The Beat: Depeche Mode (1993)

The Beat: Depeche Mode (1993)

8.mája 1993, krátko pred štartom Devotional turné, si Martin a Fletch našli na chvíľu čas, aby prerušili proces príprav a poskytli kratučký rozhovor pre škótsku televíziu a reláciu "The Beat" s Garym Crowleym.

Dnes večer sme navštívili Fletcha a Martina z Depeche Mode, ktorí sa aktuálne pripravujú na turné. Ako to ide, chalani?
Martin: (škótskym akcentom) Ešte než začneme, akú vlastne chcete počuť informáciu? :) Ale teda, aktuálne nacvičujeme program na turné, ktoré začne o dva týždne. A bude to veľmi dlhé turné.

Aký to je pocit, keď viete, že budete takmer rok na cestách?
Fletch: Viete, v tejto chvíli sme z turné nadšení. Prípravy zabrali tri, až štyri mesiace, teraz sa to blíži ku koncu, výsledok znie naozaj dobre a s každým koncertom to bude lepšie a lepšie. Zostavajú nám tak dva týždne, ale vieme, že európske publikum bude tak, či tak skvelé, takže celkovo prevláda nadšenie.

Na tomto albume Vám vypomáhali aj ľudia mimo kapely, čomu tak v minulosti nebolo. Povedzte nám o tom niečo viac.
Fletch: No áno, v minulosti sme sa striktne držali pravidiel, ktoré vylučovali využitie iných hudobníkov, dokonca sme sa snažili nepoužiť žiaden zvuk dvakrát, ale na posledných albumoch sme mali k dispozícií producenta menom Flood, ktorý nás povzbudzoval v tom, aby sme neboli až takí úzkoprsí, takže na tomto albume sme využili služby gospelových spevákov, hráča na gajdy, sláčikový orchester a skúsili sme zopár vecí, ktorým sme sa doteraz vyhýbali, prípadne ich bežne nerobíme. A ukázalo sa, že to prinieslo nielen výzvy, ale aj nadšenie.

Zmienili ste sa, že ste vokály nahrávali naživo za sprievodu orchestra
Martin: Bolo to zaujímavé a zároveň niečo úplne iné, pretože my nie sme v štúdiu veľmi spontánni, nakoľko zvyčajne nahrávame týždeň jednu skladbu a následne týždeň venujeme mixáži. V tomto prípade však prišli hudobníci, nahrali sme to celé za tri hodiny a nám to zostávalo len dokončiť, čo bol úplne odlišný typ práce a tým to bolo celé zaujímavejšie.

Myslíte, že sa Vaša tvorba, skladateľstvo za tie roky zmenili?
Fletch: Stále sa v tvorbe venujeme rovnakým témam ...
Martin: Ide o rovnaké témy, ale myslím, že dnes k veciam pristupujem trochu inak. Za tých 13 rokov som sa zrejme trochu zlepšil :)

Ste spolu už 13 rokov, to je vcelku dosť, nie? Za ten čas sa istotne museli Vaše role vykryštalizovať.
Fletch: Myslím, že sa to vyvinulo do podoby, kedy sa niektoré role už tak veľmi neprekrývajú. Napr. Alan veľmi rád pracuje v štúdiu, takže mu dávame priestor, čo zasa mne, Martinovi, ale samozrejme aj Davidovi vyhovuje. David sa tak sústredí na spev, Martin zasa na skladateľstvo, takže tak.

A čo zostáva Tebe?
Fletch: Ničnerobenie :)

V tomto roku odohráte v UK jediný koncert, na londýnskom štadióne Crystal Palace, v juli. Čo môžeme očakávať a na čo sa môžeme tešiť?
Martin: Vidím to na "temný" deň. Určite si s nami zahrajú The Sisters Of Mercy. Už sa o tom čosi povráva, ja sa síce o predpovede veľmi nezaujímam, čo ma aj trochu hnevá, ale bude to naozaj zamračený, temný deň, ale v tom dobrom zmysle.

Fletch: Určite bude zamračené, pršať, takže to istotne bude ten najtemnejší koncert leta :)

zdroj: YouTube

Názory Devotees (2)

MODRY

 1    2. august 2022 o 16:41

to bola jazda…..a moj koncert v Prahe….


tommy

 2    9. august 2022 o 07:04

Hm, zvláštne, že do istej miery to v kapele v tejto konštalácii dobre fungovalo, aj keď Alan to videl inak… To rozloženie síl v skupine, najímanie iných hudobníkov, nové - rockové obzory… Ten kokteil mal svoje čaro… Ale boli tam cítiť aj temné stránky, ktoré sme si dlho nechceli priznať... No, čo už... Históriu nezmeníme… Ale zopakovať si záver tohto fenomenálneho turné po tridsiatich rokoch (žiaľ, rovnako vtedy, aj v r. 2024) bez tichého velikána by bola zaujímavá výzva… Čistí, zmierení a tak… Aspoň pár koncertov…
Očakával by som, keby si raz sadol Alan s Martinom a po rokoch vedľa seba by rozoberali pieseň po piesni, ako to videli vtedy a ako dnes, po toľkých rokoch… Hádam sa už na to temné zabudlo…


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa