1981 - Rok v živote Depeche Mode

1981 - Rok v živote Depeche Mode

Januárové vydanie britského magazínu The Face, z roku 1982, sa v krátkosti obzrelo za prvým rokom oficálneho fungovania Depeche Mode na hudobnej scéne.

V novembri 1980 Depeche Mode s médiami vychádzali, ak sa na to nepozrieme z iného uhla. "Luxusné handry môžu kapele pomôcť", hlásal titulok z Basildon Echo. V tom čase si Spandau Balet a Visage dopriali malú pauzu a Depeche Mode vstúpili na novoromantickú a futuristickú scénu. Vtedy sa "škatuľkovaniu" prakticky ani nebránili, nakoniec, v 1981 sa nechali fotografovať vo volánových košeliach. Začiatkom toho istého roku potvrdili vydanie skladby "Photographic", na futuristickej kompilácii "Some Bizzare", a neskôr vyrazili na turné (často prespávali v dodávke) na podporu albumu.

Andy: "Sú kapely, ktoré takto koncertujú rok, čo rok. Neviem, ako to zvládajú."
Martin: "Dodnes sme sa toho označenia, "novoromantici", nezbavili."
Dave: "Svoju cestu si musíte preraziť cez fázu, v ktorej, v prvom rade, musíte nájsť sami seba - takto to napr., cez punk, urobili The Clash a Siouxsie. My sme sa prebili cez futurizmus. Dnes je z nás popová kapela."

Vo februári 1981 vydávajú singel "Dreaming Of Me", s ktorým sa vyšplhajú na 44. miesto v rebríčku predajnosti. Samozrejme, neskôr prišli omnoho väčšie úspechy, v porovnaní s debutom na značke Mute, ale pri pohľade späť to dnes vnímajú ako "moment roka", keďže prvé odhady sa pohybovali okolo pozície 70.

Andy: "Ani sme to neočakávali. Neskôr, kedy sme už, v prípade singla "New Life", robili veci ako vystúpenie v Top Of The Pops, to už nebolo také vzrušujúce, ako by som čakal - nakoniec tam ani žiadne vzrušenie nebolo."
Martin: "Keď už ste úspešní, tak Vám takéto veci zrazu prídu bežné, dá sa to porovnať s normálnou prácou."
Dave: "Dostať sa s "Dreaming Of Me" do Top40, to bol skutočne skvelý pocit, ten sa už nezopakuje. S vydaním singla sa objavili prvé zmienky o kapele v hudobnej tlači, objavil sa aj záujem zo strany veľkých nahrávacích spoločností, ktoré v nás zrazu vycítili potenciál. Hlavne keď zistili, že nemáme podpísanú žiadnu zmluvu, len sme si v podstate s Mute potriasli rukou."
Andy: "Spočiatku o nás veľké vydavateľstvá záujem nejavili. Myslím, že ak by sme s nimi podpísali zmluvu, tak by sa nič z tohoto nestalo. Mám z veľkých vydavateľstiev už doslova triašku; je to všetko len o veľkých egách bez skutočného vzťahu k hudbe. V Mute sa môžeme spoľahnúť doslova na každého, kto je v danej chvíli pri nás."

Kapela bola dostatočne bystrá na to, aby si uvedomila, že výhody veľkých vydavateľstiev sa dajú viac prirovnať k "dlhom", než k "darom" a tak po vydaní singla "New Life" podpísali s Mute zmluvu postavenú na poctivosti a dôvere. Samotné vydavateľstvo má celonárodnú distribúciu zabezpečenú cez vydavateľstvo Spartan, no cez ďalšie vydavateľstvo, Rough Trade, má stále dostupné aj nezávislé trhy. Samotné vydavateľstvo Mute funguje ako veľmi malá firma. V podstate jej chod zabezpečuje trio v zložení Daniel Miller, Hilde, ktorá má na starosti médiá, a Sue Johnson (zakladateľka Rough Trade a manažérka v Delta 5), ktorá má pod palcom účtovníctvo. Tieto pozície samozrejme nie sú absolútne, jednotlivé zodpovednosti si zdieľajú. Hilde však ešte stále musí potlačiť smiech, keď zazvoní telefón a niekto sa dožaduje A&R oddelenia (rovnako v Mute reagujú, keď im príde list smerovaný na Personálne oddelenie).
Nie, že by Daniel Miller nemal akési mini-imperiálne ambície. V pláne má totiž presťahovať londýnsku centrálu Mute do 8, či 16-trackového štúdia a vrchné poschodie prerobiť na byt. Nevidí totiž dôvod, prečo by mal svoj súkromný život oddelovať od práce.

Takže, singel "New Life" bol vydaný v máji, v rebríčkoch dosiahol 11. pozíciu a v septembri vydali Depeche Mode singel ďalší - "Just Can´t Get Enough", s ktorým dosiahli až 8.miesto.

Andy: "Úspech sme nikdy neplánovali. Máme jednoducho šťastie. Máme totiž okolo seba tých najlepších ľudí, akých bolo možné získať. Mám pocit, že môžme tvoriť až do Danielovej smrti ..."
Martin: "Skutočne máme šťastie, jednoducho sme založili kapelu v správnom čase. Ani sme s tým nemali veľa práce. Ak budeme úspešní aj o dva roky, bude to znamenať, že pracujeme správne."
Dave: "A možno záujem o nás opadne veľmi rýchlo, viete, decká menia chute neustále ... A možno takto o rok budeme hrať na gitarách. Ale kým budeme vydávať dobré single ... "

Úspech dokonca nezasiahol Depeche Mode ani ako kolektív. Sami sú stále prekvapení z toho, ako môže byť nejaká kapela rozvážaná v limuzíne. V prípade Depeche Mode ide viac o cestovanie vlakom. Kráľovské železnice využívajú skutočne často, obzvlášť preto, že Basildon má skvelé železničné spojenie s Južným Londýnom, kde kapela skúša a nahráva.

Andy: "My ani nemáme dôvod prešťahovať sa z Basildonu. Cez víkend si chcete jednoducho v kľude posedieť pri poháriku. Síce nechodíme von spoločne, ako kapela, ale veľmi často skončíme, počas víkendov, spolu v klube Crocs, v Rayleigh, alebo niekde inde."
Dave: "Ja som zvykol chodiť do Londýna veľmi často, dnes už ale na to nemám čas."

Dnes už máte možnosť vidieť Depeche Mode v televízii veľmi často, naposledy vďaka London Weekend's 20th Century Box. Koncertujú prakticky pravidelne, majú za sebou krátke turné po Európe, kde ich často hrajú aj éteri, hlavne vo Francúzsku a v Belgicku. No a samozrejme medzi tým stihli nahrať aj svoj debutový album.

"Speak & Spell" vyšiel v novembri a okamžite sa katapultoval do Top 10 albumových rebríčkov. Depeche Mode prišli s čerstvým a profesionálnym albumom postaveným na popových základoch. Skladby ako "Puppets", či "What´s Your Name" predstavujú iné stránky kapely, než ste mohli poznať zo singlov. Kapela by zrejme súhlasila s týmto tvrdením: ich lesk je premiešaný skromnosťou a ich veľkoleposť je udržiavaná ich postojom "držať sa pri zemi".

Andy: "Najlepšie je ísť do štúdia a niečo tvoriť, hoci to býva niekedy aj nudné. S albumom sme v štúdiu strávili skutočne veľa času, asi šesť týždňov. Martin ale nedávno začal s komponovaním nových skladieb, ktoré sú omnoho komplikovanejšie."
Martin: "Sme popová kapela so skutočne mladým publikom. No takisto sme vo výbornej pozícii, pokiaľ ide o experimentovanie s inými formami a máme tak šancu posunúť k ľuďom hudbu, po ktorej by za iných okolností nesiahli."
Dave: "S tým, že ľudia od Vás očakávajú v podstate rovnaké veci, sa môžete dostať do pasce. Ale ak začujete v rádiu nesinglové skladby z nášho albumu, tak nebudete môcť automaticky povedať, že sú to Depeche Mode."

V novembri kapela dokončila krátke turné po Británii a etablovala sa na trhu ako najtanečnejšia popová kapela. A hoci nemajú bubeníka, predsalen im nechýba správny rytmus: ich bicie z pások sú až puntičkársky pripravené a namixované, spolu s Arp syntezátorom pre bassové bicie. V slučkách zasa využívajú bicí automat od Boss a podobne. Nikdy by ma nenapadlo, že sa dožijem dňa, kedy bude záznam z pásky znieť tak prítomne: nuž, aj technológie majú svoju charizmu.
Dave sa pre zmenu snaží zdokonaliť vizuálnu stránku vystupovania, obzvlášť preto, že je z kapely jediný, kto nie je na pódiu zviazaný so syntezátorom a môže sa bezstarostne pohybovať. Je presvedčený, že jedným z riešení je aj rozvoj svetelnej šou.
Všetko sa to dá zhrnúť slovami Daniela Millera: Sú príliš dobrí, aby boli skutoční.

Zdroj: The Face, dmtvarchives.com

Názory Devotees (1)

radoo

 1    5. apríl 2018 o 17:38

syntaky na prepravkach,to je bomba fotka.a to sa za nimi chlapci aj nadreli,nakolko tie party museli aj zahrat.zrejme aj andy musel vtedy nieco uhrat.

Thirty Seconds to Mars, 31.august, 2018, Bratislava

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa