“Violator” - 25 rokov

Čas je neúprosný. Dnes je to presne 25 rokov, čo sa na pultoch svetových predajní objavil ten magický čierny album s červenou ružou na obale - "Violator". 25 rokov a všetky tie úžasné skladby stále zrejú ako vydarené víno.

Akoby to bolo včera. V jedno štvrtkové popoludnie na niekdajšej FM frekvencii Slovenského rozhlasu sa z éteru ozval vtedajší absolútny odborník na hudobnú alternatívnu scénu, Juraj Čurný, a len tak pomimo pripomenul, že predstaví skladby z úplne nového albumu Depeche Mode - "Violator". A veru, bola to paráda... "World In My Eyes", "Halo", "Policy Of Truth" ("Personal Jesus" a "Enjoy The Silence" sme už mali k dispozícii aj vďaka nemeckej PPS)... vlastne sa vtedy v našich končinách odštartovala asi najväčšia DM mánia (snáď väčšia, než po vydaní albumu "Music For The Masses"). Všetci v čiernom, účesy, módne doplnky, depešáčky neskutočne krásne a hlavne... Depeche Mode proste zneli odvšadiaľ. "Enjoy The Silence" bola notoricky známa, po spustení vysielania FUN Rádia na Slovensku sa do éteru vo všetkých verziách začala tlačiť "Policy Of Truth", Dave v klipe šokoval parádnym zostrihom, ktorý sa okamžite medzi fans ujal a kopíroval. Vrchol prišiel na konci septembra, kedy sa v piatkom zostrihu britskej UK Charts objavili nielen Nitzer Ebb s "Fun To Be Had", ale hlavne Depeche Mode s ich novým singlom "World In My Eyes"... všetko bolo zrazu bez problémov dostupné. Dal sa kúpiť album, všetky single, veľa vecí sme sledovali vďaka MTV, neskôr absolútna lahôdka v podobe fenomenálneho videa "Strange Too" ... krajšie a euforickejšie DM obdobie sme asi nikdy nezažili. Veľká škoda, že "World Violation Tour" nezavítalo aj do vtedajšieho Československa, no kto chcel, mohol zájsť do Nemecka. Napokon, úspešná kampaň k tomuto nápadu sa robila aj vo vtedy obľúbenom Štúdiu Konkakt. No, koľkí z Vás si na to pamätajú? Pospomínajte, prípadne skúste napísať svoje dojmy z albumu, nezáleží predsa na tom, kedy ste mali možnosť počuť tento skvost po prvýkrát :)

Názory Devotees (18)

suspy

 1    19. marec 2015 o 14:38

O vyzname a kvalite tohto albumu nech napisu ini. Ja uz som vycerpal veskeru slovnu zasobu.
Na toto obdobie sa mi vsak vybavia mile spomienky, ked som si isiel pesi na asi 3 km  
vzdialenu burzu za nasetrene vreckove kupit kazetu Vilolator. Stalo ma to 120,-Kcs,ale pozor- kopia na sony kazete. Bolo mi to vsak jedno a ten pocit 3km naspät domov a dufat ze kazetak nie je obsadeny bratom a jeho Zonou A, bol jedinecny.Kazetu som pozical a uz viac nevidel….
Nestihol som premieru klipu PJ , tak som vyzvedal od starsej segry, aky bol.
Asi po minute rozpravania to bolo asi takto: ....hmm….a potom…hmmm…tam isli….do toho domu…...a .....tam boli…...grin)))))

jozefst

 2    19. marec 2015 o 16:03

Jeden z prelomových albumov skupiny vyznačujúci sa zmenou zvuku, ktorý nabral na dovtedajšiu tvoru kapely teplejšie a farebnejšie odtiene. Už prvý singel s gitarovým rifom v popredí bol šok. Neskôr na singli vydaný ďalší fenomenálny opus kapely Enjoy the silence. To boli začiatky 90-tich rokov, kedy vydali svoje veľdiela nielen Depeche mode, ale aj v článku spomínaní Nitzer ebb a okrem nich Erasure, U2, či Metallica. O albume Violator by sa dalo toho popísať stohy. Na reláciu s Jurajom Čurným, kde predstavoval skladby s albumu si dobre pamätám. Spomínal tam aj tuším to, ako producent Flood pomáhal skupine hľadať nové zvuky. Neskôr sa mi vybavia spomienky na štúdio kontakt, kde som vyčkával, kedy dajú videoklip Personal Jesus a namiesto neho pustili Enjoy the silence, ktorú som počúval v kuchyni večer s uchom prilepeným na rádiu a z ktorej som mal zimovriavky ako s vtedajšej novinky. Okrem vydarených videoklipov netreba zabudnúť ani na B-strany singlov Dangerous, Sea of sin, Hapiest girl, Kaleid, Sibeling, Memphisto.

Monghi

 3    19. marec 2015 o 18:44

ja mam tu svoju kazetu s Violatorom na A-strane, a maxikom ETS na strane druhej, prave teraz pred sebou, len uz nie je na com ju pustit. A ma presne 25 rokov, ako album. Boli to opojne casy… na to clovek nezabudne do konca zivota… obdobie od BC, cez MTFM, Violator a SOFAD uz neprekona nic, nikdy! Ale to len v mojom malom svete, pretoze tie albumy vysli v obdobi, ked som mal osobnost najcitlivejsiu, najvnimavejsiu, najcistejsiu… vekom vsetko otupelo, clovek je dnes uz akosi programovo odolny voci vsetkemu, nic ho uz neprekvapi… hudby je dnes kvantum, denne vyjde kopec albumov… nie ako vtedy, novy album, to bolo NIECO!!! Esteze ma clovek tie spomienky, teda kym jeho telo nenavstivi nejaky mozgozrut a postupne zabudne aj na to, ze sa moci na zachode a nie do plienok :D

smidak101

 4    19. marec 2015 o 20:10

Perfektní album co skladba tak super.Já tu kazetu koupil z Polska.Myslím, že ty skladby byly nějak pomíchaný na téhle kazetě.

Logic

 5    19. marec 2015 o 20:30

Violator super album, super b-strany, proste božské dielo, ktorému sa zatiaľ ešte žiaden počin v hudbe nevyrovnal a mám taký dojem, že sa ani nevyrovná, jedine nový album DM (Berg & Flood).

ico

 6    19. marec 2015 o 22:18

Na Strange Too som natrafil úplne náhodou na “rakúskej” televízii v rámci relácie Kunstücke. Išlo to až po polnoci. Ja som schmatol prvú VHS-ku čo mi prišla pod ruku, aby som to mohol nahrať. Zhodou okolností to bola kazeta s nejakým “výborným” akčným filmom so simultánnym dabingom, ktorú požičal môjmu otcovi kolega (pre skôr narodených: takéto veci sa v tých časoch vyvažovali zlatom). Naši si ďalší večer spolu s našimi susedmi nečakane pozreli 6 klipov DM a pre mne nastali na pár dní “drsné” časy.

ico

 7    19. marec 2015 o 23:15

oprava: samozrejme ...pre neskôr narodených…

Michaela 146

 8    19. marec 2015 o 23:33

Album Violator, klenot elektronické hudby @})——-

Michaela 146

 9    19. marec 2015 o 23:36

Nikdy nezapomenu na ten nádherný hřejivý pocit, kdy jsem prvně vložila MC kazetu do přehrávače a čekání na to co přijde a najednou se rozezněla úžasná skladba World in My Eyes a já byla v koncích, jelikož vše velmi intenzivně prožívám…..DM Forever.

Monghi

 10    19. marec 2015 o 23:37

@ico: pamatam si tu noc, tiez som nahraval smile

ico

 11    20. marec 2015 o 14:14

@monghi: ale určite na čistú VHS-ku:)

Monghi

 12    20. marec 2015 o 14:19

no jasne, az take stastie ako ty som nemal smile ja som o tom vysielani vedel, takze som bol pripraveny smile

Alizza

 13    20. marec 2015 o 15:25

Môj prvý zážitok bol už taký moderný, bolo to pred 8 rokmi, a svoje názory som hneď písala do diskusie k nejakému článku na tejto stránke smile Ale to čaro objavovania bolo krásne aj tak. Niežeby som mala teraz veľa rokov, ale najviac sa asi formujeme, keď máme -násť, a som šťastná, že pri tom boli DM…

smidak101

 14    20. marec 2015 o 21:51

Ale hlavně,  Depeche Mode pořád valí.

Logic

 15    21. marec 2015 o 07:29

Smidak101, absolútny súhlas s tebou.

Night

 16    21. marec 2015 o 18:00

ááááách to boli časy, áno FM ochutnávky a potom kazetka smile veru veru….čas plynie neúprosne a ja som pred pár dňami oslávila okrúhliny a samozrejme že na torte nechýbala čierna farba a krásna Violator - ská ružička smile

smidak101

 17    21. marec 2015 o 20:43

Dodatečně vše nej s DM.

exit music

 18    22. marec 2015 o 19:50

Tento album sa so mnou ťahal takmer celú strednú školu, keďže vyšiel v čase, keď som bol prvák a nástupcu mal až keď som bol štvrták. To je dosť dlhý čas na to, aby som vedel posúdiť či bol dobrý alebo nie,že? Silnou stránkou tohto albumu bola jeho sladká a kvalitná predohra v podobe iných silných albumov, či už od DM (101) alebo jej členov (Martinova prvá sólovka), alebo od iných kapiel (napr. The Cure a ich epos Disintegration), nehovoriac o faktoroch, ktoré sa nikdy nezopakujú - silný pilotný singel, hystéria na autogramiáde, hudobný biznis bol na vrchole (svet nepoznal také formáty ako mp3, internet a aj napaľovanie cd bolo vo hviezdach) a do toho zmena “atmosféry” vo východnej Európe… To nemohlo dopadnúť inak ako veľkým úspechom. Keby v tom čase vyšiel namiesto Violatoru Toast Hawai od Andyho Fletchera, tak dopadne rovnako dobre smile Z určitého pohľadu je tento album veľmi preceňovaný, ale o tom niekedy neskôr, teraz oslávme tento (ne)násilný prienik do našich uší a duší.

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa