Šli o ňom podivné chýry...
Trochu som to prehnal, to je fakt. Príliš sa na turné hýrilo. Pridali sa k nám Primal Scream. A to nám už vonkoncom nepomohlo.

Povrávalo sa, že už nemáte manažéra, že máte vlastného guru.
Skôr "duchovného radcu":). Volá sa Jonathan Kessler. Vzácny priateľ. Ak by sme ho nemali, bohvie ako by to s nami dopadlo.

Primal Scream majú duchovného radcu takisto. Dokonalý príklad "jemnej šelmy" 60-tych rokov, vždy si presadil album "Sky Saxon"...
Jemná šelma! Proste klasika:) Áno, stretol som sa s ním. Bobby je klasik, je až "tragicky nádherný". Proste Bobby.

Aký je váš duchovný radca?
Pripomína hippíka. Dlhé vlasy, hustá brada. Začínal u nás ako účtovník a stal sa z neho jediný človek, ktorý je skutočný priateľom každého člena skupiny a dokáže s nami spolupracovať. S hudbou nemá absolútne nič spoločné. Ide len o "karmatickú" záležitosť.

Oženil si sa po druhýkrát, s dievčinou, ktorá šalie po dlhých vlasoch, briadkach a tetovaní.
O bradách nič neviem. Páčia sa jej dlhé vlasy a tetovanie. Môj chrbát je celý potetovaný. Osem hodín tetovania, dve štvorhodinové sedenia. Celý chrbát tvorí jeden ornament. Niečo z toho som si však dal už odstrániť (vyhrnie rukách aby ukázal nepríjemné jazvy).

Starého "Princa Alberta" už máš hotového?
Nie. Ale mám piercing na miešku, čo sa mi zdá omnoho vzrušujúcejšie.

Máš tam normálne náušnicu?
Jasné, priamo tam dolu:) Môžem ti odprisahať, že to boli najbolestivejšie sekundy môjho života. Dal som si to urobiť deň po tom, čo sme sa s Terezou vzali. Vrátili sme sa do LA a ja som chcel urobiť čosi výnimočné. Vieš, chcel som náušnicu, ale nechcelo sa mi ju nosiť. Takže... (pokrčí plecami na znak hrdosti, že zvládol tú neznesiteľnú bolesť). Som dosť čudný chlapík. Neustále ma moja mentalita prekvapuje.

Aký je v tom vlastne rozdiel?
Môžem sa sám sebe ešte viac smiať.

Nie, myslel som tú náušnicu na miešku.
Ach tak! Prepáč. Je to dosť veľký rozdiel. Môžeš s tým robiť rôzne veci. Môžeš to používať ako ďalší nástroj. Môžeš si na to niečo zavesiť.

(reportér zdesene preloží nohu cez nohu) O čom to tu teraz hovoríš? O vzpieraní? O činkách?
Nie, nie o činkách! Ale čosi malé je vhodné. Malé veci dokážu veľké zázraky... Nedávno som si povyrazil na jedno klasické "guru" sedenie, aby som znovuobjavil svoje duchovné hodnoty, či objavil svoje duchovno, a takisto všetky svoje zvrhlé stránky. Proste všetky rock´n´rollové skúsenosti, ako akých si kedy počul.

Niečo v rozsahu experimentácií Led Zeppelin...
Možno som zašiel ešte trochu ďalej. Myslím, že som sám zo seba urobil karikatúru rockovej hviezdy, čo bolo akurát tak vhodné na samovraždu.

Vraj sa organizátori obávali, či sa vôbec objavíš.
To je fakt... niečo prebehlo médiami, niečo v zmysle, kto prvý, či ja, či Bobby, skape, čo ma dobre pobavilo. Ale v rovnakom čase odkázal Bobby novinárom, "Pozrite, nerobte Davidovi ešte viac problémom, má ich už beztak dosť, kľudne by ho mohli vyhostiť."

Na turné ste mali aj doktora, je tak?
Áno, mali sme doktorov. A možno sme boli prvou skupinou v histórií, ktorá na plný úväzok zamestnala na turné psychiatra.

Takže priamo z pódia si šiel k nemu na gauč?
No ja nie, ale ostatní to tak asi robili.

Starali sa o teba doktori aj priamo na pódiu?
Pozri, čokoľvek ťa pozdvihne a dostane do nálady, tak to urob. Čokoľvek sa stane, vždy sa vrátiš do pôvodného stavu. Ak ťa čokoľvek nebaví, či už je to spievanie so skupinou, užívanie drog alebo čokoľvek, začínaš to brať ako povinnosť a to čo robíš ťa prestáva baviť, tak s tým jednoducho prestaň! Toto som sa rozhodol zrealizovať za každú cenu. Z turné som sa vrátil s dvoma zlomenými rebrami a s vnútorným krvácaním. Bolo to 180 koncertov! Šiel som za hranice svojich možností. Necítil som vlastné telo. Pristál som na bariérach a zlomil si dve rebrá. Trvalo 24 hodín, kým som začal cítiť bolesť, tak som bol opitý. Ďalší deň som prežíval neznesiteľné bolesti. Obrátil som sa na duchovného radcu, Jonathana, ten ma vzal do nemocnice a chcel, aby som tam zotrval pár dní. Povedal som mu, "Pozri, ja tam ísť jednoducho nechcem, radšej sa z toho dostanem sám." Takže som na chvíľu zmizol na malú chatu na jazere Tahoe. Hrudník som mal stiahnutý celé tri týždne.

Teba išlo o tvoju vlastnú kliniku, o miesto zabudnutia.
Bolo to všetko. A pomohlo mi to vrátiť sa do reality. Bolo to všetko neuveriteľné množstvo zábavy, ale zobralo si to svoju daň. Neuvedomoval som si to do chvíle, kedy som s tým neprestal, pretože tvoje telo znesie neuveriteľné množstvo bolesti a poškodenia.

Takže Primal Scream sa objavili v pravý čas.
Jasné, rád chodím na párty:) A oni boli pre naše párty "čerství". Zažili sme skvelé chvíle, posedávali sme do siedmej, ôsmej, jedenástej ráno v mojej izbe, kde sme s Mickom Jonesom viedli nekonečné rozhovory. Neustále do mňa hustil, Musíš niečo zjesť! Musíš niečo zjesť!

To muselo byť nepríjemné, počúvať od Mickiho Jonesa, aký si strašne chudý.
To hej, ale tí chalani sú už teraz viac v pohode, ako boli v minulosti. V pohodičke sme posedávali s Bobbym v rohu mojej hotelovej izby. Ale už to začalo liezť na mozog. Ak to robíš všade, kam prídeš a prvé, čo urobíš, niečo si do seba šľahneš.. myslím, že ak sa toto stane tvojou prioritou, mal by si s tým prestať....

Toto všetko je o Depeche Mode?
Nie, to je len o mne:D Len o mne samom.

Ako to celé vnímaš?
Fakt ma to znepokojuje.

Nemali ostatní obavy, či budeš schopný vôbec vyjsť na pódium?
Myslím, že niekedy áno. Myslím, že pri pohľade na mňa ich často napadlo, Zomrie už zajtra? Je jedno, či do seba naleješ fľašu vodky, alebo si niečo strelíš do žíl, na konci dňa sa vrátiš na to isté miesto, ktoré sa nazýva zabudnutie, a to ťa nakoniec zabije. 15 rokov zábavy a osláv si vyžiadalo svoju daň, a rád by som si myslel, že som typ človeka, ktorý sa z toho dokáže dostať.

Povedz nám nejaký fór.
Myslím, že vtip je už len to, že som stále tu.

zdroj: Q magazín, 12/1994

Názory Devotees (14)

Flecke

 1    25. apríl 2005 o 10:26

Diky monghi.

kinn

 2    25. apríl 2005 o 14:45

.. za niektore veci sa dave hanbi urcite az doteraz ..

bod

 3    25. apríl 2005 o 15:07

...ono sa to az tazko cita, tolke hovadiny narozpraval… esteze sa z toho chlapik vyhrabal.  :confused:

Beladona

 4    25. apríl 2005 o 15:43

Divny rozhovor. Chvili ti vypada, ze je uplne sileny a chvili zas, ze si docela uvedomuje svoji situaci.

tomy

 5    26. apríl 2005 o 13:56

no to je celý Dave a o tom je cele DM - raz tak a potom zas naopak.

tomy

 6    27. apríl 2005 o 08:40

kvôli manzelke podstúpit takú zbytocnú bolest, tak to sa dá len tazko pochopit, ale ked je clovek zas v stádiu v akom bol Dave toho casu, tak je mu asi jedno az na to bolestivé vytrezvenie. Myslím, ze pri poslednej manzelke podstúpil najuzitocnejsiu bolest.

cvengo

 7    27. apríl 2005 o 08:50

docitalm som to s prekrizenymi nohami

gahanka

 8    27. apríl 2005 o 09:19

Myslim, ze toto je realita vacsiny hudobnikov a hviez. Akurat Dave je o tom schopny a ochotny tolko rozpravat. Mozno aj to je jeho forma terapie. Nemala by som mu co vycitat. Len blahozelat. Zatial…

depeshak

 9    4. máj 2005 o 23:54

Bozeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee….........


o com to je ? Gahan bol idiot, ktorý sa na niečo alebo skôr na niekoho hral. Je mi z toho zle.

depeshak

 10    5. máj 2005 o 13:29

BTW. dobre to začína.. Do pekla ako sa máš ? A myslím , že aj príznačne, pretože Gahanov kamarát musel byť sám Lucifer, keď ho poslal späť na náš svet smile

jankadM

 11    27. máj 2005 o 13:47

depeshak, co si ty za fanusika??!!!! ved nic nerobis len kritizujes, ale to, ze sa z toho dave dostal sa ti zda malo? vies si vobec predstavit kolko sily a pevnej vole na to clovek potrebuje??? ty sa nemas preco nazyvat “dephesakom”!!! SHAME!!! angry  :evil:

dangerous

 12    27. máj 2005 o 14:37

to JANKADM: jenomže to je ten vtip, kdyby si Gahan na to jenom nehral už by tu dnes nebyl, třeba jako Cobain…
Dejvík, totiž naštěstí pro NÁS, pro fanoušky je srab. My přece nemůžeme slepě uznávat někoho jenom proto, že se nám líbí jeho hudba, to by jsme byli trošku hloupoučcí, nemyslíš? Jo a Depeshakovi by si se měla omluvit, může přece napsat svůj názor

Beladona

 13    27. máj 2005 o 15:42

A neni taky hloupe a povrchni se ztotoznovat s umenim nekoho, koho si nevazim jako cloveka?

jankadM

 14    28. máj 2005 o 09:30

je mi luto… nevnimam to tak! ale aj vy si uvedomte, ze by ste ho nemali sudit, myslim si, ze sa len na vonok tvaril tak hrdo a povysenecky, ale vnutri bol plny strachu a bolesti.. a depeshakovi sa nemam preco ospravedlnit, ja to tak citim a nebudem sa pretvarovat! nesuhlasim s jeho a ani vasimi nazormi… skutocne,  vazim si davea, pretoze si uvedomil, ze nemoze mysliet len na seba a ublizovat ludom i sebe samemu! nie je frajerina brat drogy, ale skoncovat s tym! len skoda, ze ludia maju tendenciu spomenut si len na to zle…

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa