The Singles 86>98

The Singles 86>98

Po veľmi dlhom čase sa vraciame späť k seriálu mapujúcemu históriu Depeche Mode. V stroji času nastavujeme rok 1998, kedy Depeche Mode vydávajú druhú kolekciu svojich singlov.

Po prestávke, ktorú všetci využili na zotavenie, produkujú Depeche Mode opäť hudbu pre masy. Kapela je pripravená po 4-ročnej prestávke opäť vyraziť na cesty, aby podporili svoju novú, retrospektívnu kompiláciu, "The Singles 86>98", ako aj videokolekciu s rovnakým názvom. Britské trio sa zároveň stalo ústrednou témou tributového albumu "For The Masses", vydaného začiatkom tohto roka. Popritom všetkom sa klávesák a skladateľ Martin Gore, rovnako ako aj jeho kolegovia, spevák Dave Gahan a "pobočník" Andy Fletcher, cítia povznesení, hoci sa Gore ostro vyjadril v súvislosti s poslednou "ne-čiernou" oslavou kapely.

Aký pocit v tebe vyvoláva poohladnutie sa za všetkými tými singlami, ktoré ste vydali za posledných 12 rokov?
Vždy ma prekvapí, keď si uvedomím, koľko singlov a skladieb sme spoločne vydali. Je skvelé mať ich pokope, hlavne single od roku 1986, po rok 1998, spoločne na jednej kompilácii, pretože si osobne myslím, že naše najlepšie obdobie začalo práve rokom 1986. Odvtedy máme totiž to, čo chceme robiť, plne pod našou kontrolou. Naša hudba je prepletená akousi temnotou, ale možno predtým sme až tak depresívni neboli. Hodnoverne depresívni sme až od roku 1986. (smiech)

Myslíš, že pochmúrna reputácia Depeche Mode dobre vynáša?
Nikdy som nás nevnímal ako pochmúrnu kapelu. Vždy som v našej hudbe videl aj kus optimizmu. Dokonca som počul názor, že sme na jednej vlne s Leonardom Cohenom, čo mi zasa nepríde ako vhodné prirovnanie. Nakoniec, ja som Leonarda Cohena nikdy nevnímal ako depresívneho skladateľa, ale ja nie som ten, ktorý to môže oprávnene posúdiť. Ja som z jeho tvorby vždy cítil humor a nadsázku.

"Only When I Lose Myself" - bolo zložité alebo naopak jednuduché skomponovať jednorázovú skladbu pre kolekciu, ktorej značnú časť tvorba skladby pôvodne napísané pre album?
V určitom smere mi to prišlo práveže zložité. Nejak podvedome som mal v sebe nutkanie napísať niečo, čo bude určené len pre singel, čo bolo zároveň trochu strach naháňajúce. Obyčajne totiž komponujete kolekcie skladeb a na single a podobné záležitosti vôbec nemyslíte. Musel som si neustále navrávať, "len píš a zbytočne nepremýšľaj o tom, že to bude singel". Myslím, že to nakoniec zabralo.

Ako sú na tom členovia kapely dnes zdravotne? Nevládne medzi vami znepokojenie z faktu, že po tej drsnej jazde z posledného turné vyrážate koncertovať znovu?
Myslím, že kapela dnes zažíva veľmi šťastné obdobie. Sám Dave je šťastnejší, než kedykoľvek predtým; v podstate už dva roky je čistý, bez drog. Je najzdravším človekom, akého momentálne poznám, hoci tomu ľudia asi ťažko uveria. Každý z nás mal svoje problémy, iného druhu a iného stupňa závažnosti. Ale mám pocit, že aktuálne sme všetci šťastní a vcelku vyrovnaní so životom. Ľudia tomu vravia odopieranie, myslím. (smiech)

The Cure sú jedni z Vašich najslávnejších vrstovníkov a zároveň sú vaši pseudo-rivali. No jednako prispeli na tributový album "For The Masses". Ako ty sám vnímaš The Cure?
"S The Cure sa osobne poznáme už zopár rokov. Asi tak pred rokom mi Robert Smith povedal, že by mal záujem sa do projektu tributového albumu zapojiť. Povedal, že tak chce urobiť nielen preto, že má našu kapelu rád, ale aj preto, že nás má rád ako ľudí, čo mi prišlo od neho veľmi milé.

zdroj: Wall Of Sound, 1998

Názory Devotees (13)

tommy

 1    19. máj 2015 o 16:14

Výnimočný singel, čudná kompilácia, nostalgické turné... Ach, neviem či to všetko bolo na niečo dobré-? Mám z tohto obdobia zvláštne pocity a na poličke takmer všetko z tých časov: limitovanú edíciu The Singles 86>98, VHS The Singles 86>98, knihu notových zápisov The Singles 86>98 a čo s tým?
PS. Ale dobre sa to číta smile


eternal outsider

 2    19. máj 2015 o 20:51

Only When I Lose Myself je výborný singl, včetně remixů, jeho zařazení na Delta Tour bylo moc fajn.


bel canto

 3    21. máj 2015 o 08:28

V tomto som ja uplne opacne, Only When je pre mna rozvlacny, slakovy singel, zbytocne roztahany a nudny, tie husle ho zabili. Surrender je ten spravny fatasticky song, aspon pre mna. Davam do pozornosti East India Youth - 2014 Total Strife Forever - silne mi chlapec pripomina Goreho, hlavne spôsobom spevu. Produkcia je zaujimava, pestrofarebna, dokonca by som povedal ze lepsia ako pri sucasnom DM.


Monghi

 4    21. máj 2015 o 09:37

heh, niekto fical na Pohoda_FM dni wink


Logic

 5    22. máj 2015 o 14:28

Tak ako vždy nesklamal, s tým nezmyslom East India Youth - 2014 Total Strife Forever Bel Canto si zabil ako vždy!!! Ja nechápem prečo chodíš na fórum DM, keď podľa teba (Chválabohu len a len podľa teba) majú všetci lepšiu produkciu ako súčasný DM.


tommy

 6    23. máj 2015 o 19:31

Sedím pri okne na Záhorí, pozerám sa ako prší a letmo spomínam na ten upršaný september r. 1998, kedy sme sa na novom (požičanom) aute nesmelo vybrali do Prahy na svoj prvý koncert DM vo svojom živote. Pozorujúc stekajúce kvapky na okne auta som si predstavoval aké to asi bude… Občas sme prebiehali autá s “čiernou posádkou” a bolo nám jasné, kam smeruje ich cesta… Za tie hodiny náročnej cesty som si predstavoval aké to asi v Prahe bude, živo som (opäť) preciťoval tie krásne chvíle, kedy som akýmsi zázrakom od kamarátov počúval vzácne kazety s live verziami depešáckych piesní a bol plný očakávania čo večer prežijem… Čakal som zážitok na hranici bytia/nebytia, veď za tie roky (10) som s DM zažil tak veľa krásneho… Stačilo pár minút ich hudby a bol som v úplnom inom vesmíre - kozmickou rýchlosťou som sa odpútal od chladných panelových stien šedého sídliska uviaznutého v čase (krajine), kde zajtra už znamená včera. lietal som na vlnách hudby bez hraníc, nechtiac sa vrátiť do nudnej reality… Ignoroval som všetky (zlé) znamenia, veriac, že prežijem niečo dávno vysnívané, vytúžené - dokonalý zážitok… Niet na svete nič horšieho ako nesplnené očakávanie. Po zhasnutí svetiel, stíchnutí haly, ostalo len rozčarovanie a prázdno v duši.  Žiaľ “blbá nálada” si ma našla v nevhodný čas :(. Započalo u mňa také bezduché obdobie, kedy som si myslel, že Depeche Mode (a vôbec hudba ako taká) bol veľký omyl, slepá ulička, zbytočný kruhový objazd, na ktorý som nemal nikdy vojsť... Prestal som chodiť na súkromné hodiny hry na klavír a bicie nástroje a vrhol sa do víru všednej a bolestnej reality uvedomujúc si fakt, že každá naživo neprežitá emócia je de facto mŕtva, klamlivá a nadbytočná. Žiaľ, aj po rokoch pri návšteve Prahy sa mi vynorí táto smutná spomienka a ja mám chuť zaspievať: “Škoda lásky, kterou jsem tobě dala,ty mé oči, dnes bych si vyplakala, Moje mládí, uprchlo tak jako sen”.
na všechno mi zbyla jenom, v srdci mém vzpomínka jen. To je irónia…


Monghi

 7    23. máj 2015 o 22:09

@tomy: ach jaj… to bude chciet zasa cure/dm vecer pri vine :D


bel canto

 8    25. máj 2015 o 13:25

Presne tak Monghi, pocuval som to a hovorim si, clovece ved to je goracov styl spevu a skvele veci ...


bel canto

 9    25. máj 2015 o 14:25

Logic, napr.Hinterland z toho albumu v nicom nezaostava za Goreho vecami z MG. Ziadny rozdiel. V tvojich prispevkoch jasne citit zaujatost voci mne. A pokrytectvo. Mozno nechut si priznat, ze su aj ini, sikovni alebo sikovnejsi ako asi pre teba bohovia z DM.


Logic

 10    25. máj 2015 o 17:47

Bel Canto, nič v zlom, ale ja nemám vôbec nič proti tebe, veď Ťa ani nepoznám. Len vieš, keď ty tu dáš vážne také typy piesní, čo sa mi to vôbec nepáčia. Áno máš pravdu, že DM sú pre mňa Bohovia, lebo ich hudbu mám najradšej. Keby si tu hodil napr. De/vision, Camouflage, Mesh, Oceán, alebo Belief, tak nehovorím!Mne sa tie skupiny strašne páčia, tebe možno nie. Ja keď počúvam hudbu, musí u mňa vyvolať potešenie, radosť, že sa k tomu vrátim, ale prepač z tých tvojich typov sa mi nič nepáči. Skús nejakú synth skupinu s mužským vokálom, možno sa zhodneme. Keď som ťa urazil, tak sorry, ale vážne sa mi to nepáči. Možno sú šikovnejší ako DM, ale nevolávajú tie pocity, čo DM.


tommy

 11    26. máj 2015 o 19:00

Inak nie som veľkým fanúšikom rôznych kompilácií od skvelých kapiel, pretože to v mojich očiach znižuje ich kvalitu… Príde mi to ako čistý kalkul, resp. taký lacný pokus ako zneužiť oddanosť fanúšikov a pár nových spotrebiteľov získať... Zvlášť, ak s tými singlami nič nové neurobia, t.j. žiadne nové aranžmány apod. Mne sa osobne na tejto kompilácii najviac páči cover, resp. booklet ako taký... Mali z toho urobiť peknú deluxe verziu s poriadne veľkým coverom, prekopať single, ale to sme už vo vodách projektu Recoil smile - ten je naopak tak dobre spracovaný, že sa bojím čo i len otvoriť... Kurnik, mal som si ich kúpiť dva smile, ale keď si spomeniem na cenu, tak za tú by bola už slušná diskografia normálnej kapely smile


jozefst

 12    27. máj 2015 o 12:43

Na tejto depešáckej kompilácii sú mnohé skladby vo svojich singlových podobách a tým pádom je to pekne pokope. Ako pokračovanie The singles 81-85 sa mi to páčilo až na to, že zaradením skladieb Little 15 a Everything couns (live) na koniec celej kompilácie bolo narušené usporiadanie skladieb v poradí, v akom boli ako single vydávané. Na The singles 81-85 sú skladby zoradené chronologicky pekne za sebou, tak ako boli vydávané. Skôr nechápem zmysel vydania The Best of Depeche mode volume 1, ale budiš.


bob3

 13    29. máj 2015 o 12:52

tomy: Ony ty kompilace mají právě opačnou pointu, představit a nalákat nové posluchače, plus případný zisk navíc ze strany fanoušků sběratelů..kompilace z podstaty věci nejsou určené pro skalní fans.


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa